Тотю Коев
в) Лично свойство на Светия Дух
Личното свойство на Дух Свети, по което Той като вечна Ипостас на троичния Бог се отличава от Отца и от Сина, е Неговото изхождане (εκπόρευσις) от Отца. За това свидетелства Сам Спасителят: „Кога дойде Утешителят, Когото Аз ще ви пратя от Отца, Духът на истината, Който изхожда от Отца, Той ще свидетелства за Мене“(Иоан 15:26). Тези думи на Иисус Христос показват ясно, че Дух Свети е самостойна Ипостас, че Той изхожда от Отца и че се изпраща в света чрез Сина. Има разлика по същина между вечното изхождане на Светия Дух от Отца и временното Му изпращане в света от Отца чрез Сина. Отец изпраща Светия Дух като вечно изхождащ от Него, а Син Го изпраща по силата на общението и единството Им. Вечното ипостасно изхождане на Светия Дух е от единия Отец като Източник и Начало на Божеството. Всякакво участие на Сина във вечното изхождане на Светия Дух се изключва от Православната църква.
Светия Дух се изпраща в света от Отца и Сина, за да бъде Той Утешител, Наставник и Свидетел за изкупителния подвиг на въплътилия се Син Божи. Като равнобожествено Лице на Света Троица, като Бог Дух Свети продължава делото, което другото Лице (въплътилият се Син Божи) извършило като Богочовек[33].
Както раждането на Сина от Отца става по тайнствен и неразбираем за нас начин, така и изхождането на Свeтия Дух от Отца е тайнствено и непостижимо за нас. Вечното изхождане на Светия Дух от Отца подчертава, от една страна, вечната разлика между Него и другите две Лица, и, от друга страна, изтъква, че във всичко останало Той е равен с Отца и Сина.
Авторът Тотю Коев (1928-2006)

Тук е уместно и необходимо да се засегне, макар и в схематична форма, и спорният между Изтока и Запада въпрос относно двойното изхождане на Светия Дух – от Отца и от Сина, и свързаната с него добавка (Filioque) в Символа на вярата. В древност споровете относно Filioque са оказали съществено влияние в процеса на отчуждението между източните и западните християни. При сегашните междуцърковни икуменически връзки този въпрос отново придобива актуалност. Тук ще оставя настрана историческата част относно Filioque (възникване, оформяне, официално възприемане от Западната църква, спорове между Изтока и Запада и други) и ще се спра само на онези библейски текстове, които са в основата на богословския спор.
1.Първият от тези библейски текстове е: „Кога дойде Утешителят, Когото Аз ще ви пратя от Отца, Духът на истината, Който от Отца изхожда, Той ще свидетелства за Мене“ (Иоан 15:26). За нас, православните, тези думи на Иисус Христос не дават основание да се мисли за изхождане на Дух Свети и от Сина. Към казаното по-горе относно изхождането на Светия Дух от Отца тук трябва да се добави следното: в цитираните думи на Иисус Христос са употребени две глаголни форми в различно време – „ще изпратя“ и „изхожда“. От това се вижда, че тези думи указват на различни състояния на Светия Дух. „Изхожда“ (εκπορεύεται) – сегашно време, изразява вечното и неизменно състояние на Дух Свети в Божествената Троица. Аналогичен случай има и с второто Лице. За да обозначи Своето вечно състояние, въплътилият се Син Божи е употребил спомагателния глагол „съм“ в сегашно време. Той казва: „Преди Авраам да е бил, Аз съм“ (Иоан 8:58). Другата глаголна форма — „ще изпратя“ (εγώ πέμψω), сочи на временното изпращане на Светия Дух в света. Това изпращане Спасителят многократно е изразявал с глаголни форми в бъдеще време, например: „(Отец) ще ви даде друг Утешител“ (Иоан 14:16); „Утешителят, Дух Свети, Когото Отец ще изпрати в Мое име“ (14:26). Тук „ще изпрати“ сочи на определено Лице, Което вече съществува, а „изхожда“ показва начина на произхождането на това Лице.
