Клара Стаматова
В съвременното европейско разбиране познатите отрицателни квалификации на исляма, определящи го като тайнствена и затворена религия, архаична догма, фанатично учение и такива подобни, се допълват с още една – ислямът е скучна, стерилна и лишена от духовност система, а в Корана няма нищо философско, нито мистично[1].
Ако допуснем, че Мохамедовата вяра е само чистата, санкционирана от шериата религия, то логично е, че мистицизмът и философията не се вместват в нея. И обратно – ако интегралният ислям не е само узаконената и екзотерична религия, а предполага проникването и привеждането в действие на една скрита, езотерична реалност, то тогава философията и мистиката в исляма придобиват свой смисъл и измерение.
Разбира се, настоящата статия няма за цел да обсъжда въпроса, дали и доколко ние, европейците, откриваме или желаем да открием мистична духовност в Корана, а е опит да разберем онова, което мюсюлманите търсят и намират в „книгата на Аллах[2]“.
Суфизъм[3]
Общи постановки за неговия произход и историческо развитие
Сред мюсюлманските учени и западните изследователи на суфизма дълго се е спорело за етимологията на думата „суфи“, поради което предлаганите хипотези са различни. Според една от тях произходът трябва да се търси в думата „суф“ (въ̀лна), която съдържа алюзията за навика на суфиите[4] да се отличават, носейки дрехи и наметало от бяла въ̀лна. Според друго мнение произходът идва от думата „сафа“, която в превод означава „чистота“, и в този смисъл „суфи“ означава „чист по сърце“. Трето предположение е, че „суфи“ произлиза от „сааф“, което в превод означава „редица молещи се“, тъй като при молитва суфиите заставали в първата редица зад имама. Някои европейски учени твърдят, че „суфи“ е транскрипция на гръцката дума „софѝя“, но според повечето ориенталисти това е най-неправдоподобната етимология. Предлагат се и други хипотези, но от 80-те години на миналия век категорично се възприема възгледът, че понятието „суфи“ (съответно суфизъм) произлиза от вълнените дрехи (суф) и се отнася първоначално за онези ислямски аскети, които подобно на християнските отшелници обличали груба вълнена дреха в знак на покаяние и отказ от света.
Първите суфии са не толкова мистици, колкото аскети и съзерцатели[5]. Дълбокото усещане за греховност, съпътствано с непреодолимия страх от Съдния ден и мъченията в джаханнам (мюсюлманския ад), които са така ярко описани в Корана[6], ги водят към търсенето на спасение чрез бягство от светската суета.
От друга страна обаче, според „книгата на Аллах“ спасението зависи изцяло от неразгадаемата му воля, която насочва праведните по праведния път и отклонява от него грешните. Тоест нищо не е в състояние да промени съдбата им, защото тя е записана върху предвечните скрижали на Божието провидение, освен ако Аллах не е предопределил да се спасят чрез аскетичен живот.
Подобно поведение на пълно и безпрекословно подчинение на волята на Аллах – характерно за суфизма в най-ранната му форма – неизбежно поражда пасивност и страх. Този страх – от Аллах, от смъртта, от греха, от ада – се явява доминиращ мотив в мюсюлманския религиозен живот през VIII-ми век след Рождество Христово. Именно тогава обаче долавяме влиянието и на противоположния мотив, проявен чрез примера на светицата Рабия (починала 753 година)[7] – страхът от Аллах отстъпва пред мистичната любов към него. Появява се течението на мурджитите[8], които, поставяйки вярата над делата, акцентират върху любовта и милосърдието на Аллах към хората и особено към мюсюлманите; кадаритите[9], които утвърждават, и техния антипод джабритите[10], които отричат, че човек е отговорен за делата си; муатазилитите[11], които, построявайки богословската си система върху основата на разума (анализират религиозните въпроси чрез рационални подходи и логични методи), отричат атрибутите на Аллах като несъвместими с неговото единство и фатализма на предопределението като противоречащ на Божията справедливост; и най-накрая ашаритите[12], схоластичните богослови на исляма, които изграждат метафизичната и доктриналната му система, която се превръща във фундамента на сунитския ислям. Всички тези течения оказват толкова силно влияние върху суфизма, че в началото на III-ти век от хиджра (годината на началото на мюсюлманското летоброене – 622 година след Рождество Христово) откриваме, по думите на Рейнълд Никълсън, „явните признаци на „новата мая“, замесена в неговото тесто[13]“. Суфиите продължават да изнуряват плътта си, но започват да възприемат аскетизма само като една предварителна подготовка за духовен живот и първа стъпка от дълго пътуване, по време на което чрез любов, познание, основано на опита и аскезата, ще достигнат до екстатично единение с любимия Творец.
