Димо Пенков
Сократовият Бог е изпълнен с благосклонност и обич към всичко живо. Той е приятел на живите същества и особено на човека, когото е надарил с най-много благодеяния. Бог е добър и прави добрини на човеците. Сократ в разговор за същността на дълга казва на Адимант следното: “Но нали Бог в действителност е добър и нали трябва да се говори за Него като такъв[27].“
Бог е справедлив. Това, което Той върши, е справедливо. „… Трябва да се каже, отбелязва Сократ, че Бог прави само това, което е справедливо и добро и наказаните имат полза от наказанието си[28].“ Законите, които Бог внушава на хората, са също справедливи. “А според теб, Хипий, дали боговете определят справедливото за закон или нещо съвсем различно от справедливостта? – Друго не е възможно, кълна се; защото трудно друг някой би създал справедлив закон освен Бог[29].“
Бог е съвършен. Той е самото съвършенство. Като съвършен той не се нуждае от нищо. Присъщо на природата на Бога е да няма никакви нужди. “Аз мисля, казва Сократ на Антифонт, че да не се нуждаеш от нещо, е присъщо на боговете, а да се нуждаеш от колкото се може по-малко, е най-близко до божественото. Но от божественото няма нищо по-силно. Тогава най-силно е онова, което стои най-близко до божественото [30].“ Бог е щастлив. Ако щастието е неразделно от добродетелта, ако тo съпровожда нравственото усъвършенстване, то не може да отсъства там, където е самото съвършенство. Според Сократ “Бог не прилича на никое от познатите или познаваемите същества и е богохулство да го представяме чрез образи[31].“
Бог е разум, мисъл, мъдрост. Но не разум, отдалечен от света, отдаден на самото мислене и съзерцаване, а Разум деен, Който е в света, Който го е организирал, Който го поддържа и го управлява. Добър, мъдър, могъщ Бог желае и върши винаги само това, което е най-добро. Той винаги преследва цел, която е най-добрата. В света, така, както той е нареден от Бога, нищо не е напразно. Всичко е в служба на доброто. Бог е мъдрост. А мъдростта, както у човека, така и у Бога, е знание, знание за доброто. Мъдър човек е не този, който има едни или други знания, а този, който притежава знание за доброто. Защото такъв човек върши по необходимост това, което е добро. Същото е вярно и за Бога. Притежаващ науката за доброто в съвършена форма, Той гледа на доброто като на постоянна цел и върховен обект и нарежда всички неща с оглед на тази цел. Така че Божеството за Сократ е било не само отвлечена реалност, а едно живо Същество с постоянно въздействие върху ѝ в света. Към посочените тук качества Платон отнася още и качествата нетленност и вечно блаженство като присъщи на Бога, според Сократ[32].
Авторът Димо Пенков

Цялата философия на Сократ е непрестанен устрем към божественото и една вътрешна сигурност и усложненост на това божествено, съпроводена с аскетична себепожертвувателност. Нещо повече. Платон в своя “Алкивиад“ ни съобщава дори за пророчески копнежи у него. “Ти виждаш – говори Сократ там, – че на Бога не можеш да се молиш по сигурен начин, без да се боиш, дали не ще те отхвърли, като те чуе да изразяваш безумни желания. Затова ми се чини, най-добре ще е спокойно да изчакаме, докато дойде Един и ни научи, как следва да се отнасяме към Бога и към людете[33].“
Сократ не само допуска съществуването на Бога, но гледа на Бога като на Провидение. Учението на Божия Промисъл произтича от основния възглед на Сократ за Божественото у човека. Всеки мислител, който признава безусловното достойнство на човешката личност, също така, както и всеки вярващ човек, трябва да приеме съществуването на Промисъла. На това се основава и практическата религиозност на Сократ. Той е убеден, че гласът[34], който от ранната му възраст го предупреждава, когато пред него се явява мисъл, желание или нещо, което не е добро, е наистина Божи глас, е провиденциално откровение на Висша Сила, на Бога[35]. Провидението Сократ схваща не само като едно общо, всемирно Провидение, Което бди върху вселената в нейната цялост, нарежда и поддържа целия космос; но и като едно частно, специално Провидение, което се интересува от съдбата на отделния индивид. Провидение, Което, като един добър баща, бди върху всеки човек, вижда делата му, знае тайната на мислите и чувствата му, грижи се за него и му прави добрини според нуждите и заслугите му. “Сократ вярваше, че боговете знаят едно, а не знаят друго. Според Сократ на боговете всичко е известно – и думи, и дела, и намерения; те са навpeд u насочват хората във всичките им начинания[36].“
