Тотю Коев
Монофизитство
Краткият период между Антиохийската уния (433 г.) и Константинополския събор (448 г.) се характеризира с едно изключително интересно и от съдбовно значение явление – появата на монофизитството. Това ново еретическо учение се оказало много по-опасно от несторианството. Ако ереста на Несторий заразила във Византия хиляди, то ереста на Евтихий обхванала милиони. Сериозната църковна борба срещу несторианството траяла две десетилетия и на Халкедонския събор то било сразено. Борбата срещу монофизитството продължила повече от две столетия. Цели области се откъснали от Църквата и държавата. Монофизитството отчуждило от Константинопол арменци, копти, етиопци и сирийската област.
Корените на тази нова ерес трябва да търсим между последователите и същевременно противници на Кирил Александрийски. Как е възможно – последователи и същевременно противници? – Известно е, че до 433 година св. Кирил се ползвал с всеобщо уважение между своите последователи и съмишленици. Той бил душата на Третия вселенски събор, непоклатим стълб в борбата срещу Несторий, ярък изразител на църковното учение. След Антиохийската уния неговите съмишленици се разделили на две: едната част го подкрепяла в новите му отношения с Антиохия, другата се обявила против него, тъй че враговете на Антиохийската уния измежду александрийците се оказали врагове и на Кирил. Александрийските противници на унията поддържали идеите на Кирил, излизали от негово име, за да се борят против него и против защитаваната от него уния. Те признавали Кирил в дейността му само до 433 година, но не искали да се вслушат в изясненията, които той правел след това. Изопачили неговите христологически възгледи и по такъв начин сложили началото на монофизитската ерес.
По някакво странно стечение на обстоятелствата пак Константинопол се оказал люлка на новата ерес – преди на несторианството, сега на монофизитството. Външно погледнато разликата е в това, че водач на първата ерес бил Константинополският архиепископ Несторий, а идеен вдъхновител на втората бил Константинополският архимандрит Евтихий. Люлката не сочи още мястото на зараждането. Арианството се изявило в Александрия, но неговата родина е Антиохия. Несторианството се оформило в Константинопол, но в основата му лежи антиохийското богословие на Диодор Тарсийски и Теодор Мопсуестийски. Може да се каже, че монофизитството, доколкото се изгражда върху богословието на Кирил Александрийски, се е зародило в Александрия. При все това то е свързано най-вече с името на Евтихий.
От църковната история се знае, че монасите били най-смелите противници на несторианството. Те безрезервно подкрепяли св. Кирил в борбата му срещу Несторий, особено през времето на Третия вселенски събор. Евтихий, влиятелен архимандрит, живеещ в един от големите манастири близо до Константинопол, бил в числото на крайните Кирилови привърженици. Ползвал се с уважение и симпатии от страна на св. Кирил заради неговата ревност в борбата против Несторий. Кирил дори му изпратил един екземпляр от деянията на Третия вселенски събор.
Евтихий не бил човек със солидно образование, но бил остроумен и находчив. Навярно сам не е предполагал, че бидейки вече в напреднала възраст, името му ще се свърже с ерес, която довела до продължителни спорове, раздори и разделения и се оказала много по-страшна, отколкото несторианската, срещу която той се борил така упорито. В своите богословски възгледи Евтихий бил убеден александриец. Признавал вярата, изповядана от 318-те отци в Никея, и решенията на Ефеския събор. Православното учение считал за разкрито в съчиненията на св. Кирил, писани до 433 година. Като краен александриец в богословието Евтихий открито отричал съчиненията на св. Кирил, писани по време на унията и след нея. Кирил не е бил правилно разбран от Евтихий. Последният взел изолирана част от учението на св. Кирил, облякъл я в стегната словесна формулировка и я насочил като оръжие срещу него. Кирил по силата на естествените закони отминал от този свят. Когато се подела организирана и в широки мащаби борба срещу него, той бил вече в гроба (444 година) и не могъл да се защити. При това Евтихий не бил сам. Приемникът на Кирил по катедра – епископ Диоскор (444-451) бил върл монофизит и главен виновник за разпространението на монофизитството. Монофизитски настроени били също египетските, палестинските и илирийските епископи. Сирийските, египетските и константинополските монаси също подкрепяли монофизитското движение.
