Тотю Коев
В основата на православното учение стои догматът за Бога един по същество и троичен по Лица. Върху този догмат се градят както веровите истини, така и нравствените норми в Православната църква. В една или друга степен истината за единството и троичността на Бога е намерила отражение в Божественото Откровение(Свещеното Писание и Свещеното Предание).
В Стария Завет многократно се подчертава, че Бог е един, че Той е Творец на всичко и Промислител за всичко (срв. Изход 20:2-3. Второзаконие 4:35; 5:6-7; 32:39; Иисус Навин 2:11; Исаия 44:8; 3 Царства 8:60; Иеремия 2:5; 8:19; 10:6-10 и други).
В Новия Завет наред с истината за единството на Бога е изразена и тази за Неговата троичност (Иоан 4:24; Матей 28:19; 3:16-17; 1 Иоан 5:17; 2 Коринтяни 13:13 и други).
На базата на казаното в Свещeното Писание древните църковни отци, учители и писатели, съобразно нуждите на своето време и главно във връзка с появилите се тогава еретически движения, са богословствали не толкова върху единството на Бога, в което са вярвали и вярват всички християни, колкото върху догмата за Света Троица. И това е било така, защото относно този догмат са възниквали различни мнения: едни го отричали изцяло, други в различна степен го изопачавали.
Авторът Тотю Коев (1928-2006)

Съдържанието на догмата за троичността на Бога е намерило конкретен словесен израз във всички символи на вярата, които в древност се употребявали или сега са в употреба в Православната църква, както и във всички частни изповедания на вярата, съставени от отделни църковни дейци по различни поводи и при различни обстоятелства[1]. Всички тези символи или вероизповедни формулировки съдържат в стегната или в по-разширена форма истината за триединия Бог. В тях са разкрити поотделно действията или функциите на всяко от трите Лица, както и отношенията помежду Им.
Догматът за Света Троица е намерил есенциален завършек и окончателна формулировка в Никео-Цариградския символ на вярата, изработен на първите два вселенски събора – в Никея 325 година, и в Константинопол 381 година. Той се съдържа в първите осем члена на този символ, които гласят: „Вярваме в единия Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо. И в единия Господ Иисус Христос, Божия Син, единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истински от Бога истински, роден, не сътворен, единосъщен на Отца, чрез Когото всичко е станало; Който заради нас човеците и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа (Свети) и Дева Мария, и стана човек; (Който) биде разпнат за нас при Понтий Пилат, и страда, и биде погребан; и възкръсна в третия ден според Писанията; и възлезе на небесата, и седи отдясно на Отца; и пак ще дойде със слава да съди живите и мъртвите, и царството Му не ще има край. И в Духа Свети, Господа, Животворящия, Който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и Го славим наравно с Отца и Сина, Който е говорил чрез пророците[2]“.
При анализиране съдържанието на цитираните членове от Символа на вярата се вижда, че догматът за Света Троица съдържа в себе си три основни истини:
1. Бог е един по същност, но троичен по Лица, или, с други думи, Той е триединен и триипостасен, Троица единосъщна;
2. Всяко от трите Лица има Свое лично, ипостасно свойство: Отец е нероден, Син се ражда от Отца, Дух Свети изхожда от Отца;

3. Творението като цяло и изкуплението на човека в частност са дело на триипостасния Бог. Последното означава, че догматът за Света Троица не може да се разглежда изолиран и сам за себе си, но също така и във връзка с творението изобщо и по-частно с човека.
Изхождайки от споменатите три основни истини, които съдържа догматът за Света Троица, може и следва да се приеме, че този догмат е основен в християнството; върху него се градят всички останали догмати в Църквата. Но като най-важен и основоположен между тях, той едновременно е и най-труден за усвояване от човешката мисъл. Поради това върху никоя друга християнска истина не се е водила толкова упорита и продължителна борба в древната Църква, колкото относно този догмат и свързаните с него истини. Църквата, съзнавайки тайнствеността на троичния догмат, същевременно вижда в него велико откритие, което издига неимоверно високо християнството над другите монотеистични религиозни учения, които признават само едно Божество, но не знаят нищо за тайната на триипостасния Бог.
1.За човешкия разум остават недостъпни както същността на триипостасния Бог, така и начинът на Неговото съществуване. И това е така, защото човекът като психо-физическо същество не може със своя несъвършен разум да обхване Абсолютното и Безкрайното, респективно не може да вникне в Божествената тайна. Естествено, съществуването на триединия Бог се предпоставя или постулира. Древните църковни отци изхождат от тази предпоставка. Св. Василий Велики подчертава: „Тези, които не могат да опознаят природата на земята, върху която стоят, стават надменни, ако мислят, че могат да овладеят същността Божия[3]“. Също и св. Григорий Богослов констатира: „Няма човек, който някога да е разбрал, нито ще има някога някой, който да разбере какво е Бог по Своята природа и същност[4]“.
