(Из книгата „Тайнството Брак“, продължение от Съдържание 6, публикация № 1355 )
Любомир Тенекеджиев
И макар това първо раждане да се различава от останалите по факта на еднополовостта, то не дава основание да се счита, че същността на раждането в размножителния процес на хората самò по себе си е различно и греховно. Църквата признава и припознава репродуктивния процес като природна част от човека, като елемент от неговата природа още от първите векове (вж. св. апостол Павел Колосяни 2:18 и 1 Тимотей 4:3). Тя обаче признава единствено моногамията и забранява извънбрачните връзки с наложници или проститутки, което е нетипично, както за повечето източни общества в Римската империя, така и за нейния Запад в Европа (вж. Матей 19:4 и сл., Матей 5:28). Тя отрекла и сексуалните отклонения и предбрачните връзки – практика също непозната в античния свят[95].
Св. Иоан Златоуст от своя страна защитава разбирането, че привеждането в битие на Ева, не е в разказа в Битие 1:27. Според него този текст се отнася за времето, когато тя все още не е била създадена[96]. Благословението за размножение тя получила чрез женската природа, намираща се в първосъздадения Адам. „Още преди създаването на жената Бог я прави участница във властването над тварите и я удостоява с благословение[97]”. Той доразвива тезата си: „Творческата Премъдрост разделила това, което от самото начало било едно, за да може после отново да се обедини в брака това, което тя разделила[98]”.
Ако се възприеме интересната теза на Троицкий относно „раждането” на Ева (която е аргументирана с доста библейски цитати и светоотечески мнения), трябва да се постави относителен знак на равенство между него и последвалите раждания в грях. Изключително трудно е за човешкия разум да направи сравнение между великото чудо, произтекло по време на творческия акт, с чудото на познатото раждане на падналия в грях човек. Все пак, имайки предвид, че човешкият разум не може да се докосне до великите божествени тайни, тази теза може да доведе до някакво логическо удовлетворение. И в този случай участие са взели двете природи – мъжката и женската, които са били притежавани в пълнота от Адам. И макар да има съществени различия между полученото от Ева индивидуално битие и познатото ни раждане в грях, има известни основания да се счита, че то по същество може да бъде определено като раждане. Божественото Откровение обаче, според известния богослов, говори и за еднo друго безгрешно раждане – раждането на Иисус Христос. Тук не би могло да има никакви разномислия, защото това е един от главните християнски догмати, получил своята еднопосочна и здрава библейска аргументация в творчеството на редица корифеи на светоотеческата мисъл[99].
Ако се направи паралел между тези два случая на безгрешно „раждане” с обичайното, за което е казано: „Ето, в беззаконие съм заченат, и в грях ме роди майка ми” (Псалом 50:7), ще се забележи, че раждането, е богоустановена норма, а греховността в него е привнесена като последица и деформация от първия грях. Тази греховност лежи не в същината на раждането, а трябва да бъде търсена в човешката злоупотреба с даруваната способност за възпроизводство – в похотта. Увредената човешка природа вече не се подчинява и извращава вложения в нея закон и го превръща от възвишено съкровище в унизителен стремеж и плътска самоцел[100]. И все пак, когато се търси богословската аргументация на даден въпрос, неминуемо трябва да се погледне в текстовете на Свещеното Писание. Естествено първата книга на Библията – Битие съдържа достатъчно информация по дискутирания въпрос. В духа на православието обаче тези текстове трябва да бъдат прочетени в традицията на Църквата, да бъдат поставени в контекста и съобразени с духа на християнското Предание. Те имат свой контекст, от който не може да бъдат извадени.