Своите идеи Евтихий разпространявал с помощта на тълпи послушни и изпълнителни монаси, които действали не само в околностите на Константинопол, но и далеч зад неговите предели. В повечето случаи разпространителите на монофизитството били хора невежи и фанатици, които не възприемали никакви разумни доводи. Действали под маската на ревнители за православието. Непосредственият контакт с широките маси им давал възможност да постигат големи успехи. Със своето безразсъдно упорство печелели сред простия народ.
При все това причината за големия успех на монофизитството трябва да търсим в неговата същина. Докато в несторианството доминирал разумът, в монофизитството ръководна роля имала вярата. Антиохийският рационализъм оставал чужд за александрийците. На несторианската догматическа проза се противопоставяла чрез монофизитството християнската поезия с цялото богатство на нейните контрастиращи тонове, с цялата топлота на нейния колорит. Религиозното чувство възприемало много по-лесно монофизитството, отколкото несторианството. Затова монофизитството имало голям успех сред широките маси. Несторианството разглеждало богословските проблеми предимно през призмата на разума, монофизитството пък – само през призмата на вярата. И едното, и другото е неправилно. Наред с религиозното чувство човек има и разум. При разрешаването на религиозните проблеми трябва да участват и двете; предимство ще има религиозното чувство. Ако се тръгне по пътя само на едното, не се разкрива истината в пълнота. Затова Църквата осъдила несторианството и монофизитството като еретически учения.
Догматическите си възгледи Евтихий формулирал твърде кратко и ясно. Така поне са запазени в древните писмени паметници: „Изповядвам, казва той, че Господ наш Иисус Христос се състоеше от две природи преди съединението, а след съединението изповядвам само една природа“ (гръцки монос=един и фисис=природа, оттук идва и названието монофизитство). Придържайки се строго към Никейския символ, Евтихий приемал, че Иисус Христос е единосъщен с Отца по Божество, но отхвърля единосъщието Му с нас по човечество. Като убеден последовател на александрийското богословие Евтихий не признавал Втория вселенски събор, в чието догматическо определение достатъчно ясно е казано, че Иисус Христос е единосъщен с нас по човечество: „Който слезе от небесата и се въплъти от Духа Свети и Дева Мария и стана човек“ (трети член от Никео-Цариградския символ).
Така учел Евтихий. Така учели всички монофизити. Това учение не е стъкмено от Евтихий, Диоскор или от някого другиго измежду монофизитстващите. То е заимствано от съчиненията на Кирил Александрийски, писани преди унията. Евтихий субективно интерпретирал тези съчинения; субективно разбирал и св. Атанасий Александрийски. Авторитетът на двамата александрийци, Атанасий и Кирил, които Евтихий произволно цитирал, способствал за бързото разпространение на монофизитството.
Преди да се премине към разглеждане дейността на Четвъртия вселенски събор се налага макар и в схематична форма да се отбележат решенията на два поместни събора от 448 и 449 година.
На 8 ноември 448 година Константинополският архиепископ Флавиан свикал местен събор в столичния град. В заседанието на 12 ноември Флавиан прочел и съборът приел следното кратко изповедание на вярата: „Изповядваме, че Христос се състои от две природи след въплъщението: в една ипостас, в едно лице изповядваме единия Христос, единия Син, единия Господ“.
По форма и съдържание това изповедание заема средно място между алекандрийската и антиохийската христология. Този събор е връхната точка на Антиохийската уния.
Съборът осъдил и отлъчил Евтихий. Последвали протести от негова страна. Резултатът бил императорски указ за свикване на нов събор.
Съборът бил открит на 8 август 449 година в Ефес в същата църква „Св. Богородица“, гдето по-рано заседавал Третият вселенски събор. Присъствали 138 епископи. Председател на събора бил Диоскор.
