Георги Бакалов
Когато през лятото на 1054 година настъпил разривът между Западната и Източната църква, малцина си давали сметка какви ще бъдат последиците за общохристиянската общност. Подобни прецеденти имало и в миналото – за няколко години или десетилетия двете църкви преустановявали връзките помежду си, но разумът и стремежът за запазване на общоцърковното единство надделявал. Може би и тогава кризата щяла да бъде преодоляна, ако в разрешаването ѝ не взели участие и някои политически съображения.
Без да се подценяват натрупаните през вековете канонично-догматически различия, от XI-ти век насетне Изтокът и Западът, представени в случая и от своите църкви, тръгват по различни пътища на социално-икономическо и културно-политическо развитие. Докато Изтокът в лицето на духовния си лидер Византия продължил да укрепва централизма в социалната и духовната сфера, Западът бил подчинен на други тенденции. Средновековните градове, които раждат по-късно културата на ренесансова Европа, се обособили като независими средища на икономика и социален живот. Освободени от политическата опека на феодалната аристокрация, много от тях поставили началото на нови социално-икономически отношения, при които решаващата роля принадлежала на гражданското съсловие. Това направило стопанския и културния живот многолик, което неизбежно се отразява върху атмосферата и поведението на западните народи.
Издигането на фламандските и североиталианските градове, на градовете на Северна Германия и Южна Франция внесло значителни промени в политическия климат на Запада. Нарасналите потребности и стеснените връзки на вътрешното развитие вдъхновили експанзионизма, една от проявите на който било кръстоносното движение. Морален вдъхновител и често пъти организатор на повечето от осемте големи кръстоносни експедиции станали Римокатолическата църква и папският институт. Отколешният стремеж на папите към главенство в християнския свят намерил опора във военната мощ на най-силните държавни формирования на Запада.
Не бихме искали да се тълкува казаното по-горе като банална социологизация на едно такова важно за Средновековието явление като кръстоносните походи. Разбира се, че една от основните причини за провеждането им са религиозните мотиви, ясно формулираната цел за освобождаване на Гроба Господен от „неверните“ мюсюлмани. Но веднага до тях и с не по-малка значимост стоят и интересите на североиталианските градове-републики за господство в Леванта.
Тъкмо в тази деликатна област се пресичат интересите на западните християни и източноправославна Византия. Настъпилото разделение на църквите от средата на XI-ти век станало повод за взаимни обвинения в „схизматизъм“. Не са малко случаите, когато кръстоносните рицари се отнасяли към местното източноправославно население със същото пренебрежение и жестокост, както към иноверните мюсюлмани. Това говори не само за различието в политическите интереси, но и за духовна отчужденост, която все по-често ще конфронтира Изтока със Запада.
В управлението на византийската династия Комнини (1081-1185 година) за първи път се доловили по-ясно политическите съображения за църковното разделение от времето на Великата схизма. По стара историческа традиция основните противници на Византия били винаги на Изток: Сасанидска Персия, Арабският халифат, а от XI-ти век – селджукските турци. От края на XI-ти век заплахата за империята идва вече и от Запад. Амбициите на Венеция и Генуа да изместят от левантинските пазари Византия се допълнили от завоевателните стремежи на южноиталианските нормани, които не скривали апетитите си по отношение на югозападните части на Балканския полуостров. Това състояние на нещата раздвоило военните сили и вниманието на имперската дипломация. Комнините, Ангелите (1185-1204) и първите Палеолози (1261-1453 година) се бояли от Запада в много по-голяма степен, отколкото от бавното, но методично настъпление на селджуките и османците от Изток. Приоритетът на западните отношения придобил и религиозен характер. В Константинопол се смятало, че всяка инициатива за съюз или конфронтация с която и да е западноевропейска сила минава през Латеранския дворец на римските папи. За това имало сериозни основания.
