Георги Бакалов
В началото на IV-ти век положението на християнската Църква рязко се променило. Само за няколко десетилетия от преследвана и нелегална тя се превръща в триумфираща и официална. Причините за този поврат в отношението на римската държава могат да се групират около три основни пункта:
1.Безрезултатността от гоненията и историческата обреченост на езическата религия и философия;
2.Естествената еволюция в развитието на религиозните култове, дала предимство на мистичните монотеистични религии, и
3.Необходимостта от религиозна консолидация на Римската империя посредством единна за всички универсална монотеистична религия, съответстваща на централистичната политика на късноримските императори.
Несъмнено идеята за смяна на религиозната политика назрява много преди издаването на Медиоланския едикт. Пряко доказателство за това е споменатият едикт на Галерий от 311 година. По косвен път той доказва фактическата победа на християнството и несъстоятелността на репресивните мерки спрямо него.
Независимо от споменатите по-горе обективни причини за официализацията на християнството, несъмнена заслуга има и император Константин Велики (306-337). В този случай субективният фактор става изразител на обективни обстоятелства, които в началото на IV-ти век налагат бързи промени.

Според един от добрите познавачи на епохата – Шаф – „Константин Велики е човек на своето време, но и времето – продължава Шаф, – е съответно на Константин”. Голямата фамилия на Констанций Хлор притежавала странен афинитет към религията. Докато самият той бил подчертан еклектик, съпругата му Елена била между първите поклонници на светите места, а синът му Константин Велики превърнал християнството в държавна религия. Констанций II, който наследява баща си на престола, се изявява като фанатичен привърженик на арианството, докато племенникът му Юлиан полага огромни усилия да възстанови езическите култове.
Биографът на Константин Велики, епископ Евсевий Кесарийски, представя Констанций Хлор като толерантен човек с неоплатонически възгледи и пристрастия към култа на Слънцето. Спрямо християните се отнасял с уважение, но не споделял възгледите им. В тази атмосфера е възпитан синът му Константин, който в края на 90-те години на III-ти век бил изпратен в двора на император Диоклециан в Никомидия. Десетгодишният престой в императорската резиденция се оказал изключително полезен за бъдещия едноличен управник на Римската империя. В близост до Диоклециан Константин се убедил в невъзможността чрез насилия да се предотврати разпространението на християнството, а от собствени наблюдения доловил силата на християнския епископат и централизираната структура на Църквата.
Дарбите на младия държавник предизвикали завистта и съперничеството на могъщия императорски зет – цезарят Галерий. За да избегне ненужни усложнения, Константин почти тайно напуснал Никомидия. Малко след това била обявена доброволната абдикация на Диоклециан, последвана от предаването на властта на двамата наследили го августи, единият от които бил бащата на Константин – Констанций Хлор.
Година по-късно (306 година) Констанций се разболял и едва успял в предсмъртния си час да предаде властта на сина си над западната половина на империята.
Още в самото начало новият август се изявил като военачалник и спечелил симпатиите на легионите. По отношение на християните наследил толерантността на баща си. Имало и още една причина за неговото предразположение. Константин бил убеден почитател на монотеизма, за който смятал, че отговаря на държавническите му намерения за създаване на силна императорска власт.
През 310 година Константин посетил храма на Аполон в Трир и му поднася богати дарове, което предизвикало възхитата на ретора Евмений. Година по-късно подписът му стои под „Едикта на толерантността“ на Галерий, което кара някои изследователи да смятат, че той е причина за публикуването му.
След смъртта на Галерий, последния от най-близките сътрудници на Диоклециан, Константин сключил съюз с августа на Изтока Лициний, а Максимиан Даза с Максенций. Конфликтът между четиримата става неизбежен. Константин решил да изпревари противника си и предприел поход срещу Рим. Съдейки по логиката на събитията, причините са очевидно политически, въпреки че християнските историографи им придават религиозен характер. Основание за това е твърде странното съотношение на противостоящите сили. Константин имал под свое командване 25 хиляди души, докато Максенций разполагал със 170 хиляди пехотинци, 18 хиляди конници и яките стени на Рим. При това съотношение на силите повече от ясно било, че походът на Константин Велики изглеждал лекомислена авантюра. Гадателите по вътрешностите на жертвените животни (харуспициите) предвещавали поражение. Оставен без всякаква надежда за помощ от езическите божества, императорът се обърнал към християнския Бог. Години по-късно под клетва сам Константин Велики заявява, че в онзи решаващ момент от живота си видял на небето изписан кръст и надпис „С него побеждавай!“. Този знак, твърди Евсевий, бил видян и от войниците му, което дало кураж на военачалника да ги прехвърли от Галия в Италия. Лактанций пък има друга версия. Според него вечерта преди битката Христос се явил в съня на императора и му обещал победа, ако постави на войнишките щитове знака на Христовия монограм.

