Иеромонах Павел Стефанов
Според официалната статистика Руската православна църква навлиза в революционната епоха като външно силна организация. През 1907 година тя разполага с 66 епархии, 51,413 църкви, 20,113 параклиса, 19,659 църковни библиотеки, 622 мъжки манастири с 17,583 монаси и послушници и 218 женски манастири с 52,927 монахини и послушнички. Към 1914 година в Руската държава живеят 117 милиона православни християни в 67 епархии, управлявани от 130 епископи и над 50,000 свещеници и дякони, които служат в 48,000 храма. Църквата притежава 35,000 начални училища, 58 семинарии, над 1000 действащи манастири с почти 95,000 монаси и монахини. През дореволюционното столетие в страната са открити повече манастири, отколкото през което и да е друго столетие в историята на Русия. Макар че на всички предсъборни съвещания и събора през 1917-1918 година много се обсъжда западналата нравственост в манастирите и необходимостта от реформи в тях, през XIX-ти век се възражда монашеското старчество въз основа на неоисихазма на преподобни Паисий Величковски (1722-1794). Най-забележителна и влиятелна е Оптинската пустиня.
Утвърждават се постиженията на руското мисионерство, особено на териториите на Аляска, Япония, Сибир и Далечния Изток. Нивото на богословските науки никога не e достигало такава висота. Въпреки че в основата си интелигенцията остава чужда и даже враждебна на Църквата, завръщането на цвета на руската философска мисъл към нейното лоно дава силен стимул за зараждането на така наречения руски „сребърен век“ – своеобразен религиозно-философски ренесанс в края на XIX-ти век. Времето ражда такива блестящи представители на боготърсителството като отец Павел Флоренски, отец Сергий Булгаков, Владимир Соловьов, Пьотър Струве, Семьон Франк, Николай Бердяев, Лев Карсавин, Николай Лоски и други.
Всички намерения за промени се оказват съвсем недостатъчни. Понеже липсва каноничен предстоятел (патриарх) и традиционна съборна структура, която би обезпечила двустранната връзка на центъра с периферията, Църквата навлиза в епохата на революцията разединена, а с абдикацията на царя, формалния неин земен глава – и обезглавена. В условията на общия разпад на държавността Църквата остава без инфраструктура. Под напора на революционната пропаганда стремглаво ерозира вярата на населението. Когато причестяваното на православните войници от задължително през 1916 година става доброволно през 1917 година, процентът на причастниците пада от почти 100 на 10.
Антимонархическите настроения в Църквата се изразяват в присъединяването на духовниците-депутати към Прогресивния блок през 1915 година и отказа на епископите да изпълнят молбата на оберпрокурора и да се обърнат към народа, за да подкрепи монархическата causa perduta. Вместо това Синодът взема решение на 17 март 1917 година да подкрепи абдикацията на великия княз Михаил и да предостави на бъдещото Учредително събрание решаването на въпроса за властта. На 26 юли Синодът приветства настъпилия час на всеобщото освобождение на Русия, когато цялата страна ликува no noвoд на демократизирането на обществото. Един дълбоко вярващ руски свещеник, свидетел на тези катаклизми, изповядва: „Началото на Революцията – 1917-1919 година – беше време на удивителен духовен подем, на духовна лекота… Нещо в историята на Църквата се връщаше към първичната чистота и простота, като се освобождаваше от вековните пранги, от тежките обковки на светското, външното и лицемерието…“
Авторът иеромонах Павел Стефанов (1948-2012)

Настроенията на духовенството при идването на власт на Временното правителство са съвсем радикални. Чак през март духовниците-членове на Думата съвместно с някои светски депутати и обществени дейци образуват Съвет по въпросите на Православната църква. Макар че съществува кратко време, Съветът успява да проведе редица заседания с участието на епархийското духовенство, като приема либерални резолюции в подкрепа на Временното правителство и сменя някои непопулярни епископи. Напрежение в отношенията между Руската църква и Временното правителство възниква по два повода – уволнението от оберпрокурора Лвов на целия Свети Синод (април 1917 година) и национализацията на църковно-енорийските и епархийските училища. Трябва обаче да се признае, че ползата от тези училища е съмнителна, защото учителите в тях са слабо платени и повлияни от болшевишката атеистична пропаганда. В ръцете на Църквата остават само духовните академии и семинарии.