В интересуващия ни период – от края на XI-ти век до средата на XV-ти век – папството наистина представлява или се опитва да представлява политическото ръководство на римокатолическия свят. В тази връзка политическите по същност и характер взаимоотношения на западноевропейските държави с Византия не оставали без намесата на папския институт. Затова и Византия, когато изпаднала в крайно затруднено положение от ислямския Изток, потърсила защитата на християнския Запад в името на общата кауза на християнската Църква. Но тази помощ имала своята цена.
И двете страни смятали, че сътрудничество и единодействие срещу ислямския Изток може да се получи само въз основа на изглаждане и урегулиране на църковните взаимоотношения. С други думи, целяло се постигането на определени компромиси, които най-общо могат да бъдат сведени до два варианта: или пълно признаване главенството на Западната църква в лицето на папския институт и приемане догмите на Римокатолическата църква, или признаване главенството на папата при запазена автономия в канонично-догматическия живот на Източноправославната църква. Несъмнено вторият вариант бил по-приемлив за Византия и източноправославната Константинополска патриаршия. Така се стига до идеята за униите, повечето от които преследвали политически цели. В този смисъл още тук е необходимо да се подчертае, че многократните опити за сближение между двете църкви идвали като инициатива от Византия, а причина бил обикновено поредният военен натиск от страна на селджукско-османската общност.
Пръв опит за сближение на тази основа станал призивът на император Алексий I Комнин (1081-1118), отправен през 1094 година до папа Урбан II за оказване на помощ срещу многобройните врагове на погиващата източна християнска империя. Притиснат едновременно от печенези, узи и селджуки, императорът нямал възможност да отстои натиска на варварите без съюзници. Призивът на източнохристиянския император допринесъл за окончателното изкристализиране на кръстоносната идея, която папата привел в движение няколко години по-късно на събора в Клермон-Феран. Наистина, когато се провел Първият кръстоносен поход – 1096 година – за освобождаване на Гроба Господен в Иерусалим, Алексий I Комнин вече нямал нужда от търсената помощ, но Византия не могла да отклони преминаването на кръстоносците през нейна територия.
По време на Втория кръстоносен поход (1147-1149 година) сред западноевропейското рицарство се оформило убеждението, че причината за неуспеха на кръстоносното начинание били „схизматичните гърци“. Оттогава започнала да зрее идеята за унищожението на „схизматичната империя“ като предпоставка за отвоюването на светите места. Благодарение на енергичните дипломатически действия на император Мануил I Комнин (1143-1180) опасността от подобно начинание била отклонена. Нещо повече, Мануил I положил усилия да укрепи разклатеното византийско влияние в Южна Италия, като предложи помощта си на папата за уреждането на църковния спор от 1054 година.
Преговорите започнали през 1155-1156 година, като редом с политическите въпроси стоели и църковните. Притиснат от германския император Фридрих I Барбароса, папа Александър III (1159-1181) проявил благосклонност при уреждането на спора с Константинополската патриаршия. Под давлението на френския крал Луи VII през 1169 година Мануил I поставил пред папата въпроса за снемане на схизмата. Пратеникът му севаст Йордан заявил пред апостолическия престол, че неговият господар желае да съедини своята Църква с „майката на всички църкви“, та двете да бъдат под ръководството на един глава. Тази необичайна отстъпка от страна на Византия намира обяснение във второто предложение на императора – да бъде признат от папата за единствен „римски“ император, тоест светската власт на Изток и на Запад да се постави под ръководството на константинополския василевс.
По всяка вероятност до споразумение не се стигнало. В папския двор не били ентусиазирани от византийската оферта поради страха от засилване на константинополското политическо влияние в Италия. По този повод известният византийски историк от тази епоха Никита Хониат прави интересна констатация. Според него Мануил Комнин пръв предугадил крайните намерения на западноевропейското рицарство и чрез предложението си към папата се опитал да разруши антивизантийския съюз. Императорът бил убеден, пише Никита Хониат, че мирът с източните народи може да се купи, но със западните това могло да се уреди или с отстъпки, или с война.