Изключителността на събитието, предшествало знаменития Медиолански едикт, е причината за подчертания интерес на историците. Всъщност разказът за небесния кръст принадлежи на Евсевий Кесарийски, а за монограма на щитовете – на Лактанций. Друг по-късен историк – Руфин – съединява двата разказа и ги поставя в едно и също време – вечерта преди битката при Мулвийския мост до Рим на 28 октомври 312 година.
Въпреки очебийното несъответствие на силите, Константин спечелил битката.
Поражението на Максенций направило силно впечатление на езичниците, защото от всяка гледна точка то било невъзможно. Още от Евсевий Кесарийски цялата християнска историография сочи като единствена причина за блестящата победа на Константин личната намеса на християнския Бог.
Едва ли е необходимо да гадаем за причините, довели до вземането на това изключително по своите последици решение. Ако версията на римовизантийската историография за чудодейния небесен знак не удовлетворява по-рационално мислещите, то безспорно остава обяснението за отдавна замислената от Константин религиозна реформа.
След кратък престой в Рим Константин се отправил за Медиолан (днешния град Милано), където трябвало да се срещне с източния август Лициний, комуто предстоял брак със сестрата на победителя. Тогава бил съставен и текстът на Медиоланския едикт.
Според него християнството се признавало за официална религия, наравно с всички други изповедания в Римската империя. Основната част от текста гласи: „Когато ние пристигнахме в Медиолан, аз, Константин Август, и аз, Лициний Август, и подложихме на обсъждане всичко, което се отнася до обществената полза и благополучието…, решихме да издадем постановление, насочено към поддържане страха и благоволението на Божеството, именно да дадем на християните и всички – да следват тази религия, която пожелаят, за да може намиращото се на небесата Божество да бъде милостиво и благосклонно към всичко стоящо под наша власт.
…И така ние решихме на никого да не се отказва възможността да отдава своя ум на християнското богопочитание или на тази религия, която всеки за себе си смята за най-подходяща.
…Ние предоставяме на християните свобода и пълна възможност да почитат своята религия. Тъй като това е предоставено от нас на християните, то и другите имат пълната възможност да почитат този, когото изберат. Това установихме, за да се знае, че ние не се унижаваме с някаква религия“.
До нас едиктът е достигнал изцяло само на гръцки език, чрез „Църковна история“ на Евсевий Кесарийски в една серия от документи, представени от автора като „Копия на императорски постановления“. Това, разбира се, не поставя под съмнение автентичността на документа, а само свидетелства за неговата важност.
Едиктът постановява и редица други съществени решения, които стоят в пряка връзка с официалното признаване на християнството. Такова е например постановлението за връщане на конфискуваните църковни имоти по време на Диоклециановото гонение, както и признаването на Църквата за правомерно юридическо лице с права пред държавните закони.
Издаването на Медиоланския едикт поставя началото на нова религиозна политика в Римската империя. Както е видно от съдържанието, той не поставя в привилегировано положение християнската религия, а само я изравнява с останалите култове. По това време езичеството имало все още твърде силни позиции в обществото. Жреците и езическите храмове, както и преди, получавали редовни помощи от държавата. Новото в политиката по отношение на култовете според американския изследовател Рамзи Макмален е, че езичеството и християнството имали възможност за равен старт. Той се осигурявал от ясно прокламирания в едикта религиозен плурализъм, осигуряващ на всеки правото на собствен избор.
Медиоланският едикт е начало и на здрав съюз между Държавата и Църквата, вследствие на който се получават и първите резултати. Не е трудно да се забележи, че в последвалите издаването на едикта десетилетия римското законодателство значително се хуманизира: на първо време били отменени смъртните наказания, осъждали се кървавите зрелища по цирковете и арените, забранявала се продажбата на деца в робство, създавала се практиката на големи църковни празници да става групово освобождаване на роби.
Църквата също получила дивиденти, които с времето не само я легализирали, но я превърнали в могъща институция от общодържавно значение. Константин Велики освободил църковните имоти от повинности, а през 319 година епископите получили правото на юрисдикция, тоест на съд.