Съществуването на Провидението е извън всяко съмнение. Той допуска една действителна връзка между човека и Бога, било че човек обръща погледа си нагоре, било че Божеството се намесва в живота на човека. Бог се намесва в общия живот на човечеството, както и в живота на отделния човек. Затова човек има право да разчита на подкрепата на Бога, която чрез молитва, жертвоприношения, гадание или оракули той може да получи. Сократ е вярвал в гаданието, в оракулите, в сънищата. Той е вярвал, че чрез тях можем да добием ценни напътствия от страна на Божеството. Но Сократ е допускал обръщане към Божеството само в онези случаи, когато силите и способностите на човека са недостатъчни. Има неща, които са напълно достъпни за нас, които ние можем да схванем с помощта само на нашия ум и да придобием само с нашите собствени сили. За тях е излишно да се обръщаме към Бога. Такива са занаятите на дърводелеца, на ковача, на земеделеца, изкуството да се заповядва на хора, смятането, стопанисването, военното изкуство. Всички тези знания човешкият ум е способен, без чужда помощ, да схване и усвои. “От зли духове са обзети, казвал Сократ, онези, дето се допитват до оракула за работи, които боговете са дали на хората сами да решават; така някои се допитват примерно дали е по-добре да наемат опитен кочияш или пък някой непохватен, дали е по-добре на кораба да има обучен кормчия, отколкото необучен; да се търси отговор от боговете за нещо, което може чрез броене, мерене и теглене да се узнае…[37] “ Но има неща, които ние не можем да разберем само с нашия ум, които не можем да постигнем само с нашите собствени сили. Може да се каже, че най-важните знания боговете са запазили за себе си и те остават за човека обвити в мрак.“… Същественото в тези знания обаче боговете са отредили за себе си и нищо не разкриват на смъртните[38]“. Защото нито онзи, който добре обработва полето, знае кой ще прибира плодовете, нито който добре строи къща – кой ще живее в нея; военоначалникът не знае дали води войската към победа, държавникът – държавата към благополучие; вземе някой красавица, за да ѝ се радва, а не знае дали няма да си пати от нея; ако пък някой се ожени, за да се сближи с влиятелни хора в града, не се знае дали заради тях не ще загуби и отечеството си. Онези, които мислят, че в тези неща няма нищо божествено и че всичко става човешка воля, според него са обзети от зли духове[39]“
В такива и подобни случаи трябва да се търси помощ от Бога, ако се иска да се прозре в бъдещето. Ако някому обаче човешката мъдрост се стори недостатъчна, Сократ го съветваше да се обърне към гадателството. Защото онзи, който знае как боговете известяват волята си на хората, никога не ще остане лишен от техния съвет[40].“
Сократ е вярвал и в оракулите. От неговия живот знаем, колко сериозно той гледа на думите на делфийската жрица Пития, която го провъзгласила за най-мъдрия от всички древни гърци. Сократ е бил убеден, че чрез оракулите Божеството влиза в общение с човека и му разкрива бъдещето и своята воля. Същото е валидно и по отношение на сънищата[41].

Авторът Димо Пенков
Но ако светът е уреден и се управлява от Бога, и ако Бог се ръководи в своята дейност от идеята за доброто, как да се обясни съществуването на злото в света? Защото очевидно е, че в света има зло, както физическо, така и морално. Сократ мисли, че Бог не може да е автор на някакво действително зло. “Бог не е причина за всичко, а само за доброто[42]“ Злото, което е в света, е или привидно, или е в услуга на доброто, или ако е действително, не е дело на Бога. Злото, като зло, не може да е от Бога.
