Св. Игнатий Богоносец
Игнатий Богоносец до Църквата на Бога Отца и Господа Иисуса Христа, която се намира във Филаделфия – Азия, помилвана и утвърдена в единомислие Божие, неразделно радваща се за страданията на нашия Господ и възкресението Му, което е удостоверено с всяка милост. Поздравявам я с кръвта[2] на Иисуса Христа, която е ваша и непрестанна радост за вярващите, особено ако те се намират в единство с епископа и неговите свещеници (презвитери) и дякони, поставени по волята на Иисуса Христа, които по Своето благоволение Той утвърди непоклатно чрез Светия Свой Дух.
Глава I.
Похвала за епископа
Аз научих, че вашият епископ не сам и не чрез людете (хората) е приел това служение от обществото на вярващите, и не от тщеславие, но по любовта на Бога Отца и Господа Иисуса Христа. Аз съм поразен от неговата кротост: Той в мълчанието си е по-силен от онези, които говорят напразно. Защото Той така е съгласен със заповедите, както струните на цитрата. Затова моята душа ублажава Неговото благочестиво разположение, като го намира чисто и съвършено, както и неговата непоколебимост и незлобие във всяка кротост на живия Бог.
Глава II.
Пазете единството с епископа и се отдалечавайте от лъжливите учения!
И така, чеда на светлината и истината, бягайте от разделението и лошите учения, но където е пастирът, там бъдете и вие, като овци: Защото много вълци, на вид достойни за доверие, чрез гибелни удоволствия пленяват онези, които вървят по Божия път. Но при вашето единство, те няма да имат място.
Авторът св. Игнатий Богоносец (35-108)

Глава III.
Отдалечавайте се от тези, които се отделят от единството на Църквите!
Отдалечавайте се от злите плевели, които не връщат към Иисуса Христа, понеже те не са насадени от Отца. Не че у вас намерих разделение, напротив, по-скоро очистване[3]. Защото, които са Божии и Иисус-Христови, те са с епископа. И онези, които се покаят и дойдат до единение с Църквата, също ще бъдат Божии, за да живеят съобразно Иисуса Христа. Не се съблазнявайте, мои братя! Който следва тези, които водят до разкол, той няма да наследи Божието царство. Който се държи в чуждо учение, той не съчувства на страданията Христови[4].
Глава IV.
Имайте една Евхаристия!
И така, старайте се да имате една Евхаристия, защото една е плътта на нашия Господ Иисус Христос и една е чашата за единение с Кръвта Му, един е жертвеникът, както и един е епископът със свещениците и дяконите, мои съслужители, за да вършите всичко що трябва да вършите – в име Божие.
Глава V.
Аз прибягвам към Евангелието и апостолите. Да почитаме и старозаветните пророци!
Братя мои, аз целият се разкривам в любов към вас и с велика радост ви укрепвам – не аз, а Иисус Христос, за Когото в окови, макар да се намирам още в страх, като все още несъвършен[5]. Но Вашата молитва към Бога ще ме усъвършенства, за да достигна определения ми от Христа Бога жребий. Да прибягваме[6] към Евангелието като към плътта на Иисус, и към апостолите – като към църковното презвитерство[7]. Да обичаме също и пророците, защото те предизвестиха онова, което се отнася до Евангелието, на Христа се уповаваха и Го очакваха. И се спасиха чрез вяра в Него, чрез единение с Иисуса Христа станаха достовъзлюбени и досточудни светии, засвидетелствани и съпричислени към общото упование на Евангелието чрез Иисуса Христа[8].
Глава VI.
Не допускайте юдейство!
Но ако ли някой ви проповядва юдейство, не го слушайте! Защото по-добре е от човек, който е приел обрезание, да слуша за християнството, нежели от необрязан – за юдейството. Ако ли нито единият, нито другият не говорят за Иисуса Христа, то те, според мене, са паметници и гробове на мъртви, на които са написани само имена човешки. И така, избягвайте коварството и хитростите на княза на този век. Сподавени от неговите мисли, не отслабвайте в любовта. Бъдете всички заедно с неразделни сърца. А аз благодаря на моя Бог – аз съм със спокойна съвест в отношението cu към вас, u никой не може да се похвали нито тайно, нито явно, че аз някого съм затруднил[9] в нещо малко или (нещо) голямо. И с всички, с които беседвах, желая, казаното от мене да послужи като свидетелство срещу тях[10].