И при Мохамедовата вяра (характерно е и за други религии) първоначалният аскетизъм прераства в мистицизъм, една от проявите на който е суфизмът. Той възниква върху собствена почва и корените му трябва да се търсят в самия ислям (Корана, сунната[14], суфически текстове), независимо от факта, че в своето развитие той отразява разнообразни възгледи и практики: от пречупения през източното християнство неоплатонизъм до зороастрийско-манихейски схващания и будисткия пантеизъм с неговата съзерцателност. Както обаче констатира Сайид Наср, „търсенето на Бога не може да се обясни чрез исторически заемки[15]“.
Несъмнено суфизмът е мюсюлмански феномен (въпреки оказваните му влияния, които споменахме), следователно именно в Корана, който се приема като конкретно и осезаемо въплъщение на Откровението, трябва да търсим неговия произход, същност и доктрина.
Както е известно, Коранът започва с идеята за Аллах, около която гравитират всички останали принципи и постановки. Самото название на Мохамедовата вяра – ислям (арабски подчинение, отдаване) – показва предопределеното подчинение на Адамовия род пред Този, Който „нито е раждал, нито е роден и няма равен Нему[16]“. Ислямът е теоцентрична религия – от едната страна е Аллах, който е абсолютно трансцендентен, истински съществуващото и истината (хакк), а от другата страна е нищото, погрешното (батил), тоест всичко, което не е той.
Аллах е господар на своите раби, а не баща на своите деца[17]. Той е съдия, който съди строго и отдава милостта си само на тези, които чрез своето благочестие са отклонили гнева му. Аллах е един бог, който поражда повече страх, отколкото любов. Независимо от тази непреодолима пропаст между света и Аллах, мюсюлманинът, който търси Бога с душата си, копнее за непосредственото Му разкриване. И в логиката на подобни чувства няма противоречие или нелогичност, защото за мюсюлманина-мистик Аллах е едновременно и трансцендентен, и иманентен; загадъчно неопределен и далечен, но и близък, земен господар. В един скъп за суфиите стих от Корана, представящ Бога като „по-близък на човека от яремната му вена[18]“, се разкрива именно вторият аспект – за мистика Аллах е светлина и битие, което действа в света и в душата на човека.
Близостта между Твореца и творението, призивите за взаимна любов между тях – „Ако обичате Аллах… и Аллах ще ви обикне[19]“ – са в основата на мюсюлманската мистика. Коранът препоръчва някои аскетични обреди, например практикуването на зикр (арабски възпоминание) – възхвала на Аллах (Коран 3:191)[20], считано за първостепенно задължение на суфиите.
По този начин санкционираното в Корана абсолютно всевластие на Аллах, препоръчваните аскетични обреди и няколкото призива за взаимна любов между Бога и човека са, по думите на ориенталиста Луи Масиньон, „кораничните кълнове“[21] на мюсюлманската мистика.
Както отбелязахме, суфизмът се корени в аскетизма (зухд) и се появява през VII-ми век по времето на Омеядите[22] в отговор на нарастващия материализъм и охолство в току-що създалото се мюсюлманско общество.
В идейното му оформяне се различават два главни периода: ранният (до X-ти век) се характеризира с разработване на основните негови принципи и встъпване в сложни отношения с официалния ислям, а късният (Х-ХV век) е време на по-нататъшно развитие на суфизма и установяване на връзки на съперничество, взаимно влияние и проникване между него и теоретичното мюсюлманско богословие (калам).
Най-известни представители на суфизма са: Абу Язид Бистами (починал 874 година), Хусеин Халадж (858-922), Абу Хамид Мухиедин Газали (1058-1111), Ибн Араби (починал 1240 година), Джелаледин Руми (1207-1273), Шихабудин Яхя Сухраварди (1154-1191) и други.
