Георги Бакалов
Новозаветната книга Деяния на светите апостоли съобщава за създаването на Църквата наскоро след Възкресение Христово. Това станало на Петдесетница, когато според дееписателя Дух Свети слязъл над главите на събралите се апостоли и всеки от тях получил дарба да говори чужди езици. Същия ден апостол Петър произнесъл пламенна проповед и към Христа били обърнати около 3000 души от присъстващите.
В началните дни, месеци и години след основаването на Църквата в Иерусалим братята, както се наричали първоначално вярващите, живеели заедно, като пребивавали в молитви и очакване на Второто Христово пришествие. Това състояние било характерно за древните християнски общини, които твърде буквално възприели думите на своя Учител за скорошното Му повторно идване на света.
Вярващите в Иерусалим се организирали в община с равно разпределение на благата, като по-богатите подпомагали по-бедните членове. Отношенията помежду им приличали на голямо семейство, в което зачитането волята на другия и общото благо били задължителни за всички (срв. Деяния на светите апостоли 2:42). Твърденията, че в тези първи християнски общини се съзира протомодел на комунистическите общества чрез осъществения идеал на равенството, могат да се определят като спекулативни. Частната собственост в раннохристиянските общини била всеобщо призната и ненакърнима, а внасянето на имуществото в общата каса било доброволен акт. Разпределението на благата се изисквало от самото общинно устройство.
Първите ръководители на християнската община в Иерусалим били апостолите. Скоро станало ясно, че сами не могат да се справят с нарастващите отговорности и че се нуждаят от помощници. Измежду вярващите били определени неколцина, сред които Стефан, Филип, Прохор и други,които встъпили в задълженията си след ръкополагане от страна на апостолите. Така в Древната църква се създава една традиция, съхранила се до наши дни – духовната власт да се предава чрез ръкоположение.
Помощниците на апостолите били от елинистите, тоест християни от юдеите, които живеели извън Палестина и имали своя синагога в Иерусалим. Конкретните им грижи по подготовката на братските трапези дала и името им – дякони. Един от тях бил прозелит, тоест неюдеин, който възприел еврейската религия.
Разпространението на новото вероучение сред неюдеи най-вече извън Иерусалим станало причина за спорове, доколко покръстените езичници трябвало да спазват юдейския закон. По-консервативно мислещите юдеохристияни смятали, че приемането на юдейския закон е задължително за покръстените. Не така мислели християните от неюдейски произход, според които с идването на Христа се отменя юдейският закон.
Трагичният прецедент с архидякон Стефан, който бил убит, изобличавайки юдейското неверие в Христа, дало повод на много от привържениците му да напуснат Иерусалим и да проповядват сред езичниците в другите страни. Така новото учение стигнало до големия сирийски град Антиохия, където последователите му първом били наречени „християни“ (Деяния на светите апостоли 11:26).
Сред твърдите защитници на юдейската религия бил и евреинът от диаспората Савел (по-късно Павел), родом от град Тарс, взел участие при убийството на св. архидякон Стефан с камъни като пазел дрехите на убийците
Немного след това ревностният почитател на юдейския закон откровено и с чисто сърце приел християнството, за да стане най-активният му проповедник сред езичниците и един от стълбовете на Църквата. Мисионерската си дейност св. апостол Павел осъществявал чрез дълги пътешествия в Мала Азия, Балканския полуостров и Италия, а според преданието и в Испания.
През 51 година в Иерусалим се състоял първият събор на Църквата, наречен още апостолски, който трябвало да се произнесе относно задължителността на юдейския закон. След мъчителни спорове надделяло становището, че Моиеевият закон не може да бъде задължителен за християните. Първото събиране на апостолите и християните от новоучредените общини е свидетелство за „съборното начало на Църквата“.

Новозаветната книжнина и Преданието сочат като най-ревностни разпространители на християнството сред юдеите от диаспората и езичниците апостолите Петър и Павел. По време на проповедническата си мисия Павел бил затварян и съден, а през 67 година е посечен с меч в Рим. Преданието сочи за това времето на първото гонение срещу християните, предприето от Нерон.
Св. апостол Петър проповядвал в Самария, Лидия, Иопия и Кесария. По нареждане на Ирод Агрипа бил задържан за кратко време в тъмница. За последен път Деяния на светите апостоли го споменават през 51 година като участник в Иерусалимския събор. Съдейки по каноничните текстове, присъствието на апостол Петър в Рим е трудно доказуемо.
