Тотю Коев
Монотелитство
Пети век е богато наситен на спорове относно личността на Иисус Христос, по-конкретно, относно двете природи – божествена и човешка – в Него. Монофизитите учели за една природа след въплъщението, Църквата – за две. Халкедонският събор (451 година) решил този спор дефинитивно – в Христа има две природи след въплъщението; те са цялостни, съвършени. При все това христологическите спорове не приключили с това решение. Монофизитството продължило да занимава умовете на мнозина и през VI-ти и VII-ми век. През VII-ми век то получило нова форма на развитие, която се отляла в нова ерес – монотелитство (от гръцки монос=един и телима=воля, желание – една воля или едноволие).
Още тук трябва да се отбележи, че монотелиството макар и рожба на монофизитството се различава съществено от него: докато монофизитството се държи в областта на метафизиката, монотелитството преминава в областта на психологията, защото използваните от монофизитите термини усия, фисис, енергия, просопон не могли да се обяснят метафизически. Трябвало да се направи опит те да бъдат изяснени психологически. В резултат именно на този опит се появило и оформило монотелитството. Тук не става дума за държавно-политическите причини, които съдействали за бързото развитие и оформяне на последното.
Необходим е един макар и бегъл историко-аналитичен поглед върху появата и развитието на монотелитството. Вече се каза, че монотелитството е своеобразно продължение на монофизитството. Необходимо е тази мисъл да се аргументира.
Монофизитското учение за една природа в Христа след въплъщението (божествена) и непризнаването в Него на човешка природа водело логически до извода, че в Христа има една воля – божествена, а човешка няма. Едната природа има една воля.
Същността на монотелитството се свежда до следното: Иисус Христос има една воля и съответно едно действие (енергия), и тази воля е божествената; човешка воля и човешко действие в Него няма, защото въплътилото се Слово Божие има една божествена природа; при въплъщението човешката природа е погълната от божествената. Щом Иисус Христос има една природа, естествено е да се приеме, че Той има една воля и едно действие.
Православното учение пък гласи: Иисус Христос има две природи – божествена и човешка. Тези две природи са цялостни, пълни, с всички принадлежащи им свойства. Тъй като волята е изява на природата, а Христос има две природи, то в Него има две воли – божествена и човешка, и съответно две действия.
До окончателното формулиране както на монотелитското, така и на православното учение не се стигнало бързо и лесно. Монотелитски мисли в една или друга форма били изказвани още преди VI-ти век, но те не били систематизирани, нито пък имали особено влияние. Монотелитството получило широко разпространение при византийския император Ираклий (610-641), който се опитал да се възползва от това учение за свои държавнически цели с оглед да постигне религиозно единомислие между гражданите на обширната тогава Византийска империя, та с общи усилия да завърши победоносно войната с персите. Ираклий останал излъган в надеждите си да постигне верово единство между православни и монофизити, използвайки оформящото се тогава монотелитство като нещо средно между двете. Времето от Ираклий до Шестия вселенски събор – около половин век, е наситено с догматически спорове и остри борби, в чиято основа стоял въпросът за волята и действията в Иисус Христос.
Сред монотелитстващите през този период изпъквали: император Ираклий, патриарсите Константинополски Сергий и Александрийски Кир, Римският папа Хонорий, приемникът на Ираклий – император Констанс II (641-668), следващите константинополски патриарси Пир, Павел и Петър. Монотелитските спорове дали твърде печални отражения върху църковния живот в онова време. Един от съвременниците на тези събития с душевна болка пише: „Иерарсите станаха ересиарси и вместо мир, насаждат сред народа разпри; вместо пшеница, на църковната нива сеят плевели; и виното се смесва с вода, и ближният се пои с мътилка; вълкът се приема за агне, а агнето – за вълк; лъжата се приема за истина, а истината – за лъжа; нечестието поглъща благочестието“.
Още с появата си монотелитската ерес срещнала силен отпор сред будни православни умове. Пръв защитник на православното учение бил Иерусалимският патриарх св. Софроний, след него св. Максим Изповедник – мъченик за православната вяра, св. Мартин, папа Римски – мъченик за същата вяра и други православни поборници, чиито имена историята не е запазила.
Времето на двамата императори Ираклий и Констанс II било време на безпощадна борба и физическо унищожаване на защитниците на православното учение за двете воли и действия (енергии) в Иисус Христос. Резултатът бил разстройство на църковния живот и безсилие пред насилието. Приемникът на Констанс II – император Константин IV Погонат (668-685) потърсил църковно средство за разрешаване на спорните догматически въпроси. Замисленото от него в Константинопол съвещание на западни и източни църковни представители за спокойно обсъждане на спорните въпроси се оформило и протекло не като съвещание, а като събор, при това вселенски.
