Съдържание и значение
Тотю Коев
Дванадесет столетия ни делят от едно забележително събитие в живота на Църквата Христова – свикването и провеждането на Седмия (Втори Никейски) вселенски събор (787 година).
Този събор по времетраене не е от най-продължителните вселенски събори (траел е общо 30 дни), нито е имал най-много заседания (общо 8), нито пък по броя на участниците е от най-многолюдните (присъствали са около 350 души)[1]. При все това, както и другите вселенски събори, той заема важно място в историята и вероучението на християнството. Две са основните предпоставки, които определят неговата важност:
а) проблемът, с който отците на събора са се занимали и съответно решенията, които са взели, и
б) това, че той е последен засега вселенски събор[2].
Проблемът за иконопочитанието, който е бил основен в работата на събора, е твърде сложен. Едни от изследователите разглеждат иконо-почитанието като догматически феномен, изолиран от предшестващите го догматически проблеми. Други пък го разглеждат като сравнително късно явление в живота на християнството. И в двете мнения има нещо частично вярно, но същевременно и в двете е налице непълнота. По принцип иконопочитанието трябва да се разглежда като логическо продължение на триадологическите и по-частно на христологическите верови проблеми, без да се забравя, че в сегашната си форма то датира не от самото начало на християнството.
Триадологическите и христологическите богословски проблеми са били в основата на догматическата дейност на вселенските събори (IV-VIII вeк). Дефинирайки учението на Църквата за почитането на светите икони, Седмият вселенски събор с това приключил петвековните спорове по тези проблеми. Първият вселенски събор в 325 година се състоял в Никея и се занимал с триадологическо-христологически въпроси. Предвиждало се Седмият вселенски събор да се проведе в Константинопол, но поради непреодолими пречки от политически характер той се състоял в Никея и проблемите му били също триадологическо-христологически, макар и облечени в иконологическа форма. Тук има нещо символично: Никея (от гръцки νίκη) значи победа. В този случай името на града символизира победата, която Църквата одържала над еретическите движения – победа на истината над заблудата. Тази символика подсилва значението на разглеждания тук Седми вселенски събор и неговата проблематика.
Въпросите, с които се занимал и които правилно разрешил този събор, са от различен характер. Тук ще бъдат разгледани само тези от догма-тическо естество, които всъщност са и най-важните.
Св. Тарасий, Константинополски патриарх, председател на Седмия вселенски събор

За да се разбере правилно съдържанието на вероопределението (ороса) на събора относно иконопочитанието и да се оцени по достойнство неговото значение, необходимо е този проблем (за почитта към светите икони) да се разгледа макар и схематично първо в историко-догматически аспект, след което да се разкрие съдържанието и да се посочи значението на вероопределението на събора.
Бегъл историко-догматически поглед върху разглеждания проблем
Появата на изображения и свързаната с тях почит не е самобитно дело на християнството. Изображенията съпътстват езическия свят и са негова неделима част още oт най-дълбока древност. Това е засвидетелствано както в монументалното храмостроителство и скулптура на Изтока и в Египет, така и в неотразимото по своята красота изкуство на Елада и в прозаически-подражателното изкуство на Рим. Цялото това изкуство в различните му форми и проявления е, безспорно, религиозно, макар че е свързано с изобразяване на мними богове, тоест на идоли. Тук се губела същностната разлика между изображението и изображаемото, между образа и първообраза, които се отъждествявали. Поради това на изображенията се отдавало божествено поклонение (λατρεία). Налице е било чисто идолопо-клонство, което отклонявало човешкото съзнание oт служението на истинския Бог и с това служело за религиозна съблазън.