В учението си за Бога един по същество и троичен по Лица Православната църква стои на апофатическа основа. Но като признава невъзможността на човешкия разум да разреши сам и само със свои средства този централен богословски проблем, с това тя не допуска религиозен агностицизъм, тоест не се отказва изобщо от богопознание. Но за православния християнин целта на богопознанието не е пълно осветляване или разбиране на Бога, а достигане на общение с Него. Тук понятието „общение“ има особено важно значение. То предполага не само една абстрактна същност, но и лица, личности, които са способни за общение. Нещо повече, ако Бог не съществува в конкретни Лица, респективно Ипостаси, Той не може да бъде познаван, още по-малко пък може да съществува. Тъй като Бог съществува и действа в конкретни Лица (Ипостаси), за което ни свидетелства Божественото Откровение чрез Иисус Христос, ние можем да достигаме до богопознание и да бъдем в общение с Бога. По-конкретно казано, ние можем да познаваме триипостасния Бог повече посредством конкретните действия на Божиите Лица, отколкото чрез абстрактната Божия същност[5]. А тези действия на Божиите Лица са взаимозависими. Поради това учението на Откровението за Бог Отeц е неделимо от учението за Бога Син и от учението за Бога Дух Свети[6]. Това дава основание на св. Атанасий Велики да каже, че „съвършеното богословие е в Троицата[7]“. Християнската вяра е вяра в Свeта Троица; тази вяра е съвършена и неизменна, защото чрез нея се разкрива пълнотата на истината и се свидетелства за триединия Бог.

Въз основа на свидетелства от Свещеното Писание ние вярваме, че Бог има една същност, познаваема в три Ипостаси, неслитно съединени и неразделно разделени, което за нас е непостижимо. Единият по същност Бог е троичен по Ипостаси – Отец, Син и Дух Свети, Които са неделимо съединени помежду Си в една Божествена същност. По такъв начин едната Божествена същност съществува в три равнодостойни и неделими Ипостаси, които не разглеждаме като части на Божеството, нито като аспекти или изразни форми на едната Божествена същност, а всяка Ипостас разглеждаме като истинска и за Себе Си, намираща се в едната и съща Божествена същност, която е обща за трите Ипостаси. Така ние почитаме „единството в троичността и троичността в единството, което изглежда парадоксално както в разделението, така и в съединението“[8].
Когато говорим, че единият по същност Бог е троичен по Лица, трябва да имаме предвид, че тук „три“ не се разбира като число, което изразява определена бройка, защото с този си материален отенък то е неприложимо към духовната област, в която няма количествено възрастване. Когато това число се отнася към неразделно съединените Божествени Ипостаси, чиято съвкупност всякога е равна само на единица, то не е количество, а обозначава само неизразимия с думи порядък у Бога. По думите на св. Григорий Богослов: „Бог се разделя, така да се каже, неразделимо и се съединява разделно, защото Божеството е Едно в Три, и Трите са Едно, в Които е Божеството, или, по-точно, Които са Божеството[9]“.
Догматът за триипостасния Бог сочи на пълнотата на Неговия тайнствен вътрешен живот: Бог е любов (1 Иоан 4:8, 16), и тази любов не ограничава проявите си само в сътворения от Бога свят, който е несъвършен, а тя е съвършена; в Света Троица тази любов е обърната и към вътрешния Божествен живот; троичността включва носители, субекти на любовта и обекти на същата; като единосъщни трите Ипостаси са едновременно субекти и обекти на Божията любов. Тази троична взаимозависимост и обусловеност в любовта Божия изключва мисълта за себичност у Бога.
Тъй като Бог по самата Си същност е цялостно съзнание, мисъл и самосъзнание, то всяка от тези троични вечни прояви у Него свидетелства, че Той има самосъзнание. Поради това всяка от тях е Лице. Лицата пък не са просто форми или единични явления, или свойства, или действия – трите Лица са в самото единство на Божията същност. По такъв начин, когато говорим за триединството Божие, говорим за тайнствения, скрит в глъбината Божия вътрешен живот на Бога. Това ни е открито в Новия Завет чрез изпратения от Отца в света Син Божи и чрез жизнеподателната, спасяваща сила на Утешителя Дух Свети[10].