Шести вселенски събор
С усърдното старание и съдействие на император Константин IV Погонат в 680 година в Константинопол се събрали представители на източните църкви и Римската църква. Така Шестият вселенски събор започнал работата си, която продължила почти цяла година с някои прекъсвания. На последните заседания присъствали 153 души – епископи или презвитери – представители на епископи. На повечето от заседанията присъствал и сам императорът. Имало общо 18 заседания – първото на 7 ноември 680 година, а последното – на 16 септември 681 година.
За нас, българите, този събор е ценен и с това, че в неговите актове се съдържат важни сведения за образуването на българската държава. Когато в Константинопол заседавали членовете на събора, хан Аспарух положил основите на българската държава. Близо два века по-късно лъчите на правата вяра, формулирана в Константинопол, озарили българския народ и го включили в лоното на православието.
Догматическата дейност на Шестия вселенски събор протекла в две насоки:
1.внимателно и подробно изследване и анализиране лъжеучението на моноте- литстващите еретици, и
2.разкриване и формулиране на православното учение за двете воли и двете енергии в Иисус Христос.
На събора главен защитник на монотелитството бил Антиохийският патриарх Макарий, подкрепян от неговия ученик – монах Стефан. До голяма степен негов съидейник, поне на първите заседания, бил новият Константинополски патриарх Георги, който по-късно (на осмото заседание на събора, 7 март 681 година) се отказал от монотелитските си увлечения. Към защитниците на монотелитството бил и монах Полихроний.
Православната страна поддържали предимно папските легати. Последните имали за основа посланието на папа Агатон, което било прочетено на събора. В интерес на истината трябва да се каже, че на събора и защитниците на монотелитството, и защитниците на православието не разполагали с достатъчно солидни и прецизни богословски концепции и понятия. Трудността била по-голяма за православните, защото поради жестокото им преследване до събора в тяхната доктрина не бил изяснен задоволително въпросът за двете воли в Христа и тяхното взаимоотношение, поради което се използвали изрази с подчертано антропоморфно съдържание.
Защитавайки монотелитските си възгледи за една воля в Христа, на събора Макарий Антиохийски се позовавал на признаваното от православните учение на Дионисий Ареопагит, според когото „въплътилият се Бог Слово и божественото вършил не като Бог, и човешкото не като човек, но вършил някакво ново, богочовешко действие“. Именно това действие, което в тогавашната православна догматика не било изяснено по отношение на двете природи, а само мълчаливо прието, Макарий тълкувал в смисъл на една воля, на едно желание. Макарий разкривал идеи, които били разпространени и общоприети в православната писменост, например разглеждането на човешката природа на Христа като средство, използвано от божествената. Той цитирал думите на св. Григорий Нисийски: „Страданието принадлежи на плътта, а действието – на Бога“. Разглеждането на тялото като средство на божествената природа е характерно за монотелитството. Според Макарий евангелските изрази по отношение на Иисус Христос трябвало да се разбират като изрази, отнасящи се към едно Лице, именно към едната въплътена ипостас на Бог Слово. В депозираното от него пред императора и прочетено на събора Изповедание се казва: „Не е възможно в единия и същ Христос, Бог наш, да има едновременно две желания – или взаимно противоположни, или напълно еднакви… Както нашето тяло се управлява, украсява и привежда в хармония чрез разумната и мислеща душа, така и в Господа Христа цялата Му човешка природа, управлявана всякога и във всичко чрез Божеството на самото Слово, се привеждала в движение от Бога… Бог Слово извършил нашето изкупление само и единствено чрез божественото Си желание“.
Към Изповеданието Макарий Антиохийски представил списък, съдържащ патристически свидетелства, съгласно които в Христа има една воля, едно желание. Но при щателно сравняване на посочените свидетелства се установило, че едни от тях говорят за една воля, но не в Иисус Христос, а в Света Троица, а други са изкуствено откъснати от контекста и по такъв начин търпят различна интерпретация. Така били изопачени свидетелства от светителите Атанасий Велики, Амвросий Медиолански, Кирил Александрийски, Иоан Златоуст и други.
След проявеното упорство и нежелание да се откаже от еретическите си заблуди, Макарий Антиохийски бил осъден от събора и лишен от епископска катедра. Последователно били осъдени и неговите съидейници, в това число и починалият преди събора папа Хонорий (625- 638). Това било едната страна от дейността на събора – да се отхвърли монотелитството като еретическо учение.