Относно сътворяването на Ева Библията говори: „И даде Господ Бог на човека дълбок сън (еврейски tardem); и когато заспа той, взе едно от ребрата му и запълни онова място с плът. И създаде Господ Бог от реброто, взето от човека, жена, и я заведе при човека“ (Битие 2:21-22). Относно раждането на Иисус Христос е казано, че св. Дева Мария отговаря на Ангела благовестител: „Мъж… не познавам” (Лука 1:35). В тези думи тя влага смисъл, че за разлика от Ева (Битие 4:1), за нея са чужди свързаните със зачеването съзнателни преживявания. Св. евангелист Иоан Богослов пък казва, че чедата Божии ще се раждат не от „поход плътска (έκ θελήματος σαρκός), нито от похот мъжка” (Иоан 1:13). И двата библейски текста имат една обща тенденция. Те акцентират върху безсъзнателния момент в акта на раждането. Св. Иоан Златоуст даже твърди, че за самото произлизане на жената от него Адам би могъл да узнае само чрез откровение Божие[101].
За всички последвали раждания в грях е общовалиден смисълът на библейския текст: „Адам позна (еврeйски iada) Ева, жена си; и тя зачена и роди Каина” (Битие 4:1). Логиката показва, че разликата между безгрешното раждане, за което говори Троицкий, и раждането в грях, е съсредоточена в различното съдържание на употребените в Битие термини. Явно различието между безгрешното и греховното раждане може да се търси в различието на двете еврейски думи tardem (дълбок сън) и iada (позна). В разказа, цитиран относно безгрешното раждане, Свещеното Писание два пъти подчертава, че то е станало по време на сън. В гръцките преводи това състояние е посочено с различни думи[102].
Следователно, би могло да се заключи, че основна разлика между безгрешното и обичайното за нас раждане се изразява в това, че първото се осъществява без намесата на човешкото съзнание, повлечено от греховността, а второто тъкмо обратното. Явно това различие касае отсъствието или наличието на похотта[103].
И все пак, за да разберем по-точно разликата между tardem и iada е необходимо да вникнем по-дълбоко в съдържанието на двата термина плът (гръцки σάρξ; еврейски baŝar) и тяло (гръцки σώμα; еврейски bela).
В езическия гръко-римски свят хората живеели със съзнанието, че тялото принизява хората до животните: дори се е смятало, че боговете със своето лукавство са направили тялото на хората да страда от животински слабости, включително стремежът за репродукция. По тази причина благородник от висшите класи не можел да си позволи прекадена разпуснатост, но пък не било добре да се преминава и в прекадена въздържаност. Тялото и плътта трябвало да бъдат контролирани умело, както умел кочияш води трудни за опитомяване коне. За простолюдието това поведение не било задължително. Напротив, те се оставяли да бъдат водени от страстите си[104].
В новозаветните текстове обаче употребата на тези понятия има контекстуален характер. В посланията на св. апостол Павел думата „плът”, когато носи нравствена идейност, има отрицателен смисъл и се свързва с човека в греховното му състояние, а думата „тяло” има положителен, индивидуален смисъл. Това, което виждаме в Евангелието според св. евангелист Иоан и по-късно при св. Игнатий Богоносец, е че думата „плът” е натоварена положително и е по-близо до древноеврейската употреба на думата baŝar[105]. „Плът”, в контекста на древноизточната образност, изразява общата за всеки вид жива субстанция, докато „тяло” (еврейски bela) означава индивидуален организъм[106]. Всеки животински вид има своя особена, но обща за всички представители на рода плът. В същия смисъл самият св. апостол Павел казва: „Не всяка плът е все еднаква плът: друга е човешката плът, друга е скотската плът, друга – рибешката, друга птичата” (1 Коринтяни 15:39). Тази плът се проявява в хранене, размножаване и други характерни особености. Във висшите животни тя създава органи за добиване на храна и защита на индивида. И колкото едно животно е по-съвършено, толкова първичните задължения на плътта – хранене и размножаване, отстъпват на индивидуалните – добиване на храна и съхраняване на индивида[107]. Посочените особености на пръв поглед създават невярно впечатление за индивидуално битие на висшите животни. Но тази организираност при тях можем да отдадем на обвързаността им с човека, за която ставаше въпрос по-горе.