Съборът имал само три заседания. Той не си поставил за цел да изработва нова догматическа формулировка. На първото заседание съборът оправдал Евтихий, осъдил Флавиан и утвърдил за православна вярата в една природа в Иисус Христос след въплъщението. На следващите заседания били осъдени и други епископи. Ясно е, че на този събор печелели успехи привържениците на крайното александрийско течение – монофизитстващите.
Независимо че император Теодосий II потвърдил решенията на събора, в историята той влязъл с името „разбойнически“. Папа Лъв I, който по решение на Римския събор отхвърлил решенията на Диоскоровия събор, пръв го нарекъл така. До побой в буквалния смисъл на думата едва ли се е стигнало, но духът, господстващ през време на заседанията, бил разбойнически. Този събор остава едно тъмно петно в историята на Църквата, акт на насилие над свободната воля и същевременно белег на безсилие пред истината.
Четвърти вселенски събор
Внезапната смърт на император Теодосий II се оказала повратен момент в развитието на христологическите спорове. Новият император Маркиан и неговата съпруга Пулхерия, сестра на Теодосий, взели присърце желанието на мнозина източни епископи и на папа Лъв I Велики да се свика нов събор.
С указ от 17 май 451 година императорът предписал да се свика вселенски събор на 1 септември същата година в Никея, който да изяви истинската вяра, за да няма вече никакво разединение, съмнение и вражди. По политически причини съборът бил открит не в Никея, а в Халкедон, в църквата „Св. Евфимия“, на 8 октомври 451 година. Този събор е най-многолюден в древността. Присъствали над 600 души, от които само петима от западните: трима папски легати и двама африкански епископи.
Четвъртият вселенски събор заема централно място и има първостепенно значение при разрешаване на христологическия проблем. Това налага да се разгледа по-подробно догматическата дейност на този събор. От значение е първо да се хвърли светлина върху двете партии на събора, като им се направи кратка характеристика и се посочат отликите между тях.
Членовете на събора се разделили на две партии още преди откриването на първото заседание. Лявата половина на храма заели Диоскор и неговите съмишленици: египетските епископи, палестинските, начело с Ювеналий Иерусалимс- ки, и илирийските, начело с Ираклийския Квинтил от Първа Македония. От дясната страна застанали римските легати, Анатолий Константинополски и епископите от източните области, без Палестина. Първите възглавявал Диоскор Александрийски, а вторите – Анатолий Константинополски. Това разделение не било случайно, нито ново. Новото е само това, че римските легати не били на страната на Диоскор, тоест на страната на Александрийската църква, както бивало дотогава. Погрешно? – Не. До това време Рим безрезервно подкрепял Александрия. Атанасий и Кирил Александрийски дирили и получавали съдействие от Римския епископ. Същото сторил и Евтихий след осъждането му в 448 година. Впоследствие се отдръпнал от него, с което оскърбил папското величие. На следната година архиепископ Флавиан Константинополски след осъждането му на Разбойническия събор се обърнал към папата с молба за помощ. С това се сложило началото на нови отношения между Рим и Константинопол. Диоскор, анатемосвайки папата загдето последният отхвърлил решенията на Разбойническия събор, по косвен път затвърдил тези отношения. Те укрепнали още повече при приемника на Флавиан – архиепископ Анатолий. И сега на събора в Халкедон папските легати заели естествено своето място при Анатолий Константинополски.
Като се разделили на две партии, членовете на събора дали ясно да се разбере какво е тяхното отношение към предишните два събора – Константинополския (448 година) и Разбойническия (449 година). Оттук пък следва и отношението им към Втория вселенски събор, към Антиохийската уния и към монофизитството.
Двете партии разглеждали христологическия въпрос от различни страни, а оттук и отношението им към монофизитството било различно. „Лявата“ партия защитавала монофизитското движение, докато „дясната“ имала за цел да го срази. В основата ѝ легнало окръжното послание на папа Лъв до Разбойническия събор. В него открито се развива мисълта за две природи в Иисус Христос и след въплъщението.