Другояче стои въпросът с Преданието, което свидетелства за дълъг престой на апостола в Рим, заедно с Павел, както и известието за мъченическата му смърт по време на споменатото гонение. Съгласно личната воля на св. апостол Петър, екзекуцията му била извършена на кръст, обърнат с главата надолу. Същото предание, написано около 170 година, твърди, че апостол Петър бил погребан в градините на Лукул до хълма Ватикан – бъдещата резиденция на папите. И до днес мнозина изследователи приемат с резерва свидетелството на блажени Иероним за ръководството на римската община от апостол Петър в продължение на 25 години. Спорът около Петровото предстоятелство в Рим се основава на претенцията на папите, която сочи като свой пръв предстоятел Христовия ученик, от което следват редица преференции в отношенията им с другите църкви.
Несъмнено статутът на Римската църковна община се определя от положението на самия град като столица на могъща империя. Още тогава думата на римските християни тежи в общоцърковния живот и становището на столичната църква винаги се вземало под внимание при решаването на важни общохристиянски спорове.
Друга авторитетна община е Иерусалимската, което е самопонятно: в Иерусалим протекла голяма част от земната мисия на Иисус Христос, в него Той бил осъден и изживял кръстните страдания; там се полагат основите на християнската Църква, от същия град тръгва проповедта на новото учение.
Пръв ръководител на местната община бил почитаният от юдеи и езичници заради своята праведност Иаков, брат Господен. Въпреки всичко Иерусалимската църква скоро западнала и поради сполетелите я нещастия. Юдейското въстание от 69-70 година срещу римското владичество и последвалото жестоко разорение почти напълно обезлюдили свещения град. Иерусалим дълго време тънел в руини. Още преди това, според Иосиф Флавий, в града се чувствало напрежение и предусещане за предстоящата катастрофа. Фарисеите подбуждали жителите към въстание, което християните смятали за безумие. Малко преди разрухата на града значителна част от тях се отделила в град Пела, изтълкувано от сънародниците им като непричастие към общото дело.
С рухването на Иерусалим приключила и мисията на юдеохристиянството. Мнозинството християни вече били предишни езичници. Част от юдеохристияните изпаднали в евномианската ерес.
Преданието пази спомен и за дейността на другите апостоли, които, напускайки Палестина, проповядвали сред езичниците. Така св. Иоан Богослов се подвизавал в град Ефес, а по-късно на остров Патмос; св. апостол Тома проповядвал в Партия (Персия); апостол Андрей в Скития, а според значително по-късно предание и в Херсонес. Византийци и руси приемали Андрей Първозвани като апостол на техните земи, което обяснява и широкото разпространение на неговия култ там.

Въпросът за християнската проповед, за която апостолите получили указание от своя Учител да възвестят „по целия свят“, невинаги се основава на исторически доказани свидетелства. Още от раннохристиянския период се създават легенди и предания, свързани с имената на апостолите и техните ученици, които до XVI-ти век се приемали твърде безкритично и ставали повод за множество необосновани претенции. Една от тези легенди, получила през Средновековието широка гласност, твърди, че по земята живеели дванадесет народа, сред които проповядвал по един от учениците на Христос. Несъстоятелността на подобно твърдение е повече от очевидна.
С по-голяма достоверност могат да се ползват сведенията на раннохристиянските апологети и античните писатели, които по други поводи съобщават за числеността на новопокръстените и районите, където имало най-много последователи на християнството. Така според вече споменатите отчети на проконсула Плиний Млади до император Траян от Мала Азия (около 112 година) „заразата на това суеверие (християнството, скоби мои, Георги Бакалов) се е разпространила не само по градовете, но и по селата“. Известният римски историк Тацит и св. Климент Римски говорят за християните като за „неизчислимо множество“. Тертулиан пък привежда дълъг списък с имена на племена и народи, приели християнството, много от които извън границите на Римската империя. На бележката, че християните са врагове на цезарите, Тертулиан отговаря:“… ако само ние сме ви врагове, то вие имате повече врагове, отколкото граждани, защото християните са повече от гражданите“.
Разбира се, цитираното съобщение е плод на съзнателно преувеличение, опровергано от самия Тертулиан в обръщение до африканския проконсул Скапул. В него се споменава, че в Картаген само една десета от жителите изповядват християнството. И още. Писателят Ориген в съчинението си „Против Целз“ твърди, че все още няма нито един град, който да е изцяло християнски. Тук е мястото да отбележим, че тази тенденция за разпространението на християнството предимно в градските центрове и по-малко в селата се запазила до началото на IV-ти век. От това произтича и едно от специфичните наименования на езичеството „паганизъм“, което ще рече „религия на селото“. Почти до наше време там битуват обреди и обичаи, свързани с прастарите земеделски култове, само някои от които са частично християнизирани.