В последната година от живота си (1179) Мануил I отново изпратил пратеници в Латеранския дворец, но католическите прелати го подозирали в неискреност и отклонили преговорите.
Управлението на Ангелите (1185-1204) изправя Византия пред ръба на пропастта. Отношенията със Запада се влошили и военният конфликт станал неизбежен. През април 1204 година рицарите от Четвъртият кръстоносен поход превзели Константинопол и създали Латинската империя, а в престолнината на византийските василевси се настанил католически патриарх.
В периода на „изгнание на Византия“ (1204-1261 година) натрупаната от миналото омраза между католици и православни още повече се задълбочила. Византийците схващали латините като натрапници и завоеватели, изповядващи еретическо християнство. Същото било отношението и на другата страна. Когато през лятото на 1261 година на никейския император Михаил VIII Палеолог се удава да отвоюва Константинопол и да възстанови Византийската империя, конфронтацията на интересите на двете религиозно-политически общности достигнала своята кулминация. Наследниците на Латинската империя не приели реалностите и положили много усилия да мобилизират вниманието на западноевропейските католически държави за възстановяване на латинското присъствие, тъй като то засягало интересите на мнозина.
Възвръщането на статуквото отпреди 1261 година станало политика на редица влиятелни сили на Запад, което отново изменило приоритетите на византийската политика. Вместо да създаде здрава отбранителна линия в Мала Азия против настъпващите турци, Михаил VIII посветил цялата си енергия за отблъскване заплахата от Запад. В Южна Италия мястото на норманите заел Шарл Анжуйски, брат на френския крал, който искал да възстанови Латинската империя в Константинопол. За Михаил VIII нямало по-голяма опасност от подготвената коалиция на анжуйците, в която изявили готовност за участие и повечето от балканските владетели.
Предвиждайки развоя на нещата, още в 1262 година императорът предложил на папа Урбан IV да уредят догматическите различия между двете църкви. Колкото била съблазнителна поканата от страна на Константинопол, толкова била и деликатна, тъй като, влизайки в преговори с Михаил VIII, папата би признал възстановяването на Византия.
Две години по-късно нов пратеник на императора предложил на папата да бъде признат като върховен глава на християнската Църква. Освен това Михаил VIII давал обещание да отвоюва Сирия и Палестина от мюсюлманите и да подчини на папския престол древните източни Църкви – Антиохийската и Иерусалимската. В разгара на преговорите, които обещавали успех, Урбан IV починал и апостолическия престол заел папа Климент IV (1265-1268).
Промяната в тона веднага се почувствала, тъй като римският първосвещеник бил от френски произход и симпатизирал на анжуйците. Това развързало ръцете на Шарл, който организирал широка антивизантийска коалиция. Опасността била отклонена само поради неуспеха на съвместно проведения от Луи IX Свети и Шарл Анжуйски поход против египетските араби.
Положените усилия за подписването на уния с Католическата църква не отишли напразно. Новият папа Григорий X (1271-1276) се заел енергично с осъществяването ѝ. От пратениците му в Константинопол Михаил VIII узнал условията: признаване примата на папата и изповедание на католическия Символ на вярата (с Филиоквето). Колкото до Константинополския Свeти Синод, папата бил готов да получи дори само принципното му съгласие. В замяна на това Григорий X поемал задължението да възпре от неприятелски действия Шарл Анжуйски. Затрудненията на императора дошли ненадейно от духовенството и най-вече от страна на патриарх Арсений II Авторианос (1255-1259; 1261-1265), които не искали да направят каквито и да било компромиси с папата. Смяната на патриарха с новия предстоятел на Църквата Герман (1265-1267) не решил проблема, тъй като последният нямал поддръжката на клира. Освен това над Михаил VIII тежала и една анатема от Арсений, който публично го осъдил заради убийството на законния император Иоан V Ласкарис (внук по майчина линия на българския цар Иоан Асен II).