По същото време правителството разрешава свикването на Всеруски поместен църковен събор. Дейността по подготовката му е възложена на Предсъборен съвет на духовенството и миряните, който започва работа през юни 1917 година. Тогава за първи път се обособяват две противоположни гледни точки за бъдещата форма на църковно управление. Първата, отстоявана от професор Покровски, изисква пълно отделяне на Църквата от държавата и приемане на синодално-съборна структура на църковно управление. Привържениците на втората, възглавявани от княз Евгений Трубецкой и Сергий Булгаков, не оспорват самия принцип на отделяне, но смятат, че за националната Църква е необходим специален статут primus inter pares. Църквата според тях дотолкова се е сраснала с народа, културата и държавността му, че е невъзможно да бъде откъсната от обществения организъм.
Под натиска на Синода на 25 юли (7 август) 1917 година за оберпрокурор е определен известният млад църковен историк Антон Владимирович Карташьов. Във връзка с предстоящия Събор, тоест с излизането на Православната църква от подчинение на правителството, на 5 (18) август се отменя постът оберпрокурор и Карташьов е назначен за първи министър на изповеданията в новосъздаденото Министерство със същото наименование.С това постановление Временното правителство признава положението на Православната църква в страната като „първа сред равни“. Това разбиране е отразено в определението за задължителната принадлежност на министъра и двамата му заместници към Православната църква. Според този документ, правата и функциите на новото министерство трябва да бъдат уточнени с оглед решенията на предстоящия Събор.
На 15 (28) август 1917 година в Москва е открит първият църковен поместен събор през последните 217 години. Избрани са 564 делегати: 73 архиереи, 192 клирици, 299 миряни, достатъчно ясно разделени на фракции. Лявото крило, в което преобладава добре образованото амбициозно, най-вече женено градско духовенство, се стреми да отслаби позициите на монашеството и епископата. То си поставя за цел да установи синодална, максимално демократична система на църковно управление, при което обикновеният свещеник би имал същото право на глас като архиерея.

Авторът иеромонах Павел Стефанов (1948-2012)
Документите не потвърждават по-късните твърдения на „обновленците“, че от самото начало в Събора преобладават настроения против възстановяването на патриаршеството и че само болшевишката революция заставя центъра на Събора (тоест умерените) да се съгласи с това. На самия Събор седем дни преди революцията се вижда, че поддръжниците за възстановяване на патриаршеството са по-многобройни от противниците му. Сред аргументите в полза на патриаршеството е и широко разпространеното мнение, че Временното правителство поради своя плуралистичен характер може да се дистанцира от Църквата. Затова в тези смутни времена тя се нуждае от силно личностно начало – патриаршеска власт, подпомогната от съборни институти с достатъчно широки прерогативи, които биха провеждали църковната линия като едно цяло. Сред най-активните поддръжници на идеята за патриаршия са архимандрит Иларион и професорът-мирянин Сергий Булгаков. Понеже идеологически те стоят вляво от центъра, защитата им на патриаршията звучи особено убедително.
Процедурата за избор на патриарх преминава в два стадия. Съборът в пълен състав (архиереи, духовенство и миряни) избира трима кандидати. След това по обичая, приложен от апостолите, се тегли жребий, който решава избора за патриарх. Макар че при отсъствието на делегатите от лявото крило най-много гласове събира митрополит Антоний Храповицки – водач на крайно дясното крило и твърд привърженик на запазването на епископските привилегии, жребият се пада на Московския митрополит Тихон Белавин (1865-1925). Умерен и търпелив човек, Тихон до 1907 година служи като руски епископ в Северна Америка, където полага големи усилия за укрепването на благоустройството на местната църква.