Привидно е физическото зло. Болките на тялото минават бързо и погрешно би било да им се приписва истинска реалност. Без реалност привидно зло е и смъртта. „… И ние, които смятаме смъртта за злина, мислим погрешно[43]“, заявява Сократ. Затова физическите злини не са в състояние да разрушат щастието на мъдрия и добродетелен човек, който е щастлив, защото е добър.
Но има и зло, което трябва да бъде признато за действително. Като например нравственото зло, несправедливостите, престъпленията на хората и прочее. Неоспорим факт е, че лоши дела се извършват. Много от случаите лошите и несправедливи хора успяват повече и поне на пръв поглед са по-щастливи, отколкото добродетелните. Тези и подобни факти изпълват душата със съмнения относно Провидението, карат едни да не вярват в съществуването на богове, други да приемат, че те съществуват, но не се интересуват от човешките работи. Сократ мисли, че за този нравствен безпорядък не може да се вини Провидението. Провидението желае и търси да осъществи винаги най-доброто. То е създало и човека така, че и той желае и търси да осъществи винаги най-доброто. Но като последица от ограничеността на познанията му следствие заблужденията, на които често пъти е жертва, човек върши порочни дела и престъпления. Става автор на зло. От човека обаче зависи това зло да бъде премахнато. Злото се премахва чрез посвещаване на умовете. Този вид зло, доколкото то е реално, не може да бъде приписано на Бога, а трябва да бъде обяснено с несъвършенството на човешката природа.
Изобщо, ако в света действително има зло, то трябва да бъде приписано на нещо различно от Бога. В никакъв случай то не може да бъде дело на Бога, тъй като всичко, което иде от Бога, е добро.
Къде обаче може да се крие причината на злото? От това, което знаем за Сократ, не може да се даде ясен и точен отговор на този въпрос. Навярно изворът на злото е в материята. Изглежда основното схващане на Сократ е било дуалистическо. Един не много ясен дуализъм, допускащ вечното съществуване на една материя и на един Бог, Който ѝ е дал форма. Божеството винаги желае доброто, но то не е единствената реалност и затова, въпреки неговата добра воля, злото може да съществува. Знаем, че Сократ не е обичал да се занимава много с космологически проблеми, тъй като е считал, че те превишават силите на човешкия ум. Но изглежда, че е приемал, че светът, който Бог нарежда, управлява и поддържа, не е изцяло творение на Бога, и че делото на Бога се е състояло в оформянето на една съществуваща вече материя. Този дуализъм позволява да се примири съществуването на злото с допускането на Провидение. Примиряването е значително улеснено от факта, че Сократ схваща Бога като могъщ, но не и като всемогъщ[44].
Авторът Димо Пенков

Най-важна, разбира се, е мисълта за един Върховен Бог. Наистина Сократ говори и за богове, но монотеистичната тенденция е ясна и тя отдалечава неговото богословие от съвременния му и традиционен политеизъм. Сократ се отдалечава от обикновените религиозни схващания на своите съвременници и по това, че нито на Върховния Бог, нито на no-нисшите богове той не приписва страстите или пороците на хората. Той отхвърля суеверията, които представят боговете с човешки недостатъци[45].
Според Сократ най-ценния дар на Божеството е съвършената душа, която То е дало на човека. „Бог, казвал Сократ, не е ограничил грижите си само върху тялото; което е най-важното, Той е дал на човека най-съвършена душа[46]“ Сократ е различавал рязко душата от тялото и вижда в душата това, което придава достойнство на човека. И според свидетелството на Ксенофонт и според това на Платон, Сократ е учел, че същественото у човека е душата[47]. Човекът е душа, която си служи с тяло. Душата на човека не е едно самотно явление във вселената. Тя не би могла да съществува, ако нямаше всемирна душа. Откъде би могла да произлезе човешката душа, ако не от Душата, която одушевява вселената. С други думи, душата на човека е една частица[48] от Бога.
Споделяйки природата на Бога, душата на човека е неразрушима като Божеството.
