Димитър Киров
4. Богословието и философията влизат в съприкосновение и в сферата на антропологията
Най-широко религията и философията взаимодействат в сферата на нравствеността. Но разбирането на съдържанието на нравствения кодекс (християнски или нехристиянски) и неговото изпълняване, е свързано с познаването на човека, който е предмет на науката антропология. Трудно може да се каже точно как двете науки са се съотнасяли назад във времето, но винаги взаимно са се повлиявали. Въпросът на цар Давид: „Що е човек та го помниш, и син човечески, та го спохождаш“ (Псалом 8:5), както и девизът на Сократ „Познай себе си!“, взет от фронтона на Делфийския храм, следват историята на човешката религиозна и философска култура. Тук ще приведем само някои фрагменти, чрез които се пояснява връзката между философското и богословското учение за човека и особеностите на тази връзка, предвид нейната обусловеност от библейския възглед за човека.
Философските интереси на античните мъдреци са насочени главно към Космоса, поради което човекът остава незабелязан. Антропоцентричното съждение на Протагор – „Човекът е мярка за всички неща – на съществуващите, че съществуват, а на несъществуващите, че не съществуват“ не се развива във философията. Малко по-късно Сократ и Платон концентрират заниманията си върху антропологията, върху битието и характера на човека и свързаните с него нравствени въпроси като набожност, красота, справедливост, мъдрост и други.
Според Платон истинският човек, това е неговата душа, поради което философът разбира човека като душа, която в този свят си служи с материално тяло. Платон не придава особено значение на човешкото тяло: определя го като зло, отнася се пренебрежително към него и не се надява да придобие истината, за която копнее в този живот. Антропологичното му учение е дуалистично, в него човешкото у човека е редуцирано до душата, но дуализмът на Платон притежава и онтологичен характер.
Според християнската антропология Бог е сътворил човека по Божи образ (Битие 1:26) като добробитийно двусъставно същество, чиято душа е по-ценна от тялото, но Божият образ се отразява и в тялото. Затова човекът е единно хармонично същество.
Именно на знанията си за човека Аристотел основава своите опити и да проникне в същността на висшето Благо и да намери най-правилния път за неговото постигане. Според Аристотел човекът е органично свързан със света, но той е и цел на неговото развитие. Ето защо специалната цел на човека и смисълът на неговото съществуване може вярно да се разбират чрез делата, които са резултат от разумната му дейност. Изводът е ясен: доброто поведение на човека се свързва с проявите на душата.
Тялото на човека, според Аристотел, е съвършено и жизнеспособно; то актуализира ентелехията. Не е изключено Аристотел семантично да отъждествява ума с душата, а след това и с ентелехията като форма на човешкото тяло, защото човешката душа според философа се състои от два пласта – разумен и неразумен.
Според християнското учение човекът води началото си освен от Бога и от този свят: „Създаде Бог човека от земна пръст и вдъхна в лицето му дихание за живот; и стана човекът жива душа“ (Битие 2:7). У човека Бог съсредоточава съвършенството на органичния свят и посредством човека го трансформира в нов свят, съответен на духовната степен на развитие на човека.
Въпросът за „видовете“ души у човека: Платон – разумна сфера на душата, неразумна сфера (висша, нисша); Аристотел – разумна и неразумна; стоиците – душа с осем дяла и пет сетива, се разрешава най-правилно от апостол Павел, според когото противоположността е от нравствен, а не от онтологичен порядък. Без преувеличение може да се каже, че без Павловото учение за човека нито една антропология не би трябвало да претендира за пълнота.
Свещеното Писание не съдържа учение за човека в същинския смисъл на тази дума, тъй като библейските писатели не изследват човека по философски път. Основоположни за християнската антропология са следните текстове: Битие 1:26-28; 2:7; 5:1,2; 9:6; Псалом 8:6; 138:13; Еклесиаст 12:7; Премъдрост на Иисуса, син Сирахов 17:1-3; Матей 10:28; 1 Солуняни 5:23; Евреи 4:12 и други, които имат значение и за нехристиянската антропология. В много книги на Стария Завет човекът е описан като една цялост, която извършва различни функции. Тази концепция се определя като монистична. Но идейният хоризонт на Свещеното Писание се простира по-нататък. То разкрива духовните измерения на човека като ги отнася към есхатологичното бъдеще: ще се спаси не само безсмъртната душа, но и тялото, с което душата си е служила, ще възкръсне в своето време. Възкресението на човека с душа и тяло има изключително значение за етиката и антропологията, за ценността на човешката психическа цялост.