Ако Дух Свети наистина изхождаше и от Сина, не би било необходимо Иисус Христос да каже, че Той ще помоли Отца. Думите „Който от Отца изхожда“ показват пределно ясно, че Дух Свети не изхожда и от Сина. Иисус Христос е говорил винаги ясно и разбрано. Така би постъпил Той и в този случай. Ако Дух Свети изхождаше и от Сина, естествено беше Той да каже: „Който от Нас изхожда“ или „Който от Отца и от Мене изхожда“. Фактът, че не е казано така, е доказателство, че Сам Христос прави разлика между вечното ипостасно изхождане на Дух Свети, което е свързано с Отца, и временното Му изпращане в света, което е свързано с Отца и Сина.
2.Думите на Иисус Христос: „Всичко, що има Отец, е Мое“ (Иоан 16:15) също не насочват мисълта към изхождане на Дух Свети и от Сина. Син по същност и по Божество има всичко, което има Отец, както и Отец има всичко, което има Син – Те имат само различни свойства. И Дух Свети по същност и по Божество има всичко, което имат Отец и Син, освен личните свойства, по които трите Лица се различават. Ако личните свойства биха се променяли или смесвали, би престанала да съществува самата Троица, тоест би престанал да съществува Бог. Ако от думите на Христа: „Всичко, що има Отец, е Мое“ се прави заключение, че Дух Свети изхожда и от Сина, би трябвало да се приеме, че Син притежава и свойството на Отца – нероденост; или че Той се ражда и от Дух Свети, защото се ражда от Отца. Все по тази логика следва и заключението, че и Отец се ражда и въплъщава. На свой ред всичко това води до отричане личните свойства на трите вечни и неизменни Лица на Света Троица.
3.Не могат да се отминат без нужното внимание и следните библейски текстове: „Утешителят, Дух Свети, Когото Отец ще изпрати в Мое име, Той ще ви научи на всичко“ (Иоан 14:26); „ А кога дойде Оня, Духът на истината, ще ви упъти на всяка истина; защото от Себе Си няма да говори, а ще говори, каквото чуе… Той Мене ще прослави, защото от Моето ще вземе и ще ви възвести“ (Иоан 16:13, 14).

Тези думи на Христа говорят не за вечното изхождане на Светия Дух, а за временното Му изпращане и дейност в света във връзка с изкупителното дело на Богочовека Иисус Христос. Вярно е, че Дух Свети „от Себе Си няма да говори“, както и всяко Лице на Света Троица фактически никога не говори изключително от Себе Си, а от едната Божия същност. И за трите Лица истината е една, и когато някое от Тях говори, говори едната и съща истина само че говори от Своето ипостасно свойство. Затова и Дух Свети не ще говори от Себе Си, тоест не ще казва нещо, познато или присъщо само на Него, а ще говори и възвестява това, което Спасителят преди Него е говорил; чрез благодатното Си действие ще подпомага учениците Христови да възприемат истини, които преди не са били в състояние да възприемат (Иоан 16:12). В споменатите текстове Иисус Христос използва глаголни форми в бъдеще време: „ще изпрати“, „ще научи“, „ще упъти“, „ще говори“, „ще прослави“, „ще вземе“, „ще възвести“. Това е доказателство, че тук не става дума за вечното ипостасно изхождане на Светия Дух, а за временното Му пращане в света, който е обект на спасение във и чрез основаната Богочовека Христа Църква.
Освен споменатите тук библейски текстове, необходимо е да се приведе поне по една мисъл от най-известните източни църковни отци, особено от IV-ти век насам, за да се разбере какво всъщност е тяхното учение по този въпрос.
Казано принципно, нито един от източните църковни отци не споделя мисълта за вечно двойно изхождане на Светия Дух. Тази мисъл изобщо е чужда на източното богословие. Тук е развита идеята за временното изпращане на Светия Дух чрез Сина (δι’ Іιού, per Filium).