Но това не отрича факта, че именно в езичеството най-рано е поставен и в рамките на неговата идейна ограниченост е разрешен в съответна форма проблемът за мястото и значението на свещените изображения. Езичеството изхождало от предпоставката, че боговете са изобразими, при това изобразими като човеци. Принципно значение за езическото изобразително изкуство са имали не чудовищните идоли, а човешките изображения, които достигнали връхната си точка в елинското изкуство. Елинските богове в тяхното човешко изобразяване са върхът на езическото богословие и антропология в образи. Както гръцката философия в своите най-висши достижения е своего рода християнство до Христа, така и античното изобразително изкуство е, макар и в ограничена степен, християнство до Христа и е безспорен прототип на християнската икона. С други думи, изкуството се оказало свързващ мост между езичеството и християнството в областта на изображенията[3]. Този безспорен сам по себе си факт се нуждае от доизяснение, особено във връзка с юдейското отрицателно отношение към езическите изображения.
Бидейки обкръжен от езически племена и народи, древният Израил често се поддавал на тяхното политеистично влияние. Поради това езическото идолопоклонство било мерзост пред Господа, духовно блудство, с което нерядко се свързвало и телесно. Юдейското отноше-ние към идолопоклонството, предадено и на ранното християнство, се изразявало в остра, непримирима и напрегната борба. Със своята религиозна съблазън, особено с идолопоклонството си езичеството било изключително опасно за богоизбрания народ. Затова Бог чрез Моисей забранил да се правят идоли и всякакви изображения на тях (Изход 20:4). С това като че ли се забранявало изобщо религиозното изобразително изкуство. Всъщност в Стария Завет отрицателното отношение към езическото изкуство било продиктувано от религи-озно-педагогически съображения. Целесъобразността на тази забрана се потвърждава от факта, че евреите при всеки удобен за тях случай изпадали в груб религиозен фетишизъм, в истинско идолопоклонство. Така е било например с медната змия, която Моисей издигнал за ознаменуване на станалото чудо, но когато те я превърнали във фетиш, цар Езекия я унищожил (4 Царства 18:4; срв. Числа 21:6-9); така е било със златния телец, който израилският народ направил, поклонил му се и му принесъл жертви (Изход 32:1-8). Въпреки ясната забрана да не се правят изображения, има две изключения – едното от Моисей, другото от Соломон. По Божия повеля Моисей направил два златни херувима и ги поставил на очистилището, над ковчега на Завета в скинията (Изход 25:18-22); също и Соломон направил изо-бражения на два херувима, обковани със злато, и ги поставил в построения от него храм; по стените на храма и на вратата му издълбал също изображения на херувими (3 Царства 6:23-32). Всъщност тези две изключения по косвен път потвърждават, от една страна, религиозно-педагогическите съображения на наложената забрана, а от друга – принципното признаване както на правото и възможността да съществува религиозното изкуство, така и възмо-жността да се изобразява духовният свят със средствата на това изку-ство[4].
Древната църква онаследила религиозно-педагогическите съображения на старозаветната забрана, относно изображенията, защото нейните членове били в същото езическо обкръжение и могли да бъдат поставени на изкушение, особено от идолопоклонството. Но същевременно Църквата не отрекла необходимостта от изобразителното изкуство с религиозни сюжети. Нещо повече, тя го възприела и санкционирала още от самото си начало, като вложила в него друго съдържание. Неопровержимо доказателство за това са римските катакомби със запазените в тях още от раннохристиянско време библейски сюжети и християнски символи като: Ноев ковчег, риба, котва, палмова клонка, агне, кораб, лоза и много други. По стените на миниатюрните храмове в катакомбите имало фрески, остатъци от които, както и от споменатите символи, са запазени и до наши дни. От апостолско и ранно следапостолско време, респективно от I-ви и началото на II-ри век няма запазени следи от християнско изобразително изкуство. Такова тогава не е могло да има, защото християните от това време не са имали храмове. За обща молитва и богослужение те се събирали в частни домове. Когато се създали макар и примитивни условия за богослужение в катакомбите, там се проявило и изобразителното изкуство.
Онаследявайки по принцип идеята за религиозното изобразително изкуство както от езическия свят, така и от Стария Завет, Църквата развила и обогатила тази идея, като вложила в нея ново съдържание. В стенната живопис на римските катакомби християнските художници се стараели да изразят не само това, което е видимо за очите, но и невидимото, тоест духовното съдържание на изобразяваното.