На 65-годишна възраст Константин заболял и едва тогава решил да приеме християнско кръщение. Петдесет дни преди смъртта си (на 21 май 337 година) императорът бил покръстен от Никомидийския епископ Евсевий.
Странно е, че авторът на Медиоланския едикт и първохристиянски император, който заявявал, че е „външен епископ“ на Църквата, дълго време бил вън от нея. Единственото разумно обяснение идва от обстоятелството, че Константин Велики не искал да се намесва като страна в твърде разгорещените спорове между ариани и православни, което неизбежно би проличало във формулата на Кръщението. Повече от всичко императорът бил загрижен за единството на Църквата – гаранция за вътрешната стабилност и на държавата.

Проследявайки цялата дейност на Константин за християнизацията на империята, закономерно възниква въпросът, какви подбуди са го ръководили при вземането на такова съдбоносно решение. Според Бурсие и Бургхард на личности като Константин не може да се припише съзнателна религиозност и още по-малко индеферентност. Императорът наистина забелязал, че монистичната структура на християнството крие неподозирани дотогава възможности, каквито не притежава нито една политеистична религия. Християнството и най-вече неговата Църква представлявали обединителна формула на империята, затова девизът на Константин е: „Единна държава, посредством единна Църква!“.
В християнството имплицитно е заложена идеята за универсализма и „всеобщото съгласие“. Единният Бог предполага и единно Царство, разбирано като единна организация на човешкото общество по подобие на Христовата църква. Християнската идея за монотеистичното начало на космоса и земното битие се пренася върху земния свят и неговия повелител – римския император.
Константин Велики направил много за официализацията на християнската Църква: дарил ѝ не само права и имоти, но свикал под свое ръководство и Първия вселенски събор. И въпреки че християнството става господстващо вероизповедание, все още окончателната победа над езичеството била твърде далеч. Последното разполагало с мощен инструмент на въздействие – монополът върху образованието. Най-влиятелните висши училища и философски школи се намирали под опеката на езически преподаватели, повечето от които били настроени критично спрямо християнството.
Религиозната политика на Константин била продължена от синовете му Константин, Констанс и Констанций, които наследили и властта му в целокупната империя. Самите те били възпитани в духа на християнството, което ги прави проводници и защитници на неговите идеи. През 341 година с указ били забранени „безумните жертви“, тоест езическите жертвоприношения, а пет години по-късно се издава нареждане за закриване на езическите храмове. Това поставя началото на гоненията против старите религии, които наподобявали преследванията на християните в миналото.
Все пак драстичните репресии срещу езичеството постепенно били смегчени, тъй като властта рискувала да противопостави значителни слоеве от обществото.
Отношенията между синовете на Константин Велики не били гладки. След множество интриги и конфронтации начело застанал любимият му син Констанций II (350-361).Историческите извори не пазят добър спомен за него, но това е поради арианските му убеждения. Амбициозният Констанций се опитал да превърне държавата в Църква и да обяви арианството за официално вероизповедание. Това не му се отдало не само заради силното противодействие на православното духовенство, но и поради внезапната му смърт през 361 година. Престолът заел племенникът му Юлиан (361-363), останал в историята с печалното прозвище „Апостат“.
Толерантната религиозна политика на Константин и Констанций обективно подпомогнала християнството да се легализира, но същевременно силно подразнила езичниците, което ги мобилизирало. Стигнало се дотам, че в името на застрашеното езичество се изградил невъзможният в миналото съюз между образовани и необразовани, почувствали се еднакво застрашени от новата религия.
Колкото и да е странно, тъкмо този съюз съдействал за по-бързата ликвидация на езичеството. В кулминацията на противоборството за всички станало очевидно, че старият политеизъм е изпразнен от съдържание и религията на старите богове е мъртва. Реставрационната политика на Юлиан е добър пример за необратимостта на историческите процеси.
Животът на Юлиан преди да се увенчае с императорската корона може да се разглежда като подготовка за бъдещите му реформи. Роден е в Константинопол през 331 година в дома на Юлий Констанций – братовчед на Константин Велики. Когато станал на 14 години, баща му бил убит по заповед на император Констанций. По това време негов възпитател бил евнухът Мардоний – горещ почитател на изпадналата в немилост елинска култура. Внушеният от Мардоний респект към елинизма ще го съпътства през целия му живот, макар многократно да се налагало да прикрива езическите си предпочитания.