Св. Атанасий Велики учи ясно за изхождането на Светия Дух от Отца и за временното Му изпращане: „Ако (еретиците) биха разсъждавали правилно за Сина, те правилно биха разсъждавали и за Духа, Който от Отца изхожда, и бидейки родствен на Сина, се дава от Него на учениците и на всички вярващи в Него“[34]. Той е родствен на Сина в смисъл на единосъщен с Него, а не на изхождащ от Него. „Отец твори всичко чрез Сина в Свeтия Дух…, Отец като начало и извор“[35]. Началото е едно, както и изворът е един.
Според св. Василий Велики Дух Свети изхожда от Отца, а се явява и познава чрез Сина. „Корен и извор на Сина и на Светия Дух е Отец[36]“. „Дух Свети, макар и съединен със Сина, има Свое битие, което зависи от Причината, тоест от Отца, от Когото Той изхожда[37]“;.

Св. Григорий Богослов говори преди всичко за единосъщието и неразделността на Божествените Лица. И в тази връзка ясно и недвусмислено утвърждава: „Един е Свeтия Дух, Който от Отца изхожда… Синът и Светият Дух са от Отца“[38].
Като използва слънцето за сравнение, св. Григорий Нисийски образно и ясно свидетелства за изхождането на Свeтия Дух от Отца: „Да си представим не лъч от слънцето, но от нероденото Слънце друго Слънце, Което заедно с първото възсиява чрез раждане от Него… и след това друга такава Светлина по същия начин, неотделена с промеждутък от време от родената Светлина, но сияеща заедно с Нея, а имаща причината на битието Си от първообразната Светлина“[39].
„Ние изповядваме, пише св. Кирил Александрийски,че Духът произхожда от Оногова, от Когото всичко получава живот. Животворният Дух Свети произхожда от Отца по неизразим начин, а се дава на тварите чрез Сина [40]“.
Св. Иоан Дамаскин, като резюмира светоотеческата мисъл за Светия Дух до негово време, изповядва: „Дух Свети не е Син на Отца, но Дух на Отца, Който от Отца изхожда. Защото никакво възбуждане не става без Духа. Но Той е също и Дух на Сина, обаче не в смисъл, че има битие от Него, а поради това, че изхожда от Отца чрез Сина; защото има само един Виновник – Отец… Не казваме, че Духът е от Сина, а изповядваме, че на нас Той се явява и дава чрез Сина“[41].
Боготкровената истина за личното свойство на Свeтия Дух Православната църква от древност ревностно пази и вярно преподава не само чрез богословско-теоретическата мисъл, но и чрез молитвени песнопения, особено на празника Петдесетница. Едно от тях гласи така: „Приидите, людие, триипостасному Божеству поклонимся, Сину во Отце, co Святим Духом: Отец бо безлетно роди Сина, и Дух Святы бе во Отце, co Сыном прославляем: едина сила, едино существо, едино Божество, Емуже покланяющеся, вси глаголем: Святы Боже, вся содеявый Сыном, содейством Святаго Духа: Святый Крепкий, имже Отца познахом, и Дух Святый прииде в мирь: Святый Безсмертный, утешительный Душе, от Отца исходяй, и в Сыне почиваяй: Троице Святая, слава Тебе“ (Из богослужебните песнопения на празника Петдесетница).
3.Третата основна истина, която се съдържа в догмата за Света Троица и е намерила отражение в Символа на вярата, е тази, че цялото творение и изкуплението на човека от греха е дело на триединия Бог.

Творението е дело на волята на триипостасния Бог, и като такова има природа различна от Неговата природа. В Никео-Цариградския символ Отец е наречен „Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо“ (чл. 1); за Сина е казано: „Чрез Когото всичко е станало“ (чл. 2); Дух Свети е наречен „Животворящ“ (чл. 8). Почти със същите думи тази истина е засвидетелствана и в другите символи и вероизповедни формули. Волята на трите Лица е една, тя привежда към творческо действие. Поради това Отец не може да бъде Творец, ако Син не е Творец, и ако Дух Свети не е Творец. Отец твори чрез Сина в Свeтия Дух. Трите Лица творят съвместно, но всяко от Тях твори по присъщ Нему начин, и тварното битие е плод на Тяхното сътворчество. Отец е първопричина на всичко сътворено, Син е причина действаща, Дух Свети е причина усъвършенстваща. Като има своето начало у Отца, действието на Света Троица се проявява в двойната „икономѝя“ (Божият план за спасение) – на Сина и на Светия Дух: Единият осъществява волята на Отца, Другият я завършва в добро и красота; Единият призовава творението, за да го приведе към Отца, Другият помага на творението да откликне на този зов[42].