Историческите данни сочат като най-интензивен период за разпространение на християнството времето между 260 и 303 година. Причина за това са прекратените гонения, което създава благоприятни условия за Христовата проповед.
Често пъти се спекулира с твърдението, че християнството е „религия на нищите“, на бедните и отрудени хора, на робите. Наистина би било погрешно да търсим неговите почитатели сред висшите слоеве на гръко-римското общество, но така е само в началото, когато малцина правят разлика между юдаизма и учението на Христос. Към края на II-ри век новата религия проникнала сред по-заможните слоеве на обществото, дори сред сенаторското съсловие и императорския дом. Църковният историограф Евсевий Кесарийски разказва за някой си сенатор Аполоний, който по донос на свой роб бил уличен като християнин и осъден на смърт. От друга страна, чрез Климент Александрийски и Ориген християнството проникнало и сред учените.
Казаното дотук в по-голяма степен засяга външната страна на раннохристиянските общини. От не по-малко значение е, разбира се, и вътрешното им устройство, взаимоотношенията между вярващите, култа и богослужението.
Данните сочат, че раннохристиянското богослужение имало твърде просто устройство. На богослужебните събрания обикновено се четели текстове от Свещеното Писание с тълкувания, произнасяли се общи молитви и песнопения. Кулминация на богослужението било тайнството Евхаристия.
През II-ри и III-ти век отделните части на богослужението се запълвали с нови обреди и чинове. Според „Учение на 12-те апостоли“ или Дидахията, на особена почит бил „денят Господен“(неделята), в който се извършвало тайнството Евхаристия, но само след като всеки богомолец предварително се изповяда. На богослужбата не бил допускан никой, който бил в спор с ближния си. Неделният ден, много преди император Константин Велики да го определи като почивен през 324 година, бил честван като „ден на слънцето“. В случая се касае за типична контаминация на един популярен езически култ. Като благодат и знак за членство в Църквата било приемано светото Кръщение, предшествано от подготвително възпитание и наставление във вярата. Самото кръщение ставало в тържествена обстановка. Предпочитани дни за извършването му били големите празници Пасха (Великден) и Петдесетница. Тертулиан и св. Киприан Картагенски съобщават и за „кръщение с кръв“, което се зачитало на мъченически загинали християни, които не били кръстени.

По време на обряда вярващите се обличали в бели дрехи, символизиращи духовна чистота, и след обща молитва си разменяли „целувката на мира“. Веднага след това следвало тайнството Миропомазванe, последвано от тайнството Евхаристия. На тайнството Покаяние в древната Църква се държало също така много.
В най-ранния период от съществуването на християнските общини все още нямало специални сгради или помещения за богослужебните им събрания. Те се извършвали по обичая на апостолите в дома на някой от по-заможните вярващи, а по време на гоненията в подземия, катакомби или бани. Гробищата били смятани за свещени места, тъй като там се извършвали възпоменания за мъченически загиналите събратя. Гробищните сбирки поставили началото на широко разпространения сред християните култ към починалите.
Имало и друга, донякъде емоционална причина, за липсата на богослужебни сгради у ранните християни. В стремежа си да се отличават във всичко от езичниците, които притежавали богато украсени храмове и претрупани от обрядност богослужения, християните съзнателно търсели простотата и липсата на външна показност. Те вярвали, че на Бога може да се служи с дух и истина, които не се нуждаят от церемониалност. Но една религия не може без култ, без обряди и специални места за молитва. Ето защо в края на II-ри и началото на III-ти век се появили първите храмове, отличаващи се с твърде семпла архитектура. Все още обаче строителството на храмове било рядкост поради спорадичните гонения и забраната от страна на римските власти.
Християнският храм, какъвто го познаваме от по-късно време, не е типичен за ранния период. Изображението на картини било присъщо на сектантите офити, но то не срещало одобрението на мнозинството от вярващите. Живописта все още напомняла езическата помпозност, поради което била избягвана. Едва през III-IV век, когато религиозното чувство укрепва и християнството се диференцира от езичеството, били допускани изображения с назидателен характер. Отначало са предпочитани символите, които скривали от непосветените истинския си смисъл. Така например често срещано е изображението на Добрия Пастир – символ на Христос; гълъба – на Светия Дух. Архитектурата на храма пък изразява идеята за кораб (Ноевия ковчег), плаващ върху водите на житейското море; лозовата пръчка е символ на светата Евхаристия, рибата, чието название на гръцки език („ихтис“) включва началните букви от формулата „Иисус Христос, Син Божи, Спасител“- на Изкупителя и други. Били приети и някои езически емблеми и образи, в които се влагал християнски смисъл. Такова е изображението на феникса, напомнящ възкресението. В ранния период често срещано е изображението на тракийския полубог Орфей, който в християнска редакция сочи благия Учител – Христос. Друг символ е лирата и котвата, с които се изразява християнската радост и надежда. Употребата на началната и крайната буква от гръцкия алфавит – „алфа“ и „омега“ – представя Христос като начало и край на света (вж. Откровение 1:8).