За да изрази максимално точно истината за триипостасния Бог и взаимоотношенията на трите Лица, Църквата въвела в богословска употреба следните три основни понятия: ουσία, υπόστασις и ομοούσιοσ. С ουσία (същност) се обозначава общата за трите Лица Божествена реалност; υπόστασις (лице) означава нещо, което съществува самò в себе си и за себе си. По своя суфикс терминът υπόστασις сочи не на предмета, а на процеса (σ-ις=ti-o, a στά-σ-ις=sta-ti-o), и означава по-точно „съществувание“, а не „същество“. Оυσία пък е това, което действително съществува: тя е същество, същност. С υπόστασις се подчертава битието (existentia), a с ουσία – същността (essentia[11]). Оμοούσιοσ произлиза от όμο и ουσία. Прилагателното ομός в гръцкия език изразява идеята за съвместно притежаване на нещо, обладаване на качества, еднакво принадлежащи на няколко субекта, например: ομογενής – от един род, тоест няколко души, принадлежащи към един род; ομοεθνής – от едно племе, едноплеменен. Оυσία пък е същност. Следователно ομοούσιοσ означава такива субекти, които обладават еднаква същност. С такова съдържание терминът ομοούσιοσ е неприложим към Бога, защото Бог е един, у Него няма множественост. Той не е мислимо, а реално единство. По отношение на Бога терминът ομοούσιοσ означава обладаване не на еднаква същност, а на една и съща Божествена същност. Това значи, че едната същност, която е на Отца, принадлежи и на Сина, и на Светия Дух, тоест между трите Лица има по същност реално единство. Те като че ли се сливат в едно. Същевременно ομοούσιοσ сочи и на различие: той предполага самостоятелни субекти, обладаващи една и съща същност. В това е силата и преимуществото на термина ομοούσιοσ: от една страна се подчертава реалното единство по същност между Отца, Сина и Светия Дух, а от друга се запазва Тяхната самостоятелност[12].
2.При наличието на една и съща Божествена същност, обладание на трите Лица, всяко от Тях има Свое лично, ипостасно свойство, което Го отличава от Другите. Личното свойство на Отца е нероденост (αγεννησία), защото Той не се ражда от никого, нито от някого изхожда. Личното свойство на Сина е роденост, раждане(γέννησις), защото Той от вечност се ражда от Отца. Личното свойство на Светия Дух е изхождане (εκπόρευσις), защото Той от вечност изхожда, произлиза от Отца[13]. Понеже и трите Лица имат една и съща същност, Те имат едно и също действие, една и съща воля, една и съща власт, една и съща мощ. Всяка от трите Ипостаси е едно с останалите, тоест Отец, Син и Дух Свети са във всичко едно, освен в неродеността, родеността и изхождането. Отчеството е лично свойство на Отца, синоството – на Сина, изхождането – на Светия Дух[14]. Поради безусловната Си самобитност Отец е наречен още безначален, а по отношение на другите Лица – начало или причина.
Тези свойства като лични са неизменни и непредаваеми, всяко принадлежи на съответното Лице. Но тази неизменяемост на личните свойства не означава, че в дадено Лице нещо недостига в сравнение с Другите. У Бога няма недостатък. Разликата в проявите или във взаимното съотношение само поражда разлика и в Техните наименования[15].
Чрез термина „единоначалие“ (μοναρχία) богословската мисъл от IV-ти век е изразила идеята, че самият Източник на божествеността е личен, че Той е Личност. Отец има пълна божественост, но именно поради това, че Той е Отец, съобщава Своята божественост в нейната пълнота и на другите две Лица; Те получават Своето „начало“ от Отца. От Него „се излива“ и в Него „се корени“ тъждествената и неделима божественост, която по различен начин се дава на Сина и на Светия Дух. С понятието „единоначалие“ се обозначава у Бога единството и различието, което изхожда от едното лично Начало. За тази непостижима тайна може да се говори само в поетични форми, защото само поезията е способна да изрази с думи надприрод- ните, възвишени, божествени истини, защото поезията славослови, без да претендира за обяснения[16]. От апостолите само св. Иоан Богослов, а от светите отци само св. Григорий Богослов са успели да облекат тези истини в съответна поетична форма. Първият възторжено започва: „В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото“ (Иоан 1:1); вторият с патос възклицава: „Единица в Троица покланяема, и Троица в Единица възглавявана, цялата царствена, единопрестолна, равнославна[17]“.