Ако обърнем поглед към разказа на Свещеното Писание, засягащ сътворяването и съществуването на животните, ще забележим, че те са сътворени според рода им (Битие 1:24-25), а по отношение на човека – по образ и подобие Божие (Битие 1:26-27). Тази разлика обяснява най-точно от една страна различието между човека и животните, а от друга причините за безсъзнателното раждане извън греха. „Неразумните същества – казва атонският старец архимандрит Плакидас – животните, растенията, цялата природа – съществуват реално само като индивиди от даден виц. Индивидът се различава от другите по това, което само той притежава, а именно по частицата материя, изграждаща неговото тяло, и по отличителните черти, съставляващи неговата идентичност. Материята когато не е преобразена от Божиите енергии, представлява принцип и индивидуалност, а тя ражда неприобщаемост. Индивидът не може да съществува като такъв, не може да утвърди себе си, ако не се различи от другите и ако в крайна сметка не им се противопостави, за да защити онова, което е само негово. Човекът, обаче, сътворен по образ и подобие Божие и причастен на духовната природа, не е просто индивид. Той е личност. Личността се оразличава от другите личности не като си присвоява нещо, непринадлежащо на останалите, нито като се обособява чрез проявими особености, но като бъде носител на битие, несводим към никой друг и притежаващ по свой собствен начин (τρόπος) това, което всички са и което всички притежават. Личността е общение”[108]. Индивидуалността при животните е само форма, чрез която се въплътява родът. Благословение за плодородие в Свещеното Писание се дава на нисшите животни, сътворени в петия ден, а за създадените по-късно се премълчава. Това е така, защото нисшите животни се явяват като тип на цялото животинско творение[109].
Човекът е венец на божието творение. Макар да е в безусловна обвързаност с целия материален тварен свят, той има и своите особености, които го различават от него. В него отношението между плът и тяло е различно. Създаден не според рода, а по образ Божи, той е призван да бъде личност. Колкото по-висше е едно животно, толкова повече са принизени в него родовите задължения и заострени индивидуалните. Но тъй като те са създадени според рода им, всички тези качества имат относително значение и не могат да бъдат наречени в истинския смисъл индивидуални. Ето защо при животните можем да говорим за плът, а не за тяло в истинския смисъл[110]. Хората също притежават своя обща плът. Всички те като род са една плът. Връзката между поколенията не е по тяло, а по плът. Децата са деца по плът (Римляни 9:8; Галатяни 4:23) и родителите са родители по плът (Евреи 12:9). Изобщо цялото човечество е свързано с родствени връзки по плът и затова е една плът (Филимон 16). Те не са „единосъщни” в собствен смисъл, тъй като тяхната човешка същност не е числово една подобно на същността на Пресвета Троица. Във всеки един от тях тази същност, или природа, се осъществява в конкретните измерения на отделната човешка ипостас, тоест тя се „ипостазира” в отделната човешка личност. Човешката личност не се различава от останалите човешки личности по същност, а по това, че отделната личност притежава по свой собствен начин онова, което всички останали човеци притежават[111].
Съпоставяйки човека с животинския свят в контекста на направените разсъждения, трябва да се има предвид, че при човека плътта има временно значение. В провиденциален смисъл тя трябва да изпълни предназначението си и да доведе човешкия род до предвидените от Божия Разум брой на организмите[112]. В есхатологично отношение тя трябва в крайна сметка да изчезне, заедно с нейните родови (хранене и размножение) функции (1 Коринтяни 6:13).
Човешкото тяло има своята вечна цел. То трябва да отобразява образа Божи в човека и е вечен храм на Светия Дух (1 Коринтяни 6:18)[113]. То е носител на общата човешка плът, но е с възможност да придобие вечност. Преносителката на повредите от първия грях – плътта, като обща за всички човешки тела, предава греха (респективно смъртта) на всеки човек. Това не се отнася за въплътеното Слово. Той приема истинска човешка плът чрез рождението от Дева, но в същото време, тъй като не е плод на плътска похот (Иоан 1:13), притежава чистата плът на първосъздадения[114].