Учението на суфизма
В суфийското учение уреждането на отношението Аллах-човек се осъществява чрез системата „шериат-тарика-маарифа-хакика“, която схематично посочва и степените на мистическия „път[23]“. Първата съставна част – шериатът, освен като еманация на Корана и сунната се разглежда и като „узаконяваща“ откровението на Аллах форма, която води мистика към благочестив живот. Според суфизма обаче мюсюлманският свещен закон не обхваща докрай исляма. Неговата цел е, насочвайки човека към Аллах, да го подготви за предстоящия мистически „път“. Този „път“ (тарика) означава, че „търсещият“ близостта с Аллах трябва да се приобщи към дадена суфийска община или братство, където под ръководството на наставник (шейх, пир, муршид) да се упражнява в аскетизъм и съзерцание. „Търсещият“, който желае да извърви „пътя“ сам, без помощта на духовен настойник, се възприема като воден от Иблис (Сатаната). Такъв човек е сравняван или с безплодно, или с раждащо горчиви плодове дърво. Худжуири (автор на най-стария персийски трактат върху суфизма „Кашф алмахджуб“) казва за шейховете-суфии: „Когато към тях се присъедини начинаещ с цел да се отрече от света, те го подлагат на духовна дисциплина за период от три години[24].“ В книгата „Мистиците на исляма“ авторът Рейнълд Никълсън описва (в общ план) характерните теории и практики, които удачно са означени с термина „път“ – бедност (изразяваща се не просто в липсата на богатство, а в липсата на желание за богатство), обуздаване на плътта, упование в Аллах и припомняне на името му. Ако по своята същност бедността е отрицание, защото отхвърля всичко земно, то останалите три понятия изразяват положителната страна на този процес, а именно – една етическа по своя характер самодисциплина, чрез която човешката душа постига хармонични отношения с Бога[25].

Всяка суфийска школа или орден кодифицира по различен начин етапите (ма- камат) на духовния път, като техният брой, както и броят на мистичните състояния (ахуал) е променлив[26]. Например в най-стария стигнал до нас трактат върху суфизма – „Китаб ал-Лума“ (Въведение в суфизма), авторът Абу Наср ас-Сарадж (починал 988 година) изрежда, от една страна, седем етапа на „пътя“: разкаяние (тауба), въздържание (уара), аскеза (зухд), бедност (факр), търпение (сабр), упование в Аллах (тауакул) и удовлетворение (рида), а от друга – десет мистически състояния: постоянно внимание (муракаба), близост (курб), любов (махаба), страх (хауф), надежда (раджа), желание (шаук) родство (унс), спокойствие (итминан), съзерцание (мушахда) и убеждение (якин). Докато етапите на „пътя“ могат да бъдат достигнати и преминати със собствени усилия, то над състоянията, които са духовни чувства и разположения, мистикът няма власт[27].
Третата съставна част на суфийската система – маарифа (мистическото познание) – означава, че човек е постигнал извисяване и в моменти на „озарение“, на екстаз (хал), осъществява временна връзка (уисал) с Бога. Светлината, която блести в сърцето на озарения мистик, е част от светлината, с която Аллах дарява своите избраници. Според мистическото тълкуване на кораничния стих „Аллах е светлината на небесата и на земята. Сиянието Му е като ниша, в която има светилник…“[28], „нишата“ е сърцето на вярващия, поради което не само думите и делата му са светлина, но самият той се движи в нея. Именно в този смисъл са думите на ислямския светец Баязид (IX-ти век след Христа), че „този, който проповядва за вечността, трябва да носи в себе си светилника на вечността“[29].
Чрез последния стадий на суфийската система, хакика, се посочва, че личността, освободила се вече от възприятията на чувствения свят, е постигнала мистично съвършенство (фана) и се намира в постоянна близост и интимно общение с Аллах.
Различните суфийски течения посочват нееднакъв брой степени, водещи към съвършеното общуване и сливане с „истината“ (Бога), но основната цел на суфизма – „намаляване на влиянието на „аз“-а и разтварянето му във волята на Аллах“[30] – остава общовалидна.
