Георги Бакалов
Появата на християнството в една от провинциите на космополитната Римска империя в началото на новата ера поставя редица въпроси относно произхода, характера и същността на това ново религиозно-философско учение. Закономерно ли е възникването на християнската монотеистична религия тъкмо в Палестина? Явява ли се християнството отрицание на многообразните политеистични култове в гръко-римския свят или е естествена еманация на религиозно-философското развитие на тези общества? Така поставен, проблемът се нуждае от историческа аргументация, която да насочи вниманието към причините, породили постепенната подмяна на езическите религии. В този контекст аргументите на вярата няма да бъдат обсъждани, тъй като те дават еднозначен и незадоволителен от гледище на позитивната наука отговор.
Християнството несъмнено е самобитно религиозно учение, но въпреки това, то не е могло да се развие независимо от влиянията и натрупаната опитност на предшестващите го религиозни култове. Исторически е доказано, че нито една идеология, система и още по-малко религия, не се е радвала на добър прием и е била обречена, ако се яви в името на пълното отрицание на идейните си предшественици. Съвсем друг е въпросът за преосмислянето, задълбочаването и обогатяването им. Това християнството безусловно прави, но то не може да зачеркне обичаи и модели на поведение, формирани с векове.
Каква е религиозно-философската и нравствената атмосфера на гръко-римския свят в навечерието на обсъжданото събитие?
Около началото на новата ера в духовния живот на античния свят господства елинизмът. Зад това обобщаващо понятие с право и основание могат да се поставят всички характерни за епохата процеси и явления в областта на културата, политическите идеи, философията и религиите. Неслучайно раннохристиянската книжнина ще представи елинизма като антипод на своето религиозно учение, водена от разбирането, че той е всичко онова, което предшества християнството – онова, което то отрича, но и от което заимства при философското оформяне на собствените си доктрини.
През елинистическата епоха се наблюдава силно проникване на сирийски и персийски религиозни учения в духовната сфера на гръко-римския свят. То става особено забележимо в епохата на римските Антонини (96-192 година). В значителна степен тези култове се доближават до християнското религиозно учение, което е добра предпоставка за неговото възприемане и широко разпространение. Все по-нарастващият интерес към мистицизма е съпътстван от упадък на точните науки и засилено търсене на откровения и чудеса. И нещо по-малко обичайно за миналото – прави се рязко разграничение между душата и плътта, с предпочитание към душата. Същото се прави и по отношение на Бога и света, които в представите на езическите религии са едно цяло. Наред с това сред обилието от определения се уточняват понятията за Бога. Оформя се становището, че Бог е наричан с много имена, но Той все пак е Един. Назованите с различни имена богове са само отделни проявления на единствения Бог.
Тежненията към мистицизма и окултизма довеждат до пренебрежително отношение към тялото и въобще към материята. На тялото се гледа като на „тъмница за душата“, в търсенето на спасението и истината то трябва да бъде унизявано и пренебрегвано. Спасението и вярата във вечния или „отвъдния“ живот се свързва неизбежно с пречистването. Това е отклик на старата гръцка идея за катарзиса (пречистването). Оттук става ясно защо най-сакраменталното тайнство в християнския култ е Евхаристията (тоест пречистването или приобщението).

Характерен е и друг факт от социално-политическа гледна точка. Епохата на елинизма поставя началото на космополитните монархии, които заличили националните граници и създали възможности за общуване на народите, в това число и религиозно. Последното довеждало религиозен синкретизъм, при който се смесват и взаимно се преплитат множество древно-източни и гръко-римски религиозни учения. При това изобилие от божества в пренаселения римски пантеон закономерно се явява необходимостта от синкретизъм в култовете, което предпоставя създаването на монотеистична религия. Гърците били безспорни водачи в духовната сфера на античния свят. Те не само съставлявали ядрото на елинистическата култура, но били и главните ѝ разпространители. С Платон и Аристотел древногръцката философия достигнала ненадминати от никого в древността върхове, но като че ли с това изчерпила творческия си гений. В епохата на римското владичество у гърците рязко намалява интересът към старата митологическа религия. Сред образованите хора нейното място заела философията, която постепенно придобила религиозна окраска. И нещо много важно. Ограниченото политическо влияние на гърците в рамките на Римската империя стеснило кръгозора им в ойкуменето и насочило погледа им към вътрешния свят на човека. Проблемите на личността, а не на полисния колектив, стават главна цел на съществуването. Това ново усещане и различно от миналото мислене се осъществило във формирането на три основни философски школи, които станали изразители на настроенията, вярванията и нравствените ценности на обществото – това са школите на епикурейците, стоиците и скептиците. При тях самодоволството на епикурейците, апатията на стоиците и недоверието на скептиците имат като крайна цел блаженството в личния живот. Християнството също цели блаженство, но постигнато чрез спасението и с други средства, различни от философията на езическия свят. Независимо от това, тези школи и направления подготвили почвата за християнската проповед.