От направените разсъждения става ясно, че на човешкия дух не е било отредено да взима участие в процеса на размножаване. Съзнанието (човешкият дух) трябва да бъде свързано единствено с човека, с тялото, а не с плътта, характерна за целия човешки род. Ето защо в момента, когато плътта на първосъздадения човек се деляла на два жизнени центъра, човекът бил безсъзнателен. Адам бил тогава само плът, а неговият дух, неговото съзнание били чужди на тези процеси[115].
Вярно е, че Адам и Ева създават потомство след грехопадението. Не бива обаче да се забравя фактът, че благословението за размножаване на човека го предхожда. Тук (Битие 1:28), както при благословението за размножаване на животните (Битие 1:22) и при благословението за размножаване рода на Ной (Битие 9:1), са употребени тъждествени термини. Това изключва възможността в единия случай да става въпрос за някакво различно размножаване от онова, за което се говори в другите два. Освен това, благословението за човека е дадено в тясна връзка с господството му над природата – „И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и господарувайте над морските риби (и над зверовете), над небесните птици (и над всякакъв добитък, над цялата земя) и над всякакви животни, които пълзят по земята” (Битие 1:28)[116]. То пък е обвързано с трудовата дейност и развитието на личността в общение с другите индивиди от същия вид. Човек, лишен от връзките с другите хора, е обречен да остане недоразвит, дори да загине. Той не може да се откъсне изцяло от конкретните условия на своя живот и дейност – както по отношение на себеподобните, така и на цялата заобикаляща го природа[117]”. Размножението в неговата същност не би могло да бъде едновременно израз на величието и на падението на човека. Както отбелязва професор протопрезвитер Николай Шиваров, в самия акт на сътворението (Битие 1:27 и 2:18) прозира, че човек не може да бъде сам[118]. Той може да се осъществява единствено в общение с други личности. В случая – с Ева.
В нашите разсъждения ще е добре да се проникне по-задълбочено и в думите на Спасителя: „При възкресението нито се женят, нито се мъжат, но пребивават като ангели Божии на небесата’’ (Матей 22:30; срв. Марк 12:25 и Лука 20:35). Църковният учител Климент Александрийски пояснява, че „Господ тук не осъжда брака, а дава лекарство против очакванията за плътска похот след възкресението”[119] . Животът след възкресението няма да бъде едно повторение и копиране на райския живот. Тогава всичко ще бъде ново и различно от онова, което е било в Рая и което е сега. Това се отнася и за човека, който пребивавал в Рая в тяло душевно (1 Коринтяни 15:44-46), но след възкресението трябва да приеме тяло духовно, заслужено чрез вяра и нравствени подвизи. Това тяло ще бъде безсмъртно и неподвластно на познатите ни потребности [120]. Защото като няма да притежават плът (Лука 20:36; 1 Коринтяни 15:49-50), няма да бъде зависимо от нейните проявления – хранене и размножение. Човеците не само че „няма вече да огладнеят, нито да ожаднеят” (Откровение 7:16), но няма вече да им е потребно нищо за поддържане на новите тела, още повече това касае размножението, защото вече ще е достигнат определения от Бога брой на светиитe[121].
