Георги Бакалов
Официализацията на християнството и превръщането му в държавно изповедание открили пред последователите на новата идеология огромни възможности за въздействие върху културната политика на империята. Античността бе натрупала достатъчно опит в областта на изкуството, а някои нейни образци остават ненадминати до наши дни. Това правело излишна цялостната подмяна на античната, макар и езическа, методология. Необходима била само смяна на акцентите и смисловата натовареност, за да изглежда това великолепно изкуство християнско по замисъл и съдържание.
Като цяло този процес на контаминация най-отчетливо се извършил в Ранна Византия, която е непосредствен исторически продължител на Римската империя. След IX-ти век, когато започва християнизацията на значителна част от източните славяни, духовното влияние на Византия, в това число и на нейното изкуство, намира почва сред тях. Разширеният периметър на византийската духовно-политическа общност дава основание на някои изследователи да назоват това ново явление в Средновековна Европа „Пакс ортодокса“ (светът на православието) или „Пакс бизантино-славика“ (същото, но с отчитане на славянското присъствие).

Изхождайки от посочените съображения, зараждането и формирането на византийското християнско изкуство би ни дало отговор на редица въпроси, касаещи влиянието и облика на християнската идеология в изкуството на източноправославната общност.
Разликата между естетическите принципи на Средновековието от античните идеали е твърде забележима. Античните принципи се разглеждат от изследователите като висше достижение на човешкото изкуство,като образец, а Средновековието – като израждане и упадък в резултат от „загубата на майсторството“, който недостатък бил преодолян едва от великите майстори на Ренесанса. Дали обаче такава оценка е приемлива с оглед на познатия ни материал?
Условността на гръцката архаика закономерно отстъпва място на илюзорността от класическата епоха, която пък на свой ред била изместена от символизма на християнското изкуство.
Художественото възприемане на действителността, свойствено на византийците, се определя в крайна сметка от идеите на дуализма. Византийското изкуство, както и византийското богословие, изхождали от противоположността на земното и небесното и от примата на небесното над земното. Следователно задача на изкуството се оказва не изображението на земния свят, а проникването зад пределите на земното в света на божественото.

Художественият образ се явява подобие на Идеите, а не самата видима действителност. Никъде художественото произведение не се възприемало така остро, както в монументалната живопис и в декоративната урбанистика на храма. При работата си византийският художник разчита не на илюзорния, а на реалния свят: на блясъка на позлатените икони (по-точно на техния фон), на отблясъка на църковната утвар и падащите от отворите на храма слънчеви лъчи.
При разглеждането на византийската икона като висша реалност тя трябва да се осмисля с оглед на контакта ѝ със зрителите. Главните фигури на празничния цикъл: Христос и св. Дева Мария неизменно са обърнати към зрителя. Това е характерно за всички „положителни“ персонажи: патриарси, апостоли, праведници, представени в анфас или три четвърти, с очи устремени към вярващия. В същото време Сатаната или Юда Искариот се изобразяват в профил, доколкото зрителят не желаел контакт с тях. Изображения на персонажи в гръб във византийското изкуство няма.
Възприемането на изображението като реалност, съпричастна на прототипа, превръща портрета в могъщо средство за пропаганда.
Стремежът към Идеята, към Безкрайността, става за византийците много важна естетическа задача. Ако античният храм бе покрит с плосък покрив, то в центъра на византийския се извисявал купол, въздигайки зрителя във висините, и това конструктивно решение въплътило основния естетически принцип.

