Николай Маджуров
„Вярата е опровергана от науката“. „Естествознанието доказва, че няма Бог“. „Съществува само този земен свят, няма рай, няма ад, няма задгробен живот, един образован човек не може вече да вярва в него“.
Така мислят и говорят в днешно време мнозина. В широки кръгове можем да срещнем убеждението, че науката била против вярата, че или я била напълно оборила или я направила несигурна и изтласкала на заден план. Ние ще се постараем да си дадем ясна преценка по това и затова най-напред ще си зададем въпроса: КОЯ е областта, кой е методът и коя е обосновката на науката и на религията?
I.
1.Областта на науката е светът на пространствено-временните явления, които можем да възприемаме с нашите сетива. Тук спада всичко, което виждаме, чуваме, миришем, вкусваме и пипаме. С всяко сетиво, което отказва да работи, загива за нас една част от творението. С всяко сетиво, което наново би ни било дадено, изгрява за нас нова област на творението. Микрокосмосът и телескопът са помощни средства за зрението, които разширяват областта на нашите възприятия. Следователно видимото, чуваното, накратко, сетивно възприеманото, това е винаги предмет на науката.
Обаче вярата има работа не с този сетивно възприеман свят, а с невидимия свят на духа, със Самия Бог. С видимия свят тя се занимава само дотолкова, доколкото в него се открива мъдростта на силата на вечния, невидимия Бог. Затова ако един астроном казва, че той изследвал с телескопа космическото пространство, обаче не намерил никакъв Бог, то за вярващия човек това е съвсем понятно от гледище на науката и на вярата. Защото Бог като господар и творец на света е Дух, невидим, заключен за всяко човешко остроумие; за всяко нечисто любопитство и е открит само за вярващото чисто сърце. Вярата живее и диша в общението с вездесъщия, невидимия Бог, а науката – в земния, сетивния свят.

Емануил Гайбел (1815-1884)
2.Методът на науката цели да открие в този свят определени връзки или закони, из които може да се разбере промяната на нещата. За тази цел тя използва понятието за причина и следствие. Едно явление е научно разбрано, ако може да се изведе из познати причини. Че във видимия свят господства причинна връзка между всички явления, това за науката е сигурно доказано.
Религията не пита за сетивно възприеманите причини на отделните неща, а пита за причината на света като цяло, пита за Бога. Тя не си поставя за цел да открива природозаконни връзки в този свят, но тя ни казва кой е направил всичко това и за какво е всичко туй. Нейната задача е да ни разбули целта на света и смисъла за нашия живот. Науката не може да стори това. Защото „цел“ и „смисъл“ са духовни, невидими неща. И затова не могат да бъдат намерени чрез никакво изследване, чрез никакъв микроскоп и чрез никакъв химически анализ.
3.Биха могли да възразят: да, но науката се основава върху установени, възприемчиви факти, а вярата върху субективни предположения или фантазии. У някои религии това може да е така, тъй също както има форми на „науката“, които дължат своя произход не на грижлива преценка на фактите, но на прибързани хипотези и фантазии на изследвачите.
Християнската вяра във всеки случай се основава върху определени, установени факти. Че Иисус Христос е дошъл в този свят и че е предизвикал безподобна революция; че Той има силата действително да утешава наскърбени; да ободрява малодушни; да изобличава лицемерите; да спасява грешните – това са факти, хилядократно засвидетелствани. И които на всеки искрен човек собствената съвест потвърждава.
Следователно и двете почиват върху факти. Естествознанието върху факти на земния свят, а вярата върху факти на духовния, вечния свят. Двете се основават върху определени опити. Науката се спира върху опита на сетивата и разума, а религията – върху преживявания на съвестта. Обаче това, което ми е засвидетелствано като истинно от моята собствена съвест, това стои у мене непоклатимо здраво.

Иоханес Кеплер (1551-1630)
Науката и вярата трябва само да разбират ясно своите различни области и задачи. И тогава ще видят, че нямат повод да враждуват помежду си, че напротив, те са създадени взаимно да си услужват и да се допълват.
II.
Какво следва оттук за науката?
Следва, че тя с всички свои постижения и познания не може никога да изведе човека извън областта на земно-видимия свят. Вече въпросите: що е материя, сила, душа, дух, личност? – напразно ще очакват от нея отговор, понеже тя познава само определени елементи и определени прояви на сили.
