Георги Бакалов
Християнството и неговата Църква се зараждат, формират и утвърждават в пределите и историческото време на Римската империя. Когатопрез 476 година западната ѝ половина престава да съществува, неин исторически приемник става Византийската империя. На това логическо основание почива терминът „римовизантийска държава“, който я определя като партньор на Църквата след Медиоланския едикт от 313 година.
Цялото Средновековие преминава под егидата на една своеобразна „диархия“ (двувластие), която се свежда до пълния контрол над социално-икономическия и религиозно-политическия живот от двете водещи институции в римовизантийското общество – Държавата и Църквата. От техните взаимоотношения често пъти е зависел социалният мир и просперитетът на християнските общества. Затова още от Медиоланския едикт, когато започва проникването на Църкватав държавните институции, отношенията между тях стават фактор от първостепенно значение.
Често пъти се заявява, че Църквата санкционира властта и се явява неин защитник. Това е вярно, тъй като двете институции още в началото на IV-ти век влизат в негласен съюз, в който при разпределянето на функциите държавата поема задължението за нападение, защита и данъци, а Църквата – контрола върху културно-религиозния живот и образованието. Византийските теоретици наричат този съюз „симфония“, тоест съзвучие, и според техните представи „симфонията в диархията“ е мерило за сигурността на „общото благо“. Необходимо е обаче да се подчертае, че тези взаимоотношения невинаги били съзвучни. Както пише един византийски историк, понякога само държавата „звучала“, а Църквата „мълчала“. Това несъответствие се провокира още в самото начало на взаимоотношенията от практиката държавата да се намесва във вътрешните дела на Църквата. Така императорите свиквали и ръководели Вселенските събори, избирали и сменяли по своя угода патриарсите и дори се вмесвали в догматичната ѝ дейност.Това била цената, която платила Църквата заради привилегированото си положение в обществото и щедрите дарения на върховната власт.
Въпреки несъществените различия в християнската църковна общност до IX-X век, двете водещи църкви – Източната и Западната – не били в еднакви взаимоотношения с държавата. Докато на Изток (Византия и близката ѝ по дух източноправославна общност) държавата доминира над Църквата, на Запад тя е напълно независима. Почти през цялото Средновековие папите поставяли своята власт над императори, крале, князе и херцози, което дава основание техните взаимоотношения да се определят с термина „па- поцезаризъм“, за разлика от Изтока, където преобладават отношенията на „цезаропапизма“.
Отговорът на въпроса за различието в статута на Източната и Западната църква намираме в конкретната историческа обстановка през IV-V век. През този период разрухата отвътре и ударът на варварите отвън сриват устоите на Западната римска империя. Върху руините ѝ се създават нови държави от „варварски тип“. Единствената институция, която оцелява почти непокътната е Църквата. Колкото повече се надробявал западният свят, толкова повече укрепвали позициите ѝ. Владетелите на Западна Европа получавали корони и признание за своята власт от Римския първосвещеник. На Запад, и това е много характерно, не се създават национални църкви. В този смисъл наследник на идеята за единството на Запада става Римската църква и папският институт.
На Изток развоят на събитията взема съвършено друга посока. Източната римска империя (Византия) устоява на варварския натиск и съхранява държавната си организация. Прерогативите на императорската власт нарастват за сметка на ограничените пълномощия на върховните църковни предстоятели. На Изток се обособяват четири напълно независими една от друга патриаршии: Константинополската, Александрийската, Антиохийската и Иерусалимската. Онова, което ги свързвало, е единната власт на Константинополския император.Така самите исторически обстоятелства поставят светския владетел над Църквата. С малки изключения характерът на тези взаимоотношения остава непроменен до края на Средновековието.

С оглед замисъла на настоящия труд, който поставя акцента върху характера, особеностите и съдбата на Източноправославната църква, вниманието в релацията Държава-Църква ще бъде насочено основно към Византия.
Във Византия отношенията между двете институции били предмет на оживени дискусии през цялото Средновековие. В резултат на това се изгражда стройна концепция, при която първа по време и важност е теорията за „божествеността на властта“ – ключ към дилемата за „санкциониращата“ роля на Църквата и оказаното ѝ „покровителство“ от държавата.