На Запад се подготвяли по друг начин за събитието. Предстояло свикването на голям събор във френския град Лион, където папа Григорий X очаквал византийската църковно-правителствена делегация да подпише унията. Михаил VIII свикал Светия Синод и чрез ласкателства и заплахи принудил отците да осъзнаят сериозността на външнополитическата заплаха и да приемат унията. Част от духовниците склонили, но други останали непреклонни в отстояване на източноправославното изповедание. В крайна сметка репресивните мерки изтръгнали съгласие от Светия Синод по три пункта: признаване на папското върховенство, признаване на папската юрисдикция по каноничните въпроси и споменаване на името му в православните храмове.
В края на юни 1274 година в Лион пристигнала византийската делегация, оглавена от експатриарха Герман (получил междувременно титлата „баща на василевса“), никейския митрополит Теофан и великия логотет (глава на правителството) Георги Акрополит, чиято „История“ разказва за споменатите събития. В посланието, написано от бъдещия патриарх Иоан Век, се казвало, че верният на императора клир от 35 митрополити и архиепископи признава папското върховенство, „съгласно древната юрисдикция, съществувала до схизмата“. В императорското послание пък се казвало, че не бива да се спори за „думички“, които предизвиквали спорове, породени от естествените различия в двата езика.
На 6 юли 1274 година била подписана унията, останала в църковните анали като Лионска. За всички сведущи било ясно, че тя имала политически подтекст – ограничаване на военната експанзия от страна на Шарл Анжуйски.
Несъмнено подписването на Лионската уния било победа на папството и изгоден компромис за византийското правителство. Но унията ни най-малко не била приета от клира и миряните на Византия. Натрупаните с векове различия между двете църкви не могли да бъдат изличени с няколко подписа. Наскоро след това патриаршеският престол в Константинопол заел Иоан Век (1275-1282). До края на служението си той останал верен на унията и дори написал няколко съчинения в нейна защита. При все това основната част от клира и широкото представителство на миряните не приели лионския документ и осъдили императора. Не помогнали нито репресиите, нито увещанията. Никой не искал да приеме политическите съображения и защитниците на ортодоксията непрекъснато се увеличавали. Когато престола заел синът на Михаил VIII – Андроник II Палеолог (1282-1328), патриарх Иоан Век бил тържествено свален, при всеобщо одобрение на православния клир.
Практически унията не засегнала вероизповеданието, но постигнала очакваните политически резултати. Шарл Анжуйски не могъл да не се подчини на събора. Наскоро след това с помощта на византийската дипломация каталонският кондотиер Педро разгромил анжуйците, които напуснали политическата сцена на Италия.
При Андроник II Палеолог реставрацията на православието била шумно отпразнувана с повторно освещаване на униатските храмове. Папа Климент V през 1307 година отлъчил императора от Църквата, което поставило взаимоотношенията между Рим и Константинопол в нова дълбока криза.
В последвалите години Византия попаднала в хаоса на две граждански войни, които окончателно изтощили силите ѝ и превърнали някога гордата и могъща източнохристиянска империя във васална държавица на османските султани. При управлението на Иоан V Палеолог (1341-1391) Византия се оказала в пълна безизходица. Със собствени сили империята не могла да защити дори столицата си, камо ли останалите територии. Отново надеждата за помощ се очаквала от Запад по вече изпитания от миналото сценарий – чрез подписването на църковна уния.
През 1369 година Иоан V Палеолог се решил на една безпрецедентна постъпка – да измоли помощта от папата лично. След като прочел написан на гръцки и латински текст на Символа на вярата с добавката за „Филиокве“, императорът бил приет от папата пред стълбите на храма „Св. Петър“, където ромейският самодържец обещал да бъде „верен син на Католическата църква“. Тази постъпка имала твърде лично отношение, тъй като за направените изявления императорът нямал съгласието нито на Светия Синод, нито на народа. Унижението на Иоан V достигнало своята кулминация, когато на връщане от френския двор бил задържан във Венеция заради неизплатени заеми. Само навременната намеса на по-малкия му син Мануил II го спасила от по-нататъшни оскърбления. В Константинопол императорът доловил пълното неодобрение на своята мисия в Рим.