Авторът св. Игнатий Богоносец (35-108)
Глава VII.
По внушение от Светия Дух ви увещавах към единство
И мене искаха някои да ме прелъстят по плът, но духът, който е от Бога, не се съблазнява. Защото той знае откъде идва и къде отива[11] и разобличава тайното. Като се намирам между вас, аз гръмко възвестих, със силен (пълен) глас казвах: „Отдавайте внимание на епископа, презвитерството и дяконите. Някои подозираха, че аз говоря това, като имам предвид отделни лица. Но Онзи, за Когото съм в окови, ми е свидетел, аз не знаех това от човешка плът (от човеци), а Духът ми възвести, казвайки така: „Без епископа не вършете нищо, пазете Моето тяло като храм Божий, обичайте единството, отбягвайте разделението! Бъдете подражатели на Иисуса Христа, както и Той е подражател на Своя Отец.
Глава VIII.
Старайте се към единство!
И така, аз свърших своето дело като човек, предназначен за единство. Където има разделение и гняв, там не обитава Бог. Впрочем Господ прощава на всички, които се каят, ако те се възвръщат към единение с Бога и към събора на епископа. Вярвам в благодатта на Иисуса Христа, че Той ще ви освободи от всякакви окови. Но ви моля – нищо не вършете от любов към прения, а към учението Христово. Аз чух от някои следните слова: „Ако не намеря в древните писания[12], то не вярвам на написаното в Евангелието“. А когато им казвах какво е написано, те ми отговориха: трябва да докажеш[13]. Но за мене по-древен е Иисус Христос, неоспоримо по-древен е Неговият кръст, Неговата смърт и възкресение, и вярата Му[14]: ето чрез какво желая да се оправдая при вашите молитви.
Глава IX.
Новият Завет превъзхожда Стария
Добри са свещениците, но по-превъзходен е Първосвещеникът[15], на Когото единствено са поверени тайните Божии. Той е вратата към Отца[16], към която водят Авраам, Исаак и Яков, пророците, апостолите и Църквата. Всички те са за единение с Бога[17]. Но Евангелието съдържа в себе си нещо по-превъзходно – това е пришествието на нашия Господ Иисус Христос, Неговите страдания и възкресение. Защото възлюбените пророци само Го посочиха, а Евангелието е изпълнение на истината. Всичко заедно[18](е нещо) прекрасно, ако вярвате с любов.
Глава X.
Сърадвайте на антиохийските християни за прекратяване на гонението!
Така както по вашите молитви и любов, която имате в Иисуса Христа, Сирийската Антиохийска Църква, както ми бе съобщено, се намира в мир: то редно е, като Божия Църква, да изберат дякон[19] за извършване там на Божия служба, за да се сърадват с вярващите в общите събрания и прославят името Божие. Блажен е в Иисуса Христа, който се удостои с такова служение, а за това вие ще бъдете прославени. Ако ли вие поискате, то това не е невъзможно за вас заради името Божие – така както близките Църкви изпратиха епископи и няколко презвитери и дякони.
Авторът св. Игнатий Богоносец (35-108)

Глава XI.
Благодаря Ви, че вие благосклонно приехте моите съпътници. Поздравяват ви братята от Троада!
Що се касае до Филон, дякон от Киликия, мъж засвидетелстван, който и сега ми служи заради Бога заедно с Реем Агатопод, мъж избран, който ме съпътства от Сирия, който се отказа от живота, то и те свидетелстват за вас, и аз благодаря на Бога за вас, че вие ги приехте, както и вас Господ. А тези, които не ги почитат, да бъдат простени с благодатта на Иисуса Христа. Поздравяват ви с любов братята от Троада, откъдето ви пишат чрез Вурр, когото ефесяни и смирненци изпратиха при мене от уважение към мен. Да ги почете Господ Иисус Христос, на Когото те се надяват по плът, душа, вяра и любов и единомислие. Укрепвайте се в Иисуса Христа, общата наша надежда.
Превод от руски професор д-р Иван Денев (1937-2014)
_____________________________________
*Публикувано в Богословска мисъл, 1998, кн. 4, с. 5-8. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[1]. Посланието е написано в 106-107 година в град Троада. Филаделфия е град в областта Лидия (срв. Апокалипсис 1:11; 3:7), Мала Азия, който св. Игнатий посетил на път за Рим, където трябвало да бъде хвърлен на зверовете в Римския колизей. Посланието е стигнало до нас в гръцкия си текст, латински, сирийски и арменски превод. Първият руски превод е от 1779 година. Превода правим по изданието на протоиерей Пьотр Алексеевич Преображенский, Писания мужей апостольских, С. Петербург, 1895.
[2]. Тоест поздравявам ви в името на Иисуса Христа, който ни изкупи със Своята кръв и ни събра в съюза на любовта.
[3]. Тук св. Игнатий намеква за отделянето от Църквата на някои последователи на лъжеучения, които Той нарича „очистване“ от чужди еретически плевели.
[4]. Затова защото Христос със своите страдания основа Църквата, единството нарушават разколниците.
[5]. По пространната гръцка редакция, латинския и арменския преводи.
[6]. В различните издания има разночтение. Някои автори, отнасят причастиетo „προσφυγών“ (вместо „да прибягваме“) към глагола в предходното изречение, („за да достигна“). Други предлагат прочит „да прибягваме“ (προσφυγώμεν), както е в случая.
[7]. Тоест към Евангелието, към Самия като че ли физически присъстващия Христос, към апостолите като живи установители на презвитерството.
[8]. Лука 24:25-27.
[9]. Тоест на никого не възлагал изпълнение на юдейството (срв. 2 Коринтяни 11:9; 12:13).
[10]. Срв. Послание до Тралийци, глава 12.
[11]. Иоан 3:8; 1 Коринтяни 2:10.
[12]. Тук става дума за старозаветните писания. Св. Игнатий намеква за юдействащите, които искали потвърждение на истините за раждането и страданията на Иисуса Христа в древните пророчества.
[13]. На гръцки език „πρόχειται.“
[14]. Тоест учението донесено от Иисуса Христа.
[15]. Под свещеници тук трябва да се разберат юдейските свещеници, символизиращи старозаветното домостроителство за спасение на човеците, а под Първосвещеник – Иисус Христос и Неговия Нови Завет.
[16]. Сам Иисус Христос нарича Себе Си врата (Иоан 10:7, 9).
[17]. Домостроителството на Стария и Новия Завет цели възстановяване съюза на човека с Бога.
[18]. Тоест Стария и Новия Завет.
[19]. На гръцки „χειροτονήσαί“.
Изображения: авторът св. Игнатий Богоносец (35-108). Източник Яндекс РУ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-ar8