Чрез единоначалието се изяснява въпросът за пълното вътрешно единство между Лицата на Света Троица. Те са чужди на всякакво разединение и несъгласие; в живота и дейността Си се изявяват като един и същ разум, една и съща воля, едно и също чувство. И самата вяра в единия Бог се запазва при условие, че се приема единоначалието в Света Троица. Тази мисъл е разкрита добре в светоотеческото богословие от IV-ти век. Така например св. Атанасий Велики сочи, че по силата на единоначалието се запазва и единството на действието между Лицата на Света Троица: Отец твори всичко чрез Словото в Светия Дух. Така се запазва единството на Света Троица; така в Църквата се проповядва, че „един е Бог и Отец на всички, Който е над всички, и чрез всички, и във всички нас“ (Ефесяни 4:6). „Над всички“ като Отец, като Начало и Източник; „чрез всички“ – посредством Словото, и „във всички“ – в Светия Дух. Троицата е Троица не само по име и по прояви, но в самата Си същност е Троица, защото както Отец е вечно съществуващ, така вечно съществуващи са и Словото, и Светия Дух[18]. Същата мисъл развива и св. Григорий Богослов. Според него Син и Дух Свети не са безначални, и същевременно в определен смисъл са безначални. Те не са безначални по отношение на Отца, защото както светлината е от слънцето, така и Те са от Отца, макар и не след Него. Но те са безначални по отношение на времето, защото са извън и преди него… За трите Лица са общи неначинаемостта на битието и божествеността, но същевременно Син и Дух Свети имат битието Си от Отца… Ние, православните, почитаме единоначалието: „Единица, Която отначало преминала в двойственост и се установила на Троичност. И за нас това са Отец, Син и Дух Свети. Отец е Водител и Изводител, Който ражда и извежда без страдания, вън от времето и безтелесно; Син е Роденото, Дух е Изведеното[19]“. Естеството на трите Ипостаси е едно – Бог; единението пък е Отец, от Когото са Другите, и към Когото Те се въздигат, без да се сливат, а съпребивават с Него, и не са разделяеми нито по воля, нито по могъщество[20]. Църквата изразява истината за единоначалието в някои свои богослужебни песнопения, например: „Единое Богоначалие в триех Лицах…“[21]; „Солнца солнцы, сугубо озариша, Син и Дух от Отца, несозданни, собезначални: обоим Отцем един виновен веруется…[22] “.

Тук изниква въпросът – единоначалието на Отца не предполага ли някаква субординация, тоест съподчиненост на Сина и на Свeтия Дух? – Това всъщност е допустимо само в нашия опит, гдето причината винаги е по-горе от следствието. По отношение на Бога този критерий е недопустим: у Него причината като съвършенство на личната любов не произвежда следствия, които да са по-малко съвършени; тя желае тяхната равночестност и сама е причина за равенството им. По отношение на Бога няма противопоставяне или съпоставяне между причина и следствие, а има причинност вътре в едната Божествена природа. Тук „причинността“ не води след себе си нито до външно следствие, както бива в материалния свят, нито до следствие, което се разтваря в своята причина, както е при неоплатониците. Тя е само несъвършен наш опит да подчертаем неизразимото с думи общение между Лицата на троичния Бог. Отец не би бил в истинския смисъл Отец, ако Той не би бил в пълно общение с другите две Лица, на Които Той е Начало. От абсолютния Отец се ражда абсолютният Син и изхожда абсолютният Дух Свети. Но тези три абсолютни Лица не съществуват разделени, което би отнело абсолютността им, а от вечност са в неделимо единство помежду Си и образуват единия абсолютен Бог в Неговата троичност. Троичността не е резултат от някакъв процес, а е първична реалност. Нейното начало е в самата Нея, а не над Нея; няма нищо, което би могло да я превъзхожда; единоначалието се проявява само в Нея, чрез Нея и за Нея[23].
а) Лично свойство на Отца
Както вече беше казано, личното свойство на Отца, по което Той се отличава от Сина и от Светия Дух, е неродеността (αγεννησία) или безначалността. Безусловната безначалност на Отца е засвидетелствана макар и косвено в думите на Спасителя: „Както Отец има живот в Себе Си, тъй даде и на Сина да има живот в Себе Си“ (Иоан 5:26). Това лично свойство на Отца показва по отношение на Него Самия, че Той е безначален, несътворен, нероден, несъздаден, а по отношение на другите две Лица – безначално Начало, Причина; по отношение само на Сина Той е Отец (Евреи 1:5), а по отношение само на Светия Дух – Изводител (Иоан 15:26)[24]. Истината за Отца като начало или причина на Сина и на Свeтия Дух е рефлектирала в църковното съзнание с песнопението: „Иже источник и корен Отец сый, яко виновен иже в Сине и Святем Твоем Дусе…[25]“
В Свещeното Писание наименованието „Отец“ по отношение на Бога има двояк смисъл: нравствен и метафизически. В нравствен смисъл Бог е Отец на Израиля (Второзаконие 32:6, Исаия 63:8, 16; 64:8-9), Отец на християните (Матей 6:9) и на всички люде (Матей 11:25, Деяния на светите апостоли 17:28-29), „Отец на милосърдието и на всяка утеха“ (2 Коринтяни 1:3). В метафизически смисъл Той е Отец на Сина, Негово вечно начало: „Из утроба преди денница Те родих“ (по превода на 70-те – Псалом 109:3); „Син Мой си Ти; Аз днес Те родих“ (Псалом 2:7, Евреи 1:5); „Никой не познава Сина, освен Отец; и нито Отца познава някой, освен Синът“ (Матей 11:27).
