Тотю Коев
Македонианство
Въпросът за македонианството като ерес и за названието му стои в тясна връзка с редица събития в Църквата, които станали в интервала между Първия и Втория вселенски събор, респективно между 325 и 381 година. Тук ще бъде отбелязано накратко само най-важното от тези събития с оглед интересуващата ни тема.
Противно на очакванията на мнозина, изработеният в Никея символ не бил приет от православно мислещите християни на Изток. Главната причина за това не е толкова в арианството, колкото в консервативно настроените източни епископи. Болшинството от тях били с дълбока и чиста вяра, но с по-слаби богословски познания. Те били против употребата на небиблейски термини. На събора в Никея те отстъпили: приели термините „единосъщен“ и „от същността на Отца“, защото разбрали, че само чрез тези термини била възможна победата над арианството и че учените богослови поддържали тези термини. Приели ги със смирена тревога, съмнение и смут завладели душите им. Измъчвала ги мисълта дали с приемането на термина „единосъщен“ (омоусиос) не са допуснали нова ерес.
От друга страна, през IV-ти век все още била налице морална и религиозна неустойчивост. Тогавашното общество било полуезическо-полухристиянско. Християнският идеал бил за мнозинството тежко бреме. Нему повече се нравело арианството, което с учението си за Бога и Логоса се сближавало със съвременната езическа философия и религиозни представи, задоволявало стремежа на елините към философски разисквания. Никейското определение, че Син е единосъщен с Отца, било за мнозина чуждо, непонятно. Явили се хора, които публично осмивали учението за единосъщието на Сина с Отца. Още нещо, аскетическите идеи били чужди на голяма част от именуващите се християни. Те се увличали от последователите на Арий, чийто морал бил на незавидна висота.
От трета страна, религиозната политика на императорския двор улеснявала и подкрепяла антиникейското движение. В двореца настъпили съществени промени:
1.император Константин, който в Никея поддържал православните епископи, твърде скоро променил своята политика – взел страната на арианите. Дори в края на живота си приел кръщение от арианския епископ Евсевий Никомидийски;
2.не много време след събора епископ Осий Кордубски изгубил влиянието, което имал пред императора, и бил изпратен обратно в Испания. Неговото място заел Евсевий Кесарийски – отявлен противник на Никейския символ. Сега императорът бил изцяло под влиянието на Изтока, гдето се ширело арианството. Същото отношение към Никейското вероопределение запазили и приемниците на Константин – Констанций и Валент. Те поддържали арианството не само по вътрешно убеждение, но и по политически съображения – ръководели се от настроението на болшинството, което било под влияние на арианството.
Такива били условията на църковния живот през първите пет десетилетия след Никейския събор. През този период догматическите борби достигнали кулминационната си точка. Свиквали се събори на различни места и с различни цели. Понякога дори преди един събор да е привършил, се откривал друг и то в същия град. Възниквали нови партии, стари изчезвали или се сливали с други. Хора от различни партии се съединявали, а довчерашни съюзници ставали непримирими врагове. Арианите давали рационална обосновка на своята вяра, защитниците на православието отричали арианския рационализъм.
На фона на тези борби и с оглед поставената тук тема не може да се отмине едно движение или партия, влязло в историята с названието омиусианство (от гръцки омиусиос=подобосъщен). Началото на омиусианството трябва да дирим още на Първия вселенски събор – в партията на епископ Евсевий Кесарийски. По-късно омиусианството се оформило като отделна партия под ръководството на видните антиникейци Георги Лаодикийски и Василий Анкирски. Догматическото учение на омиусианската партия, развито и прието на Анкирския събор (358 година), е твърде близко по същина с Никейското вероопределение. Според това учение Син не е единосъщен (омоусиос) на Отца, а е подобосъщен (омиусиос) Нему. Той е истински Бог, несътворен, а роден от Отца преди всички векове, подобен Нему по същност и равен по достойнство; роден е не по волята на Отца, а от Неговата същност, следователно обладава еднакво с Отца съвършенство. Син е подобен по същност на Отца. Същността на Сина е такава, каквато е същността на Отца. В този пункт от своето учение омиусианите се приближават твърде много до Никейското определение.