Човекът, който е венец на творението, е също дело на триипостасния Бог. Той е съчетание на две субстанции – душа и тяло. Това го прави същество лично, а не сляпа природа. Именно като личност човекът е образ на триипостасния Бог, с Когото влиза в общение.
Триипостасността на Бога сочи на близостта Му със света и по-частно с човека: Бог е над нас, Бог е с нас и Бог е в нас. И така: над нас е Бог Отец, Който е основа на всяко битие, Отец на щедростта, любещ и грижещ се за нас, които сме Негово творение и Негови деца по благодат; с нас е Бог Син, Който поради Божествената Си любов се яви на хората в образ на човек, за да знаем и със собствените си очи да видим, че Той е с нас, че по най-съвършен начин се приобщи към нас (Евреи 2:14); в нас е Дух Свети със Своята сила и благодат – Дух Свети, Който всичко изпълня, Подател на живота, Животворящ, Утешител, Съкровище и Източник на блага. Трите Божествени Лица, Които имат превечно и предвечно битие, са явени на света с въплъщението на Сина Божи, явени са като „една сила, едно същество, едно Божество“, както Православната църква ги възпява на празника Петдесетница[43]. Боговъплъщението е предпоставка за изкуплението, завършено чрез кръстните страдания, смъртта, възкресението и възнесението на въплътилия се Син Божи.
Казаното накратко относно трите основни истини, произтичащи от или съдържащи се в догмата за Свeта Троица, съгласно Никео-Цариградския символ, разкрива богатото съдържание на този догмат и насочва към правилното разбиране значението му.
Да се разбере правилно значението на догмата за Света Троица значи да се разбере правилно същността на християнския мироглед. Безспорно в основата на последния лежи вярата в единия Бог. Тази вяра е необходима, но не е достатъчна, защото ако би била достатъчна само тя, не би могла да се открои спецификата на християнството, която го отличава от другите монотеистични религиозни учения. Неговата специфика е именно вярата в единия по същност и троичен по Лица Бог.
Какво всъщност е християнският мироглед? – Ако използваме мислите на свещеник Павел Флоренски (починал 1943 година), ще кажем, че християнският мироглед е развитие на музикална тема, която е системата от догмати или Догматиката. А какво е Догматиката? – Символът на вярата в развита форма. На свой ред Символът на вярата не е нищо друго, освен разрасналата се кръщална формула „В името на Отца и Сина и Светаго Духа“ (Матей 28:19). Последната пък, несъмнено, е разкритие на думата „единосъщен“ (ομοούσιος). Да се разглежда разклоненото и широкосенчесто дърво на християнския мироглед като разраснало се зърно на идеята за единосъщието е не само логическа възможност, но и историческа необходимост. Разгледан в исторически аспект, терминът ομοούσιος изразява това антиномическо зърно на християнския мироглед, това едно име на трите Ипостаси, както е казано: „… в името (а не в имената, ск. м.) на Отца и Сина и Светаго Духа[44]“.

Християнският мироглед включва и дава отговор на въпросите за Бога, за творението (в това число и човека), за изкупителното дело на Иисус Христос, за благодатните средства, които християнинът получава, за да изгражда своето спасение, както и за есхатологическите измерения на света. Той включва и нравствените норми на поведение на всички християни.
За християнина тази сложна гама от кардинални проблеми намира своето правилно разрешение в светлината на идеята за единосъщието на триипостасния Бог. Това вече от само себе си определя изключителната важност и безспорното значение на догмата за Света Троица. От този догмат произтичат и с него остават неделимо свързани истините за християнската космогония и антропология, за христологията, еклезиологията и есхатологията. От него за християнина се обуславят нравствените норми на живот. Този догмат рефлектира и върху цялото православно богослужение. Ще рече, няма област в християнското вероучение и нравоучение, която да не се гради върху истината за троичността на Бога. От друга страна, това означава, че догматът за Света Троица има не само богословско-теоретичен характер, но и жизненоважна практическа насоченост.