Седми вселенски събор (787 година)
Изкуството в катакомбите не е обикновено погребално изкуство. То е преди всичко изкуство, поставено в служба на вероучението. Тематиката на живописта в подземните храмове – както чисто символическата, така и сюжетната – в по-голямата си част съответства на старозаветни, богослужебни и раннохристиянски светоотечески текстове. Запазени са изображения на Ной в ковчега, на пророк Даниил в рова при лъвовете; има също много изображения на новозаветни теми: благовестието на архангел Гавриил, раждането на Иисус Христос, кръщението Му в реката Иордан и други.
Християнските символи имат свой език. Чрез тях се изобразявали верови истини, които не могат да бъдат изяснени с помощта на езикови изразни средства. От друга страна, отношенията между Църквата и окръжаващия я свят изисквали своего рода условен език [5]. За такъв служели именно християнските символи, чието богатство и смисъл били достояние само на укрепналите във вярата и станали чрез тайнството Kpъщение членове на Църквата Христова.
Християнството още от самото си начало не само определило пра-вилно отношение към изкуството изобщо и по-частно към изобразителното изкуство, но го възприело като подходяща форма за изява на духовни ценности, за разкриване на верови истини по специфичен начин. Ще рече, изобразителното изкуство станало неделима част от благовестието на словото Божие.
Истината обаче изисква да се каже, че църковните писатели от първите три века и началото на IV-ти век (Климент Александрийски, Ориген, Методий Олимпийски, Лактанций, Арнобий, Евсевий Кеса-рийски и други) имали по принцип отрицателно отношение към свещените изображения[6]. Това тяхно отношение е обусловено не от отричане на религиозното изкуство, а от отричане на езичеството и свързаното с него идолопоклонство. Мнозина от тях сами били по-рано езичници и познавали езичеството в неговата същина. Станали по дълбока вътрешна убеденост християни, те ясно съзнавали опасността от идолопоклонството и затова полагали всички усилия да предпазят съидейниците си християни от тази опасност. Те искали да насочат вниманието си към истинския Бог, Който е дух (Иоан 4:24). Мнозина от езичниците, които приели новата вяра, не се били още напълно освободили от предишните си суеверия. Затова първостепенно задължение на техните учители във вярата било да утвърждават у тях идеята за истинския Бог и за поклонението пред Него с дух и истина, като ги предпазват от идолопоклонско влияние. В този дух е и забраната на Елвирския събор в Испания (306 година). В канон 36-ти на този събор е казано: „В храма не е позволено да се рисуват картини; по стените не бива да се рисува нищо, което да се почита и обожествява[7]“. Този канон косвено указва, че, от една страна, през III-ти век християнските изображения вече са били доста разпространени (за да стане нужда с тях да се занимава един помес-тен събор), и, от друга страна, че не са липсвали случаи на езическо отношение към тях сред някои християни – когато в почитта си по не-знание ги обожествявали.
След като християнството станало официална религия се открили богати възможности за свободна творческа изява във всички области, в това число и в областта на изобразителното изкуство. Стените на новопостроените храмове били богато украсявани с библейски сцени и с моменти от живота на мъченици за вярата. Раннохристиянските символи придобили по-богата и по-завършена форма. Увеличили се числено и се обогатили идейно статуите, а също и изображенията върху саркофази. В християнското изкуство си пробила път и се разширила иконната форма и кръстният знак, както и мозаичната живопис. Паралелно с развитието и обогатяването на християнското изобразително изкуство се развило и обогатило и богословието на изображенията. Докато през първите три века на изображенията се е гледало предимно като на оказващи религиозно-възпитателно въздействие, като на благовестие в образи – на проповед без думи, от IV-ти век насетне постепенно се акцентирало върху богословско-догматическата им страна, преди всичко във връзка c догмата за Боговъплъщението и свързаното с него изкупление.