В началото на 360 година в Константинопол бил свикан събор, на който присъствали седемдесет и двама епископи. Съборът се занимал с догматически въпроси. Приета била анатема на всички предишни и бъдещи ереси, противоречащи на Константинополската вяра. Изработената в Константипопол формула била подписана и от болшинството омиусиани, тъй че тържествуващата партия не могла да ги обвини в неправославие. Поради това срещу тях били повдигнати редица обвинения от канонически характер и на тази основа водачът на омиусианската партия Василий Анкирски бил свален от епископска власт заедно с още десет изтъкнати омиусиани. Между тях бил и Константинополският архиепископ Македоний.
По това време на църковната сцена се появили така наречените духоборци или пневматомахи (от гръцки пневма=дух и махи=борба, спор), които всъщност били крайни ариани. Като отричали равенството на Сина с Отца, те далеч не могли да приемат, че и Дух Свети е равен с Отца. На свой ред омиусианите се съгласили с православните само в учението за Сина Божи, но по въпроса за отношението на Свeтия Дух към Отца и Сина те се оказали неподготвени. Поради това повторили тезата на духоборците за подчинението на Светия Дух на Сина. За съжаление не са запазени сведения как духоборците се свързали с Македоний и как по-нататък влезли в историята като македониани. В богослужението на Неделя Православна името на Македоний е вписано като водач на тази ерес. Но точни исторически основания за това не са запазени.
Македоний търпял гонения заради своите омиусиански убеждения. Константинополската катедра той заел около 342/343 година. Заедно с Василий Анкирски, и Георги Лаодикийски бил привърженик на омиусианството. На събора в Константинопол в 360 година, както вече се спомена, бил свален от катедрата и изпратен на заточение. Там в обкръжението на предани епископи-омиусиани наскоро починал. За последен път негов подпис фигурира заедно с подписите на други 64 епископи в писмо до папа Либерий. Споровете относно Светия Дух започнали след неговата смърт. Но до 380 година определението „македониани“ по отношение на духоборците не се среща. Този епитет е пуснат в обръщение от църковните историци Сократ (починал около 440 година) и Созомен (починал около 450 година). Няма запазени сведения, от които да се разбере какво е било мнението на Македоний по спорния въпрос за Светия Дух.
Логично е да се очаква, че духоборците са възникнали на основата на аномеите, защото във верово отношение те са по-близки с тях. Истината е, както вече частично се загатна, че те са се оформили на основата на омиусианите, тоест на основа твърде близка до православната. По мнението на изтъкнати православни водачи като св. Атанасий Велики и св. Епифаний Кипърски, като мислят правилно и православно относно Сина, пневматомахите хулят Светия Дух, защото не Го причисляват по божественост към Отца и Сина.
Съвсем в резюмирана форма учението на македонианите (духоборците) се свежда до следното: Син Божи е подобен на Отца, но Дух Свети е творение, твар. С други думи, в същността си македонианството е продължено арианство. Методите и аргументите му са сходни с тези на арианството. Разликата е, че арианите отричат божествеността на второто лице на Света Троица – Син Божи, а македонианите – тази на третото лице – Дух Свети. И още една разлика: арианите са нанесли много по-тежки поражения на Църквата, отколкото македонианите; техните привърженици са били по-многобройни. Независимо от това, едните и другите са отричали догмата за троичността на Бога, който е основополагащ в областта на вярата и без който християнството е немислимо. Затова Църквата съответно е реагирала и на двете ереси и ги е осъдила съборно, за да предпази вярващите от увлечения след тях.
Втори вселенски събор
Свиканият от византийския император Теодосий I (379-395) събор в Константинопол в 381 година е известен като Втори вселенски събор. По наложил се шаблон е прието да се мисли, че вселенски събори се свиквали непременно по повод на ереси. И понеже в този случай нямало определена ерес, някои изследователи свързват този събор с македонианската ерес, което е напълно погрешно.
Според църковните историци Сократ и Созомен целта на събора се заключавала в „утвърждаване на Никейския символ и ръкополагане на епископ за Константинопол“.
Съборът се състоял в столицата на Византия Константинопол от май до юли 381 година. Присъствали около 150 епископи – почти всички от източните църкви. Между тях били велики светила на православието, неуморни ратници за тържеството на термина „омоусиос“ (единосъщен), върху който се спорило в продължение на повече от петдесет години. Там били епископите св. Григорий Богослов, двамата братя на св. Василий Велики – св. Григорий Нисийски и Петър Севастийски, също Мелетий Антиохийски, Тимотей Александрийски и други. Председателствал Мелетий Антиохийски.