Античната философия е космоцентрична, а богословието – христоцентрично и антропоцентрично. Именно върху Бога и човека съсредоточават вниманието си св. Василий Велики, св. Григорий Нисийски, св. Григорий Богослов, блажени Августин, преподобни Максим Изповедник и други. Според св. Василий Велики човекът, това е разумната част на душата му, а тялото – съвършен инструмент на душата. Светителят развива така наречената свещена антропология, в която отношението между Бога и човека е централна ос. Интересни са възгледите и на св. Григорий Нисийски, на блажени Августин, на св. Тома Аквински, който се позовава на Аристотел и развива неговата концепция за душата като форма на човешкото тяло. Възгледите на светите отци за човека са разгледани в специализирани български богословски изследвания.
Така наречената „свещена антропология“, според която човешката личност е битийно свързана с Бога, посредством Когото може да достигне желаното блаженство (за което говори и Аристотел), е главното основание на Макс Шелер да се противопоставя на биологизирането на човека в съвременната философия.
Нови перспективи за изследване същността на човека се зараждат под влияние на Едмунд Хусерл, който подхожда към този проблем чрез анализиране на човешкото съзнание. Едмунд Хусерл установява, че съзнанието е знание (съзнание) за някого, или за нещо, съвместно с някой друг. В съзнанието си човек чувства присъствието на друго по-висше същество, което в хармония с действията на собствената му личност изисква, но императивно. Съзнанието означава, че придобитото от нас знание (истина) се намира в отношение с познаващия субект и с първоизвора на истината. Тази антропологична реалност е послужила и на Мартин Хайдегер, за да изведе следната теза: човекът е „битие в света,“ но чрез съзнанието си той се различава от физическия свят. Очевидно човекът не може да бъде квалифициран като представител на някой от съществуващите видове битие.
Християнската етика изгражда систематично учение за съвестта (и съзнанието), за произхода и формата им на проявяване, както и за значението им за духовния и нравствения живот на човека. Десетки са библейските текстове, които разкриват психичната ѝ структура; налице са и академични проучвания по тази тема в българската и руската богословска литература.
Как изглежда човекът според възгледите на водещите екзистенциалисти? Начало на това направление поставя Сьорен Киркегор, който диференцира три типа хора, или три фази в развитието на човека: естетически, етически и религиозен. Тук няма да се спираме на естетическото разположение на човека, което е често срещано сред хората. Етическият тип човек се чувства отговорен, когато приема задължения; етическото разположение често се обвързва с религиозното. Сьорен Киркегор приема религиозността на човека за негово най-висше духовно постижение. Пример за особено религиозно разположение към Бога е Авраам, който вярвал абсурдно. При анализирането на човешкото битие Сьорен Киркегор и Е. Марсел акцентират върху неговата екзистенциална връзка с Бога.
Много са философските теории за човека; съществуват оптимистични и песимистични, натуралистични и религиозни, дуалистични и пантеистични интерпретации на човешкото битие и други. Някои от възгледите за човека са едностранни дори повърхностни, но въпреки това се установяват и общи характеристики относно статуса на човека в света. Поради това изложеният по-долу извод, който се основава главно на християнската антропология, може да бъде възприет и от привържениците на други концепции за човека.