В трета глава на книга Битие се описва грехопадението на прародителите. То има многоаспектни и многопластови последици. Оставяйки настрана подробностите, трябва да се отчете, че грехопадението на хората е подбудено от сатаната. Неговият бунт, според св. Григорий Нисийски и св. Ириней Лионски, е резултат от несъгласието да се приеме Божието намерение за Въплъщението. Сатанинската реакция е израз на омраза към човека, продиктувана от завистта, че Бог е решил да го въздигне чрез Въплъщението и Възнесението. Грехът на ангелите, отпаднали от Бога, е в това, че не са искали да приемат въздигането на Адам, създаден по образ Божи[122]. При човека грехът става възможен поради факта, че неговото битие е нестабилно. То няма своето основание в себе си. Човекът, излъган от сатаната, използвал злонамерено своята свобода. „Вместо да приеме обòжението като безсмъртен дар, той пожелал сам да си го присвои”[123]. С този акт попада под властта на демоничните сили. Всеки грях, който е извършен през дългата история на човешкия род, е действително повторение на вече сторения грях от нашия окаян прародител[124]. Първородният грях довежда след себе си катастрофални последици. Човекът се отчуждава от своя Създател, но и от цялата тварна природа. Преди грехопадението той има всички възможности за развитие и усвояване на околната среда, и най-важното – способност за богообщение. След грехопадението той се затваря в себе си, става егоцентричен. Битиеписателят е описал подробно първата егоистична проява. Тя се свежда до опита на Адам да прехвърли вината за злоупотребата със свободната си воля върху жената – Ева и косвено върху Бога, Който му е дал тази жена (Битие 3:12). Така егоизмът на човека – проява на греховността – се пренася и в междуличностните отношения. Той рефлектира от една страна върху способността му за общуване с Бога, а от друга, върху способността му за общуване между него и жената – поставяйки негативен отпечатък и върху привличането между тях. По отношение на последното, повредата се изразява в обличането на тази комуникация в греховна похот. Именно тя е онази тежка последица, която привнася в познатото ни раждане греховност и е тясно свързана с появата на физическата смърт. Св. апостол Павел казва: „Избягвайте блудството; всеки грях, що прави човек, е извън тялото, а блудникът против собственото си тяло греши” (1 Коринтяни 6:18). Тези думи определят блудството като самоубийство, защото блудникът действа в полза на собствената си смърт.
Самата смърт е резултат от временната победа на демонските сили и представлява разтрогване на вътрешното единство в човешкото същество. То е онтологическо следствие на отдалечаването от Извора на живота и съответно довежда до отдалечаване от останалите твари[125]. Първородният грях нанася сериозни, макар и не непоправими повреди на човешката природа. Според св. Василий Велики и св. Григорий Нисийски, чието мнение Православната църква е възприела като безусловно изразяващо учението на светите апостоли, Божият образ в човека след грехопадението е бил затъмнен и прикрит, но не загубен изцяло[126].
В какво се състои обаче затъмняването на Божия образ в човека?
Светоотеческият подход към този въпрос не е просто хуманистично тълкувание на личността, а разглеждане на човека в два коренно различни начина на съществуване[127]. Първият е наречен от Пергамския митрополит Иоан Зизиулас „ипостаста на биологичното съществуване”. При него човек съществува като плод от природната връзка между двама души и функционира на биологично ниво. Според него, тази биологично съществуваща човешка ипостас страда от два екзистенциални проблема, разрушаващи онова, към което се стреми ипостаста – да стане личност. Първият е „онтологичната необходимост”, която се изразява в природния инстинкт, неподчиняващ се на свободата, а функциониращ като неконтролируем импулс. Следствието от това е, че тази човешка ипостас не може да е себе си, претендирайки за абсолютна онтологична свобода, тъй като ще се наложи да отхвърли цялата заобикаляща я действителност [128].
Вторият проблем е следствие на първия и митрополит Иоан го нарича „проклятието на индивидуализма”. Той се свежда до разделението на ипостасите една от друга и пребиваването им в екзистенциална самота. Всяка ипостас изразява своята човешка природа в създаването на други човешки тела, или ипостасни единства, които на свой ред се опитват да изявят и утвърдят своята идентичност, отделяйки се от останалите вътрешноипостасни единства. Телесността пречи на тази биологична ипостас да се стане личност, тоест – казва митрополит Иоан, – „да се утвърди като любов и свобода[129]”. Естествен биологичен резултат от това състояние е смъртта. Тялото на човека, който принципно трябва да се стреми да стане личност, е отвело ипостаста в задънената улица на самотния индивид, който в даден момент трябва отново да се подчини на природната необходимост и да освободи място на следващата биологична ипостас. В тази ситуация той се оказва една екзистенциално трагична фигура, която неизменно остава неудовлетворена в края на своето съществуване. Той е резултат на екстатично еротичен акт, който е свързан с природната необходимост и е лишен от онтологичната свобода [130].Този същият еротичен биологичен акт, извършван по необходимостта на природата му, намираща се под влиянието на греха, го води неизменно до индивидуализма.