В самия край на XIV-ти век – през 1399 година – турците имали намерение да ликвидират Константинопол – единствената преграда за завоевателните им стремежи към Европа. По това време градът броял около 30 хиляди жители (при близо милион в добрите му години) и не бил в състояние сам да поеме защитата си. Ескортиран от френския маршал Бусико, император Мануил II Палеолог предприел дълго пътешествие на Запад (1399-1402), за да измоли помощта на християнска Европа. Императорът посетил редица североиталиански градове, както и парижкия и лондонския двор. Западните хора били очаровани да видят „на живо“ римски император, но същевременно били смутени от жалкия вид на някога великата империя, принудена да проси помощ от западните владетели. Мануил II бил готов да подпише поредната уния, но за това му попречил разколът в Западната църква и разклатеният авторитет на папството.

Кратката отсрочка, която дала историята на Византия след разгрома на Баязид Илдаръм при Ангора (днес Анкара) през 1402 година от ордите на татаро-монголския хан Тимурленг, не била използвана пълноценно за организиране на антиосманската коалиция. Затова и пред император Иоан VIII Палеолог (1421-1448) въпросът за физическото оцеляване на остатъците от Византия застанал с цялата острота на предопределената гибел. По това време съюзници на Балканите империята нямала – България не съществувала, а Сърбия изживявала последните години на политическата си независимост. Отново помощта от католическа Европа нямала алтернатива в смутната съдба на източноправославните народи. Воден от тези съображения, Иоан VIII бил готов на всякакви условия срещу военна намеса на западните сили. Заедно с патриарх Иосиф II (1416-1439) императорът заминал за Рим, обявявайки намерението си да подпише уния и да поеме цялата отговорност за изпълнението ѝ.
През 1437 година Иоан VIII пренебрегнал Базел, където провежданият по това време събор на Католическата църква не обещавал скорошно вземане на решение и предпочел Ферара, където заседавал папа Евгений IV. Във византийската делегация се срещат имената на неколцина известни архиереи, между които Марк Ефески, Висарион Никейски и Исидор Руски. Заедно с тях били и двама от най-известните късновизантийски учени, стоящи на противоположни позиции – Георги Схоларий и Георги Плетон. Общо цялата свита, заедно с русите, брояла около 800 души – едно внушително присъствие, което се определяло от важността на предстоящото решение. Официално целта била постигане на църковно единство, но било очевидно и другото, не по-малко важно намерение – помощта на католическа Европа срещу неконтролираното вече господство на османските турци.
Споровете във Ферара се проточили почти цяла година. Избухналата междувременно чумна епидемия отнела живота на голяма част от делегатите, което наложило преместването на заседанията във Флоренция. Преговорите между двете спорещи страни вървели трудно. Раздвоен от колебанието си да услужи на императора и да остане верен на православието, патриарх Иосиф починал.
Както и могло да се очаква, възелът на всички противоречия се сплитал около учението на Католическата църква за изхождането на Дух Свети „и от Сина“ (Филиокве). От всяка гледна точка то било неприемливо за източноправославните, които водели спор с католиците по този пункт близо 500 години. За да се стигне все пак до някакво споразумение, съборът решил, че гърците не отричат „Филиокве“, приел двата вида причащение и главенството на римския папа в християнския свят. Това становище се оформило през юни 1439 година, след което била подписана и унията.
Основно изискване от страна на римокатолическите прелати било организирането на кръстоносен поход против турците, зад което застанал лично папата. Завръщайки се в Константинопол, делегатите се убедили, че обещанията на римския първосвещеник ще бъдат трудно осъществими. Както и преди клирът и народът не приели унията. Императорът се почувствал излъган и презрян от сънародниците си.
Реакцията срещу Флорентинската уния в източноправославния свят не закъсняла. Руското православно духовенство остро реагирало срещу поведението на Исидор. През 1443 година в Иерусалим бил свикан събор, на който унията и униатите били осъдени като отстъпление от традиционното православие. Изправен пред непреодолими пречки в собственото си обкръжение, императорът също скъсал с унията на поместен събор в Константинопол през 1450 година.