Основател на първата от споменатите философски школи е Епикур (341-270 година преди Христа). В същината на философията му лежи материалистическия атомизъм, почерпен от учението на Демокрит. Поради това Епикур съветва да се изучава физиката като сигурно средство, предпазващо от „ужасите на суеверието“.
Според Епикур единственото безусловно благо е удоволствието. Негови антиподи са скръбта и унинието, които философът определя като Зло. Главно условие за удоволствието е спокойствието на духа, което трябва да се постигне на всяка цена.
Епикур не прави много съществена разлика между душата и тялото. Те се различават, според него, само по броя на атомите. „Душевните атоми“ са извънредно тънки и ефирни, за разлика от по-грубите телесни.
Отношението към религията е по-скоро неопределено. Повечето от епикурейците твърдят, че представите за богове и демони се раждат от страх пред природните стихии и от невежество. Разбира се, това не означава, че епикурейците били атеисти. Самият Епикур признава съществуването на богове, одарени изцяло с човешки черти, но различни от хората поради своето вечно блаженство и безсмъртие. Те не полагат никакви грижи за земята и хората, защото това би нарушило блаженството им. Състоянието на боговете става идеал за епикурейците.
Другата влиятелна школа била стоическата. Неин създател е Зенон, починал в средата на III-ти век преди Христа, а най-талантливият му ученик е Хризип (281-208 година преди Христа).
Стоиците виждат като главно достойнство на живота добродетелността, а на философията – знанието. Добродетелността носи щастие и в този пункт стоиците се доближават до епикурейците.
Последователите на Зенон не съзират особена разлика между Бога и света, което насочва философските им разсъждения в сферите на пантеизма. Ако съдим по творбите на един от най-бележитите стоици – римския философ Сенека, безсмъртието на душите по-скоро се предполага, отколкото се твърди. И нещо много типично за стоиците – те ненавиждат политиката, тъй като твърдят, че са космополити и всички хора са братя.
Важно е да се подчертае убедеността на стоиците във фатализма като необходимост. Тъкмо поради това в определени ситуации те допускат самоубийството като изход. Най-известните представители на стоицизма – Зенон, Клеант, Ератостен, Антипатър и Сенека завършили живота си именно по този начин.
Стоицизмът е не само философия, но и религиозна система, която допаднала на по-образованите среди в римското общество.
Школата на скептиците най-много се доближавало епикурейците, тъй като първите проповядвали преди всичко спокойствие, но били убедени, че спокойствието постепенно довежда до апатия и атараксия.
Освен споменатите три основни философски школи в духовното пространство на гръко-римското общество заемат място и редица други сродни или близки до тях философски учения като еклектизмът, неопитагорейството и неоплатонизмът.
Като философско направление еклектизмът представлява сбор на заемки от всички философски учения. Такъв е смисълът на широкообхватния термин еклектизъм, който може да бъде отнесен към различни сфери от духовния живот. По принцип еклектиците отричат възможността цялата философска истина да е заключена само в рамките на една-единствена философска система. Такава претенция те не признават на никого и по отношение на религията. Една мисъл, изказана за духа на това време, като чели допълва становището на еклектиците: „Когато хората загубват доверие в знанието, те се хвърлят в обятията на вярата“.
Появилото се век преди Христа неопитагорейство претендира да е наследник и приемник на древногръцкото учение на философа Питагор. Това твърдение е в известна степен съмнително, тъй като в условията на своето време неопитагорейството прибягва до аскетизъм, теургия и магия. От друга страна, тъкмо това са направленията, интересуващи обществото в обстановка на разочарование от старите и твърде примитивни езически култове.
В областта на култовете философският еклектизъм придобива характер на религиозен синкретизъм. Всъщност това било механично наслагване на религиозни вярвания от всички краища на империята върху традиционните гръко-римски божества. Източните богове Изи- да, Серапис, Цибела и Атис (сирийският Ваал), Сабазий и Митра били почитани до крайните предели на Римската империя – чак до Британия. Една от причините тези типични източни богове да намерят прием на Запад бил космополитизмът и мистицизмът на техния култ. С най-голяма популярност се ползвал култът към бога Митра, който успял да се наложи дори в Рим. Някои изследователи на религиите от онази епоха твърдят, че митраизмът заема междинно място между езическите източни култове и християнството, на което, предполагат те, се дължи и широкото му разпространение. Наистина митраизмът се противопоставя на християнството, но и му проправя пътя, тъй като има общи черти с него.
Последното, но затова пък и най-типичното издание на гръцката езическа философия, е неоплатонизмът. Използвайки елементи на някои предшестващи го учения, той достига висша степен на философска спекулация като въвежда в своята система всички известни дотогава постижения.
Неоплатонизмът се ражда в Александрия – един от най-космополитните градове на Римската империя, в който си давали среща религиите и философските учения на целия цивилизован свят. Неговият основател Амоний Сакас (175-242) бил възпитаник на християнската религия, но впоследствие се отвърнал от нея и приел идеите на елинизма.