Макар и в схематична форма, тук следва да се каже по няколко думи за всяка от споменатите по-горе области, които, както вече се отбеляза, са в неделима връзка и онтологическа зависимост от догмата за Света Троица.
Космогония. Цялото творение (духовно и материално) е дело на Бога, на Света Троица. В Символа на вярата Отец е наречен „Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо“; за Сина е казано, че чрез Него „всичко е станало“, а за Дух Свети – че е „Господ, Който животвори“. Тъй като волята на трите Лица е една, тя привежда към творческо действие. Тварното битие е плод на сътворчеството на Отца и Сина и Светия Дух. Бог е сътворил света от нищо (εξ ούκ όντων) по Своята Божествена воля, а не поради необходимост. Това съвместно творческо действие намира потвърждение в Свещеното Писание и в светоотеческото богословие: „Имаме един Бог Отец, от Когото е всичко“ (1 Коринтяни 8:6. Срв. Римляни 11:36); един Син Божи: „Всичко чрез Него стана, и без Него не стана нито едно от онова, което е станало“ (Иоан 1:3. Срв. 1 Коринтяни 8:6, Колосяни 1:16, Евреи 1:2); един Дух Свети, в Когото всички неща станаха (Битие 1:2). По думите на св. Атанасий Велики: „Отец твори всичко чрез Сина в Светия Дух“[45].

Антропология. Основите на християнската антропология са в догмата за троичността на Бога. Човекът като част от творението е също дело на троичния Бог. Той е сътворен по образ Божи (Битие 1:26-27; 9:6), сътворен е с тяло и душа. С тялото си принадлежи към материалния свят, а с душата си – към духовния. Като образ Божи той е призван към съвършенство и светост по подобие на Бога (Матей 5:48, Левит 19:2).
За разлика от Бога, Който е сътворил света от нищо по Своята воля, човекът твори от нещо, твори по своята воля, но в светлината на волята на Отца, усъвършенства със съдействието на Сина, осмисля и одухотворява с благодатта на Светия Дух. В своето творчество той отобразява триипостасния Бог.
Христология. Грехопадението довело до отдалечаването на човека от Бога, от извора на живота; довело до смърт духовна и телесна (Битие 2:17), макар да не унищожило, а само замъглило образа Божи у него. От една страна, невъзможността на човека да се освободи сам от веригите на греха, и от друга – наличието на свръхестествената Божия любов са предпоставка на Боговъплъщението. У човека желание за добро има, но да го върши не намира сили (Римляни 7:18). Божията любов пък е безгранична. „Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“ (Иоан 3:16). Съвършената Божия любов е възможна само в троичността на Бога, у Когото субектът и обектът на тази любов са абсолютни. Личността и изкупителното дело на Иисус Христос, които са основна предпоставка за човешката обнова, са генетически свързани и обусловени от истината за Бога троичен по Лица. Второто Лице на Света Троица – Син Божи, „прие образ на раб и се уподоби на човеци“ (Филипяни 2:7), за да въздигне падналото човечество. Ако Бог не би бил троичен, не би било възможно и Боговъплъщението.
Еклезиология. Основаната от Иисус Христос Църква е мястото и в нея са средствата, гдето и чрез които се дават на нейните членове благодатни сили за духовно-нравствена обнова. В Църквата Христова пребъдва Дух Свети. Той е Същият, Който се носил „над водата“ (Битие 1:2) при сътворяването на света; „Който е говорил чрез пророците“ (член 8 от Символа на вярата); Който свидетелствал при кръщението на Иисус Христос в река Иордан (Матей 3:16); Който слязъл над апостолите на Петдесетница (Деяния на светите апостоли 2:4); Който продължава в Църквата делото на троичния Бог. Църквата е изпълнение на волята на Отца, осъществена от Сина и облагодатена от Светия Дух. Чрез тайнствата и богоустановената иерархия на членовете ѝ се дават необходимите благодатни средства за духовно усъвършенстване и нравствено възвисяване.