Със сигурност може да се твърди, че седящите от дясната страна членове на събора били православни. Седящите от лявата страна били монофизити. В хрис- тологията на първите преобладавал антиохийският дух, примесен с умерен александрийски; вторите били крайни александрийци.
Съборът започнал работа при две ярко оформени партии. „Лявата“ партия – партията на крайните александрийци, макар и немалобройна, се чувствала нестабилна. Седящите отдясно като че ли с магнит притегляли към себе си честно мислещите епископи измежду александрийците. Така още в края на първото заседание болшинството членове били единодушни. Партията на Диоскор останала разнебитена, нестабилна.
На третото заседание Диоскор бил осъден, но не за ерес, не дори и за деянията му на Разбойническия събор, а за непослушание – въпреки трикратната покана да се яви на заседанията на събора (след като бил напуснал), той отказал. Съборът се отнесъл снизходително и към другите епископи: простил им и ги допуснал на следващите заседания.
Халкедонският събор имал всичко 16 заседания. От догматическо гледище интересни са първото, второто, четвъртото и петото, особено последното.
Догматическата дейност на Халкедонския събор може да се раздели на две части: а) подготвителна и б) същинска. Подготвителната част обхваща първите две заседания, а същинската – четвъртото и петото.
а) Подготвителна част
На първото заседание след продължителни дебати болшинството членове на събора постигнали относително единство. Макар и относително, все пак то било важна предпоставка към по-нататъшната творческа догматическа дейност.
По предложение на императорските представители на второто заседание били прочетени и приети „формулообразуващите“ елементи от Третия вселенски събор: вероопределенията на 318-те отци от Никея и на 150-те отци от Константинопол, двете послания на Кирил Александрийски и посланието на папа Лъв до Флавиан Константинополски (против ереста на Евтихий).
Епископ Евномий Никомидийски прочел пред събора вероопределението на Никейския събор. Всички единодушно приели тази вяра като „истинска“ и „неизменна“.
Константинополският архидякон Аеций прочел останалите документи, без посланието на папа Лъв до Флавиан. Започнал с вероопределението на Втория вселенски събор. Всички приели вярата на 150-те отци като „вяра на всички“, „вяра на православните“.
Единодушно били приети и двете послания на Кирил Александрийски до Не- сторий (второто) и до Иоан Антиохийски. Второто послание до Несторий било прочетено и прието по-рано от Третия вселенски събор, защото по дух то е потвърждение на Никейския символ.
Не по същия начин се отнесли някои членове на събора към отделни места от посланието на папа Лъв до Флавиан. След надлежните изяснения то било прието от съборните отци не защото е папско послание, а защото е написано в православен дух.
След посланието на папа Лъв били прочетени откъси от съчиненията на бележити църковни мислители, предимно източни. В прочетените откъси се разкрива мисълта за двете цялостни, съвършени природи в Иисус Христос, акцентира се върху различието на природите. По-малко се говори за единството между тях. Прочетените откъси били приети от всички членове на събора.
б) Същинска част
Вече се каза, че от догматическо гледище най-голямо значение има петото заседание на Халкедонския събор. То хвърля обилна светлина върху процедурата по изработване и приемане на догматическото определение.
Приемането на догматическата формулировка не станало отведнъж и без спорове. Това е понятно. Касае се за формулиране на догматическа истина, гдето се изисква максимална точност. Чрез спорове и противоречия, чрез анализ и вглъбяване се достига до истината.
Неизвестно кога и от кого, но като се вземат максималните граници от време, може да се каже, че между първото заседание и началото на петото бил изработен проект-вероопределение. Изработен е при всички случаи вън от официалните заседания. За съжаление този проект-вероопределение не е запазен. От разискванията на петото заседание става ясно, че предния ден, преди това заседание, членовете на събора са знаели съдържанието на проекта. Почти всички изразили одобрението си. В хода на заседанието последвали някои промени. Приемлива е мисълта, че текстът на изработения проект е имал компромисен характер. Съдържал елементи от антиохийската и от александрийската христология. Затова измежду членовете на предишните две партии „лява“ и „дясна“ имало както привърженици, така и противници на този проект. Разискванията продължили, но без видим резултат.