В християнското богословие човекът се разкрива като изключително същество, което произхожда от Бога и от физическия свят и се стреми към Бога (Еклесиаст 12:7). Той е безсмъртен и неговият живот продължава отвъд границите на този свят. Централно място в християнската антропология заема учението за Божия образ у човека (за неговата персоналност) и във връзка с него се изгражда цялата индивидуална и социална нравственост. Личността на човека (неговата персоналност) е носител на нравствено съзнание и е върховна ценност; нейните дела определят смисъла на живота на човека. Но човешката личност въздейства и върху света (върху живота и хората в света), променя го и го усъвършенства, като винаги остава негов духовен център и цел, която продължава своето развитие с оглед на вечността
5. Богословието и философията могат да си сътрудничат в културния и социалния живот
Въз основа на направения дотук бегъл преглед може да се заключи, че отношенията между християнството и философията са сравнително безпроблемни, но дали е така в действителност, тъй като историческият опит напомня, че между тях са съществували противоречия и съперничество. Основания за подобни действия се свързват главно с претенцията и на богословието, и на философията да бъдат фундаментални и при това – еднакво ценни науки, за да не може човек да отхвърля едната или другата, дори и тогава, когато добре се познава съдържанието както на богословието, така и на философията.
Преди да изясним този въпрос, е необходимо да припомним, че християнското богословие разграничава действията на естествената от евангелската благодат, характера на знанието, което е придобито по рационален път, от знанието – чрез вяра; познаването на Бога чрез физическия свят от богопознанието посредством Божието откровение. Разграничаването, което не означава дистанциране на едната система от другата, има характер и на степенуване на форми, при което богословието зачита философията, но не позволява детерминиране на вярата от рационални фактори. Според учението за естествената Божия благодат, която получава всеки човек за живот и усъвършенстване, и философите, и философията са покровителствани от Бога, а тяхната история е част от богочовешката история. Поради това философията може да бъде партньор на християнството и на богословието му.
Да вземем предвид още един много важен фактор, който обуславя връзката между двете. Както предхристиянското естествено откровение, така и евангелската благодат са насочени към цялостния човек – към човека, който едновременно мисли и вярва. Християните са убедени, че светът и човекът са сътворени реалности, а умът на човека е отражение на ума на Бога, Който освен че е извор на истината, е инспираторът и на естественото откровение посредством Логоса сред езичниците, с цел да се развива цялото творение. От това следва, че всичко, което се намира извън новозаветното откровение, извън традициите и опита на Църквата и нейното богословие, не е вън от Божия промислителен план и не е чуждо за Бога. Именно затова християните не абсолютизират богословието (отнемайки от философията), за да не накърняват връзката между богословието и Бога, а също и да не засягат характера на богословието, което е учение за Бога и действията Му в сътворения от Него свят. Християните знаят, че в света съществува множественост, която е допусната от Бога и, която никой друг освен Бог не може да поддържа в единство и хармония.
От гледна точка на този извод, когато се стреми да придобие рационално влияние над човешкия живот (дори към това да се стреми философска система с най-силно изразена трансцендентна насока), философията не трябва да пренебрегва религията, защото навсякъде и през различните епохи тя е съществен компонент (през последните две хиляди години за християнството това се отнася във висша степен) на човешкото съществуване. Същевременно ако философията не е философия на религията или естествено богословие (без оглед на неговите форми) то тя не би била добра философия, тъй като не би проникнала дълбоко в предмета на собствените си изследвания. Тук особено важно значение имат следните аспекти:
– Първи, ако философията се стреми да проникне в трансцендентното чрез рефлексия, тоест да бъде размишление за отвъдното, тя не трябва да очаква, че по този път може да стане спасителна (в смисъла, в който се разбира християнската спасителна религия) или пък точна тълкувателка на Божиите действия в света. Неоправдано би било и внушението, че философията може да изпълни мисията на християнството, както и целите на богословието като теоретичен и мистичен синтез на опита на Църквата. И още, ако философията се надява да бъдe повече от рефлексия за трансцендентното, повече от естествен посредник между земното и отвъдното, ако желае да бъде маевтика, която въвежда в конкретна битийна действителност (а може би и в конкретна религия), тогава тя би се преконструирала в сложно единство от богословие и философия, синтез от априорна очевидност и Божие откровение, разкрити във философска система, или пък би се превърнала в секуларно богословие. Условните тези в абзаца ни пренасочват към друга тема, свързана с употребата на конкретни термини и с точен анализ на концепцията за съществуващото, тема, която ни препраща към въпроса за хармонията между разума и вярата, на който няма да се спираме тук. Но, след като философията, според своите традиции, се възприема като рефлексия за трансцендентното, то следва да отбележим, че такова размишление едва ли би обхванало и изчерпило знанието за първопричината на съществуващото, макар първопричината да се преживява като основа на съществуващото. От опит знаем, че историчността не е равна на истинската история, конкретната любов е по-голяма от задължението да обичаме и преживяният страх е по-силен от представата за това състояние на човека.