Съборът провежда три сесии. Първата продължава от 15 (28) август до 9 (22) декември 1917 година, втората – от 20 януари (2 февруари) до 6 (20) април 1918 година, а третата – от 19 юни (2 юли) до 7 (20) септември 1918 година, когато се налага да се преустановят заседанията по две причини. Болшевиките завземат зданието на Московската духовна семинария, където квартируват част от делегатите на Събора. Още преди това с постановление от 23 януари 1918 година са конфискувани църковните банкови фондове и сметки, както и цялото недвижимо имущество на Църквата. А самите делегати на заседанието от 30 август (12 септември) 1918 година решават да се съберат отново през пролетта на 1919 година. Естествено, последвалата разруха и засилването на гоненията срещу Църквата правят невъзможно свикването на следващи сесии.
Поради това цялата програма на Събора не е изпълнена. Гласувани са окончателно уставите на новата съборна структура на цялата Църква – от патриарха и учрежденията на патриаршията до манастирите, като на всички нива е предоставена широка инициатива и изборно начало. Съгласно съборното определение, Поместният събор на епископите, клириците и миряните, които имат законодателни, административни, съдебни и контролиращи функции, следва да се свиква периодично. По устав патриархът е пръв сред равни във висшата църковна иерархия. Той председателства събора, сесиите на Светия Синод и заседанията на Висшия църковен съвет. Светия Синод се състои от 13 члена – председателстващия патриарх и Киевския митрополит като постоянни членове, шестима архиереи, избирани от Събора за тригодишен срок, и петима архиереи, поканвани за една година. Административно Църквата се разделя на пет митрополитски окръзи, а те на епархии. Петимата епископи, поканвани от Синода за една година, трябва да са от тези окръзи. В разпореждане на Синода са предадени и въпросите на вероучението, църковната дисциплина и управлението на църковните дела. Въпросите от социален характер, свързани със светското право, благотворителността и други, са в компетенцията на Висшия църковен съвет. И двата органа трябва да работят в паузите между съборите, с което ограничават в известна степен прерогативите на патриарха. Предвижда се даже дисциплинарно сваляне на патриарха от престола.
След много спорове и уговорки Съборът приема възстановения от Синода на 29 април 1917 година древен принцип за избора на духовенството с участието на миряните. Критиката срещу него се свежда до следното:
а)изборният свещеник няма да има мъжеството да противостои на миряните-болшевики;
б)при бунтарските настроения, които преобладават през 1918-1919 година, енориашите ще си избират свои хора без образование за духовни пастири;
в)Христос избира апостолите, а не те Него. Най-ярките изказвания в защита на изборното духовенство са тези на нижгородския селянин Надеждин и свещеника Албицки, който припомня че най-добрите страници на руската църковна история са свързани с изборното начало. Във всяка система стават грешки, но при избор на свещеник – много рядко. След обсъждане Съборът приема поправката на юриста Кузнецов и епископ Серафим, според която избирането и назначаването на свещеници и останалите църковни служители се предоставя на епархийския архиерей.
Другите важни съборни постановления засягат проповедта, монашеството и статута на жените в Църквата. Решава се да се произнасят проповеди на всички богослужения, а не само в неделните дни и големите празници, каквато е практиката до революцията. Могат да проповядват не само епископите и свещениците, но и служителите от no-нисш ранг. Поощрява се използването на местните езици в богослужението. С решението си за монашеството Съборът възстановява автономията и вътрешно-демократичната уредба на манастирите и изтъква необходимостта от специални академии и училища за подготовка на иноците. Много интересна е и дискусията за ролята и правата на жените в Църквата. Предлага се жените да имат равноправно участие в епархийските събрания, да могат с благословение да влизат в олтара и даже да се възстанови древният чин на дяконисите. На последното заседание на Събора на 7 (20) септември 1918 година се приема компромисно решение, което дава възможност на жените да участват в епархийските събрания и в изключителни случаи да бъдат църковни четци, без да са включени в клира. Властта на епископа над паството изцяло се определя от добрата воля на вярващите и тяхната готовност да изпълняват дадените от него наставления и указания. Най-положителният резултат от събора всъщност е отказа от принципа на синодалния клерикализъм и ангажирането на светския елемент в живота на Църквата. Остават много нерешени въпроси, тъй като всички се надяват да бъде свикан нов събор през 1919 година.