Другата, позитивната страна изисквала да се дефинира правата вяра, а това било по-трудно. В тази насока дейността на събора била значително улеснена от ценните патристически свидетелства за наличието на две воли и две енергии в Иисус Христос. Тук особена ценност имали Окръжното послание на Иерусалимския патриарх Софроний и посланието на папа Агатон до император Константин IV Погонат, което било прочетено на четвъртото заседание на събора. По-специално внимание заслужава папското послание, което по общо мнение е дало силно отражение при формулиране вероопределението на разглеждания събор. Папа Агатон пише: „Изповядваме, че всяка от природите на Христа има естествените си свойства: божествената има всички божествени свойства, човешката – всички човешки, освен греха… Но като изповядваме две природи, две природни влечения (желания) и две природни действия в единия Господ наш Иисус Христос, ние не учим, че те са противоположни и враждебни една на друга (както отклоняващите се от пътя на истината обвиняват апостолското предание; това нечестие е чуждо на сърцата на верните), не учим, че те са разделени като че ли на две лица или ипостаси, а казваме, че единият и същ Господ наш Иисус Христос както има в Себе Си две природи, така има и две природни желания и действия, тоест божествено и човешко, че божественото желание и действие Той има от вечност заедно с единосъщния Му Отец, а човешкото е прието от нас заедно с нашата природа във времето… Както природите, съединени в единия Христос, са две, така истински две са и действията, които със своите природи са присъщи на единия и същ Господ Иисус Христос…“.
Посланието на папа Агатон по дух е безспорно православно. Обаче то едва ли би могло да претендира за богословска уточненост и безусловна вглъбеност. Като поставя паралелно двете воли – божествената и човешката, папа Агатон внася явен антропоморфизъм или психологизъм в богословието. Частното понятие за воля и действие той подчинява повече на общото и по-малко на определеното понятие за свойство, тъй че Господ Иисус Христос според Евангелието проявява ту човешки, ту божествени свойства, ту едните и другите. Основната мисъл на посланието се свежда до това, че за природата (божествена или човешка) е невъзможно и противно да няма свойства и действия. Подобно на своите предшественици и съвременници, папа Агатон застъпва идеята за редуване на двете воли. Тази идея била присъща както на православни, така и на монотелити. В папското послание обаче се прави по-тънка разлика. Там е казано: „Евангелията свидетелстват и за Неговата (на Христа, скоби мои) човешка воля, когато говорят, че, ходейки по морето, Той имал желание като истински човек да догони Своите ученици (Матей 14:25, Иоан 6:19)“.
На събора не бил обсъждан по същество основният въпрос за двете воли в Христа и тяхното съединение. Отците на събора се задоволили с привеждане на патристически свидетелства и с осъждане на монотелитите-еретици. При все това най-ценното, което те сторили, било изработването на ново вероопределение. Следвайки установилата се вече практика, те утвърдили състоялите се дотогава пет вселенски събора и вероопределенията, изработени на Първия, Втория и Четвъртия вселенски събори. (Известно е, че Третият и Петият вселенски събори не са изработили догматически определения).
На 16 септември 681 година се състояло последното, осемнадесето поред заседание на събора, председателствано лично от императора. В присъствието на всички съборни отци, при тържествена обстановка и църковно единомислие било прочетено и единодушно прието новото вероопределение, което гласи:
„Проповядваме, съгласно учението на светите отци, че в Христа има две природни желания или воли и две природни действия неразделно, неизменно, неразлъчно, неслитно: двете природни желания не са противоположни едно на друго, както казваха нечестивите еретици – да не бъде!, но човешкото Му желание следва, не противоречи и не противоборства или, по-точно, подчинява се на Неговото божествено и всемогъщо желание. Защото по учението на премъдрия Атанасий, на плътската воля подобава да бъде в действие, но да се подчинява на божествената воля… Утвърждаваме, че в единия и същ Господ наш Иисус Христос, истинския наш Бог, има две природни действия (енергии) неразделно, неизменно, неразлъчно, неслитно, тоест божествено действие и човешко действие… Едната и другата природа искат и творят присъщото им в единение помежду си“.
С изработването и приемането на вероопределението завършила догматическата дейност на събора, която всъщност била най-важната.
Един бегъл поглед върху току-що цитираното вероопределение би хвърлил светлина по някои основни положения.
1.Като се има предвид, че до събора православното учение по разглеждания въпрос не е било достатъчно добре разработено и уяснено; че на събора се отделило повече време и внимание за четене на монотелитски съчинения, главно на Антиохийския патриарх Макарий, и съпоставяне със запазените светоотечески творения; че съборното вероопределение е изработено сравнително бързо, то за непредубедения православен читател става понятно въздействието на Светия Дух върху съборните отци, които сигурно с трепетно вълнение и неизказана радост са си спомняли за Апостолския събор в 51 година и за изречените на него думи: „Угодно бе на Светаго Духа и нам“ (Деяния на светите апостоли 15:28).