Есхатология. Всичко сътворено има начало и край. Както началото на творението е у Бога и от Бога, така и завършекът му е у Него. Християнската есхатология се осмисля в светлината на църковното учение за триединия Бог. Като сътворен по волята на Отца и Сина и Светия Дух, светът има своя логичен завършек у Бога. Възкресяването на мъртвите, всеобщият съд и окончателната отсъда ще бъдат дело също на Отца и Сина и Светия Дух, „за да бъде Бог всичко у всички“ (1 Коринтяни 15:28).

Макар и в резюме, от казаното става ясно значението на догмата за Света Троица, който е всеобемащ и като такъв служи за правилното изграждане на християнския мироглед. Вън от този догмат е необяснимо християнското учение за нравствеността, в основата на която лежи любовта, а от друга страна, без учението си за любовта християнството е немислимо. Казано по-конкретно: догматът за Света Троица е основа и източник на любовта на троичния Бог на любовта. Както свидетелства Свещеното Писание: „Бог е любов“ (1 Иоан 4:8, 16), „и който пребъдва в любовта, пребъдва в Бога, и Бог — в него“ (1 Иоан 4:16). Бидейки любов, Бог се явява като любов. Той „толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“ (Иоан 3:16). За любовта към ближния не може да има по-възвишена и по-силна подбуда от тази, за която говори Иисус Христос, като казва: „Както Ти, Отче, си в Мене и Аз в Тебе, тъй и те да бъдат в Нас едно“ (Иоан 17:21), което ще рече, че любовта между Лицата на Света Троица е образец за любовта между хората. И апостолът на любовта приканва: „Възлюбени, нека любим един другиго, защото любовта е от Бога, и всякой, който люби, е роден от Бога и познава Бога“, Който „е любов“ (1 Иоан 4-7, 16).
Догматът за Света Троица е източник на нашето упование. Той е твърдата основа на надеждата ни за спасение, защото в лицето на Божия Син ни сочи Тогова, Който взел върху Себе Си делото на нашето изкупление: „Оня, Който и собствения Си Син не пощади, а Го отдаде за всички ни, как няма да ни подари с Него и всичко?“ (Римляни 8:32). Този догмат укрепва надеждата ни, защото ни сочи Светия Дух като Утешител и Помощник в нашите немощи, ходатайствайки за нас с неизказани въздишки (Римляни 8:26), Който ни открива любовта Божия и ни дава възможност още тук на земята да предчувстваме онова, което милостта Божия ни подготвя в отвъдния свят. Всичко това е необходима предпоставка и безусловна гаранция за жизненоважното значение на догмата за Света Троица.
______________________________________
*Публикувано в Духовна култура, 1988, кн. 6, с. 1-15. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[33]. Jepoм. д-р Jустин Попович, Догматика православие Цркве, книга прва, Београд 1932, с. 175.
[34]. Ad Serapionem, Epist. I, n. 2, Cp. I, 20, 27, 11, 25. Contra Arianos, Oratio II, 25, De Trinitate et Spiritu Sancto, 19.
[35]. Ad Serapionem, Epist. I, 28.
[36]. Homilia contra sabel. et Arium et anom. 3.
[37]. Epist. 38, Ad fratrem Gregorium, 3.
[38]. Oratio 25, 15, 16.
[39]. Contra Eunomium, I, 27.
[40]. Contra Julianum, I.
[41]. De fide orthodoxa, I, 12, 8.
[42]. Владимир Николаевич Лосскй, Догматическое богословие. В: Богословские труды, сб. 8, Москва 1972, с. 146.
[43]. Стихира на празника Петдесетница.
[44]. Священник Павел Александрович Флоренский, Столп и утверждение истины, Москва 1914, с. 54 сл.
[45]. Ad Serapionem, Epist. I, 28.
Изображения: авторът Тотю Коев (1928-2006), Света Троица и отделни Нейни Лица. Източници Гугъл БГ и Яндекс РУ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-aiq