Св. Иоан Дамаскин сочел като един от най-важните органи осезанието, което през XII-ти век било смятано вече за несъществено. И все пак византийската естетика не била сведена до математико-музикалната спекулативност. Тя не се освободила от тежестта на плътта и сетивните, зрими образи. Поражението на иконоборството става един от главните етапи във формирането на византийската естетика, когато Словото се изтъква като най-важно средство за приближаване до Идеята. След победата на иконопочитанието зрителният образ заема това място.
Византийските художници запазили интереса към плоското изображение, което наследили от Античността. В крайна сметка вниманието към плътта било мотивирано с това, че тя е създание Божие.
Симеон Богослов, който проповядва пост, въздържание и мистика, обявява плътта за божествена. Всеки член от нашето тяло, твърди Симеон, всеки палец на ръката – това е Христос, и ние не можем да се срамуваме заради плътта си.
Преодолявайки разрива между „висшето“ и „нисшето“, византийците дори се опитвали да представят плътта вън от канона в хумористичен стил. Така е по отношение на античните митологични персонажи като ероти, менади и нереиди. Те обикновено са изобразени в комични и саракастични ситуации. Всичко това е далеч от античния и християнския идеал и може да бъде осмислено само като буфонада.
Противоречивото двуединство на „висшето“ и „нисшето“ отчетливо се долавя в трактовката на любовта. Официално във византийската етика и литература господства целомъдрието. Любовта се възприема преди всичко като духовна връзка, която в брака служи само за продължаване на човешкия род, а любовната страст се приема като срамна. Това идва да покаже, че византийското изкуство не осъжда плътта, а се стреми към нейното преодоляване и одухотворяване.
Символите окръжавали византийците отвсякъде. Най-силен израз намирали в богослужението, императорския култ и церемониал. Даже на облеклото се гледало като на своеобразен символ. Цветовете също имали своя символика, при която белият и черният цвят се възприемали като белези на Спасението и Гибелта. Византийците имали изработена иерархия на цветовете, оглавявана от белия, златния и пурпурния. По-надолу стоели синият и зеленият. Специално пурпурният и златният били цветове на императора.
И така за византиеца изкуството е преодоляване на видимата реалност на вещите и построяване на особен свят, максимално близък до божествения. Тази трактовка в изкуството се проявява при изобразяване на различните в тематично отношение портрети на св. Богородица и Младенеца Христос. Италианската Мадона от епохата на Ренесанса във всеки случай е земна жена с играещ си Младенец, ласкав към майка си или просто спящ. Византийският Младенец е облечен с нетипична за възрастта Му дреха. Обикновено с едната ръка благославя, а с другата държи свитък. Това не е дете, а една въплътена идея. Художникът не се стреми към възпроизводство на земния оригинал – това за него е кощунство. Неговата цел е да се приближи до Идеята. Следователно изкуството е предназначено да служи на тази цел, подчиняваща живота на средновековния човек на Спасението. Поради това изкуството по своята същност е душеполезно: то не просто показва нещата, а поучава. Тази дидактичност на изкуството поставя проблема за подбора на фактите. В съответствие с принципа на душеполезността се определя и авторската позиция. Съобразно високо ценената християнска добродетел – смирението, авторът се представя като последен между човеците, недостоен да се захване за перото или четката. Но ако художникът е „недостоен“ и лишен от талант, то той е инструмент в ръцете на Бога. Той пише не за да осмисли видяното, а поради това, че Дух Свети или ангел Господен „води“ ръката му. Оттук произтича схващането, че художникът превъплътява висшата истина.
Доколкото византийското изкуство се разбира като осъществяване на Идеята, то в него съдържанието безусловно доминира над формата. Патриарх Фотий защитава апостолите от повърхностните критики за тяхната стилистична безпомощност. Петър писал не заради граматиката и реториката, а в името на спасението на човешката душа. Известната фраза на св. Григорий Богослов: „Нашето спасение не е в словата, а в същността“, става определящо ръководство за византийската литература. При все това рeторическото изкуство се цени в историческата проза, агиографията и даже в поезията. Както и в Античността, понятието „техни“ (полуизкуство, полузаная- тчийство) постепенно се прилагало към творческия труд на художника и писателя. Общите задачи на художественото творчество били подчинени на принципа на построението на образа на героя.
Античността създава идеала на хармонично развита личност, докато християнството виждало в света дисхармония и диспропорционалност. В центъра на християнския свят бил поставен един от най-противоречивите образи по своята непреодолима двойнственост – Иисус Христос като Богочовек.

Поради това, въпреки привързаността към античните традиции, византийското изкуство създава принципно нов естетически идеал: не хармонично единство на тялото и душата, а противоречие между плътта и духа, при което духовното начало доминира.
При художествените изображения диспропорционалността става художествено средство. На византийската картина лицето доминира над тялото. Съсредоточеният му овал завършва с остра брадичка, челото е високо, огромните очи господстват, носът е предаден с почти незабележима линия, а устните са просто безплътни. Този живописен канон следвали в своите произведения и писателите.
Византийската литература охотно избира за свои герои малките и нищи човеци, чиято немощна плът се намира в поразително несъответствие с величието на духа. Любимият герой на агиографията и смиреният и жалкият „нищ духом“ стоят в една и съща плоскост. Но заедно с това смиреният е избраник Божи, надарен със свръхестествени знания, чудотворец, предсказател и защитник на обидените. Чрез това византийският писател извършва от антично гледище своеобразна дегероизация на героя.
Предмет на изкуството не е конкретният човек в конкретна ситуация, а типът, чрез който се изразява по концентриран начин основният проблем – добродетелта или порока. Художникът се стреми към максимално обобщение и съответно деконкретизация, към освобождаване от отегчаващите детайли. Ето защо при историографията всяко описание на битки и метежи се превръща в повест за стълкновението на Доброто и Злото. Това кара например един историограф от XI-ти век да представя битка със същите думи и похвати, с които е разказана от историограф от IV-ти век. В този смисъл византийската рeторика и епистолографията учудват с крайното отсъствие на имена и факти. Деконкретизацията става художествен маниер, произтичащ от общите задачи на изкуството. Съществена била не конкретната история на взаимоотношенията, да речем на Византия с българите, а извечното стълкновение на „избрания народ“ с „дивия варварски свят“. На тези цели на деконкретизация служели използването на архаични форми на географски названия и избягването на ясна терминология.