Още по-малко тя може да ни поучи за произхода и целта на нещата. С това тя би прекрачила областта на видимия опит, и би навлязла в областта на религията. Когато Ернст Хекел (1833-1919) например казва, че светът не бил създаден от Бога, но сам се бил развил из безличната субстанция, то това не е наука, а вяра. Защото дали субстанцията е била създадена или не, това не може да се реши по пътя на знанието, но само по пътя на вярата.
Затова и действително великите изследователи през всички времена са ценили високо вярата. Защото едва вярата внася смисъл и ред във фактите и законите на науката. Тя ни каза кой е създал всичко това. И ни посочва целта, към която се стреми всичко туй. Едва чрез вярата можем да свържем отделните факти на науката в един мироглед. Без вяра човекът остава при всичкото свое знание без утеха и без опора. Това ни сочи и един стих от немския поет Емануил Гайбел:
Само изследвай и никога не спирай,
ти не ще отидеш надалеч с твоите заключения.
Това е краят на философията:
да знаем, че трябва да вярваме.
III.
Какво следва оттук за вярата?
Следва, че тя не трябва да се бърка в работата на науката. Вярата се занимава с Бога, как Той чрез Христа се засвидетелства на нашата съвест. И изследването на видимия свят не е нейно дело, а дело на науката.
Въпросите: какво трябва да мислим за произхода на земята, за законите на звездния свят, за произхода и загиването на видовете, за появата и растежа на човешкото тяло? – са научни въпроси и не могат да бъдат разрешени чрез религиозни безапелационни решения. Напротив вярата с благодарност ще признае постиженията на науката като божествени дарове.
Колко много е допринесъл изобретателят на парната машина за разпространението на Евангелието? Колко дълбоко ни позволява да надникнем модерната астрономия в работилницата на Всемогъщия! Какви чудни гледки разкрива пред нас микроскопът в неизчерпаемото богатство на живота! Колко по-мощно звучат за нас днес думите на Псалмопевеца: „Небесата проповядват славата на Бога, и за делата на ръцете му възвестява твърдта!“ (Псалом 18:2).
И когато узнаем, че трябвало да минат милиони години, преди да е могъл да се яви човекът на тази земя, колко високо трябва да мислим тогава за неговото назначение, за мъдростта на Твореца, която всичко направлява!

Ернст Хекел (1833-1919)
Християнинът стои в творението като дете в дома на Отца. Изпълнен с желание всичко да опознае, което съдържа големият свят, изпълнен с благоговейно удивление, когато изгряват за него тайнствените дълбини на света. Той знае, че всяко земно знание тук си остава несъвършена работа, но той носи в себе си надеждата, че някога ще му се открие и неизследимото.
Следователно християнското разглеждане на света ангажира не само ума, но и сърцето и съвестта на човека. То е мирогледът на целия човек. Затова именно най-великите естественици не са били богоотрицатели и материалисти. С благодарност те са изповядвали, че са били само насърчавани чрез своята християнска вяра в изследването на природата и че в своята трудна изследователска работа са били мощно укрепвани във вярност и добросъвестност.
Нека споменем някои от тях. Иоханес Кеплер (1551-1630) и Исак Нютон (1642-1727), най-великите астрономи, са били ревностни и смирени читатели на Библията. Знаменитият създател на ботаниката Карл Линей (1707-1778), когото професор Фраас нарича признато най-великия естественик на всички времена, с възторг и благоговение пред мъдростта на Върховния Управител на света възклицава: „Вечният, безпределният, всезнаещият и всемогъщ Бог мина пред мене. Аз не видях лицето Му, но отблясъкът на Божеството изпълни душата ми с безмълвно удивление. Аз видях Божиите следи в творението, – навсякъде, дори в най-малките незабележими произведения. Каква сила, каква мъдрост, какво неизмеримо съвършенство! Аз наблюдавах, как одушевените същества, намирайки се на най-високо стъпало, са свързани с царството на растенията, а растенията на свой ред – с минералите, които се намират в недрата на земята. Аз видях, как слънцето и всичките други звезди, цялата слънчева система, безкрайното звездно небе се движи в пространството, държи се в празнотата, съгласно волята на Непостижимия, Първоначален двигател, Съществото на съществата, Причината на причините, Пазителят на света, Господа и Създателят на всяко творение“.