Суфийските аскети и проповедници печелят привърженици, а това предпоставя появата на суфийски ордени, всеки от които следва завещан от основателя и предаван през поколенията последователи мистичен път като система от обреди и поведение. Скоро възникват и иерархични структури, които обуславят засилващото се влияние на суфийските ордени в обществено-политическия живот. Обратно на очакванията ни суфийските ордени не са аполитични. Те оспорват абсолютния контрол на мюсюлманските богослови над религиозното знание, а понякога се противопоставят и на самоволното решение на държавата да говори от името на исляма. В този смисъл политичността на суфийските ордени е част от фрагментирането на сакралната власт в мюсюлманските общества. По официални данни в началото на XX-ти век съществуват 161 братства (броят им днес е почти същият), като 12 от тях са основни: Рифауия, Ясевия, Шазилия, Чищия, Сухравардия, Кубравия, Бадауия, Кадирия, Мевлевия, Бекташия[31], Накшбендия и Саадия. По размах и влияние ордените се делят на: общоислямски, регионални, местно-етнически и общинни[32].
Проследяването на възгледите на известни мистици показва, че копнежът за близост с Аллах има амбивалентни идейни и социално-политически причини и резултати. От една страна е желанието за преодоляване на регламентираното и наложено от ортодоксалния ислям разбиране за отношението Аллах-човек, а от друга – чрез суфийските ордени „стремежът за лично общение с Бога отново се институционализира[33]“. Външно неортодоксалната и егалитарна организираност в тях поражда усещането за свобода. Тази свобода обаче е илюзорна, защото личността се оказва обвързана с нови, сковаващи я догми на обредност.
Суфизмът и „официалният“ ислям
Според суфиите след разрушаването на човешките атрибути (но не на личността), хората придобиват божествени атрибути (не обаче божествена същност). Следователно веднъж разтворили своята индивидуалност като съвършен акт на ислям (арабски отдаване, покорност), хората стават потенциално божествени. По този начин, търсейки и откривайки Аллах в самите себе си, те пренебрегват каноничните ритуали, които според тях имат относителна и преходна стойност. Така, без да е разрушен, мюсюлманският свещен закон бива преодолян.
Ако в ислямското учение Аллах е абсолютно трансцендентният Бог, освободен от всякаква каузалност, необходимост или логика, то в суфизма, както се изтъкна по-горе, Аллах е и трансцендентният, и иманентният Бог. Мюсюлманските теолози енергично осъждат състоянието на мистичен екстаз, приемайки го като „въплъщение“ (абсолютно недопустимо според исляма), суфиите обаче вярват, че именно в моментите на „озарение“ осъществяват така търсената близост с Аллах.
Великият суфи Хусеин ибн Мансур ал-Халадж (857-922) е изтезаван и екзекутиран в Багдад заради дръзките си и богохулни според улемите думи: „Аз съм истината“ (ана л-хак)[34]. Други представители на суфийския мистицизъм като Газали, Ибн Араби и Руми заемат по-умерени позиции.
Интелектуалният потенциал и колосалният авторитет на богослова Газали се оказват съществени фактори за сближаване на умерения суфизъм с калама (теоретичното богословие). От една страна, Газали очиства суфизма от някои пантеистични отклонения в учението му, а от друга – въвежда в ислямската догматика отделни мистични елементи. Този компромис оказва силно въздействие върху бъдещото развитие на суфизма и на Мохамедовата вяра като цяло.
Творчеството на Ибн Араби е сред недостижимите върхове на суфизма. Ядро на неговите възгледи е известната сентенция, че „битието на сътвореното е същност на битието на Твореца[35]“, концентрирано изразявано като „единство на съществуванието“ (арабски уахдат ал-уджуд).
Според Ибн Араби единението с Абсолюта се постига по пътя не на мисти- ческото познание, а на мистическата любов; човекът е „тайна Божия“, съчетаваща божественото и тварното, той е най-съвършеното битие на универсума и звеното, което осигурява единството на Бога и света. По думите на Елиаде „доктрината на Ибн Араби е „апотеоз на радикалния хуманизъм“[36]. Заради твърдението на мистика, че мюсюлманинът може да се моли и в църква, и в синагога, Ибн Араби е обявен за еретик.
