Георги Бакалов
Първите три века след образуването на Църквата са най-трудните за християнството. През това време то отстоявало не толкова учението си, колкото физическото си оцеляване. Езическият свят и римските власти открито преследвали християните, както нито едно друго религиозно учение в древността.Често пъти те слушали за себе си:“Вие не трябва да съществувате“.
Християните не срещнали разбиране и сред юдеите, които първи подели гоненията срещу тях. Поради това първите бележити представители на новата религия са мъчениците, подели върху себе си жребия на апостолското свидетелство.
Гонения предприема и цар Ирод Агрипа I, за да угоди на съотечествениците си и за да спечели популярност сред най-консервативните между тях. С голяма враждебност се отнесли почитателите на Моисеевия закон спрямо апостол Павел. Спечелилата литературна популярност метафора „превръщането на Савел в Павел“, визираща коренния прелом в религиозната ориентация на довчерашния гонител на новото учение, останала чужда и съвършено неразбираема за юдеите. За тях той бил „апостат“ (отстъпник), достоен за заклеймяване и винаги преследван от юдейската диаспора по дългия път на неговата мисия. Съществува мнение, че първото гонение спрямо християните в Рим след пожара от 64 година е не толкова самоинициатива на Нерон, колкото умело скроена интрига от наложницата му Попея. Има предположение, че тя принадлежала към прозелитите на юдаизма и в услуга на религиозните си наставници обвинила пред императора християните. В този смисъл жестоката им екзекуция може да се приеме като продължение на гоненията от Палестина.
След разгрома на Иерусалим през 69-70 година и особено след второто еврейско въстание от 135 година антихристиянската пропаганда на юдеите значително отслабнала. Еврейството преживявало тежки години на разселване и малтретиране, в които трябвало да се погрижи за собствената си участ, нежели да преследва християните.
Всъщност истинските гонения идват от страна на езичниците. За създалите се между тях и Христовите следовници отношения твърде показателни са думите на Тертулиан: „Езичниците и християните са чужди едни на други“. На какво почива тази отчужденост и какви са причините за нарушената религиозна толерантност в един свят, където почитането на множество богове не правело никому впечатление? Това са въпроси, които занимават религиоведи и историци още от епохата на Просвещението. По-съществените причини могат да се групират в няколко направления: обществени, държавно-религиозни и политически.

Насочвайки се към обществените причини, ние се натъкваме на едно становищe, единодушно споделяно както от раннохристиянските писатели, така и от езическите мислители: гръко-римският свят посреща враждебно християнството. По този повод споменатият раннохристиянски апологет Тертулиан риторично възкликва: „С какво ви вредим, елини? Защо ненавиждате като злодеи тези, които следват словото Божие? Колко пъти – продължава с горест Тертулиан – тълпите ни нападаха, хвърляха камъни и запалваха домовете ни. Не пощадиха даже мъртвите, които изравяха от гробовете и насичаха на късове“.
Ненавистта към християните обхванала и образованите представители на гръко-римското общество. Известният историк Тацит определя своето и на съмишлениците си отношение към християните с констатацията, че те били преследвани „заради извършените мерзости“. Учението им, което почти не познавали, назовали „пагубно суеверие“. Подобни квалификации се срещат и у други автори, очевидно повлияни от ширещите се сред тълпите слухове за „кръвожадността“ на християнските богослужения. Заблуждението идвало от погрешната интерпретация на тайнството Евхаристия, при което се говори за претворяване на виното и хляба в „кръв и тяло Христови“. Още по-чудовищно звучели слуховете за убитите младенци, чиято кръв служела за причащение. Така суеверната тълпа виждала в християните „ненавистници на човешкия род“.
Подобно е впечатлението и на други езически писатели като Светоний, Плиний Млади, Целз, Апулей и Лукиан. В техните съчинения християните изглеждат „безсрамни сектанти“, за които няма „нищо свято“. Съществуват даже обвинения в атеизъм, предвид на това, че християните не извършват публични церемонии, отказват да участват в езическите култове и не притежават храмове. Повод за други спекулации са и обичайните за първите десетилетия „вечèри на любовта“, при които вярващите си разменяли „целувката на мира“. Същото в очите на езичниците изглеждало като прикритие на необуздан разврат.