С това пререканията между униати и ортодокси не се прекратили. Въпреки масовата поддръжка на православието от страна на народа, политическите мъже на загиващата империя не виждали друго спасение освен чрез подписване на нова уния с Католическата църква. При такива обстоятелства поел властта последният византийски император Константин XII Драгаш Палеолог (1448-1453). След като му липсвала власт да наложи унията дори в Константинопол, императорът се задоволил с въвеждането ѝ поне в двора. Това било твърде недостатъчно, за да убеди Рим в добрите намерения на византийците. Униатският патриарх Григорий III Мелисенос, наричан още Мамма, напуснал града и избягал в Рим. Православието имало в лицето на бившия императорски секретар и бъдещ патриарх Георги Схоларий (като такъв Генадий II Схоларий – 1453-1456) най-отявления си защитник. Малко след като султан Мехмед II Фатих завоювал Константинопол на 29-ти май 1453 година, Схоларий бил посочен от султана за пръв патриарх във вече завладения град. На Мехмед II били известни антилатинските и антикатолически възгледи на Генадий, което съвпадало с политическите му планове.
Флорентийската уния е последният опит в епохата на Средновековието за сближение между двете Църкви. Не би било справедливо да се каже, че компромисът, който извършила византийската делегация със своята религиозна съвест, не дал никакви резултати. Напротив, походите на Ян Хуниади и Владислав III Ягело (Варненчик) са доказателство за положените усилия от страна на Католическата църква да спаси погиващата източна християнска империя. Но когато на 11 ноември 1444 година в битката край Варна загинал Владислав III Ягело станало ясно, че Западът няма възможност да направи нищо повече. По това време завършвала последната фаза на Стогодишната война между двете най-могъщи западни държави – Англия и Франция, на които не било до уреждането на кръстоносни походи. Единствената организираща сила сред западноевропейското общество – папската институция – се намирала в дълбока криза. Пряко заинтересованата от събитията на Балканите Унгария не била в състояние сама да спре напредването на османските войски. По този начин политическият акредитив на унията загубил всякакъв смисъл.
Неуспехът на униатската политика на византийските императори бил заложен в самото обстоятелство, че подчинението на апостолическия римски престол ставало не в резултат на осъзната вътрешна необходимост, а поради причини от външнополитически характер. Няма да бъде пресилено ако се каже, че в късновизантийския период националното гръцко самосъзнание се идентифицирало с православието. „Грък съм, значи съм православен“ не е риторична измислица, а дълбоко осъзнато чувство за принадлежност към една хилядолетна традиция, смятана за най-голямото достойнство на византийците. До края на своето съществуване Византия и Константинополската патриаршия останали най-авторитетни лидери в източноправославния свят. Но ако се вчетем по-внимателно в хрониките на онова време, ще открием, че държавата (империята) загубила в средата на XIV-ти век престижа си, докато Църквата го запазила и умножила. Това обяснява невъзможността на императорите да наложат волята си над Църквата.
В съпътстващото последните десетилетия на Византия исихастко религиозно движение има нещо твърде показателно. Исихастите били убедени, че както тялото, така и империята били обречени, но душата или вярата трябвало да бъдат спасени. Казано с други думи, ако нямало земна сила, която да спаси погиващата империя, то жителите ѝ трябвало да се погрижат за онова, което ще оцелее и след покоряването им от турците – вярата, и то именно православната вяра. Тази вяра, в която били възпитавани десетки поколения и която смятали за най-близка до апостолската Църква и заветите на Иисус Христос. Така не толкова верността към едно или друго определение на догматиката направило невъзможно сближението между двете Църкви в онази епоха, колкото традицията и възпитанието, дълбоко вкоренени в съзнанието за конкретно определена историческа принадлежност.
__________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 161-169. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Георги Бакалов (1943-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-c0f