Негов последовател е Джелаледин Руми, у когото протестът срещу несправедливостта и злото се съвместява с проповед за търпимост и любов, за свобода на мисълта, като личната вяра у мюсюлманина стои несравнимо по-високо от теологията на улемите. Според Руми „Умът е неспособен да изрази любовта, само самата любов може да разкрие истината на любовта и какво значи да бъдеш любещ. Ако искаш да живееш, тогава умри в любов; умри в любов, ако искаш да останеш жив“[37].

С течение на времето остротата на конфликта между пренебрегващите шериата мистици и ортодоксалните улеми се смекчава, но споровете продължават. Репресиите вървят успоредно с опитите за компромиси, тъй като преследваните мистици се превръщат в почитани мъченици. Макар и с известни уговорки, възгледите на суфиите се приемат след приспособяването им към ислямската догматика.
Суфизмът вече е неразделна част от исляма
В заключение е необходимо да отбележим, че суфизмът не изчерпва мистичната духовност в исляма[38]. Той е увлекателна и благодатна тема за размисъл, но задълбочаването в нея изисква разглеждането на допълнителни исторически, доктринални и литературни материали.
Достатъчно ще бъде, ако сме успели да покажем, че суфизмът напълно основателно е определян като „сърцебиенето на исляма[39]“. Защото, ако шериатът регулира външната структура на живота на мюсюлманина в общината, то суфизмът го изпълва с вътрешна динамика и радост. По този начин взаимодействието между екзотеричното (шериат) и езотеричното (суфизъм) измерение в исляма внася в живота на уммата равновесие и вдъхновение. От една страна, шериатът обезпечава безопасността ѝ в процеса на историческото съществуване, като регламентира въпросите, отнасящи се до общата вяра и начин на живот, а от друга – суфизмът отразява вечния човешки стремеж към извисяване, както и надеждата, че макар и „Аллах да е отдалечен в своята неотменна приближеност[40]“, той е близо до онези, които го търсят.
Почти всички сфери на социалния и обществено-политическия живот в страните от „дома на исляма“ са повлияни от суфизма, тъй като той със своя амбивалентен характер удовлетворява духовните стремежи на различни обществени групи от мюсюлманското общество. Суфизмът е „продукт на елитарното съзнание, но в същото време народна религия; форма на социален протест, но и умиротворител, призоваващ към отказ от земните страсти, и същевременно вдъхновяващ такива поети-жизнелюбци като Джелаледин Руми“[41]. Двойственият характер на суфизма се проявява и в неизбежната противоречивост на призива му за „отдаване на Аллах и само Нему“. Желанието за „сближение“ с Абсолюта предполага „освобождаване[42]“ от догматичните предписания и принизяване на шериата до своеобразна прагматична необходимост.
Но пренебрегването на шериата, съмнението в истинността на догмите и в авторитета на улемите не означава пълно разкрепостяване, защото като се основава на аксиомата, че „общуване“ с Аллах е възможно само под ръководството на наставник (шейх), суфизмът всъщност разработва и налага свои форми на организираност и норми на поведение.
Независимо от този факт, суфизмът е ярък протест на „духовния“ ислям срещу всеки опит Мохамедовата вяра да бъде сведена до законническа и буквална религия. Безмилостно смъквайки външната ѝ обвивка, суфизмът призовава да се търси стаеният вътре плод не чрез формални действия, а чрез вътрешно осмисляне и преживяване на вярата.
Бележки
[1]. Подобна представа може би е породена от факта, че ислямът подобно на юдаизма набляга повече на ортопраксията, отколкото на ортодоксията. Тоест и двете религии имат ясно и точно виждане за това, което трябва или не трябва да се прави, за да се постигне житейска дисциплина: за юдеите съобразена с Тора, за мюсюлманите – с шериата. В противоположност на тях християнството е ортодоксална религия, защото придава приоритетно значение на вярата и нейното разумно структуриране в рамките на вероучението, катехизиса и богословската система.