Да се прекрати диалогът между защитниците и противниците на предложения проект било твърде трудно. Изисквал се такт. Такъв се опитали да проявят императорските представители. Последните предложили на членовете на събора да се отделят 6 души от източните епископи и по трима от останалите църковни области и заедно с Анатолий Константинополски и римските легати да слязат в молилнята на храма, в който заседавал съборът, там да преразгледат проекта и да изгладят противоречията. Това предложение, колкото и добре стъкмено, не било прието от тези членове на събора, които се изказали в подкрепа на предложения проект-вероопределение. Последвали нескончаеми спорове.
Императорските представители направили повторно опит да склонят епископите, които били против преразглеждане на предложения проект. Защитниците на вероопределението и този път се противопоставили. Последвало внушение от императорския двор да се изяснят всички съмнения, противоречия и разногласия и да се отстранят. Последното значи да се преработи определението. Императорското внушение не оказало въздействие Защитниците на вероопределението станали дори още по-упорити. Само един дипломатически ход от страна на представителите на императора развързал възела на противоречията. Те се върнали към въпроса за Диоскор. „Диоскор твърдял, заявили те, „от две природи“ приемам, но „две природи“ не приемам. А светейшият архиепископ Лъв говори, че в Христа има две природи, съединени неслитно, неизменно и неразделно в единия единороден Син, наш Спасител. Вие кого следвате, светейшия Лъв ли, или Диоскор?“ На такъв въпрос могло да се даде само един отговор. И той не закъснял. Всички единогласно заявили: „Вярваме както Лъв“. В тази минута храмът на св. Евфимия бил свидетел на пълно единомислие. „Прибавете тогава в определението мисълта на светейшия наш (отец) Лъв, че в Христа има две природи, съединени неизменно, неразделно и неслитно!“ От този момент насетне пътят до окончателното формулиране на догматическата мисъл бил къс. Първоначалното предложение на императорските представители се възприело: в молилнята на храма при подобаващо религиозно настроение и богоозарен размисъл бил изработен нов проект. Членовете на събора с благоговейно мълчание и нескрита радост изслушали, приели и одобрили новата догматическа формулировка. Едва-що отекнали последните слова от определението, мощна вълна от възторг изпълнила храма: „Това е вярата на отците… Тази вяра е апостолска. С нея всички сме съгласни. Всички така разсъждаваме!“
С това завършило петото заседание на събора, което е връхна точка в цялата му дейност. С това завършила и догматическата дейност на Халкедонския събор. Три дни по-късно (25 октомври 451 година) на шестото заседание при подобаваща тържественост в присъствието на императорското семейство новият символ бил прочетен, а след това подписан от членовете на събора. На императорския въпрос: „Със съгласието на всички епископи ли е провъзгласено прочетеното сега определение?“, отците на събора отговорили: „Всички така вярваме; има една вяра, едно мнение;всички така разсъждаваме;всички ние, като се съгласихме, подписахме; всички сме православни; тази е отеческата вяра, тази е апостолската вяра, тази е православната вяра, тази вяра спаси света!“

Догматическата формулировка на Халкедонския събор е твърде обширна. Тя може да бъде разделена на четири части:
1.Въведение. В него са посочени причините за свикване на събора, именно различните еретически учения. Признава се, че догматите на благочестието се съдържат във вероопределенията на Първия и Втория вселенски събори; че трябва да се спазват и решенията на Третия вселенски събор.
2.Втората част съдържа Никейския и Никео-Цариградския символ. В нея се говори, че тези два символа са достатъчни за достигане на „съвършено знание и утвърждаване на благочестието“, но се появили нови ереси, които наложили изработване на ново вероопределение. Отците на събора изтъкват, че те подирили патристически свидетелства за утвърждаване на православните догмати. Въз основа на тях се обявили: против тези, които говорят за разделение на едната личност на Иисус Христос в двама Сина; против тези, които учат, че Божеството в Христа подлежи на страдание; против допускащите сливане и смесване на двете природи; против тези, които учат за небесен човек в Христа, и против тези, които признават две природи до съединението, а след съединението – една.