Юстус Либих (1803-1873), „князът на немските химици“, изповядва в своите химически писма открито и радостно своята вяра в Бога. Луи Пастьор (1822-1895), прочутият парижки химик и физиолог, извикал веднъж: „Светът един ден ще се смее на глупостта на нашата днешна модерна материалистическа философия. Колкото повече изучавам природата, толкова повече стоя удивен и смаян пред делата на Твореца. Аз се моля през време на моята работа в лабораторията“. Робърт Майер (1814-1878), откривателят на така наречения закон за съхранение на енергията, най-великото научно откритие на XIX-ти век, извикал към събраните в Инсбрук естественици: „От пълно, цяло сърце извиквам: „Една истинска философия не бива и не може да бъде друго, освен пропедевтика (предварително училище) за християнската религия“. Джордж Романес, английският биолог, комуто Дарвин, умирайки предал своите ръкописи, се отвърнал от атеизма към християнската вяра и казал: „Само онзи човек, който и лишен от всяко духовно чувство, християнството не може да изглежда като най-величественото, създадено някога на земята изображение на красивото, на възвишеното и на всичко това, което се ориентира към нашата духовна природа“.

Исак Нютон (1642-1727)
Бележитият руски лекар и учен Николай Иванович Пирогов (1810-1881) пише в своя „Дневник“: „Вярвайки, че основният идеал на Христовото учение, по своята ненадминатост, ще остане вечен и вечно ще влияе на душите, които търсят мира чрез вътрешната връзка с Божеството, ние нито за минута не можем да се съмняваме в туй, че на това учение е съдено да бъде неугасим фар по лъкатушния път на нашия прогрес“. Д-р Елмер Енгстрьом – главен администратор при американското радио и телевизия, световно известен учен, пионер в развитието на цветната теливизия през 1930 година, носител на почетни докторати от 14 университета, изповядва: „Човек няма причини да мисли, че Библията поставя ограничения на неговите опити в науката и техниката. Фактически, така той чете схемите на Създателя – не прави нищо ново. Всички процеси в природата се движат не по наш, но по Божия план. Да, аз вярвам, че Божията сила е пълна, Неговия авторитет е абсолютен. Той е Създател, Изкупител и управлява работите на човеците… чрез Христа“. Д-р Стефан Дейвис – декан в Института за инженерство и архитектура във Вашингтон, твърди: „Ние не сме на тази земя само да живеем и умрем и повече нищо. Аз мисля, че има задгробен живот. Не мога да го обясня – възкресението не може да се проведе от експерименталната наука“.
Изобщо, може да се каже, че повечето от най-великите естественици са изповядвали своята вяра в Бога. Известният борец срещу материализма и безбожието естественик професор д-р Еберхард Денерт в Германия си поставил за задача да изследва какво е било отношението към религията на 300 души учени, признати за най-големите величини в областта на положителната наука през последните три столетия. Резултатите са следните: от тях 242 са били активно вярващи; 20 са били равнодушни или невярващи, а за 38 души авторът не успял да събере сведения. Следователно, от изследваните 262, оказали се 92 на сто вярващи. Специално за миналото столетие** от 163 души учени, процентът на вярващите се оказал пак същия – 92 на сто. Това е един факт, който би трябвало винаги да се има предвид от онези, които претендират да имат мнение по тези въпроси.
Изповедта на толкова изследователи от първи ранг на вярата в Бога, заставила най-великия историк в ново време Леополд Ранке (1795-1886), да направи следната декларация: „Колко е погрешно да се мисли, че естествознание и религия се намират в неизгладимо противоречие помежду си“.
Противоположности и напрежения в тези области винаги ще съществуват. Обаче те ще се преодоляват и разрешават, когато и двете страни имат добра воля за това. Да, за това е необходима добра воля.
____________________________________________________
*Публикувано в Богословска мисъл, 1997, кн. 4, с. 55-58. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
**Има се предвид XIX-ти век.
Изображения: авторът Николай Маджуров (1932-2020), Емануил Гайбел (1815-1884), Иоханес Кеплер (1551-1630), Ернст Хекел (1833-1919) и Исак Нютон (1642-1727). Източници Гугъл БГ и Яндекс РУ.
Връзка за тази публикация – https://draganbachev.com/2022/06/28/науката-против-вярата-ли-е/