Тотю Коев
Тази тема е изключително голяма и по период (обхваща пет века) и по динамика на събитията през него. Тук тя ще бъде ограничена: ще се разгледат само някои събития, свързани с папския институт, които до голяма степен имат отношение към Реформацията от началото на XVI-ти век.
Опитите за сближение между Изтока и Запада след печалната 1054 година не дали необходимия резултат, защото подбудите за това сближение не били лишени от субективен елемент и политически причини и преследвали користни цели. Всяка от двете църкви тръгнала по свой път на развитие: Източната останала вярна на древната традиция и чужда на новаторството; Западната продължила да утвърждава идеята за господство над целия християнски свят. На следващите страници ще бъде направен опит да се потвърди с конкретни факти току-що казаното за Западната църква.
Независимо от направените на Запад до средата на XI-ти век нововъведения от веров и устройствен характер, Изтокът ги търпял в името на единството и любовта. До XI-ти век на Изток говорели за десет до двадесет и две отстъпления на западните християни, в началото на XII-ти век – до тридесет и две, през XIV-ти век – до шестдесет и четири, а през XV-ти век вече говорели за „безброй латински ереси“. „Филиокве“ било смятано на Изток за най-нетърпимо нововъведение и за главна причина на случилото се през 1054 година.
Основната причина за различния начин на развитие на религиозния живот на Изток и на Запад е нееднаквото разбиране същността на Църквата. За източния християнин Църквата е жив богочовешки организъм, тяло Христово, чийто невидим Глава е Сам Иисус Христос. За западния тя е общество от вярващи, обединени около папата, който е видим глава на Църквата и наместник Христов на земята. На него са подчинени всички миряни и духовници. Именно тази теза била лансирана и утвърждавана в съзнанието на западните християни векове наред, като били използвани всички възможни средства.
Като се оставят настрана папските домогвания до 1054 година, които все пак са били по-сдържани, трябва да се посочат конкретни случаи след тази година.
В живота на Западната църква трайна следа е оставил папа Григорий VII Хилдебранд (1073-1085). Той пръв и без колебание изразил всичко онова, което по-рано било проповядвано предпазливо и в по-мека форма. Имайки за база Лъжеисидоровите декреталии, папа Григорий се стремял през целия си живот да добие пълна и неограничена власт над целия свят – власт и църковна, и светска. Той лансирал също идеята за папската незаблудимост, защото пълната власт изисква такава незаблудимост. Негови са думите: „Правилно избраният папа е свят и незаблудим. На неговата воля, на неговите решения и на неговия съд са подчинени всички царства на тоя свят. Той има власт да отлъчва царете от Църквата и да ги сваля от престола. Той може да освобождава поданиците от всякакви клетви и повинности към безчестните и порочни царе и господари. По негово нареждане народите са длъжни да въстават против отлъчените от папата царе и да се опълчват против тях. Само той може с право да бъде наричан вселенски епископ. Без негово съизволение никой събор не може да се смята за вселенски. Никаква книга не може да бъде издадена без негово знание. Никой не може да отхвърли неговата присъда, а той сам може да отхвърли всяка присъда. Него самия никой не може да съди. Той разрешава всички по-важни църковни дела. Може да сваля епископите, да ги възстановява и да ги мести от един град в друг без никакъв събор. Престолът на свети апостол Петър е единствен средоточен и изходен пункт на църковното законодателство. Само папата има право да издава нови закони, ако това изискват нуждите на времето“.
Продължител на идеите на Григорий VII бил папа Инокентий III (1198-1216). В едно от своите писма той заявява категорично: „Апостолският престол е всеобща майка на всички вярващи. Папата е приемник на апостол Петър, но на земята е не негов наместник, а на Христа. Как може да има съмнение в това, че той именно трябва да разрешава всички важни църковни дела. Не е срамно, а е славно да се прекланят и унижават пред заместника на Този, Който е Владетел на владетелите и Цар на царете“.
През времето на Инокентий III двете идеи – за върховенството на папската власт и за непогрешимостта на папата, били включени като съставна част в училищната програма и добили отчасти догматическо значение. Идеен защитник на теориите на двамата папи Григорий VII и Инокентий III бил Тома Аквински (1225-1274).
В религиозния живот на Западна Европа XIII-ти век е ознаменуван като окончателна победа на папството над светската власт. По волята на папата цели народи вземали меча и кръста и тръгвали да се сражават срещу всекиго, когото папата считал за враг. През XIII-ти век папите раздавали кралски корони, решавали спорове между крале, възбуждали или прекратявали войни между тях, назначавали или сваляли владетели, с други думи, разполагали с пълна власт.
Папа Бонифаций VIII (1294-1303) в своята була „Унам Санктам“ осъдил съвместното съществуване на две власти – духовна и светска. „Ние обявяваме, писал той, утвърждаваме, определяме, провъзгласяваме, че подчинението на римския първосвещеник е за всяко живо същество съвършено необходимо условие за спасение“. Същият папа не могъл да си представи, че в Църквата е възможно да съществува друга законодателна власт освен папската. Според него папата стои по-високо от законите и установленията на Църквата. Когато папата разпореди нещо, не е възможен никакъв протест, дори и тогава, когато волята му е в противоречие със съществуващите църковни наредби. Изправен на трона, облечен в императорски одежди, папата завършил своята реч пред пратениците на император Албрехт с думите: „Аз съм цезар, аз съм император“.
В тази борба за светска власт римският епископ влизал във вътрешно противоречие със самия себе си, защото физическият меч в ръцете на „наместника Христов“ бил явление странно и неестествено, изопачаващо дълбоко духовната същност на Църквата. Мнозина църковни и светски лица започнали да съзнават, че „Христовият наместник“ на земята злоупотребявал със своето положение, злоупотребявал в името на вярата, служейки си с интриги в името на светската си власт.