Портрет на автора иеромонах Павел Стефанов (1948-2012)

Верен на марксистката идеология, според която религията не е нещо повече от надстройка над материалната база, Владимир Илич Ленин е сигурен, че веднъж завинаги ще приключи с Църквата просто като я лиши от имоти. Според декрета за земята от 26 октомври (8 ноември) 1917 година Църквата като цяло и енорийското духовенство се лишават от право на поземлена собственост. На 4 (17) декември следва декрет за поземлените комитети, според който всички селскостопански земи, „както и всички църковни и манастирски (земи) се изземват в ръцете на държавата“, без каквито и да са преговори с Църквата. На 11 (24) декември излиза декрет за предаване на всички църковни училища на Комисариата на просветата, тоест за лишаване на Църквата от всички семинарии, училища, академии и цялото свързано с тях имущество. Анулирана е валидността на църковния брак и е въведен гражданският с друг декрет от 18 (31) декември.
След това на 20 януари 1918 година е публикуван декрет за отделянето на Църквата от държавата и на училищата от Църквата. На 30 август се разпращат инструкции за прилагането на този декрет, които упълномощават храмовите настоятелства от 20 души, а не свещениците, да управляват църковните имоти. Този документ предизвиква оживени прения на Църковния събор, но надделява мнението на митрополит Сергий (Страгородски) и професор Карташьов да бъде приет, защото в условията на гонение само дълбоко вярващите и ревностни християни са готови да рискуват свободата и живота си за Църквата. Най-дискриминационен е друг декрет, прокаран също на 20 януари, който лишава Църквата от цялото ѝ движимо и недвижимо имущество, както и от нейните права над него. Освен това са прекратени държавните субсидии за църковните и религиозните организации. От този момент религиозните институции могат да получават за „безплатно ползване“ с разрешението на местната власт зданията и предметите, необходими за извършването на богослужението. Според този декрет, от Църквата са отнети почти шест хиляди храма и архитектурата. Много от земите, притежавани от манастирите, са разграбени от безимотни селяни още преди болшевишката революция. Закриват се и всички банкови сметки на религиозните организации. Освен това, с първия декрет от 20 януари се забранява „преподаването на вероучение във всички държавни и обществени, а също и частни учебни заведения, където се преподават общообразователни предмети“. Според текста „гражданите могат да се обучават на религия (само) частно“. Понятието „граждани“ естествено се отнася само към възрастните хора. Всички църковни и религиозни дружества се подчиняват на общите разпоредби за частните дружества и съюзи, а не за обществените организации.
Терорът е всекидневие от самото начало на болшевишката революция. За това свидетелства анатемата на патриарх Тихон от 19 януари 1918 година, за която неговите врагове го обвиняват в антисъветизъм, въпреки че в това съборно послание няма дума за болшевиките или за съветската власт. В главните места от него се казва: „Всекидневно до нас стигат вести за ужасни зверски убийства на невинни хора… Опомнете се, безумци прекратете вашите кървави разправи… С властта, дадена ни от Бога, ви забраняваме да пристъпвате към Тайните Христови, анатемосваме ви…, макар че само по вашето рождение принадлежите към Православната църква…“ Този документ реагира непосредствено на изстъпленията, убийствата и издевателствата както над отделните хора, така и над Църквата и служителите ѝ. Той призовава вярващите само към духовна борба и активиране в защита на Църквата. А декретът от 20 януари, публикуван следващия ден, не е отговор на анатемата, защото тезисите му са публикувани 24 дни по-рано.

Авторът иеромонах Павел Стефанов (1948-2012)
За да се разкрие нравствената висота на св. патриарх Тихон, трябва да се каже, че той издава възванието с анатемата между сесиите на събора, за да поеме отговорността върху себе си и да предпази останалото духовенство и миряните от отмъщението на властите. Съборът, събрал се на поредна сесия на 20 януари (2 февруари), напълно подкрепя посланието. То предизвиква силен подем сред вярващите, които се вслушват в дръзновения глас на Църквата. Една от проявите е посрещането на патриарха в Петроград. Очаква го непрекъсната верига от хора, паднали на колене, в продължение на целия му път от гарата до Казанската катедрала.