Амоний Сакас не оставя писмено свидетелство за своето учение. Това прави неговият ученик Плотин (204-268), който става и най-известният между привържениците на тази последна и обаятелна философска школа. Негови съученици при Амоний били видният християнски апологет Ориген и филологът Лонгин. Други известни клонове на неоплатонизма са антиохийският начело с Ямвлих, и африканският – с Прокъл.

Важно място във философията на Плотин заема принципът на иерархията, чрез която се представят основните форми на действителността. Три са по-съществените от тях: Единното, Умът и Душата. Същите отговарят на трите велики гръко-римски божества: Уран, Кронос и Зевс. Логиката в мисленето на неоплатониците разчленява Общото на отделни елементи, които впоследствие обединява пак в Единното. Умът е самото битие или идеите. Той е словото и действието на Единното. Третият компонент – Душата, е най-нисшата степен на духовния свят. Плотин изобразява душата на космоса като море, в което е потопен природният свят, а тялото се намира в душата.
Неоплатониците често си служат с термините „ипостас“ и „Логос“. Последния представят като посредник между отделните „висши“ и „по-нисши“ ипостаси. Тези два термина ще намерят широко приложение в християнската догматика, макар и в друга семантика и интерпретация.
Като синтез и апотеоз на възгледите на Плотин звучи заключителната фраза на неговото произведение: животът на щастливия човек се състои в „постоянното бягство от този свят“. Колко близко по същност е до християнството това заключение, което по свой път насочва мислите и въжделенията на вярващите към „бягството от мира сего“, към спасението и надеждата за справедливо въздаяние в „отвъдния свят“.
Беглият поглед върху философско-религиозните учения на късноезическата епоха преди появата на християнството и по време на неговото първоначално разпространение навежда на няколко по- съществени извода. Първият е, че независимо от голямото разнообразие на култовете, много от тях се свързват с философията. Чрез нея се лансира идеята за единния всемогъщ Бог, Който е вечен и безтелесен. Другите богове са само Негова функция, отделни проявления на Неговата същност. Нито един от тях не изчерпва необятната същност на Бога. Обратното е заблуждение на националните религии, които по принцип стесняват понятието за Единния Бог.
Приоритетът на Небето е безспорен. Земята като топос и символ на материята и преходното заема второ място. Истинското богопознание е достижимо само за посветените, за философите, които са призвани да бъдат посредници между „хората на духа“ и „хората на плътта“.
Всички гореспоменати идеи, учения, школи и направления засягат един сравнително тесен кръг от гръко-римското общество – образованите хора и интелигенцията. Огромната маса от населението и неговата най-представителна част – селячеството, остава вярна на старите, примитивни земеделски култове. И все пак онова, което прониква сред необразованите, е смътната представа за безсмъртието на душите, вярата в различно определения „отвъдземен живот“, възмездието и най-вече добродетелността на труда.
Философските възгледи преди появата на християнството представляват тъжно зрелище на западащия античен гений. Тази констатация се отнася не само до нравствения облик на гръко-римското общество, но и до теорията, която тъпче на едно място. Липсата на изход кара хората да се мятат от стоическия ригоризъм и неопитагорейския аскетизъм към прагматичното епикурейство. Почитателите на стоицизма виждат крайния изход в самоубийството, а епикурейците предпочитат изтънчения хедонизъм. Голямата част от неизкусеното във философските размишления население търси изход в грубите развлечения.

Тъмните краски в тази религиозно-нравствена картина на римското общество в навечерието на новата ера не са умишлено сгъстени. Оспорваната понякога констатация, че духовната енергия на Античността е изчерпана като потенциал и възможности, е може би най-точната диагноза на нейното състояние. Ако приемем неоплатонизма като обобщение на най-доброто от философските търсения на Античността, веднага трябва да отбележим, че християнството възприема значителна част от неговите постановки при оформянето на Свещеното Писание и Свещеното Предание и след един своеобразен прочит ги представя като свои. В този смисъл духовната енергия на Античността не е пропиляна, а изцяло трансформирана.
Колкото до религиозните култове, те наистина се намирали в упадък. Повечето от тях възникват като национални вероизповедания в съвсем различни условия на обществено-политически отношения, които вече не отговаряли на космополитния характер на Римската империя около и след новата ера. Опитът да се постигне религиозно единство чрез масовизация на императорския култ или митраизма не дал очакваните резултати. Необходимо било цялостно религиозно преустройство, създаване на принципно нови нравствено-етични норми и критерии, както и въвеждане на принципите на монархизма. Всичко това не било по силите на нито едно от съществуващите тогава религиозни учения.
Естествената еволюция към индивидуализма и навикът на хората да се вглеждат в себе си, в своя вътрешен свят предизвиква необходимостта от човешко братство, а това вече е врата към християнството.
______________________________________
*Из книгата „Въведение в християнството“, изд. Булвест – 2000, С., 1992, с. 11-17. Същият текст е възпроизведен тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Изображение: авторът Георги Бакалов (1943-2012). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-bIO