Християнската идея за „божествеността на властта“, която се утвърждава в тази концепция, е неделима от идеята за хармонията и съвършенството в Космоса. Както Бог управлява Космоса, така човешкото общежитие се направлява от императора, олицетворяващ реда на земята. Императорската власт е еманацияна Божествената воля и не може да бъде оспорвана от никаква земна сила. В този смисъл още в ранновизантийския период (IV-VII век) понятията „римско“ и „християнско“ стават синоними. Идеологът на релацията Държава-Църква Евсевий Кесарийски почти навсякъде в съчиненията си назовава Римската империя – Християнска империя.
Идеята за „божествения“ произход на владетелската власт съществува далеч преди появата на християнството, тъй като тя изобщо е присъща на религиозното мислене. Християнството има обаче най-голям дял в идеологическото ѝ оформяне, поради заложения в него принцип на единоначалието. В това отношение между езическата и християнската религия съществува една принципна разлика – първата обожествява личността на владетеля, а втората приема, че самата власт има божествен произход.
Християнството, а това ще рече и римовизантийската държава, аргументирали становището за „божествения произход на властта“ чрез определени текстове от Библията, в които търсели изява на „Божественото Откровение“. Така се формирала идеята за властта изобщо и за владетелската в частност като гаранция за поддържане реда и хармонията в света. Първата библейска податка е за властта на човека над природата: „И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладавайте я, и господствайте…“ (Битие 1:28). Следват указанията за властта на мъжа над жената: „… и към мъжа си ще тегнеш, и той ще господства над тебе“ (Битие 3:16); на родителите над децата: „Всеки да се бои от майка си и баща си…“ (Левит 19:3) и така нататък.
В Новия Завет се открояват два момента, които са потвърждение на старозаветната теза за властта. Първият е съдът на Понтий Пилат над Христос, при който Синът Божи не отрича правото на римския прокуратор да Го съди, защото „властта му е от Бога“. Вторият е свързан с провокацията на книжниците, които подали на Христа монета с образа на императора, на което Иисус отговаря с думите: „Отдайте, прочее, кесаревото кесарю, а Божието Богу“ (Матей 22:21). Тук още по-категорично се заявява, че властта на кесаря (императора) е законна и богоустановена, поради което трябва да ѝ се „отдава“ дължимото.
Независимо от яснотата на посочените два примера, най-често цитираният библейски текст за „божествеността на властта“ се съдържа в посланието на апостол Павел до Римляни: „Всяка душа да се подчинява на върховните власти, защото няма власт, която да не е от Бога; и каквито власти има, те са от Бога наредени“ (Римляни 13:1).
В епохата на византийското Средновековие тези и подобни на тях текстове от Библията били детайлно разработени от канонисти и тълкуватели, въз основа на което била изградена доктрината за „божествеността“. По отношение на византийския император се формирало становището, че само той е единственият законно и по Божия воля управляващ християнски владетел. По този повод се появява един малък нюанс: властта му е не само „божествена“, но и „богоустановена“.
Като божествено оторизирани, византийските императори гледали с презрение и недоумение на възможността други неромейски владетели да споделят с тях върховната императорска (царска) власт. Те били искрено убедени, че подобни претенции погазват богоустановени принципи и в този смисъл са незаконни. Както никъде другаде, в императорската институция най-отчетливо се отразяват връзките между Държавата и Църквата, която заявява, че посегателството върху личността на императора е смъртен грях.

Често пъти при официални аудиенции императорът бил акламиран като „свят“, но в това обръщение се визирала не персоналната му святост, а неговата власт. Когато по различни причини се отнемали някому императорските пълномощия, прежният им носител се лишавал автоматично от привилегията на неприкосновеност. Не един и двама ексимператори, свалени от „Божие допущение“, завършвали живота си в манастири.