Егоизмът и индивидуализмът, които се базират върху себеутвърждаването, разкъсват естествените богоустановени отношения между мъжа и жената, разграждат вложената от Твореца дълбока връзка на любовта. По тази начин „Аз-ът” става неспособен да се разгърне и да приеме в себе си „другия”. Този процес, породен от греха и злоупотребата с волята, предизвиква дистанциране и разрушаване на естествените брачни отношения. Индивидът се старае да преживява сам като независим и необвързан. „Чувстваме се все по-застрашени от присъствието на другия. Принуждавани сме, и дори насърчавани, да считаме другия първо за свой враг, преди да може да погледнем на него или на нея като приятел. Общението с другия не е спонтанно – то се крепи на огради, които ни защитават от опасностите, подразбиращи се в присъствието на другия. Приемаме другия само доколкото не застрашава правото ни на личен живот, или доколкото е полезен за личното ни щастие”[131]. Няма никакво съмнение, че този начин за съществуване на човешката природа е пряко следствие от грехопадението. Оказва се, че е вродена наследствена патология, залегнала в основата на нашето съществуване. Тя, предаваща се от поколение на поколение, представлява страхът от „другия”. Както вече беше посочено, това е неминуемо „следствие от отхвърлянето на Другия par excellence – на нашия Създател, от първия човек – Адам, а преди него – и от демонските сили, които се разбунтували против Бога. Същността на греха е страхът от Другия, което е част от отхвърлянето на Бога”[132]. След като е утвърдено собственото „Аз”, следва отхвърляне на „другия”, вместо приемането му с любов. Точно този блуден акт е предпочел да избере Адам. Естествено, в тази ситуация, „другият“ се превръща във враг на утвърдилата се като единство биологична ипостас. „Помирението с Бога е необходимо предварително условие за помирението ни с който и да било „друг”[133]. Неминуемо при тези условия в брачните отношения се настаняват неизменните обвинения към „другия”, което е свързано с неспособността за самооценка и намиране на вината в себе си. Този тип поведение прераства във вътрешно оправдание на опитите да бъде нараняван „другия”[134].
При тези обстоятелства възниква онова, което днес се нарича „война между половете”. Тя има двустранен характер: от една страна мъжът се старае да подчини жената в полза на хедонистичните си апетити, а от друга страна егоизмът на жената я кара да се старае сляпо към самоутвърждаване, отделно oт естествената си половина – мъжа. Душата се разделя от тялото и под различни форми в човешката история започват да се настаняват пуритански идеи, които не се основават на свободата на волята и любовта, а на тежки социални ограничения[135]. Докато в нашето съвремие феминизмът се опитва да ограничи мъжката половина от човечеството[136], в исторически аспект мъжете са ограничавали сериозно жените. В гръко-римския езически свят жената, независимо дали е благородничка, свободна (от простолюдието) или робиня, е поставена в положение на пълно подчинение на мъжа. Той се изживява като възпитател и оформител на жената[137]. Тя няма никакво значение в общественото пространство. Нейните чувства и болки (дори родилните) са без значение, особено когато става дума за жена от нисшите класи[138]. Наблюдава се известна толерантност към предбрачните връзки на мъжете (в никакъв случай на жените). Дори в някаква степен се толерират хомосексуалните връзки преди и след брака при мъжете. Хомосексуалността при свободните мъже обаче се свързва най-вече с активната роля. Прието е робите да играят пасивната роля[139].
___________________________________
*Из книгата „Тайнството Брак“ от Любомир Тенекеджиев, издава Добротолюбие, С., 2009, с. 51-64. Публикувано тук с разрешението на автора.