Не би могло да се отмине без внимание и характерното през първите един-два века отношение на християните към езическата философия, основателно смятана за първооснова на политеистичните релгиозни учения. Силно впечатление правело поведението на някои фанатици, които трошели статуи и други произведения на изкуството, убедени, че са обитавани от демони. Подобни, макар и редки проявления, ставали причина християните да бъдат обвинявани за врагове на античната култура.
С течение на времето общественото негодувание към последователите на Христа постепенно отслабнало. Езичниците опознали учението им, възхищавали се от добродетелите и себежертвата на мъчениците им. Обществото все по-ясно разбирало, че обвиненията срещу християните са плод на клевети и измислици. В резултат на промяната мнозина приели кръщението, дори по време на гоненията в началото на IV-ти век езичници укривали християни – нещо недопустимо в миналото.

Друга причина за неприязънта на римските власти към християните е неадекватното им, от гледище на практиката, отношение към религиозните традиции. В стария свят било обичайно религията да се разглежда като държавно дело, а служителите на култа да изпълняват социални функции. Нещо повече. Грижата за култа в Рим принадлежала на Сената, който единствено бил оторизиран да признава и разрешава почитането на всеки един бог. По този начин религията придобивала не само социален, но и политически характер.Съответно нарушението на това правило било нарушение на римските закони и проява на нелоялност.
Поначало римската държава определяла религиозните изповедания по национален признак. Приемало се, че съществуват гръцки, сирийски, египетски и прочее култове, всеки от които имал своето място в римския пантеон. Ако някои изглеждали подозрителни, бивали забранявани. Така става през 188 година с култа на Бакхус, който влизал в противоречие с моралните норми на римското общество. Християнството и юдаизмът били в числото на забранените религии, тъй като не поддържали връзка с държавните институции и Сенатът не се е произнасял за тяхната законност. Все пак към юдаизма се проявявало по-голямо търпение, предвид древността на култа и подчертано националната му принадлежност.
Съвършено друго е положението с християнството. Още от самото начало то не било обвързано с нито една народност. Определяйки отношението си към „другите“, християните ги назовавали „езичници“ или „юдеи“, но това не били национални, а религиозни квалификации. Липсата на национална основа, както и отрицанието на всички други религии било неразбираемо за римските власти. Религиозната им толерантност предполагала правото на всеки култ да почита по свой начин своите божества. Никому и на ум не идвало да отрича съществуването на гръцкия Зевс заради тракийския Залмоксис, или финикийския Ваал заради германския Вотан. В този смисъл твърдението на християните, че техният Бог е единствен истински Бог, създател на вселената и човеците, а езическите богове са измислици на народната фантазия или демони, изглеждало като прекомерна претенция.
Вече няколко пъти бе подчертано,че за римските религиозни традиции култовата регламентация се свеждала до публичните церемонии и ползването на храмове.Отсъствието им предизвиквало подозрение, което един съвременник изразява с думите:“Да презираш храмовете, значи да отхвърляш императора“.
В епохата на принципата, чието начало поставя Август (27 година преди Христа – 14 година след Христа), стремежът за създаване на универсална държава с централизирано управление въвежда в религиозната практика почитането гения на императора. Чрез този своеобразен култ се целяло постигане на духовно единство в многонационалната империя, което фактически превръщало култа към цезаря в акт на политическа благонадеждност. Отказът на християните да се покланят на императорските статуи, да извършват в тяхна чест жертвоприношения и да ги обожествяват било схващано не като нарушение на някакви религиозни принципи, а като нелоялност спрямо законната власт на цезарите. Дори само това било достатъчно да бъдат обявени за врагове на римската кауза с всички произтичащи последствия.