Начало на задълбочена теоретико-догматическа обосновка на иконите поставил Трулският събор (691-692) с 82-то си правило, което гласи: „На някои от честнѝте икони се изобразява посочвано с пръст от Предтеча агне, което се приема като знак на благодат, показвайки ни предуказания чрез Закона Агнец – нашият Христос Бог. И тъй, приемайки с любов древните образи и сенки като символи и предначертания на истината, предадени на Църквата, ние предпочитаме благодатта и истината, приемайки я като изпълнение на Закона. Затова, за да може в живописните изображения съвършеното да се представя пред погледа на всички, ние определяме: отсега нататък на иконите вместо древното агне да се рисува в човешки образ Агнецът, Който взел върху Си греха на света – нашият Христос Бог, та, съзерцавайки чрез този образ висотата на смирението на Бог Слово, да се напомня за живота Му в плът, за страданията и спасителната Му смърт и за станалото чрез тях изкупление на света[8]“. Значението на цитираното правило се заключава преди всичко в това, че, от една страна, в основата му лежи връзката на иконопочитанието с догмата за Боговъплъ-щението, а от друга, – че съборът отменя като вече отминал етап употребата на символическите сюжети, заменяйки ги с човешкия образ на Иисус Христос. Правилото споменава само един от символическите сюжети – за агнето, но в него като основен сюжет имплицитно се съдържат всички останали; неговото разкритие влече след себе си разкритието и на всички останали символически сюжети. По същество това правило поставило началото на иконописния канон, тоест началото на определен критерий за литургичността на образа, както канонът в словесното и музикалното творчество определя литургич-ността на текста или на песнопението. Този канон утвърждава прин-ципа за съответствието между иконата и Свещеното Писание и определя в какво се състои това съответствие[9].
На основата на споменатото правило Църквата постепенно създала ново по съдържание и форма изкуство, което в образи и форми от материалния свят разкрива божествения, прави последния достъпен за съзерцание и размисъл. Иконата, подобно на словото, става едно от средствата за познаване на Бога, един от пътищата за общение с Него. Като една от формите за богопознание тя се приравнява към Свещeното Писание и към Кръста. Тя, както и богослужението, е израз на благодатния живот на Свещеното Предание в Църквата. Чрез богослужението и чрез иконата Октровението става достояние и същевременно жизнена зададеност за вярващия народ[10].
Господ Иисус Христос

Главно на базата на споменатото вече правило, отразяващо гласа на цялата Църква, продължили да се развиват и обогатяват както християнското изобразително изкуство, така и неговото богословие.
Друга съществена предпоставка за развитието на богословието на иконата било отрицателното отношение на някои църковни дейци към християнските изображения. След като през следващите векове иконопочитанието се развило и богословски се обогатило, то срещна-ло остра съпротива в лицето на редица църковни дейци, особено в периода на иконоборството.
Причина за свикването на Седмия вселенски събор
Причината за свикването на Седмия вселенски събор е пределно ясна – появата и разпространението на иконоборската ерес.
Като организирано движение иконоборството възникнало и се оформило във Византия в първите десетилетия на VIII-ми век. Негов държавен идеолог бил византийският император Лъв III Исавриец (717- 741).
Причините за възникване на иконоборството са от различен характер: социално-икономически, политически и религиозни. С оглед темата на настоящата статия тук се спирам само на религиозните причини.
Наред със засилването на почитта към иконите се допускали и някои злоупотреби с тях. Така например при кръщаване на деца някои избирали за възприемници икони вместо живи хора; духовници извършвали светата Евхаристия върху икони вместо върху престол; слагали в причастието боя, настъргана от фрески; отдавали на иконите божествени почести. По такъв начин мнозина иконопочитатели изпадали в идолослужение. Неправилното разбиране същността на иконопочитанието и зачестилите злоупотреби с него усилвали иконоборското настроение и сред някои епископи. Косвено влияние върху тяхното отрицателно отношение към иконите оказали павликянството, юдейството и мохамеданството, които имали голям брой последователи в Мала Азия.

Св. Харалампий
Страстно разгорялата се борба срещу иконите и срещу почитта към тях, която започнала първо в църковните среди, а по-късно и в политическите, продължила повече от един век. Много иконопочитатели, главно монаси, заплатили с живота си. Сваляни и заточвани били и патриарси-иконопочитатели.