[2]. Сред малкото именити западни учени, които утвърждават кораническия произход на суфизма, са Луи Масиньон и Анри Корбен (вж. например Корбен, Анри. История на ислямската философия. С., 2000, с. 48), докато повечето други известни учени като Рейнълд Никълсън търсят произхода на суфизма в будизма, хиндуизма, зороастризма, неоплатонизма, гностицизма и християнството (вж. Никълсън, Рейнълд. Мистиците на исляма. С., 2000, с. 19-37).
[3]. За да не бъде схващан суфизмът като философска система, по-правилно е да се използва арабският термин тасаууф (буквално навличане на власеница). Предвид на факта, че терминът суфизъм се е наложил в европейските езици, в настоящата статия използваме него, а не оригиналната арабска дума.
[4]. В ислямските езици последователите на суфизма не се наричат суфии, тъй като това се счита за неучтиво. Суфи е само онзи, който вече е постигнал състоянието на „върховната идентичност“. Обикновено последователят на суфийския „път“ бива наричан или факир („нищ духом“), или мутасаууиф (човек, включен в тасаууф), или на персийски език дервиш и други.
[5]. В своята книга „Мусульманский ренесанс“ швейцарският ориенталист Адам Мец убедително доказва, че мюсюлмански отшелници и мюсюлмански манастири са съществували още преди появата на суфизма. Вж. по-подробно у Мец, Адам. Мусульманский ренесанс. М., 1996, с. 272 сл.
[6]. Вж. Коран 23:106, 47:17, 37:60-64 и други.
[7]. Рабия ал-Адауия е известна аскетка от Басра, авторка на поезия, в която разкрива мистичната си любов към Аллах. Възприемат я като първата истинска светица в исляма. Повече за жените-мистички в суфизма и техните социални и обществени роли вж. у Айкелман, Д., Дж. Пискатори. Мюсюлманската политика. Велико Търново, 2002, с. 84-87.
[8]. Мурджити (от арабски отлагане) – богословско течение, чиято основна постановка е свързана с милосърдието на Аллах, Който опрощава всичко, освен многобожието.
[9]. Кадарити (арабски мощ, власт) – богословско течение, чийто основен тезис-довод е вярата в справедливостта (адл) на Аллах. Не е възможно Аллах да предопределя хората да грешат, а след това да ги наказва!
[10]. Джабрити (арабски принуда, заставяне) – богословско течение, което се характеризира с краен детерминизъм, следващ буквално подчертаната в Корана пълна зависимост на човека от Аллах: „Твоят Господ сътворява каквото пожелае и Той избира. Не е техен (на хората) изборът.“ (Коран 28:68, вж. също 4:32, 81:28-29).
[11]. Муатазилити (арабски отклонили се) – привърженици на философско-богословска школа, които разработват своя догматична система под влияние на класическата философия. В борба с муатазилитите се оформя и „ортодоксалната“ мюсюлманска богословска система (калам).
[12]. Ашарити – привърженици на богословското учение на Ашари, Абу Хасан Али Б. Исмаил (873-935), известен богослов, чиито творчество и дейност са важен етап в оформянето на ислямската догматика.
[13]. Никълсън, Рейнълд. Пос. съч., с. 15.
[14]. Сунна – буквално „обичай, пример“. След Корана тя е вторият по значение източник на мюсюлманското вероучение и право.
[15]. Цит. по Елиаде, М., Й. Кулиано. Речник на религиите. С., 1999, с.112.
[16]. Коран 112:3-4.
[17]. В исляма не се съдържа никакъв елемент на божествен „патернализъм“, никъде в Корана Аллах не е наричан, както и самият той не нарича себе си „отец“. Според мюсюлманските богослови думата „баща“ предизвиква родствени асоциации, поради което може да доведе до изпадане в ширк (арабски съучастничество) – отричане на единобожието. Вж. по-подробно у Максуд, Р. Ислам. М., 1999, с. 52-53.
[18]. Коран 50:16, вж. също и Коран 2:186.
[19]. Коран 3:31.