3.Фактически третата част съдържа вероопределението на събора.
4.В последната част, след текста на вероопределението, отците на събора забраняват да се съставя и проповядва друга вяра. Тези, които дръзват да учат или да проповядват друг символ, съборът осъжда: ако са иерархически лица, лишава ги от сан, ако са монаси или миряни ги анатемосва.
Подчертан интерес представлява третата част. Там е даден дословно текстът на Халкедонското вероопределение, който гласи:
„Като следваме светите отци, всички съгласно поучаваме да бъде изповядан единият и същ Син, Господ наш Иисус Христос, съвършен по Божество и съвършен по човечество, истински Бог и истински човек, с разумна душа и тяло – единосъщен на Отца по Божество и единосъщен на нас по човечество – във всичко подобен на нас освен в греха, роден преди всички векове от Отца по Божество, а в последните дни – заради нас и нашето спасение – (роден) от Дева Мария Богородица по човечество – единият и същ Христос, Син, Господ, Единороден, в две лица неслитно, неизменно, неразделно и неразлъчно познаван (тъй че със съединението съвсем не се отрича различието между двете природи, напротив – запазва се свойството на всяка природа и двете се съединяват в едно лице и в една ипостас), не на две лица разсичан или разделян, но единият и същ Син и Единороден, Бог Слово, Господ наш Иисус Христос, както преди пророците за Него (учеха), както Сам (Господ) Иисус Христос ни научи и както ни предаде Символът на нашите отци“.
Всяка дума, всеки израз крие зад себе си определено съдържание. Зад езиковите изразни форми, които отците на Халкедонския събор са използвали при изработване на познатото вече вероопределение, се крие богато съдържание. Ако би могло с най-малко думи да се изрази това съдържание, трябва да се каже, че в Христа има две природи и едно лице, една ипостас. Тази догматическа идея се съдържа в цялото вероопределение.
Ипостасното единство и различието на природите в Христа е изразено с термините неслитно, неизменно, неразделно и неразлъчно. Най-напред е употребен „неслитно“: подчертана е неслитността на природите, в противоположност на тенденцията в александрийското богословие за сливане. С „неизменно“ се изключва мисълта за „кеносиса“ в божествената природа и за нейното страдание. „Неслитно“ и „неизменно“ са насочени против Евтихий. „Неразделно“ и „неразлъчно“ показват, че божествената и човешката природа в Христа не са две отделни една от друга личности, които са съединени помежду си само нравствено; тези две природи образуват едно лице, една личност. Няма разделяне на Христа в две лица. Който казва „две лица“, дели Христа; който казва „две природи“, разсича в Христа, но не дели. „Неразделно“ и „неразлъчно“ са насочени против Несторий.
Върху тези четири термина е изграден христологическият догмат: една личност в две природи. Не бива да се мисли, че човек е в състояние да прозре в тази тайна, която е велика. Тя може само да се преживее. Но преживяното не може външно да се изрази задоволително. Отричащите единството между Бога и човека в Христа стигат до ереста на Несторий. Сливащите двете природи – божествената и човешката в Христа – стигат до ереста на Евтихий. И двете ереси са осъдени от Църквата.
Вероопределението, изработено на Халкедонския събор, някои наричат „догматическо чудо“. Наистина, ако се мери с човешка мярка стореното в Халкедон, трябва да се признае, че то надхвърля границите на човешките възможности. Отците на събора, ръководени от Дух Свети и сгрявани от пламъка на вярата, смогнали да вложат в точни термини и изрази догматическата истина за единството в личността на Иисус Христос и двойството на Неговите природи. В това именно се съдържа чудесният елемент на Халкедонския догмат.