Църквата изработва цял набор от изисквания спрямо носителя на върховната власт. Презумпцията в тях е, че той трябва да служи на всички за пример като „Божи избраник“. Разбира се, основното е първохристиянският император да бъде православен и да защитава Църквата, да бъде смирен, благочестив, благоразсъдлив – пожелания, които срещаме и в тържествената формула на официалната му титла. Като израз на християнско смирение той бил длъжен не само да носи акакия, но и в деня на своята интронизация да избере мрамор за гробницата си, а по време на Страстната седмица да измие нозете на дванадесет случайно подбрани жители на столицата. Нравствените и моралните императиви, задължителни за всеки християнин, с още по-голямо основание се предявявали спрямо императора. В това отношение християнският венценосец твърде много се отличавал от хероичните представи за езическите римски цезари, от които се изисквало мъжество, справедливост, военачалнически качества и добро познаване на законите, но не и висока нравственост.
Свързвайки се с християнството, Римската империя получила възможност да се утвърди идейно и да приведе в единство формата на управлението с характера на светогледа.
Възникнало в опозиция на империята и предразположено към абстрахиране от действителността, християнството постепенно прераства в дълбок религиозен светоглед, определящ нравствената политика на държавата. Неговата всеобхватност поглъща цялата духовна енергия на обществото и става духовна ос на равновесното съгласие със земното битие, включително и на отношенията с държавата. Така „божественият произход“ на императорската власт става един от символизиращите атрибути на абсолютизма. Тези линии във вертикала на иерархичните отношения се уреждат с посредничеството на Църквата.
Обявяването на Константинопол за столица на Източната римска империя, както и узаконяването на християнството преди това, са политически актове от първостепенно значение за образуването на византийската държавна система. Вътрешната ѝ същност свидетелства за преустройство, в което на преден план излиза идеята за монархическата власт, слята с концепциите на християнската религия.
В чисто религиозната теза за „Царството Божие“ византийските теоретици влагат разбирането за неговата земна материализация в Ромейската империя или „Свещената империя“, което всъщност представя идеята за „Държавата-Църква“. Към този непостижим в езическата епоха модел се стремял още Константин Велики.
Опознавайки принципите на християнската Църква, Константин извел максимата, станала водеща в неговата политика – единството на двете ръководни институции, при което всяка една се явявала за другата необходимост. Неподчинението пред волята на императора било сведено до религиозна санкция, обявяваща го за нарушение на „Божествения ред“ и неподчинение на „небесния Цар Христос“. В духа на тази логика държавните престъпници били смятани за еретици, а еретиците за държавни престъпници.
Като обявила своето религиозно учение за единствено истинско, Църквата внушавала идеята за световно господство и то не заради завладяването на земи и народи, а заради разпространението на християнството „до края на света“. Тази идея, залегнала в политиката спрямо варварите, никога не е била поставяна под съмнение.

Когато се обсъждат взаимоотношенията между Църквата и римовизантийската държава, трябвала се има предвид, че те преминали през различни стадии на развитие, чийто повратен момент е Медиоланският едикт от 313 година. Към това време Църквата вече имала изградено отношение към държавата, за разлика от имперските власти, които следвали спрямо нея по-скоро своя политически инстинкт. Църквата винаги знаела и помнела своето раждане, което почти съвпадало по време с консолидацията на империята. Като се изключи известният упрек в Апокалипсиса на св. Иоан Богослов за „вавилонската блудница“, с който се визира Нероновият Рим, християните оставали лоялни спрямо него. Никъде в раннохристиянската литература нито с намек не е осъдена самата империя, държавната власт и култура, освен идолопоклонството и езичеството. И само в този смисъл, понякога твърде неточно, критиките на Църквата се отъждестяват с непоносимостта към държавата или гръко-римското културно наследство. Когато при Константин Велики, по думите на Евсевий Кесарийски, „империята подвила коляно пред кръста“, християните посрещнали това събитие с неописуем възторг, защото смятали, че истинското състояние на нещата трябва да бъде именно такова – империята да бъде бранител на християнството.
Империята, твърдят християнските теоретици, била затова създадена, за да служи на „Царството Божие“. Тя била схващана като закономерност, създаваща „пълнота на времето“ (Галатяни 4:4). И още нещо – успехите на империята били разглеждани като условие за историческото осъществяване на Църквата, а редът, въведен от императорите, като „необходим ред“, който отразявал съществуващия в „Царството Божие“.
