Георги Бакалов
Грехопадението, спасението и истинското богопочитание са между най-обсъжданите теми в Библията. В глава 3-та на книга Битие се дава обещание за изкупление на съгрешилите ни прародители още във времето, когато се произнася присъдата над тях. Цялата старозаветна история на еврейския народ се разглежда като подготовка на човешкия род за идването на Христа, но от момента на грехопадението до появата на Спасителя (Иисус Христос) изминали хиляди години. В тази връзка един от често задаваните въпроси е: защо било необходимо толкова време за обещаното изкупление? Логичният отговор е, че хората притежават свободна воля и трябвало сами да пожелаят спасението си. Тук трябва да се направи едно съществено уточнение: според старозаветната книжнина и християнското религиозно учение езическите народи се подготвяли сами за спасението си (вж. Деяния на светите апостоли 14:16-17), докато еврейският народ бил насочван и ръководен пряко от Бога чрез изпратените от Него пророци. Тази привилегия на евреите била заплатена с цената на огромна отговорност, както и с понесените изпитания и страдания заради проявената от „избраните“ неустойчивост и неве- рие. По свидетелство на Стария Завет, „богоизбраният народ“ многократно отстъпвал от истинското богопочитание, след което бил връщан от пророците в лоното на отечествената религия, но това отстъпление „забавяло“ и „отлагало“ идването на Спасителя.
Изключителната важност на въпроса за изкуплението, неразривно свързано с личността и мисията на Иисус Христос, оформя различни становища в раннохристиянския период. По-радикалните писатели като Тертулиан, Лактанций и Арнобий виждат в древните езически култове и религии само демони. Други като св. Юстин, Теофил, Ориген, Климент Александрийски, св. Василий Велики и св. Иоан Златоуст откриват в някои езически религии предчувствие за Божествения Логос и идващото християнство.
Често пъти езическият свят се уподобява на диворастяща маслина. Чрез тази алегория се указва как човечеството разходва естествените си сили, без непосредственото ръководство на Божественото Откровение.

Необходимо е да се отбележи и един политически факт, който има връзка с религиозно-нравственото състояние на езическия свят преди появата на християнството. Това е Римската империя, обединила в навечерието на новата ера почти всички цивилизовани народи на Средиземноморието и обезпечила нормалното им общуване, въпреки различната степен на културно развитие. Впечатляващото съвпадение на едновременната историческа поява на империята по времето на Август и християнството многократно се коментира в раннохристиянската литература. И това е така, защото териториално обединеният античен свят се явява благоприятна предпоставка за разпространението на християнската проповед.
Друг важен културно-религиозен факт е унифициращата роля на елинизма. Независимо от вярното твърдение, че елинизмът обхваща само тънък слой от образованото общество, той е несъмнено културна потенция и водещ фактор, който дава тон на духовно-политическия и религиозния живот. С това културно присъствие и социално влияние се измерва ролята на елинизма в гръко-римското общество. В него източните народи създават идеята за могъществото и величието, гърците – за естетически прекрасното, а римляните – за обществената полза и справедливостта. Посочените параметри на духовния живот в Римската империя могат да се отчитат като положителни резултати на едно религиозно-философско обобщение преди идването на Христа, които несъмнено имат своето място в подготовката на събитието.
Под влияние на елинизма в еврейското религиозно общество се създали отделни течения. При все това опитите на елинистическия монарх Антиох IV Епифан (175-164 година преди Христа) да елинизира вярата и култа на юдеите не успели. Сред тях се зародила съпротива, която мобилизирала разстроеното национално самосъзнание и прерастнала в организирана въоръжена борба, начело с прочутия род на Макавеите. Сирийците били принудени да отстъпят.
По време на римското владичество в наченалата борба за власт се създали две нови партии: старите хасидеи се преобразували във фарисеи, а висшето духовенство се обединило в партията на садукеите. Като резултат от усиленото религиозно търсене сред пробудилото се еврейско национално и религиозно съзнание се оформили и сектите на терапевтите и есеите.