Този догмат има преди всичко сотириологично значение. Иисус Христос е Изкупител на човечеството. Изкуплението е възможно и действително само когато е извършено от личност, която едновременно е и Бог, и човек, която има пълна божествена и пълна човешка природа. Отците на Халкедонския събор са изявили тъкмо тази истина. Те умело се възползвали от плодовете на богословско-философската мисъл до средата на V-ти век. Смогнали да отделят чисто църковното от еретическото и да вложат първото в точни словесни формулировки. Чрез тези формулировки е разкрита вярата в Иисус Христос като истински Бог и истински човек…, „роден преди вековете от Отца по Божество, а в последните дни – заради нас и нашето спасение – роден от Дева Мария Богородица по човечество…“. Според Халкедонското вероопределение Словото Божие е възприело не отделна човешка личност. Ако беше така, щеше да бъде изкупена само тази личност, а не цялото човечество. Син Божи възприел при въплъщението Си цялостна човешка природа, която осветил, възвисил и обожествил. Направил я достойна за поклонение. Той върнал на човека изгубения рай, разтворил му дверите на вечния живот.
В Халкедонския догмат е разкрита и христологическата страна на Боговъплъщението, положена е основата за правилно изяснение на въпроса за личността на Иисус Христос. – Възприетата от Словото Божие цялостна човешка природа предполага самосъзнание на личността. Халкедонските отци при изясняване на този термин си служили с езика на своето време. За тях „личност“ означава преди всичко „битие самò по себе си“ или „битие за себе си“, но не белег на самосъзнание. Те сложили само основите, върху които през следващите векове се развивала богословската мисъл при изясняване на въпроса за самосъзнанието; посочили как трябва да се гледа на личността на Богочовека. И ако ние днес под „ипòстасис“ разбираме личност в смисъл на самостоятелно духовно битие, на самосъзнаващо „аз“, то в духа на Халкедонското вероопределение следва да разбираме личността на Богочовека като една личност с едно самосъзнание.
До 451 година богословската мисъл се развивала главно в две направления: александрийско и антиохийско. Двете богословски школи се стремели да разкрият цялостно христологическия проблем. Всяка обаче вървяла по свой път, използвала свои средства. Догматическото определение на Халкедонския събор обединява в себе си богословско-философските резултати на тези две школи: и тезата на Александрийската школа за единството в Христа, и антитезата на Антиохийската школа за двойството в Богочовека. Това вероопределение сочи единствено правилния път към по-нататъшно вглъбяване в тайната на благочестието.
Чрез точната догматическа формулировка, изработена в Халкедон, бил нанесен съкрушителен удар върху еретическите учения на Несторий и Евтихий. Наистина тези ереси не изчезнали автоматически след появата на Халкедонския догмат. Чрез него обаче била разкрита тяхната нецърковна същина. Това е сторено преди всичко с употребата на термините „неслитно“, „неизменно“, „неразделно“ и „неразлъчно“. Първите два разрушавали ереста на Евтихий; третият и четвъртият разрушавали ереста на Несторий.
Халкедонското вероопределение стои в генетическа връзка с догматическата дейност на вселенските събори до 451 година. Същевременно то лежи в основата на догматическата дейност на следващите вселенски събори – истина, която ще бъде разкрита по-нататък.
Мнозина виждат в Халкедонския догмат причина за последвалите борби и разделения. Това е погрешно. Причината не е във вероопределението, а в тези, които по различни подбуди (социално-икономически, национални и политически) определили отрицателно отношение към него. Никейският символ получил общоцърковно признание след половинвековна упорита борба между противниците и привържениците на Символа. Халкедонският символ трябвало да мине по същия път. Фактът, че той е признат от цялата Църква, убедително свидетелства, че в него е разкрита чистата, вечна, божествена истина.
Освен с догматически, Халкедонският събор се занимал и с редица църковно- канонически въпроси. Изработил и приел тридесет правила. От тях по-специално внимание заслужава двадесет и осмото. С това правило на Константинополския архиепископ като столичен архиепископ се давали преимущества не само по чест, но и по власт. В това отношение той се приравнявал с Римския епископ.
_____________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 109-119. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Тотю Коев (1928-2006). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bWc