Християнската Църква внушава на империята идеята за земната ѝ мисия, която преди всичко означавала проповед на Христовото учение по всички земни предели (вж. Матей 28:19).
Благодарната за щедростта и благодеянията Църква увенчала Константин Велики с високия титул „равноапостолен“ и то не защото смятала, че е равен по святост на апостолите, а поради мащабите на неговото дело, придобило световно-историческо значение. Пак по същите причини той е единственият император на Византия, който Църквата канонизира за светец. Приемайки по такъв начин империята, Източната църква останала чужда на мрачната констатация на Ипонския епископ блажeни Августин за римската държава като „град на дявола“.
Взаимоотношенията между Държавата и Църквата били санкционирани и по законодателен път. В Шестата Юстини- анова новела се заявява, че „свещенството“ и „царството“ произлизат от един и същ източник. Те били създадени – гласи новелата – от самия Бог за благото на човечеството, „разбирайки се един друг, както душата и тялото, в пълна симфония“.
Независимо от всичко, Църквата имала съзнанието, че желаната хармония ще бъде трудно постижима. Обявените от нея „свети василевси“ за „пазители на догматите и каноничните привилегии“ често пъти бивали деспоти, нарушители на религиозната свобода, покровители на ереси, узурпатори, понякога отстранявани чрез кървави преврати. Ако не познаваме механизмите на средновековната пропаганда, тази монархична наивност на ромеите би била трудно разбираема.
До Юстиниан (527-565) насилието срещу верския избор било смятано за слабост на езическите общества. Но два века след Медиоланския едикт си прокарва път становището, че християнството трябва да се налага със сила. Теоретиците на това чуждо на Църквата поведение дори привеждали като аргумент евангелския разказ за насилственото изгонване на търговците от храма. Разбира се, това становище имало и противници, заявили своето несъгласие още във времето на първите му проявления. Твърде показателни са думите на авторитетния Константинополски архиепископ св. Иоан Златоуст от началото на V-ти век: „Не е нужно да се прибягва до насилие, защото не бива да се насилва религията. За да бъде осъзната доброволно, нужно е да се действа със слово, а не с удари; нужно е да се защитава религията не убивайки, а умирайки, не с жестокост, а със смирение и търпение… Няма нищо по-свободно от религията!“.

Преди Юстиниан императорите не желаели да смесват светската си власт с властта над Църквата, опасявайки се да не подражават на езическата римска традиция, при която императорът е и върховен жрец. Самò по себе си това влизало в противоречие с евангелската постановка за „кесаревото“и „божието“. Чувствайки се пълноправен римски цезар, Юстиниан ни най-малко не се посвенил да управлява Църквата, както управлявал и държавата. Проникнат от енергия и дори аскетизъм, този амбициозен владетел имал желанието да овладее целия цивилизован свят. И веднага трябва да се каже, че това желание било израз не само на военнолюбиви намерения, а и стремеж за тържество на християнството „до края на света“. „Християнският владетел е длъжен, споделя императорът, ако това е нужно, със сила да подчини постепенно всички народи, защото там, където императорът е господар, ще възсияе истинската вяра“. Освен това Юстиниан бил убеден, че налагането на римските закони и разпространението им сред другите народи е „висше благо“, от което се нуждаят всички. С огромно самочувствие и заслужена гордост Юстиниан коментира впечатляващите победи на византийското оръжие в Африка и Италия: „Никога до времето на нашето управление Бог не е дарувал римляните с такива победи. Поблагодарете на небето, жители на целия свят, във вашите дни се осъществи велико дело, за което Бог не призна за достоен древния свят“.
Вярата в мисията на християнския самодържец направила от Юстиниан непоколебим борец против враговете на християнството. По негова инициатива то било налагано с огън и меч, чрез терор и нетърпимост, което в крайна сметка довело до физическото унищожение на твърде отънелия слой от езичници.