За втория от седемте вселенски събори е най-трудно да се говори и пише. Трудността е още по-голяма, когато трябва да се прави анализ на догматическата дейност на този събор. Сведенията са твърде оскъдни. За съжаление протоколите от заседанията не са запазени. Сведения за събора черпим от творенията на св. Григорий Богослов, по-специално от неговата автобиография и някои речи, от кратката информация, която ни дават църковните историци Сократ, Созомен и Теодорит, и от каноните, изработени и приети на събора.
Общоприето е на Изток, че Символът на вярата, или както още е известен като Никео-Цариградски символ, е изработен и приет на Втория вселенски събор. Няма запазени сведения кога точно е станало това. В основата на този символ лежи вероопределението на Първия вселенски събор. Това вероопределение членовете на събора в Константинопол преработили, допълнили и разширили с оглед съществуващите тогава ереси. Те разкрили и формулирали учението на Църквата и за третото лице на Света Троица – Дух Свети. Дефинирали също свойствата на самата Църква, посочили необходимостта от тайнството Кръщение (а чрез него косвено необходимостта и от другите тайнства), дали отговор и на въпроси от областта на есхатологията.
За да се види дали Символът на вярата е наистина дело на Константинополския събор, трябва да се изследват запазените до днес оскъдни сведения. Както вече се спомена, една от задачите на събора била „утвърждаване на Никейския символ“. В подкрепа на тази мисъл е свидетелството на св. Григорий Богослов. Като описва в някои свои съчинения времето, през което той бил на събора, и сочи разногласията между себе си и останалите участници, той бележи следното: „Прекрасният източник на преподадената някога в Никея древна вяра беше замърсен от солените потоци на учения, разпространявани от хора със съмнителна вяра, които, като държат средна линия, приемат всяко мнение… Ние сме като че ли извънредно честолюбиви. Поставили сме пред олтарите проповедническа катедра и зовем: всеки, който иска, може да дойде тука, макар да е променял вярата си два или три пъти…“ Би могло да се твърди, че св. Григорий Богослов прави намек за Никейския символ, който бил поставен за разглеждане на събора. Вероятно споровете са възникнали за това дали трябва да остане или да бъде изхвърлен изразът „от същността на Отца“, и как да бъде формулирано учението на Църквата за Светия Дух. На друго място св. Григорий Богослов говори за различните мнения по въпроса за Дух Свети, зародили се по-рано и оформили се през времето, когато бил свикан съборът. „Едни почитат Духа като сила, пише той, други Го признават за твар, трети – за Бог, а други не се решават да кажат нито едното, нито другото…“. При наличието на такива противоречиви мнения и възгледи за Светия Дух съборът не е могъл да не разгледа този въпрос. Пак св. Григорий Богослов свидетелства, че във връзка с него възникнали оживени спорове. „Досега, пише той, нищо не е довеждало до такова колебание цялата вселена, както дръзновението, с което ние провъзгласяваме Духа за Бог“. Тази борба между вярващите в Духа Свети като Бог, но не изповядващи открито вярата си, и приемащите Го за творение, завършила с победа на първите.
Не бива да се игнорира и фактът, че на събора били поканени и присъствали 36 епископи – пневматомахи (духоборци). Макар и да считали себе си за православни, при оживените спорове те едва ли биха могли да се въздържат и да не изразят своето мнение относно Светия Дух. Вероятно затова са били и поканени.
В посланието си от 9 юли 381 година до император Теодосий I членовете на събора писали, че са „произнесли и кратки определения, като потвърдили вярата на Никейските отци и осъдили възникналите против нея ереси“. Твърде вероятно е, император Теодосий, въз основа на тези „кратки определения“, отнасящи се до лицата на Света Троица, да е заповядал „всички църкви да бъдат предадени на епископите, които вярват в еднаквото Божество на Отца, Сина и Духа Свети…“.

Фактът, че след събора в 381 година въпросът за Светия Дух не е бил поставян за ново разглеждане на някой друг събор, говори, че е получил правилно разрешение. Доколко пък формулировката е правилна се вижда от това, че тя не е претърпяла преработка и че този символ се ползва с най-широка популярност между другите символи и е общозадължителен за всички християни.