Ако обаче констатацията за теоретичните мащаби на философията и за нейните онтологични способности се отнася към основните заключения на самата философия, която като основна наука няма пред себе си друга от по-висш порядък (дори само като база за съотнасяне), то тогава философията като наука за духовното отвъд този свят би трябвало да изгражда човека като потенциален боготърсител, да го подготвя да разбира посланието на божествения Логос и да го упътва към Бога като абсолютна личност. Вероятно тези действия са имали предвид християнските писатели, когато са определяли философията като „пропедевтика“ за християнството. Може би философията не би претендирала да обяснява смисъла на човешкото съществуване в двете му измерения – и земно, и вечно – и да упражнява попечителство или контрол върху него. Ако тя разбира добре основанията си за своето съществуване и неговия смисъл, както и автентичната творческа свобода (знаем че ги осмисля и разбира дълбоко), то тя е рационално обяснение на съществуващото, което насърчава човека да изследва тази действителност и да участва в нейната история. В същото време, по този начин, философията предоставя на човека възможността именно в историята да открие Бога, Който стана човек, живя на земята и обяви Своето спасително учение, което е в основата на богословието.
– Втори, християнството, което се разкрива в своята доктрина, морал и култ, основателно претендира да познава първопричината на физическата действителност и на нейното назначение. Твърдата убеденост на християните, че учението на Църквата е авторитетно самò по себе си, е последица от тази двехилядна църковна реалност. Вярно е, че църковното учение не е основен извор на емпирични и рационални знания за философските разбирания на християните, но то е най-високата норма за правилен живот, провеждан според доктрината на християнството. Приемането на плуралистичния характер на философията и на религията като факт, множественост, която не се отхвърля и от християнското богословие, не означава, че синтезът между вярата и знанието (между вярата и знанието у самия християнин) трябва да бъде демонстриран или експериментално доказван. Може би човек трябва да повери цялостния си живот (живот, изпълнен с вяра и знание) единствено на Бога, Който е Бог както на богословието, така и на философията, и Който е неизмеримо по-високо както от богословите, така и от философите.
А относно богословието, то е необикновен размисъл върху Свещеното Писание и опита на Църквата. По време на такъв размисъл човекът слуша Бога, мисли и пита, макар често пъти да не успява да съгласува смисъла на Божието слово със своето разбиране за този свят и живот. Размисляйки (понякога възниква неразбирателство между човека и Бога), той се старае по-дълбоко да проникне в съдържанието на Свещеното Писание и в делото на Иисус Христос, за да извлече истини, с помощта на които да изгради най-добрата програма за живот на Земята. Размислящият върху Откровението се опитва да си го обясни, да го разбере в неговия най-дълбок смисъл, както и изхождайки от Христовото учение, критично да оцени собствения си светоглед. Именно заради четенето, обяснението и оценяването е необходим размисълът в богословието (или така нареченото философстване). Рефлексивното (философско) предразбиране на човека за самия себе си е действие, което подтиква развитието на богословската мисъл и показва, че богословието се различава от Божието откровение. Това „зачеване“ на богословието чрез размисъл е не само полезно, но и възможно, защото като послание на Бога Свещеното Писание е насочено към цялостната човешка личност (личност, която мисли и вярва едновременно), което означава, че то трябва да бъде разбирано и с ума, и със сърцето.
Богословието като знание посредством вяра се изгражда върху два принципа: auditus fidei и intellectus fidei (слушане на вярата и разбиране на вярата). Чрез слушане на вярата ние се ползваме от даровете на Божието откровение, а самото откровение Църквата предава чрез думи и мисловни форми. Когато говорим за втория принцип – разбиране на вярата – установяваме, че Божията истина като истинска мъдрост е разбираема по един неповторим и закономерен път[40]. В този процес, който води човека към Бога, вярата помага на разума, както и разумът на вярата.