2.От текста на вероопределението ясно личи континуитетът между предишните вселенски събори и Шестия. Самò по себе си това е достатъчна гаранция за правилността на взетите в Константинопол догматически решения.
3.От Халкедонския догмат са заимствани четирите богати по съдържание термина: неразделно, неизменно, неразлъчно и неслитно. Тук те са употребени два пъти – веднъж по отношение на двете воли и двете действия в Христа, и втори път само по отношение на двете действия в Него. Във вероопределението термините „воля“ и „енергия“ са употребени като синоними. За тях се говори не в собствен психологически или онтологически смисъл, а като термини, изразяващи активните проявления на съответната природа.

Основната мисъл във вероопределението е двойството на волите и енергиите в Христа в съответствие с двойството на природите. Човешката природа в Христа с присъщите ѝ воля и енергия в съединение с божествената се е запазила в своята самобитност. Съборното вероопределение не се задоволява само с мисълта за двойството на волите, но сочи и тяхното съотношение, респективно тяхната иерархичност при спазване на самобитността им. Естествено тук се има предвид човешката воля в Христа в отношението ѝ към божествената. За божествената воля и енергия можем да говорим само антропоморфически. Да се изясни или поне да се дефинира съотношението между волите и действията било необходимо, за да се отстрани недоумението на монотелитите – именно, не могат ли двете воли да противоречат помежду си, или желанията им да бъдат различни. В отговор на това недоумение е подчертано, че човешката воля в Христа не противоречи и не противоборства, а следва и се подчинява на божествената. Неговата човешка воля, бидейки обожествена, не е унищожена: „едната и другата природа искат и вършат присъщото им в единение помежду си“.
Константинополското вероопределение е посочило пътя за разглеждане на христологията като теантропология, или по-точно, самò е поставило този въпрос за по-нататъшно богословско разглеждане и изследване: поставило е въпроса за реалното съотношение между двете природи и двете енергии в тяхната цялост, свобода, иерархичност и двуединство.
Мисълта, че човешката природа в Христа в съединение с божествената се е запазила в своята цялост и самобитност, е основна в разглежданото вероопределение. Тази мисъл, която съборните отци са изразили ясно, е изключително важна за християнското съзнание. Защо? – Съществуват много религиозни учения, които при всичките си различия имат нещо общо, и то е, че техните основатели и идеолози, може би и гениални, си остават простосмъртни човеци, родени по естествен път, живели, творили и отминали; единствено християнството като религиозно учение има за свой основател Човек с цялостна човешка природа, и Бог с пълна божествена природа, тоест има за свой основател Богочовек. Като Бог Той възвестил божествените истини, необходими на човеците; като Човек Той облякъл тези истини в човешка словесна форма; като Богочовек изкупил човечеството от робството на греха и смъртта, дал му благодатни средства за възрастване и обнова, за святост и съвършен живот. С това именно християнството се откроява от всички останали религиозни учения; тук е неговата духовна сила и пленителен чар, неговата универсалност и непреходност. Затова и Тертулиан казва, че човешката душа по природа е християнка, което ще рече, че човешката душа копнее за Христа, че тя може да приеме Христа и че тя бива удовлетворена само от съприкосновението си с Христа. „Дойдете при Мене всички отрудени и обременени, казва Христос, и Аз ще ви успокоя; вземете Моето иго върху си и се поучете от Мене, понеже съм кротък и смирен по сърце, и ще намерите покой за душите си; защото игото Ми е благо, и бремето Ми леко“ (Матей 11:28-30).
Тази мисъл за личността на Иисус Христос е била ръководно начало в дейността на отците от всички вселенски събори, в това число и на Шестия вселенски събор. На този събор Църквата като цяло формулирала божествената истина за двете воли и двете енергии в Богочовека Христа. Тази истина води към духовна удовлетвореност и единение с триипостасния Бог чрез въплътилия се Син Божи, чрез Богочовека Христос.
Шестият вселенски събор не изработил правила. Това сторил така нареченият Пето-Шести събор, състоял се в Константинопол (692 година) в същата зала, гдето се провели заседанията на Шестия вселенски събор. Известен е още като Трулски събор, защото сводестата зала, гдето се провеждали заседанията, се наричала Труло. Нарича се още Пето-Шести, защото с каноническите си определения той допълнил тези два събора и се счита за тяхно продължение. На Трулския събор били изработени 102 правила. На Изток отдават по-голямо значение на този събор, отколкото на Запад. Някои от правилата му не са приети от Римската църква, защото по същината си те са насочени против допуснатите от нея особености в структурата ѝ.
_______________________________
Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 124-130. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Тотю Коев (1928-2006). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bYW