В науката отдавна битува становището за безусловното подчинение на Църквата пред държавата като една от характерните особености на византийския обществено-политически живот, назовавана най-често с термина цезаропапизъм.Това мнение обикновено се подкрепя от изказвания на видните византийски канонисти Теодор Валсамон и Охридския архиепископ Димитър Хоматиан. Според тях императорът стои над Църквата, защото упражнява власт на „Христов на- местник на земята“ – обстоятелство, което го издига далеч над правомощията на църковния предстоятел, бил той архиепископ или патриарх. По този повод руският византинист от края на миналия век Безобразов назовава Църквата „болното място“ на Византийската империя. Авторът има предвид не на книга заявената теоретична „симфония“, а реалната практика.
Някои изследователи приемат, че Източната църква изпада в това състояние като резултат от гоненията през III-IV век. Всъщност бедата за християнството идела оттам, че докато другите религии били напълно индеферентни към различните култове, самото то проявило нетърпимост към всичко нехристиянско. Въпреки лоялното във всяко друго отношение поведение на християните, те се оказали непримирими към идолопоклонското почитание на римския император. На имперския тоталитаризъм християните противопоставили свободата на съвестта.
Все пак, като че ли не става ясно защо държавата се намесва така често в делата на Църквата. Може би отговорът се крие в това, че укрепването на църковния мир и постигането на религиозно единство, което е и гаранция за вътрешно единство, било от самото начало грижа на държавата. На тази база са и многобройните актове с религиозно съдържание, издадени от римовизантийските императори. На същата база се изгражда и укрепва „догматическият съюз“ между Държавата и Църквата, който се превръща в отличителен белег на византинизма.
Характерният за ранната Църква ригоризъм с официализацията на християнството постепенно изчезнал. Редом с това се влошила и църковната дисциплина. В Църквата постъпили множество хора по чисто конюнктурни или користолюбиви причини. Реакция на това опасно за Църквата явление била появата и разпространението на монашеството. В него тя открила своя истински бранител, но грешката ѝ била, че го превърнала в идеал за вярващите.

За да разберем постоянната динамика в живота на Църквата, следена отблизо или ръководена пряко от императорите, трябва да отбележим дългото историческо присъствие на две основни сили вътре в Църквата, които били в постоянна конфронтация – партиите на зилотите и политиците. Зилотите били представители на онази част от духовенството, която защитавала приоритета на духовната над светската власт и категорично отричала вмешателството на държавата в делата на Църквата. Политиците били по-компромисно настроени и до голяма степен се съобразявали с интересите на държавата и обществото. Несъмнено тяхната позиция била по-правилна, за което свидетелства фактът, че когато зилотите идвали на власт, провеждали политиката на политиците. И ако все пак компромисите били допустими по отношение на тактиката или на вътрешнодържавните въпроси, по отношение на догматичната дейност зилотите не били склонни на никакви съглашения. И тъй като Църквата и византийската държава не намерили общ език по отношение на унията с Римокатолическата църква, тя и не могла да намери място в религиозния живот на страната. Дори могъщият и авторитетен император Михаил VIII Палеолог (1259-1282), възхваляван като „възстановител“ на империята (август 1261 година), след като подписал Лионската уния с папата през 1274 година, бил отлъчен, а след смъртта му било отказано обичайното погребение. И още един пример. Когато измъчената и вече агонизираща от напора на турците империя била принудена по политически съображения да подпише поредната уния с Римокатолическата църква, тя тутакси се отказва с ужас от нея, след което ѝ оставало само да загине достойно. Впечатляващи са думите на великия логотет Лука Нетор, останали дълго в съзнанието на ромеите, изречени в последните дни на Константинопол през пролетта на 1453 година: „В богохранимия град по-добре да видим турски тюрбан (чалма), нежели католическа митра“.
Тези думи са несъмнено потвърждение на догматичния съюз между двете върховни институции във Византия, пък и във всяко друго средновековно християнско общество. Вън от този съюз римовизантийската държава била мъртва, защото се лишавала от своята религиозна мисия, тоест от своята историчност.
__________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 61-68. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Георги Бакалов (1943-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bOX