Ако някой, който изучава богословие (а още повече, който изгражда богословска система) не се упражнява да размисля (философства), защото според него това е непотребно, скоро богословието му ще се превърне в морализаторска проповед, от каквато Църквата не изпитва особена необходимост. Задълбочената рефлексия в богословието (философстването) не означава превръщане на богословието в някаква философия, нито въвеждане на философска система в него. Философията резултатно взаимодейства с богословието но друг път, а не чрез въвеждане на свое учение в богословието.
От друга страна, сътрудничеството на философията с богословието не означава, че философията е „слугиня“ на богословието, нито пък, че е само дял от една цялост, към която по естествен път е отворена. Богословието също заявява готовността си за диалог с философията и желае да знае за новите постижения в нейните специализирани направления.
6. Заключителен аспект
Известните модели на отношения между религия и философия показват неправилността на двете крайни позиции: фидеистична и рационалистична. Фидеистите подценяват приноса на ума за вярата на човека (не приемат вярата да бъде изразявана чрез разума), а рационалистите не допускат участие на вярата в познавателния процес. Неправилна е и алтернативата „религия“ или „философия“, защото погледнато още по-отблизо, такава алтернатива не съществува. По своя произход и цели двата компонента на сложната релация „религия-философия“ са съдържателно различни, но като фактори в културно-творческия процес на човечеството, те не се изключват взаимно.
Истина е, че мнозина християни не се нуждаят от философия, защото Свещеното Писание напълно удовлетворява техните духовни потребности. Но университетската традиция изисква богословското знание да бъде систематизирано в наука, което налага логическо и методологическо съдействие на философията и на други науки. В това сътрудничество философията се проявява по два начина: отрицателен – разкрива непротиворечивостта на истината за вярата, и положителен – привежда доказателства за съществуването на Бога и чрез своя логически инструментариум помага за доктриналното изграждане на богословската система. В историята на човечеството философията е била един от интегриращите фактори за създаването на духовната култура и редом с християнството нейната ценност в този свят е неоспорима.
Необходимостта от взаимодействие между богословието и философията се потвърждава и от самата Църква, която от своето начало проповядва Христовото учение с езика на различните народи, с техните езиково-изразни средства и литературни жанрове, а по-късно с помощта на методологични понятия, категории и символи, създава неговата доктрина. По този начин евангелските истини са приведени към съответната степен за разбирането им от необразованите и образованите езичници. Християнското богословие се ползва от традиционната култура и от философията на християнизираните народи, за да им представи по-разбираемо Божията премъдрост.
Срещата на Евангелието с гръцката култура е значимо събитие с положително значение за много народи. Същевременно не трябва да забравяме, че християнството е богооткровена религия, която е трансцендентна спрямо всички култури и философски системи. Елинизмът е само една от многото възможни литературно-философски интерпретации на християнството. Усвоената от Западната църква Аристотелева философия е послужила на някои нейни доктринални направления, но от друга страна – метафизиката на Аристотел не е най-доброто средство за разкриване на божественото знание. Ето няколко примера: старогръцките понятия за време и история не успяват да изразят пълнотата на християнската есхатология; теорията за хилеморфизма трудно се съгласува с представата за динамичната действителност; дуалистичното антропологично учение на Платон и Аристотел контрастира на библейския възглед за единната хармонична човешка личност. Противоположна е и елинската представа за Бога като неподвижна първопричина на света на християнското учение за Бога, Който общува с хората и промисля за тях. Ако християнството и философията си сътрудничат в културният живот, то в областта на доктрината и култа това е немислимо.
По своята същност християнството е единственото богооткровено учение, поради което не трябва да бъде привързвано към нито една културна традиция или философска система. Същевременно неговият богооткровен характер не създава дистанция, а обратно – възможности за сътрудничество с философията и културата в обществения живот на хората.
_____________________________________
*Публикувано в http://journals.uni-vt.bg/diogen/bul/vol15/iss1/3 и в https://bpos.bg, с. 39-50. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторско право и сродните му права.
[40]. Енциклика…, c. 740-743.
Изображение: авторът Димитър Киров. Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bMJ