Синът на Лъв III – император Константин V Копроним (741-775), свикал църковен събор против иконопочитанието. Съборът отхвърлил иконопочитанието като ерес и анатемосал главните му защитници. Той изработил богословската основа на иконоборството, което по това време достигнало връхната си точка на развитие. Константин V си поставил за цел да приведе в изпълнение решенията на събора. Последвало масово унищожение на икони, фрески и книги в защита на иконите. Подобно било положението и при приемниците на Кон-стантин V.
При такова развитие на събитията Църквата била в правото и в задължението си да реагира не само чрез отделни свои представители, но и съборно да реши спорния въпрос, като дефинира ясно своето учение. При създалите се благоприятни условия по времето на императрица Ирина и на нейния син Константин VI (780-797) в 787 година бил свикан Седмият вселенски събор[11].
Догматическата дейност на събора
Тук целта не е да се проследи цялостната дейност на събора, а да се отбележи само богословско-догматическата и да се даде вероопределението (ороса), прието единодушно от съборните отци.
Съборът бил открит не в Константинопол, както първоначално се проектирало, а в Никея. Присъствали около 350 души[12]. Откриването станало на 24 септември 787 година в храма „Света Софѝя[13]“. Имало общо 8 заседания, от които последното, заключителното, се състояло на 23 октомври същата година в Константинопол в присъствието на императорското семейство. Председател на събора бил Константинополският патриарх Тарасий.
От догматическо гледище по-специално внимание заслужават IV-то, V-то, VI-то и особено VII-мо заседание. На IV-тото били приведени редица библейски и светоотечески свидетелства в подкрепа на иконопочитанието. В края на това заседание отците на събора подписали предварително постановление за почитането на иконите. На V-тото заседание присъстващите изслушали исторически свидетелства за предшествениците на иконоборците – самаряни, езичници, юдеи, гностици, монофизити и сарацини. На VI-тото заседание били приведени опровержения срещу ороса на иконоборския събор от 754 година. На VII-мотo заседание (13 октомври) отците анатемосали събора от 754 година, единодушно приели окончателния текст на вероопределе-нието и по установена вече традиция предали на анатема всички иконоборци.
Св. архангел Рафаил

Окончателният текст на съборното вероопределение гласи:
„Ние пазим без нововъведения всички с писание или без писание установени за нас църковни предания, едно от които е за иконописта. То е съгласно с евангелската проповед и ни служи за уверение в истинското, а не призрачно въплъщение на Бог Слово, и за подобна полза. Защото когато едни неща се показват чрез други, те несъмнено се уясняват взаимно.
Въз основа на това ние, ходейки като по царски път и следвайки внушеното от Бога учение на светите отци и Преданието на Вселенската църква и на живеещия в нея Дух Свети, с пълна достоверност и грижливо изследване определяме: честнѝте и свети икони, нарисувани с бои, или направени от мозайка, или от друго годно за такава работа вещество, да се поставят тъй, както изображението на честнѝя и животворящ Кръст, в светите Божии църкви, върху свещени съсъди и одежди, на стени и на дъски, в къщите и по пътищата – както иконите на Господа Бога и Спасител наш Иисус Христос и на непорочната Владичица наша света Богородица, така също и на всички свети и преподобни мъже. Защото колкото по-често те биват гледани изобразени на иконите, толкова повече тези, които ги гледат, биват подбуждани да си спомнят и да обичат самите първообрази, да ги почитат с целуване и благоговейно поклонение – не с истинското служение, което според нашата вяра подобава само на Божественото естество, но с такава почит, каквато ние въздаваме на изображението на честнѝя и животворящ Кръст, на светото Евангелие и на други светини чрез кадене тамян и поставяне свещи, какъвто благочестив обичай имало и у древните. Защото честта, отдавана на образа, се отнася към неговия първообраз, и който се покланя на иконата, покланя се на съществото (на личността) на изобразения на нея. Такова е учението на светите наши отци, тоест Преданието на Вселенската църква, която открай докрай земя е приела Евангелието“[14].