По всяка вероятност до III-ти век физическо изображение на Иисус Христос не се среща. За това има данни при карпократианите и еклектическото религиозно изповедание на император Александър Север (222-235). Наистина изображения се използват още през I-II век, но тяхната употреба е рядка и не създава впечатление за традиция.
Още от най-ранния период храмовете се строели с обърната челна страна на изток. Въобще изтокът символизирал слънцето, светлината, началото – все елементи, присъщи на Спасителя, чието идване се очаквало пак от тази посока.

В съчиненията на Тертулиан намираме сведения за някои обичаи, свързани с религиозния живот на ранните християни. Той съобщава, че мнозина, пристъпвайки към молитва, снемали връхните си дрехи, умивали ръцете си, а когато се молели, издигали ги нагоре и ги простирали встрани, наподобявайки Христовите страдания.
У ранните християни не е позната практиката на трупоизгаряне на мъртвите. Убедеността, че в „бъдния ден“ ги очаква възкресение, налага обичая на трупополагане в земята, тъй като огънят напомнял за вечните мъки на ада.
Почитта на християните към свещения град Иерусалим се изявява още в ранния период от живота на Църквата. Благодатно и желателно се смятало посещението и поклонението на светите места, свързани с живота и смъртта на Иисус Христос. Едни от първите известни поклонници са кападокийският епископ Александър, Климент Александрийски и други.
Установила се практиката на ежедневна молитва в точно определени часове, които с времето създали обичайния ритъм на богослужението. Така например в най-ранния период тайнството Евхаристия по подобие на Тайната вечеря се извършвало привечер. По-късно това ставало в ранно утро, а още по-късно – в неделното утринно богослужение в памет на Възкресението в този ден.
Друго време за молитва било вечер и среднощ, наложило практиката на вечернята и полунощницата.
Седмичният кръг също имал значение за богослужебния ритъм. Освен неделята – ден за задължителна почивка и размисъл, – с пост били почитани дните сряда и петък като спомен за страданията на Христа.
В обстановка на нелегалност и жестоки преследвания въпросът за ръководителите на християнските общини и техния морален облик бил от първостепенно значение.В първоначално простата иерархична структура, изградена от дякони, презвитери и епископи, последните носели най-голяма отговорност, тъй като на тях се падало ръководството и наставничеството на общината, както и опазването чистотата на вярата. Презвитерите били помощници в богослуженията и тайнствата, подпомагани от дяконите.
Изискванията спрямо епископите били високи, което налагало изборът им да не предизвиква никакво колебание. Те трябвало да бъдат непорочни и почтени, женени за достойни жени, да нямат дори склонност към свадливост, алчност или сребролюбие. Нещо повече – епископите трябвало да се ползват с добро име и сред нехристияните.
В края на II-ри и началото на III-ти век в Църквата били въведени и някои нови нисши длъжности, каквито били иподяконите, аколутите (служителите), заклинателите, четците и вратарите. Иподяконите се грижели за свещените съдове и подпомагали дяконите извън храма. Аколутите палели светилниците и помагали в богослужебния чин. Заклинателите се занимавали с душевно болните, а четците четели текстовете от Свещеното Писание по време на богослужение.
За ранния период била характерна длъжността на дяконисите и вдовиците. Това били жени с благочестиво поведение, занимаващи се с благотворителност – една от първите социални функции на общините, станала през Средновековието неизменно правило в дейността на Църквата.
Към началото на IV-ти век, тоест непосредствено преди официалното признаване на християнството, то представлявало добре централизирана организация с подбран клир от почтени и високонравствени ръководители. Към това време вече се обособили и главните християнски центрове – Рим, Александрия, Антиохия, Иерусалим, Кесария, Едеса, Ефес, а след издигането на Византион за столица на Римската империя – и царственият Константинопол.
Четири века след възникването му християнството става преобладаващо религиозно изповедание в Римската империя. Езичеството бавно умирало, изпълнило историческата си роля и неспособно да се възпроизвежда в духовното пространство на гръко-римския свят. След Медиоланския едикт от 313 година от преобладаващо християнството се превръща в господстващо религиозно учение, а век по- късно – и в официално държавно вероизповедание. Начевала нова епоха – епохата на християнската религиозна и културна доминация.
___________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 38-46. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Георги Бакалов (1943-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bKB