[20]. „… които споменават Аллах и прави, и седнали, и легнали на хълбок…“, вж. също Коран 33:41, 13:28. Суфиите превръщат в практика повтарянето на името на Аллах или на някаква религиозна формула – например „субханаллах“ (пречист е Аллах) или „ла иляха иляллах“ (няма друг бог освен Аллах), при което механичната интонация е придружена от концентрация на личността върху думата или фразата. Вж. у файлд, Р. Моят път на дервиш. Изд. „Гуторанов“, С., 2000, с. 88-92, където авторът, който е шейх на Мевлеви – традицията на суфизма, описва различни начини за изпълнение на зикр.
[21]. Цит. по Сурдел, Д. Ислямът. Изд. Одри, Враца, 1999, с. 82.
[22]. Династията на Омеядите (661-750) е основана от Муауя б. Аби Суфиан. По нейно време са изградени държавният апарат, правната система и тази на поземлената собственост. Омеядите се сочат често като владетели, които не са особено привързани към исляма и неговите предписания. Вж. например у Армстронг, К. Ислямът. Кратка история. С., 2002, с. 77-89.
[23]. Мистиците и от други религии описват развитието на духовния живот почти винаги с универсални по своя обхват термини – като „път“, „пътуване“, „поклонение“.
[24]. Цит. по Никълсън, Рейнълд. Пос. съч., с. 41.
[26]. Тъй като етапите съставляват моралната и аскетическата дисциплина на мистика, те трябва да се разграничават от „състоянията“ (ахуал), които оформят подобна психологическа верига.
[27]. Вж. по-подробно у Елиаде, М., Й. Кулиано. Пос. съч., с. 115.
[28]. Коран 24:35.
[29]. Цит. по Никълсън, Рейнълд. Пос. съч., с. 58.
[30]. Хамидуллах, М. Въведение в исляма. С., 2002, с. 89.
[31]. Бекташизмът е бил разпространен и у нас – в Източна България са открити бекташки светилища, например текето на Отман баба край Хасково, както и в Пловдив, Балчик, Пазарджик и други. По-подробно вж. у Меликоф, И. Размисли по проблема бекташи – алеви. – В: Ислям и култура. С., 1999, с. 11-26; Миков, Л. Алиански гробници в Източните Родопи. – В: Български фолклор (Ислям и народни традиции), 1966, № 3-4, с. 38-61; Иналджък, X. Османската империя. С., 2002, с. 189-194.
[32]. Вж. предложения съкратен списък на най-известните в историята на исляма братства у Пеев, Й. Ислям. – В: Религиите (кратък речник). С., 1994, с. 400-401; за доктриналния характер на ордените вж. у Пеев, Й. История и философия на една религия. С., 1985, с. 45-48.
[33]. Пеев, Й. Ислямът: доктринално единство и разноликост. С.,1982, с. 92.
[34]. Вж. у Пеев, Й. Съвременният ислям. С., 1999, с. 48-49.
[35]. Цит. по Пеев, Й. Ислямът. В: История на религиите. С., 1999, с. 287.
[36]. Eliade, М. Encyclopedia of Religion. Volume 7. New York, p. 315.
[37]. Цит. по Файлд, P. Пос. съч., c. 216.
[38]. Когато говорим за мистичната духовност в исляма, не можем да пренебрегнем теософията ишраки (арабски сияние, блясък), произлязла от Шихабудин Сухраварди (1154-1191) или философията на шиитите имамити, чиято духовност (интериоризация, езотеризъм) има за извор учението за светите имами и които предпочитат използването на думите ирфан и урафа (гностици) повече, отколкото думите тасаууф и суфия (мистици). Вж. по-подробно у Корбен, Анри. Пос. съч., с. 285-375.
[39]. Денни, ф. Ислам и мусульманская община. – В: Религиозные традиции мира, т. II. М., 1996, с. 65.
[40]. Величкова, К. Словото като було. – В: Арабистика и ислямознание. С., 2001, с. 42.
[41]. Степанянц, М. Философские аспекты суфизма. М., 1987, с. 3.
[42]. Според суфизма „отхвърлянето“ на външните и формални аспекти на религиозността е възможно само ако преди това човек ги е „постигнал“, тоест вътрешният смисъл на Откровението се търси не въпреки, а чрез формалните, екзотерични аспекти на религиозността.
_________________________________
*Публикувано в Духовна култура, 2003, кн. 2, с. 4-11. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Клара Стаматова. Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-c6a