Всичко това насърчава Тихон да се обърне лично към Ленин no noвog първата годишнина от Октомврийската революция. Патриархът изрежда всички действия на болшевишкия режим и иска прекратяване на кръвопролитията и спиране на преследванията. Властите отговарят с нов удар. В продължение на 1918-1920 година са убити най-малко 28 епископи, хиляди свещеници са затворени или умъртвени, а броят на миряните, които заплащат с живота си защитата на църковните интереси или просто вярата си, възлиза на 12,000 души. Болшевиките решават засега да не посегнат на самия патриарх. Въпреки всичко Църквата се отнася обективно към новата власт. Това се доказва от посланието на патриарх Тихон от 8 октомври 1919 година, в което той осъжда братоубийството, но не разделя хората по политически признак на „бели“ и „червени“. Решително се забранява на духовенството да посреща „белите“ с камбанен звън и молебени и да се показва предпочитание към една от двете воюващи страни. Заради това послание духовенството се разделя, защото част от него не разбира стратегията на патриарх Тихон. Оттук последва карловацкият разкол. Карловчаните не са съгласни и със забраните на патриарха към емигрантското духовенство да не се занимава с политика. Те не се подчиняват и на следващите разпореждания на патриарха.
Преди разпускането на Събора са приети две решения с извънреден характер, които отчитат опасността от по-късно изостряне на отношенията с новия режим. Първото предвижда, че ако властите по един или друг начин направят невъзможно свикването на следващ събор или постоянната работа на Синода, цялата административна власт в Църквата преминава в ръцете на патриарха. С второто той се замолва да състави формално волеизявление с имената на трима души като възможни местопазители на патриаршеския престол, ако загуби власт над Църквата по каквито и да са причини.
След закриването на Събора излизат три противоречащи си държавни постановления. В първото от декември 1918 година не се допуска никакъв произвол при закриването на богослужебните здания и провеждането на различни акции спрямо духовенството. Второто от март 1919 година започва кампания по „ликвидиране на мощите“, а след него през август същата година излиза трето, с което се предписва да се премине към „пълно ликвидиране на мощите и мумифицираните трупове“, като те бъдат предадени на държавните музеи. Опитите за съпротива на духовенството срещу гаврата с мощите на светците довежда до нови арести и заточения. Разпечатани са около 60 ковчега с мощи. Под въздействието на романтичната агиография и омилетика много вярващи преди революцията смятат, че задължителна проява на праведността е нетлението на телата на светците. Когато се оказва, че в доста ковчези са положени само кости, настъпва масово съблазняване и засилване на антиклерикалните и атеистичните настроения сред населението. Неслучайно разколниците-обновленци предлагат да се реши проблема с мощите, като те бъдат погребани.
Авторът иеромонах Павел Стефанов (1948-2012)

Положението се усложнява и в Украйна. През март 1917 година е основана Украинска централна рада (съвет), която след 10 месеца обявява независимостта на страната. Започва борба между две течения за автономия или автокефалия на Украинската църква.Автокефалистите организирани в Църковна рада, си поставят за цел да свикат поместен събор и да отцепят местната църква от Москва. Киевският и Галицки митрополит Владимир Богоявленски (1848-1918), отявлен враг на автокефалията, не разрешава да се избере ново ръководство на Киево-Печьорската лавра и отхвърля предложението за събор. На 26 януари (8 февруари) 1918 година въоръжена шайка извлича митрополита от килията му и го застрелва при пълното безучастие на монасите и богомолците. По същото време заседава планираният събор, в който надделяват автономистите. Сесиите му са възобновени през юни 1918 година и при новото гласуване 250 участници се обявяват за автономия, а 80 за автокефалия. На последното си заседание от 7 (20) септември същата година московският събор признава Украинската православна църква за автономна и одобрява нейния Устав (Положение).
_________________________________________________
*Публикувано в Богословска мисъл, 1998, кн. 1, с. 43-49. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът иеромонах Павел Стефанов (1948-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-aoP