Съдържание на вероопределението
Цитираното вероопределение на събора съдържа следните основни идеи:
1. Основанията за почитането на иконите; 2. Почитта към Кръста като образец за почитта към иконите; 3. Местата, гдето следва да се по-ставят иконите; 4. Материята, от която те могат да се правят; 5. Обектите на изображенията; 6. Нравственият смисъл на почитта към тях, и 7. Догматическият им смисъл.
За да се разбере правилно богатото богословско съдържание на раз-глежданото вероопределение, необходимо е то (вероопределението) да се постави в контекста на богословието на иконоборците.

Св. мъченик Трифон
Един от основните иконоборски аргументи бил, че употребата на изображения и поклонението пред тях противоречат на Свещeното Писание и на Свещеното Предание; които се покланят на Бога, трябва да Му се покланят с дух и истина (Иоан 4:24). Такова мнение имал още епископ Евсевий Кесарийски (+ 339 година[15]). Император Лъв III Исавриец твърдял, че иконите, изпълващи храмовете, са идоли, и тези, които им се покланят, са идолослужители[16].
Имайки предвид тези иконоборски концепции, на IV-тото си заседание отците на събора в подкрепа на иконопочитанието привели редица старозаветни и новозаветни свидетелства (Изход 25:1,17-22, Числа 7:88-89, Иезекиил 41:16-20. Евреи 9:1-5) и светоотечески мисли (от св. Иоан Златоуст, св. Григорий Нисийски, св. Кирил Александрийски, св. Григорий Богослов, Астерий Амасийски и други), както и 82-рото правило на Трулския събор[17].
Следва…(виж тук)
___________________________________
*Публикувано в Духовна култура, 1987, кн. 11, с. 1-14. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[1]. Проф. В. В. Болотов, Лекции по истории древней Церкви, т. IV, Петроград, 1918, с. 549. – А. В. Карташев, Вселенские соборьi, Париж, 1963, с. 736 сл. – Gervais Dumеigе, Nizäa II (=Geschichte der Okumenischen Konzilien), Mainz, 1985, S. 137.
[2]. Западните римокатолически изследователи и болшинството светски историци у нас приемат събора от 869/870 година за Осми вселенски събор, което от Православната църква се отвхвърля.
[3]. Протоиерей Сергий Булгаков, Икона и иконопочитание, Paris, 1931, с. 7, сл. сл.
[4]. Пак там, с. 11 сл. сл.
[5]. Относно смисъла и съдържанието на християнските символи виж по-подробно у: Л. Успенский, Первохристианское искусство. В: Журнал Московской Патриархии(ЖМП), Москва, 1958, 8, с. 52, сл. сл. – A. Kuznecov, Die orthodoxe Ikone – eine Darstellung der dogmatischen Lehre der Kirche. In: Una Sancta, I, 1987, S. 50.
[6]. По-подробно виж у Gervais Dumeige, пос. съч., S. 21 ff.
[7]. J. D. Mansi, Sacrorum conciliorum nova et amplissima collection, t. 2, p. 11 D.
[8]. Concilium Quinisextum, canon 82; Mansi, t. 11, p. 977-980.
[9]. Проф. Л. Успенский, Смьiсл и язьiк икон, ЖМП, 1955, 6, с. 60 сл.
[10]. Там, с. 61 сл.
[11]. Проф. В. В. Болотов, пос. съч., с. 506 сл. сл. – А. В. Карташев, пос. съч., с. 679 сл. сл. – G. Beck, Kirche und Theologische Literatur im Byzantinischen Reich, München, 1959, S. 296 ff – G. Ostrogorsky, Geschichte der Byzantinischen Staates, Dritte Auflage, München, 1963, S. 123 ff.
[12]. Виж бележка 1.
[13]. Някои църковни историци приемат, че откриването на събора е станало на 4-ти септември (виж. Gervais Dumeige, пос. съч., S. 137).
[14]. Mansi, t. 13, p. 377-380.
[15]. Epist. Ad Constantiam Augustam; Migne, PG, t. 20, col. 1545-1548.
[16]. Mansi, t. 12, p. 959.
[17]. Деяния вселенских соборов, том седьмой, издание третье, Казань, 1909, с. 110-172.
Изображения: авторът Тотю Коев (1928-2006) и икони. Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-6HW