Фарисейската секта настоявала за точното, до буква спазване на предписанията, в което виждала смисъла на добродетелността. Нейните закони били претрупвани от забрани и изисквания, допълнително обременени от указанията на равините. В привидно добродетелното поведение на някои фарисеи прозирало лицемерие и показен морал, които по-късно били многократно бичувани от Иисус Христос.
Сектите на есеите и терапевтите се стремели към по-голяма крайност в разбирането на религията. Те не споделяли прекомерно строгите забрани на фарисеите, но не отричали обредната страна на юдаизма.
Странно впечатление в религиозния живот на евреите прави сектата на садукеите. В разрез с религиозната традиция те отричали безсмъртието на душите и възкресението на телата, както и Божествения Промисъл. Подчертаният рационализъм на садукеите им спечелва името „юдейски епикурейци“.

Общото за повечето от представителите на посочените партии и секти е вярата, че очакваният Месия един ден ще разясни истинското учение и справедливо ще отсъди кой от тях правилно учи на добродетелност и богопочитание.
Важността на месианската идея в религиозните виждания на юдеите може да се констатира в редица текстове на Стария Завет. Повечето изследователи на Библията смятат, че основните вярвания в старозаветния период са две: Яхве е истински Бог на всички хора, Който е призвал еврейския народ чрез Завета; Яхве е встъпил в завет с евреите не заради самите тях, но поради спасението на света. Въпреки тези ясни указания в Стария Завет, повечето евреи останали с убеждението, че са призвани от Яхве само като „богоизбрани“. При подобна увереност става обяснима деформацията на месианската идея, представяща самите евреи като Месия. Според християнската Църква това горделиво самосъзнание за превъзходство е главната причина за сполетялото юдеите нещастие по време на последвалите два тежки разгрома през 69-70 и 135 година, когато римските войски разрушили светинята им – Иерусалимския храм, и разселили десетки хиляди от тях по всички краища на империята.
И все пак, не може да се отрече наличието на нещо изключително в историческото битие на евреите. За близо десет века (от V-ти век след Христа) е създадена писмовната традиция на Талмуда – квинтесенция на националното самосъзнание, което прави възможно и обяснимо оцеляването на евреите в такъв продължителен период без държава, цар и собствени институции. Този извънредно важен за националната религиозно-политическа идентичност период се нарича „господство на Закона“, чието начало поставя Ездра – създателят на книжниците.
Силен конкурент на Закона след втората половина на IV-ти век преди Христа става повсеместно господстващият елинизъм. Известно е, че голяма част от александрийските и антиохийските евреи от диаспората били негови симпатизанти. Към това трябва да се прибави още едно утежняващо еврейската кауза обстоятелство. Съгласно по-късни известия четири века преди Христа (тоест след пророк Малахия) се прекратява епохата на пророците, или казано с други думи – прекратява се „непосредственото ръководство на Божието Откровение“. Така у „богоизбрания народ“ се оформя становището, че е длъжен да изпълни точно предписанията на Закона, за което пък Яхве е длъжен да му дарува спасение. Тъкмо поради това Месия се представя не като живо откровение на Бога, а като носител на материални блага и световна слава.
Развитието на месианската идея в тази насока изкушава и най-добрите сред юдеите. Затова и християнската проповед за братство с другите народи остава непонятна за тяхното съзнание. Упоритостта, с която евреите отстояват своето виждане за Месия, е главната причина за чуждението им от християнското религиозно учение. Чрез апокрифната и апокалиптичната юдейска книжнина се насажда недоверие към „страдащия“ Избавител като богопомазаник, който пък е един от възловите пунктове на християнската проповед. Изречените думи в юдейските апокрифи „проклет да е всеки, който виси на дърво“, прави несъвместими диаметрално противоположните представи за Месия в юдаизма и християнството.