Юлиан получил християнско възпитание от епископ Евсевий Никомидийски според личните указания на император Констанций. На 29 години срещнал знаменития ретор Ливаний, при когото скоро забравил за християнството и се отдал изцяло на езическата философия. Повратен момент в живота му става запознанството с известния езически мислител Максим Ефески, който внушавал, че по волята на боговете е призван да спаси езичеството и неговата древна култура. След това прозрение страстният поклонник на миналото само търсел сгоден случай, за да осъществи замислите си.
Подозрителността на Констанций карала Юлиан да бъде крайно предпазлив в обществените си изяви. За него било пределно ясно, че и най-малката улика е достатъчна, за да бъде премахнат без всякакви трудности.

По време на престоя си в Атинската философска школа Юлиан имал рядката възможност да се сближи с бъдещите корифеи на християнското богословие Василий Велики и Григорий Назиански. Съвместното им учение и продължителните им беседи убедили Юлиан, че християните използват достиженията на езическата философия за обосновка на собствените си възгледи. Поради тази причина бъдещият император ще им забрани да посещават езическите училища.
Юлиан останал единственият жив мъжки наследник от някога големия род на Констанций Хлор, поради което императорът не можел да го държи настрана от властта. По негово указание Юлиан получил титлата цезар и бил изпратен за управител на Галия. Констанций тайно се надявал, че племенникът му ще се провали във войната с франките, но неочаквано за всички ученият принц се оказал талантлив военачалник и далновиден администратор. Опасявайки се от нарастващата му популярност, Констанций спешно го извикал в Константинопол под предлог, че подготвя война против Персия. Юлиан доловил измамата и с одобрението на галските легиони се обявил за император. Двете войски потеглили към Ниш, но до сражение не се стигнало поради внезапната смърт на Констанций. На 11 декември 361 година Константинопол отворил вратите си пред новия повелител на римляните. Вече нямало никакви пречки за осъществяване на юношеските му въжделения.
Едва-що поел върховната власт, Юлиан смъкнал маската на християнин и веднага се заел с реставрация на езическите култове. Разбира се, почитателят на елинската култура познавал несъвършенствата на старите религии. Основен недостатък при тях била липсата на единна концепция, която да съответства на единен централизиран култ. С оглед на това императорът подбрал всичко ценно и непреходно от различните изповедания. Заемки били направени и от религията на „презрените галилеяни“ (християните), откъдето дошли богослужебните песнопения, моралните ограничения на жреците и специалното облекло по време на жертвените церемонии. Най-парадоксалното в дейността на Юлиан било, че реформирал езическата религия по образец на отречената от него християнска религия.
Формално императорът проявявал търпимост към Църквата, но фактически я върнал там, където била след едикта на Галерий от 311 година. Възстановил отнетите имоти на езическите храмове, които по-рано Константин Велики подарил на Църквата, а на християните забранил достъпа до висшите държавни служби. И за да бъде реставрацията пълна, премахнал християнските символи от държавните знаци: войнишките знамена, монетите и императорските инсигнии, дори се отказал от почетният титул „доминус“ (господар).
Реформите на Юлиан не останали без последици. Мнозина от приелите християнството по конюнктурни причини напуснали Църквата, между които и някои висши духовници. При все това резултатите били далеч под очакванията на императора. Пищните церемонии и жертвоприношенията (понякога до десет хиляди вола) предизвиквали по-скоро насмешка, отколкото религиозна ревност. В собствената си столица Юлиан се натъкнал на глухата съпротива на гражданството, което го принудило да настани двора си в Антиохия – старо средище на езическата философия и реторика. В желанието си да намери съзвучна на реформите среда, императорът се отчуждил още повече от поданиците си, което с всеки изминал ден компрометирало дори и добрите му намерения.
През лятото на 363 година Юлиан оглавил поредния поход срещу Персия. В една от обиколките на фронтовата линия ненадейно бил смъртоносно ранен и починал при твърде загадъчни обстоятелства. По ирония на съдбата гонителят на Църквата бил погребан в град Тарс – родното място на св. апостол Павел.
Несполучливият опит за реставрация на старите религии за сетен път показал, че езичеството безвъзвратно слизало от историческата сцена. Лишено от могъщата протекция на държавата и безсилно да се обнови идейно, то просъществувало още три века в отдалечени провинции и трудно достъпни места. През 529 година император Юстиниан закрил Атинската философска школа, което лишило езическата философия от възможности за изява и възпроизводство. В следващите век и половина езическите религии деградирали до нивото на примитивни култове. Начевала епохата на тържествуващото християнство, което до XVIII-ти век притежавало монопола върху религиозния и културния живот на значителна част от човешките общества.
__________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 55-61. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Георги Бакалов (1943-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bOq