Доказателствата на Сократ за безсмъртието на човешката душа са ни известни от Платоновите диалози Федон, Апология и други. И от Киропедията на Ксенофонт. В последното съчинение умиращият Кир изказва мисли върху смъртта и безсмъртието на душата, които има всички основания да са Сократови дотолкова, доколкото те са в духа на всичко, което знаем за него. От кого другиго, ако не от Сократ, би могъл Ксенофонт да вземе мислите, които влага в устата на Кир? “Впрочем, деца мои, аз така и не можах да повярвам, че докато се намира в смъртно тяло, душата е жива, а когато го напусне, умира. Напротив, аз виждам, че всъщност душата превръща смъртните тела и живи, докато се намира в тях. По същия начин не мога да повярвам, че душата ще остане безразсъдна, щом се откъсне от безразсъдното тяло. Точно обратното, когато разумът се отдели в своето несмесено и чисто състояние, тогава очевидно той постига и своята най-голяма разсъдъчност. Така че при разпадането на човешкото тяло всяка негова частица без съмнение се връща при своето единородно начало, ала не и душата. Тя единствена е невидима и когато присъства в тялото, и когато го напуска[49].“
Федон е разказ за последните часове на Сократ. Диалогът е посветен на доказване безсмъртието на душата. Сократ излага редица аргументи в полза на възгледа за бъдещ живот. Той например дефинира смъртта като отделяне на безтелесната част на живия човек – душата на неговата физическа част – тялото. И още нещо: тази безтелесна част е подложена на много по-малко ограничения, отколкото физическото тяло. “Я помисли, Кебете – рече Сократ, – дали от всичко казано дотук не следва, че душата е съвсем подобна на Божественото, безсмъртното и умопостигаемото начало, на еднородното, което не може да се разпада и което винаги е еднакво със себе си, докато тялото от своя страна е съвсем подобно на човешкото и непостижимото за ума начало, на разнородното, което се разпада и никога не е еднакво на себе си… Значи, щом е така, на тялото подхожда да се разпада лесно, а на душата изобщо да не се разпада…[50]“
Необходимо е да отбележим, че подобни мисли се съдържат и на много други места. В Държавата например Сократ, беседвайки с Главкон, казва: “Не чувстваш ли, че нашата душа е безсмъртна и никога няма да погине?[51]“ Или пък: “Ако душата не погине от никакво зло, нито свое, нито чуждо, явно е, че трябва да е вечна, а щом съществува винаги, тя е безсмъртна[52].“

Древногръцкият мислител Сократ (469-399 преди Христа)
И все пак за Сократови бихме могли да считаме аргументите, които се намират във Федон и в Киропедията. Съгласието между Платон и Ксенофонт в случая може най-лесно да се обясни, като се приеме, че и двамата излагат това, което действително е учел общият им учител.
В едно сравнително изучаване на тези две съчинения може да се заключи, че Сократ е приемал, че душата е безсмъртна главно поради следните четири съображения:
Защото душата е различна от тялото и е негова господарка.
Защото душата е принцип на живот.
Защото виждаме, че тялото при смъртта се разлага, когато подобно нещо не виждаме да става с душата.
Защото душата изглежда да живее най-самостоятелно и най-енергично през време на съня[53].
Сократ наистина не е първият, който е утвърждавал божествената природа на душата и нейното лично безсмъртие, но при него това убеждение е представено с особена сила[54].
“Самата личност на Сократ, казва княз Трубецкой, изпълнена с духовен живот, повече от всякакви документи свидетелства за безсмъртието[55].“
Сократ е от онези личности, които във всички епохи на историята поставят въпроси пред философията и обществото, предизвикват духовете и традицията, създават проблемни ситуации и същевременно насочват мисълта към тяхното разрешаване. Така критиката, която той упражнява на грубия антропоморфизъм, засяга дълбоко основите на митологията. Схващането на Божественото като по-обща природа, главният атрибут на която е духовната ѝ същност, подобна на всеобщия разум се оказва трудно за асимилиране и възприемане[56]. За отбелязване е, че Сократ се опълчва срещу дейността и възгледите на материалистите и софистите, които повече или по-малко насаждат критицизъм и скептицизъм относно култовете и подкопават основите на религиозния светоглед. В тази връзка търси доводи за съществуването, което чрез Провидението ръководи и напътства действията на хората. Той издига принципа на телеологизма като основание за съществуването на Божествената природа[57].