Употребата на традиционните форми на клишето, както е с честото позоваване на събития, персонажи и случки от библейските сюжети, е просто художествен похват.
Византийската живопис постоянно възпроизвежда установените прототипи, повтаряйки не само композицията, но и елементите. Така можем да видим раждането на цар Давид и Иоан Кръстител, представени по абсолютно един и същ начин, защото не формата интересува художника, а събитието на раждането. Традиционността на формулата съответствала на канонизираната устойчивост на „законността на жанра“.
Книжната илюстрация или миниатюрата била много повече свободна от типажа на канона, но и там се забелязва твърде голяма условност както в интериора на повествованието, така и в екстериора.
Художественото време за човека от Средновековието е условно. В голяма степен това се обуславя от липсата на механични измерители на Времето. Слънчевите часовници били по-скоро играчка и занимание, отколкото реални отчетници на времето. То винаги се свързвало или с редуването на природни явления и сезони, или с редуването на църковни празници.
Подобно на Времето, и Пространството се оказва условно за представите на средновековния човек. Самото то не представлявало единно цяло в очите на неговия наблюдател.
Особено характерно е отношението на византиеца към организацията на храмовото пространство. Стремежът спрямо него е да се дематериализира. Тази задача се осъществява с помощта на полихромни мрамори и фризове, украси на колони и прочее. Орнаментиката и съчетанието на падащата светлина създавали илюзия за иреално пространство.
При помощта на условното Пространство и Време византийският художник отчетливо могъл да изрази особено важната за него мисъл за статичността, стабилността и неподвижността на Идеите. Византийската статичност при това е етически украсена: светът на Злото е подвижен, което ще рече изменчив, но светът на същностите е неизменен. Дълбоката вътрешна одухотвореност съставлява силната страна на византийското изкуство.

Византийското изкуство е спиритуалистично. То не отрича земния свят, но го подчинява на духовния. Стремежът да се постигне Идеята произтича и от друга особеност на художественото творчество през Средновековието – от неговия универсализъм. Византийският художник иска винаги да види светостроителството в цялост. Частта, детайлът сами по себе си нямат значение, освен ако са в контекста на горното разбиране. Оттук произтича тенденцията да се разглежда човекът като микрокосмос, а храмът – като символ на вселената, включващ в себе си основните части на светостроителството.
Така се мотивира и интересът към световноисторическите хроники, разкриващи съдбата на човека от сътворението на света.
***
Византийските естетически принципи, основаващи се в последна сметка на християнското светоусещане, имали известни отлики от естетическите идеали на западноевропейското изкуство. Преди всичко във Византия разривът с античното наследство не бил така катастрофален, както на Запад. Омир си останал образец за византийските писатели през цялото Средновековие, а елинистическите прийоми не изчезнали от византийската живопис. С други думи, византийското изкуство и общественият живот са силно повлияни от традиционализма много повече, отколкото в Западна Европа. Затова византийското изкуство се оказва повече разсъдъчно, повече рефлексивно, отколкото западноевропейското. За средновековното изкуство на Запад са характерни по-голямата емоционална напрегнатост и изострения сенсуализъм в образците на свръхестествения свят. Византийците се стремели към постигане на Божествената същност, докато техните съвременници от Запада – към четивното възприятие на Божеството. Докато западноевропейското изкуство многократно репродуцира кръстните страдания на Христа, Изтокът третира в по-голяма степен Възкресението и с това намалява напрежението от емоционалното изживяване. Същото се отнася до скулптурата. Емоционалността на романската скулптура във византийското изкуство е туширана като барелеф, в който се долавя спокойствието и статичността.
Би трябвало да се каже, че относително по-голямата рефлективност и разсъдъчност на византийското изкуство тясно се свързва с присъщите особености на византийците, със свойствената им по-малка емоционалност и ограничените преходи в действието на изкуството.
___________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 68-74. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Георги Бакалов (1943-2012) и византийско изкуство. Източници Гугъл БГ и Яндекс РУ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bPu