[95]. Βουλγαράκης, ΄Ηλ. Op. cit., p. 70.
[96]. S. Joannes Chrysostomus. In Genes. hom. 10,5. – PG 53, 86.
[97]. Ibid.
[98]. Idem. In epist. аd Colos. hom. 12, 5. – PG 62. 387; срв. Троицкий, С. Брак и грех…, с. 24-25.
[99]. Троицкий, С. Пак там.
[100]. Пак там, с. 21.
[101]. S. Joannes Chrysostomus. In Genes. hom. 15. – PG 53, 123.
[102]. Вж. Троицкий, С. Брак и грех…, с. 31.
[103]. Пак там, с. 32.
[104]. Браун, П. Цит. съч. с. 48-51.
[105]. Мейендорф, Иоан. Введение в святоотеческое богословие. Вильнюс: RBR, 1982, с. 18.
[106]. Троицкий, С. Брак и грех…, с. 32.
[107]. Пак там, с. 34.
[108]. Дезей, архимандрит Плакидас. Сигурност в невидимото. Първооснови на християнското учение. София: Руенски манастир, 2007, с. 67.
[109]. Троицкий, С. Брак и грех…, с. 32.
[110]. Пак там, с. 33.
[111]. Дезей, архимандрит Плакидас. Цит. съч. с. 68.
[112]. Троицкий, С. Брак и грех…, с. 35.
[113]. Пак там, с. 35-36.
[114]. Пак там, с. 36.
[115]. Пак там, с. 37-38.
[116]. Вж. Вълчанов, Славчо. Човекът пред Божието творение (Към въпроса за библейско-богословския аспект на екологията). – Във: Вечното в двата библейски завета (Сборник с материали по библеистика). В. Търново, Слово, 1993, с. 67.
[117]. Шиваров, протопрезвитер Николай. Човекът като Божи образ и подобие и съхраняването на живота и целостта на творението – в светлината на Стария Завет (Необходимост от ново вникване в библейския текст). – Във: Вечното в двата библейски завета (Сборник с материали по библеистика). В. Търново, Слово, 1993, с. 80.
[118]. Пак там.
[119]. Clemens Alexandrinus. Stromata. 3, 5. – PG 8, 1198.
[120]. Срв. Augustinus. De civitate Dei, 14, 10. – PL 41, 415.
[121]. Троицкий, С. Брак и грех…, с. 37.
[122]. Сгоnk, G. Op. cit., p. 41.
[123]. Дезей, архимандрит Плакидас. Цит. съч. с. 81.
[124]. Пак там, с. 82.
[125]. Пак там.
[126]. Виж S. Basilius Caesar. Homiliae de hominis structura, I, 20 – PG 30, 29; срв. Sermones ascetici I. – PG 31, 869; S. Gregorius Nyssenus. De virginitate 12. – PG 46, 372-373.
[127]. Зизиулас, митрополит Иоан. Личност и битие. – В: Изтокът и Западът за личността и обществото (богословски перспективи). Праксис: В. Търново 2001, с. 50. Текстът представлява главата Priesthood and Being от цитираната по-горе Being as Communion.
[128]. Пак там.
[129]. Там.
[130]. Пак там, с. 52.
[131]. Зизиулас, митрополит Иоан. Общение и другост. – В: http://dveri.bg/content/view/5260/50/.
[132]. Пак там.
[133]. Там.
[134]. Φωτίου, Στ.΄Η πληρότητα τής αγάπης. Συμβολή στόν προσδιορισμό του σκοποϋ τής σεξουαλικής αγωγής. – In: Άγάπι καί Γάμος. Άθήναι, 1995, p. 31.
[135]. Ibid., p. 32 сл.
[136]. Виж Трайчев, Емил. Цит. съч., с. 100 сл.
[137]. Браун, П. Цит. съч., с. 33-38.
[138]. Пак там, с. 47-48.
[139]. Пак там, с. 53-54.
Изображение: авторът Любомир Тенекеджиев. Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-b47