Всяко нещо следва своята непосредствена причина, която, от своя страна, е насочена към друга, no-висша причина. Действащите причини са подчинени на финалните причини. Всичко в последна сметка се оказва подчинено на Върховната Цел или Причина, на Божествената причина.
Древногръцкият мислител Сократ (469-399 преди Христа)

Сократ, този титан на философската мисъл, който е допринесъл твърде много за развитието на философията и богословието, завършва своя земен път осъден на смърт чрез изпиване на чаша отрова[58] през 399 година преди Христа. Сократ е бил обвинен, че развращава младежта и че въвежда нови божества.
Нелепа смърт за един велик философ и богослов!
Неговият образ, неговият дух обаче не е умрял и е станал нравствена сила на човечеството. Едва ли има мисъл, изказана от Сократ, която да не е влязла в духовната съкровищница на човечеството![59]
________________________________________
*Публикувано в Богословска мисъл, 1998, кн. 1, с. 31-43. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[27]. Платон. Държавата. Пос. съч., с. 83.
[28]. Пак там, с. 84.
[29]. Ксенофонт. Пос. съч., с. 127.
[30]. Ксенофонт. Пос. съч., с. 43.
[31]. Ринер, А. Истинските разговори на Сократ. С., 1931, с. 38.
[32]. Пенов, Д. Сократ за религията. Сп. Духовна култура, кн. 1 и 2, С., 1940, с. 26.
[33]. Klimke, Fr. Hauptrobleme der Weltanschaung. Munchen, 1910, S. 59; Glum. По Пенов, д-р Д. философия и мироглед. C., 1941, c. 19-20.
[34]. Вж. Трубецкой, Князь Сергей Николаевич. Пос. съч., с. 230-231
[35]. Пак там, с. 230.
[36]. Ксенофонт. Пос. съч., с. 22-23.
[37]. Пак там, с. 21; Вж. Радев, Р. Пос. съч., с. 73.
[38]. Ксенофонт. Пос. съч., с. 20.
[39]. Пак там, с. 20-21.
[40]. Там, с. 136.
[41]. Вж. Платон. Апология. Пос. изд., с. 56.
[42]. Платон. Държавата. Поc. изд., c. 85.
[43]. Платон. Апология. Поc. изд., c. 63.
[44]. Саръилиев, проф. И. Поc. съч., c. 221-222.
[45]. Вж. Платон. Държавата. Пос. изд., с. 80-81; Платон. Ефтифрон. Пос. изд., с. 92.
[46]. Цит. по Саръилиев, проф. И. Пос. съч., с. 223.
[47]. Вж. Платон. Алкисиад. Пос. изд., с. 231-238.
[48]. Вж. Ксенофонт. Пос. съч., с. 121.
[49]. Ксенофонт. Киропедия. Превел от старогръцки В. Атанасов. Под ред. На Г. Михайлов, А. Николов, Б. Богданов. Нар. култура. С., 1995 с. 318-319.
[50]. Платон, Федон. Съставил Г. Михайлов, в Избрани диалози. С., 1982, с. 187-188.
[51]. Платон. Държавата. Пос. изд., с. 414.
[52]. Пак там, с. 417.
[53]. Саръилиев, проф. И. Пос. съч., с. 226-227.
[54]. Пак там, с. 252.
[55]. Трубецкой, Князь Сергей Николаевич. Пос. съч., с. 231.
[56]. Радев, Р. Пос. съч., с. 15.
[57]. Пак там, с. 49.
[58]. Вж. Платон, Федон. Пос. изд., с. 228-231.
[59]. Саръилиев, проф. И. Пос. съч., с. 253.
Изображения: авторът Димо Пенков и древногръцкия мислител Сократ (469-399 преди Христа). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-apR