За такова отношение спрямо християните може да се говори след II-ри век. Дотогава те все още не били достатъчно добре познати, а и не била изградена централизираната структура на Църквата. От времето на Марк Аврелий (161-180) тя се оформила като мощен „вселенски съюз“, който по смисъла на „тайните общества“ я правел опасен противник на държавата. И тук отново не става дума за самата християнска религия, от която римските власти по същество не се интересували.
Римският закон наказва не убежденията, а действията. С други думи проповедта на една религия против друга не било наказуемо, но да се отхвърля всеобщият култ на императора вече е състав на престъпление.
Изтъкнатите дотук мотиви от обществен, религиозен и политически характер за гоненията против християните изразяват предимно теоретичното отношение на римските държавни власти. Що се касае до практическите действия, то още от самото начало те са насочени към репресии, мъчения, лишаване от граждански права и физическо изтребление на отделни личности, групи или множества следовници на християнското религиозно учение.
Църковната историография сочи като първи гонения преследванията на юдеохристияните и елинистите в иерусалимската община, както и предприетите репресивни мерки от император Нерон. И в двата случая гоненията са регионално ограничени и засягат сравнително малко вярващи. В този смисъл би могло да се каже, че до последните осем месеца от управлението на император Домициан (81-96) животът на християнските общини протичал сравнително спокойно. Причините за внезапното обръщане на императора против християните не са достатъчно ясни, освен фактът, че репресиите започват след като бива осъден на смърт императорският братовчед Тит Флавий Климент.

Нови изпитания изживяват християните в края на първи век, когато се засилва почитането на императорския култ и жертвоприношенията пред статуите стават задължителни. За целта били изготвени списъци на гражданите, чрез които властите контролирали персоналното поведение на всеки поотделно. Християните не пожелали да бъдат записани в синагогиалните списъци на юдеите, с което публично се разграничили от тях, а отказът да се поклонят на императорските статуи бил квалифициран като престъпление срещу „римския народ“ и неговия върховен представител – императора. Отглас от това тревожно време се долавя в Апокалипсиса на св. Иоан Богослов, където посоченият „дом на сатаната“ лесно може да се идентифицира с Пергам и построения там храм на императора.
За мерки спрямо християните свидетелства проконсулът на Понт (Мала Азия) Плиний Млади пред император Траян, като заявява, че смъртна присъда получавал „всеки, който се легитимирал като християнин“. Любопитно е обяснението на начина, по който се установява религиозната принадлежност на гражданите. Проконсулът ги карал да прикадят тамян пред статуите на императора, да се закълнат в езическите богове и накрая да произнесат проклятие срещу своя бог. Нито едно от трите изисквания не било изпълнено от християните. По този повод император Траян съветва понтийския управител да обвинява само онези, за които по съдебен път се докаже, че изповядват християнството, без да се съобразява с доносите.
Приемникът на Траян, император Адриан (117-138), проявявал повече търпимост спрямо религиозните предпочитания на своите поданици. В писмо до проконсула Минуций Фундан Адриан препоръчва при всяко обвинение срещу християни да се проучва има ли нарушение на закона, и ако не, да бъде наказван клеветникът.
Според свидетелството на Сулпиций Север при Антонин Пий (138-161) Църквата преживяла в мир. Гонения не се организирали, но по време на природни бедствия тълпите отново обвинявали християните в съучастничество със „злите сили“.
Биографът на император Септимий Север (193-211) Спартиан споменава за един рескрипт, с който под страх от смъртно наказание се забранявало приемането на юдаизма и християнството. Вследствие на това пострадали много от новопокръстените християни.
В краткото управление на Максимиан Тракиец (235-238) ударът бил насочен предимно към клира на Църквата, смятан за главен подбудител и разпространител на преследваната религия.