Сведение, че присъстващите са потвърдили Никейския символ, намираме и в първото правило, изработено на този събор. В него се казва: „Вярата на 318-те отци, събрали се в Никея Витинска, да не се отменя, но да пребъдва като господстваща“. По-нататък в същото правило се казва, че съборът анатемосва всяка ерес, а именно: „ереста на евномиани, аномеи, ариани или евдоксиани, полуариани или духоборци, савелиани, маркелиани, фотиниани и аполинариани“.
Естествено е да се мисли, че членовете на събора не само са споменали тези ереси, а са изработили догматически определения в тяхно опровержение. В подкрепа на тази мисъл свидетелстват косвено членовете на другия Константинополски събор, състоял се в следващата година (382). В своето послание до папа Дамас те съобщават, че вселенският събор от 381 година съставил „томос“, в който се съдържало „пространно изложение на вярата и писмено анатемосване на появилите се неотдавна ереси“.
В две заседания на Четвъртия вселенски събор (451 година) бил прочетен символът на Втория вселенски събор и бил наречен „вяра на 150-те отци“. Текстът му бил вписан в деянията на Четвъртия вселенски събор.
Приведените по-горе данни свидетелстват, че членовете на Втория вселенски събор са се занимавали с догматически въпроси: те поставили на разглеждане Никейския символ, направили някои изменения в него, разкрили и формулирали учението на Църквата за третото лице на Света Троица – Дух Свети. Плод на тяхната догматическа дейност е известният Никео-цариградски символ.
Текстьт на изработения на Втория вселенски събор символ е:
„Вярваме в единия Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо. И в единия Господ Иисус Христос, Божия Син, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истински от Бога истински, роден, не сътворен, единосъщен на Отца, чрез Когото всичко е станало; Който заради нас човеците и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Свети и Дева Мария, и стана човек; Който биде разпнат за нас при Понтий Пилат, и страда, и биде погребан, и възкръсна в третия ден според Писанията; и възлезе на небесата, и седи отдясно на Отца; и пак ще дойде със слава да съди живи и мъртви, и на Когото царството не ще има край; и в Духа Свети, Господа, Животворящия, Който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и Го славим наравно с Отца и Сина, Който е говорил чрез пророците. В една, света, вселенска и апостолска Църква. Изповядваме едно кръщение за опрощаване на греховете. Чакаме възкресение на мъртвите и живот в бъдещия век. Амин“.
Така изработеният символ постепенно заменил всички други местни символи, бил приет от цялата Църква и станал официален за всички християнски изповедания, независимо от техните конфесионални отлики. Затова той с пълно право се нарича в истинския смисъл на думата вселенски символ.
Освен че изработил и приел споменатия символ, което било основна негова дейност, съборът разгледал и някои организационно-структурни въпроси. Той признал Григорий Богослов за законен архиепископ на Константинопол. Но тъй като още в хода на заседанията Григорий Богослов се оттеглил от архиепископската катедра, членовете на събора избрали на негово място Нектарий, който бил предложен от самия император.
Необходимо е да се отбележи още, че Вторият вселенски събор приел седем правила (канони), а според някои изследователи приети били не седем, а четири правила. От тях особено внимание заслужава 3-то правило, което гласи: „Константинополският епископ да има предимство по чест след Римския епископ, понеже този град (Константинопол) е новият Рим“. Тенденцията тук е ясна: понеже Константинопол е столица, както преди това е бил Рим, столичният епископ трябва да се откроява пред другите епископи, без с това да се накърнява предимството по чест на римския епископ.
Вторият вселенски събор завършил своята работа с послание от 9 юли, което изпратил на императора да го извести за стореното през време на заседанията
***
В борбата против появилите се в древност ереси Църквата разкрила и формулирала учението си за троичността на Бога. На първите два вселенски събора тя дала догматическа формулировка на това свое учение. Разкрила и формулирала също учението си за Богочовека Христос, като акцентирала върху сотириологическия момент в Боговъплъщението. Учението на Църквата, че Иисус Христос е истински Бог и истински човек поставяло вече на преден план въпроса за отношението между божествената и човешката природа в личността на Иисус Христос. Този въпрос бил предмет на разглеждане през следващите три века (V-VII).
_________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 91-98. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Тотю Коев (1928-2006). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bSX