Така учението на Иисус Христос намира повече последователи сред езичниците, отколкото в собствената му еврейска среда. То е обърнато към всички готови да повярват в Него, независимо от произход, социално положение и културно-религиозна принадлежност. Затворен в своя традиционализъм, юдаизмът остава не само вън от християнството, но и негов непримирим противник и гонител в първите десетилетия на съществуването му.
За разлика от ортодоксалния юдаизъм, сред езичниците съществувала много по-голяма религиозна свобода. Поради естеството на философско-религиозните си виждания те не били ограничавани от вярата в един-единствен Бог, както и не били обременени с чувството за „богоизбраност“.
Доказан факт е, че около появата на християнството религиозната нравственост сред гръко-римското общество паднала твърде ниско. Духовният живот на интелигенцията бил подкопан от нарастващия философски скептицизъм. Част от интелигенцията загубила вярата в старите божества, които смятала за творение на народната фантазия. Боговете и техните безкрайни похождения станали предмет на театрално осмиване. В Деяния на светите апостоли се съобщава (вж. 17:23) един твърде любопитен факт. По време на посещението си в Атина св. апостол Павел забелязал статуя с надпис: „На незнайния Бог“. Това св. апостол Павел използва, за да мотивира търсенето на конкретен, а не на абстрактен, възприет от разума Бог.

Религиозният синкретизъм на римската държава приел двояка форма: от една страна, държавата отваряла път към римския пантеон на всички божества и по този начин девалвирала ролята на собствените си отечествени богове. От друга страна, като ги приемала, създавала условия за равнопоставеност, с което целяла да постигне единство сред разноетническите си поданици. Във всеки случай резултатите говорят за деградация на култовете. Често пъти жреците виждали в задълженията си един маскарад, който възбуждал дори у самите тях смях. Разколебаната вяра в „олтарите на отечеството“ е причина за постепенното отчуждаване от старите култове. За настъпилите изменения има причини и от социален характер. Предишният умерен и дори скромен римски начин на живот бил отдавна забравен. Богатствата, награбени вследствие на победоносните войни от всички краища на цивилизования свят, донесли излишество, егоизъм и разпуснатост. Тези тревожни симптоми на упадък с горчивина коментира римският философ Сенека: „Навсякъде толкова много пороци и злодеяния се извършват, че е невъзможно да се изправят; кипи някаква си борба, в която хората се надпреварват кой кого да надмине в безчестие; всеки ден се раздухва жаждата да се греши и да се пренебрегва всяко приличие. Стремежът към добро, към това, което трябва да бъде, е напълно изчезнал: похот – ето какво е изписано върху лицето на всеки човек. Сега престъпленията вече не се скриват: те са пред очите на всички и се извършват публично; всеки е убеден, че невинността е не само рядко дело, но е невъзможно и неестествено. И ако само един или неколцина биха нарушавали така нагло всички закони! Всеки като че ли по даден знак е готов и бърза да извърши някакво престъпление“.
Едва ли е възможна по-ясна, макар и тъжна картина на религиозно-нравственото състояние на гръко-римското общество, което според думите на Арнълд Тойнби е „доминиращото малцинство“ в имперската общност. В тази атмосфера на безверие и нравствен упадък се задъхвали най-добрите хора на онова време.
Всъщност търсенето на истинския Бог било безкритично възприемане на множество суеверия. И колкото един култ изглеждал по-тайнствен, толкова повече привърженици намирал сред обезвереното общество. Получило се нещо твърде странно. Рационално мислещите римляни, които в миналото не били привърженици на тайнствеността и мистериозността, вече с любопитство се вслушвали в проповедите за тайнствения Бог-ревнител Яхве. Особено след гръцкия превод на Библията (III-II век преди Христа), известен като Септуагинта, интересуващите се лесно могли да се запознаят с юдейската религия.