През XIV-ти век започнал религиозен, нравствен и политически упадък на папството и на Римската църква. Цели народи стенели под гнета на нравствено разлагащия се папски двор и духовенство. Ето как представя картината един тогавашен немски учен: Духовенството „се отнася с презрение към изучаването на богословието. То пренебрегва Евангелието и прекрасните съчинения на светите отци. Мълчи относно вярата, благочестието, умереността и другите добродетели, които (по-рано, скоби мои) били възхвалявани дори измежду някои от езичниците. То не говори за чудесата на милосърдния Бог и за заслугите на Спасителя. И такива хора, които не разбират нито от богословие, нито от философия, заемат висши църковни длъжности, назначават ги за пастири на душите. Ето причината за жалкия упадък на християнските църкви и за презрението към духовенството… Евангелието нарича пътя към спасение тесен, а духовенството го прави широк и весел“. Бидейки на върха на своята власт, папите не съзнавали опасността на своето положение. Всъщност падението на папството започнало тогава, когато то успяло да наложи на народите в Западна Европа своите окови, когато всичко било затворено в неподвижните форми на теократичната монархия.
Пръв, който започнал борба срещу папските домогвания за светска власт, бил френският крал Филип IV Красиви (1285-1315). Той се обявил против безграничните претенции на папа Бонифаций VIII, против неговото вмешателство в политическия живот на Франция; апелирал към своя народ и получил поддръжката му; изгорил папската була и със съдействието на свои доверени хора пленил папата. Обиден и оскърбен от този акт, папа Бонифаций VIII умрял в изблик на безсилен гняв.
Приемникът на Бонифаций VIII – папа Бенедикт XI (1303-1304), побързал да се помири с отлъчения от Църквата Филип IV Красиви, да анулира булата на своя предшественик за отлъчването на краля, нанасяйки с това решителен удар върху папския авторитет. Избраният след Бенедикт XI под влиянието на краля французин папа Климент V (1305-1314), пак под кралско влияние се преместил от Рим в Авиньон, Южна Франция, и оттогава (1305 година) започнал 70-годишният период на папско унижение. Загубвайки свободата и независимостта си, папите станали васали на френските крале, макар и поставени при бляскави условия на живот. На свой ред разкошният живот на авиньонските папи, далеч от евангелските изисквания, породил негодуванието на народа.
В 1377 година, въпреки съпротивата на своите кардинали от френски произход, папа Григорий XI (1370-1378) преместил резиденцията си от Авиньон в Рим. Шестима кардинали отказали да последват папата и останали в Авиньон. На следната година (1378) папа Григорий XI починал в Рим. Кардиналската колегия, в болшинството си френска, искала да избере нов папа именно измежду кардиналите французи. Но жителите на Рим, предвиждайки това, предприели радикални мерки против този замисъл: въоръжени тълпи обградили конклава и с викове и заплахи искали за папа да бъде избран италианец. И успели. Избран бил Урбан VI (1378-1389).

Новият папа бил човек учен, ревностен във вярата, със силна воля и неподкупна нравственост. Пристъпил веднага с радикални мерки против осъдителния от нравствено гледище начин на живот на кардиналите. Кардиналите французи напуснали Рим и след като обявили избирането на Урбан VI за неканонично поради външно вмешателство, избрали в Авиньон нов папа – Климент VII (1378-1394). По такъв начин от 1378 година в Римската църква се започнало двувластие, което продължило четири десетилетия. Единството на Църквата, което е първото нейно свойство според Символа на вярата, и живият образ на това единство се възприемало от западните християни във и чрез личността на папата. В случая имало двама папи и тук естествено се поставял въпросът – кой от двамата папи е „наместникът Христов“? И двамата – Римският и Авиньонският – доказвали законността на своя избор, като взаимно си отправяли страшни обвинения и всеки посвоему се отбранявал. Християните се чувствали оскърбени в своите вярвания. Народният глас се обърнал към хората на науката и към университетите, към църковните светила. Сред богословите и духовенството на Римската църква съгрявала необходимостта от прекратяване на разкола и църковни реформи. Със съдействието на светската власт, която също била за реформи, се свикали няколко събора: Пизански (1409), Констанцки (1414-1418) и Базелски (1431 -1443). Чрез интриги и задкулисни действия папите успели да парират добрите намерения за възстановяване авторитета, порядките и чистотата на Църквата. Споменатите събори не постигнали очакваните резултати.
Понеже папите не искали да признаят необходимостта от реформи, с тяхното провеждане сe заели някои правителства, както и частни лица като Джон Уиклиф (1324-1384) в Англия, Ян Хус (починал 1415) в Чехия и Савонарола (починал 1497) в Италия. Тези ревнители за вярата и благочестието в борбата си против нововъведенията в областта на вероучението и против моралното разложение в състава на Римокатолическата църква разчитали на съдействието на учените и на народните маси. Но инквизицията се оказала по-силна от народа и от учените мъже. Хус и Савонарола били изгорени на клада, изгорен бил и трупът на Уиклиф. Независимо от жестоките противодействия на папството, числото на недоволните от положението в Църквата все повече и повече се увеличавало. Изразител на общото недоволство в Германия станал Мартин Лутер (1483-1546). Същото сторил в немска Швейцария Улрих Цвингли (1484-1531). Малко по-късно това дело продължил Жан Калвин (1509-1564). Така се поставило началото на Реформацията.
_________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 170-173. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Тотю Коев (1928-2006). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-c0x