От втората половина на III-ти век започва последният етап от гоненията на християните.Новото в този период е стратегията на римското правителство, което облича репресиите с юридически санкции и внася в тях елемент на систематичност. Началото на тази практика се поставя в управлението на император Деций Траян (249-251). Може да се каже, че той е първият убеден противник на християнството, доловил универсалните му претенции и сериозното разминаване с класическите принципи на римското мислене. Нарастващото религиозно противопоставяне в многонационалната империя подтикнало императора да издаде през януари 250 година строг едикт, с който се предписвало на всички граждани да заявят принадлежността си към официалната религия. Това трябвало да стане публично, при изрично указание за тежки наказания в случай на отказ. В най-голяма степен едиктът засегнал средните и висшите служители на Църквата, които, както се очаквало, отказали да изпълнят императорската заповед. От мъченическа смърт загинали епископите на Рим, Иерусалим и Антиохия, както и множество вярващи. Жестокостта на гоненията, според преданията, станала причина за трагичната гибел на императора при град Абритус (до днешния град Разград) в битката срещу готите.
На ново преследване християните били подложени при император Валериан (253-259), който забранил богослуженията им.

Последните, но затова пък и най-жестоки гонения, предприема създателят на домината (ранна форма на римовизантийското самодържавие) Гай Валерий Диоклециан (284-304). Близо двадесет години (до 303 година) ипмператорът-доминус не предприел никакви мерки против християните. Този сравнително дълъг период на спокойствие съдействал за разпространението на учението им, за строеж на храмове и в крайна сметка за укрепване на църковните общини.Резкият обрат в отношението на Диоклециан поставя много въпросителни пред изследователите на неговата епоха. Според едни мерките на императора срещу християнската Църква били последна точка в реформите му, чието време настъпило тъкмо през 303 година. Според други Диоклециан бил противник на християнството, но се отнасял търпимо до момента, в който разбрал, че собствената му съпруга и единствената му дъщеря са християнки. Каквито и да били причините, гоненията започнали с разрушаването на великолепния храм в Никомидия и издадените през 303 година три едикта срещу християнското вероизповедание. Особено тежък бил четвъртият едикт, публикуван през 304 година, с който християните открито се призовавали да се откажат от вярата си. В едикта се заявявало, че се цели „изкореняване на самото име християни“. По всеобщо признание на църковните историци от епохата, никой дотогава не си поставял такива радикални цели. Огромна част от мъчениците в църковния календар изпълват страниците му като жертви на Диоклециановото гонение от 303-304 година. Християните били хвърляни на дивите животни по арените, разпъвани на кръстове, изгаряни на клади или поединично убивани след жестоки изтезания. Според приблизителни данни загинали около 40 хиляди души. Имало и такива, които се оказали неустойчиви и публично се отрекли от вярата. Години по-късно, когато Църквата била официална институция, съдбата на тези християни била решавана след ожесточени спорове, при които надделява становището, че тайнството Кръщение е еднократно и неповторимо, а отреклите се от вярата били смятани за временно отпаднали от Църквата.
Доброволното оттегляне на Диоклециан от управлението през 305 година не преустановило гоненията. С пълна сила те продължили при приемниците му Галерий и Максимиан Даза. Едва тежкото заболяване на Галерий през 311 година, изтълкувано от християните като Божие наказание, поставило край на преследванията, последвано от издаването на така наречения Едикт на толерантността. Този документ основателно се приема като прелюдия към Медиоланския едикт от 313 година, поставил в еднакви условия християнството и другите религии.
Физическото изтребление на християните и целият комплекс от репресивни мерки, практикувани от римското правителство в продължение на три века, не дали резултат. Християнската проповед се разраствала и печелела все повече привърженици. Мнозина езичници се убедили в благопристойното им гражданско поведение, а заявената от последователите на Христа любов към ближния и непротивене на злото със зло правели дълбоко впечатление. Мъченията и масовите екзекуции укрепвали вярата на християните, което накарало противниците им сериозно да се замислят върху морално-етичните ценности на тяхното вероизповедание. Има основание да се смята, че около началото на IV-ти век християните съставлявали една десета от населението на империята, което означавало, че те били най-многочислената доминация сред множеството гръко-римски култове. Универсалният характер на тяхното религиозно учение е и главното му историческо предимство пред останалите национални и вече архаични изповедания. Той е един от факторите за предстоящата окончателна победа на християнството.
__________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 46-52. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображения: авторът Георги Бакалов (1943-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bL6