Уклонът към мистичните учения не засегнал всички прослойки на обществото. Някои, които виждали сринати устоите на предишните култове и принципи на гражданско поведение, се отдавали на оргии и достигали до трудно мотивирани самоубийства. По този повод думите на древногръцкия философ Платон, изречени 400 години преди появата на християнството, звучели твърде актуално: „На земята може да настъпи ред, само ако някой необикновен, божествен случай го въдвори между хората. Само Бог, скрит под образа на човек, ще ни разясни нашите отношения към Него и нашите взаимни обноски един към друг“.
Така предусещането за нещо необикновено станало твърде модно сред гръко-римското общество. Тъкмо по това време, според свидетелството на римските историци Светоний и Тацит, била разпространена мълвата, че „Изтокът ще получи необикновена сила, и от Юдея ще излязат върховни завоеватели на света“.
Интересно е да се отбележи, че Виргилий в неговата Шеста еклога възпява Младенеца, „Който трябвало да възстанови „мечтания „златен век“. Това идилично бъдеще поетът си представя като време, когато „стадата не ще се боят от лъвовете, яремът ще бъде снет от врата на вола, а земеделецът ще работи без пот на челото“.

Политическата хегемония на Рим върху териториите на почти целия цивилизован свят, „универсалната държава“ и разпространеният от нея гръцки и латински език създали благоприятните условия за разпространението на християнското религиозно учение. За него религиозната толерантност би била гибелна. Но то имало едно изключително важно за историческия момент качество – могло да примири повечето от социалните противоречия чрез проповядването на валидни за всички общочовешки норми на поведение и вяра в един-единствен Бог.
Победата на християнството в Римската империя едва ли би била постижима, ако отците на Църквата не се бяха напрягали неуморно през първите четири-пет столетия на новата ера да приведат християнското учение на езика на гръцката философия; да изградят християнската църковна иерархия по образеца на римската гражданска уредба; да изобразят – както казва Арнълд Тойнби – Христос с чертите на един Орфей; да омаловажат кръста за сметка на лъчезарния диск на всепобеждаващото Слънце; да оформят християнския ритуал по модела на мистериите; и дори да превърнат езическите празници в християнски и да заменят езическите култове към героите с християнските култове към светиите.
Трудно било началото на новата религия. Призивът към мъдрост, покорство, непротивене на злото със зло и най-вече проповядването на всеопрощаваща любов, докосвали съзнанието на малцина. Езическата обремененост и материализацията на битието правели далечни и малко чужди възвишените идеи за братството и бягството от „мира сего“. В продължение на повече от три века християнството преживяло в нелегалност. Справедливо е да се отбележи, че нито едно религиозно общество в стария свят не е било поставяно в толкова затруднено положение. Неведнъж пред християните заставала дилемата за физическото им оцеляване.
Християнството възвести „блаженството на нищите“ и осъди богатството на силните, но същевременно задължи нищите да служат на силните. Омагьосаният кръг на тези нерешими противоречия се предоставя на Всевишния, Който в „съдния ден“ ще възвести правдата и ще „постави от дясната Си страна праведниците, а от лявата – грешниците“.
Твърде дълго време било потребно на римската държава, за да оцени предимствата на преследваната от нея религия. Централизираният култ на Църквата и строгата иерархия по-късно ще послужат като модел на самата държава. Някои изследователи търсят обратната пропорция, тоест че римската държава е послужила като протомодел на Църквата и нейната вътрешна организация. Трудно е да се прецизира това съотношение, особено след IV-ти век, когато Църква и Държава влизат в неразривен съюз за управление на обществото.
И все пак, магията на това ново учение била свързана до голяма степен с делата и личността на неговия създател Иисус Христос. Така въпросът за появата и мисията на Спасителя придобива принципно значение за опознаване основите и характера на християнството, което, извадено от контекста на своето време и конкретния евангелски разказ, губи четивност.
_________________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 17-22. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображение: авторът Георги Бакалов (1943-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bJf