Отец е вечно начало и на третото Лице на Света Троица – Дух Свети. По отношение на Него обаче Той не е Отец, какъвто е по отношение на Сина, защото Дух Свети не се ражда от Отца, а изхожда от Него. Спасителят казва: „Духът на истината, Който от Отца изхожда“ (Иоан 15:26). Изхождането е различен от раждането начин на битието на Светия Дух.

Що се отнася до въпросите, как Отец ражда Сина и извежда Светия Дух и в какво се състои разликата между раждане и изхождане, трябва с пълна откровеност и в духа на светоотеческото богословие да изповядваме, че това е непостижима за ограничения човешки разум тайна на Божествения живот. „Макар да сме научени, пише св. Иоан Дамаскин, че има разлика между раждането и изхождането, но в какво се състои тази разлика, и какво е раждането на Сина и изхождането на Светия Дух от Отца, това ние не знаем“[26]. Все пак, щом у Бога няма изменение, следва по пътя на логическото мислене да се приеме, че раждането и изхождането са вечни начини на битието на Свeта Троица. Отец от вечност ражда Сина и извежда Светия Дух. Не е имало време (Бог е над времето), когато Отец да не е бил Отец на Сина и Изводител на Светия Дух, както не е имало време, когато Той да не е бил Бог. Щом тези начини на битието у Бога нямат начало, те нямат и край. Като еднакво вечни раждането и изхождането протичат у Бога съвместно. Син и Дух Свети от вечност съпроизхождат от Отца неразделно, съединено, неизменно, съвкупно, макар начините на тяхното произхождане да са различни[27]. Като имаме предвид духовността и несложността (простотата) на Божията природа, трябва да приемем, че раждането и изхождането стават по съвършено духовен начин – без страдание, без каквото и да е сетивно отделяне и изтичане[28].
б) Лично свойство на Сина
Като раждащ се от вечност от неродения Отец, Син Божи от вечност има в отношението Си към Отца за Свое лично свойство роденоста или синовството. Това свойство показва, че Син не ражда и не извежда друго божествено Лице, а Сам вечно и неизменно се ражда от Отца.
И наименованието „Син“ в Свещeното Писание се употребява в нравствен и метафизически смисъл. В нравствен смисъл синове Божии са наречени прославените по вяра и благодат люде (Иоан 1:12, 13; 3:3,5, 1 Петра 1:23, Римляни 8:14-15, Галатяни 4:4-7). В метафизически смисъл Син Божи се именува: „Единороден Син, Който е роден в недрата на Отца“ (Иоан 1:18; ср. 3:16; 1 Иоан 4:9, Галатяни 4:4), „собствен Син Божи“ (Римляни 8:32), „истински Син Божи“ (1 Иоан. 5:20). Неговата метафизическа свързаност с Отца Го отделя от всички твари. „Защото кому от Ангелите някога Бог е казал: „Син Мой си Ти, Аз днес Те родих“ (Евреи 1:5). „Единороден“ значи, че само Той единствен се ражда от Отца по Божество; че само Той е Син Божи в собствен смисъл. Щом е Син Божи в собствен смисъл, то и битието Си има от Отца чрез раждане, има го от вечност, следователно не е твар, а Творец. За нас остава непонятен самият начин на раждане, като имаме предвид, че то се отнася към Бога, Който е духовно същество. Самата дума „раждане“ ни показва само, че Син има битието Си от Отца и в Отца. Отец е вечен, вечен е и Син, затова и раждането е вечно (Псалом 2:7; 109:3. Михей 5:2), то е едно и единствено (Иоан 1:18; 10:30), съвършено и пълно (Иоан 17:10).
От друга страна, като имаме предвид, че раждането на Сина е в Бога и от Бога, не можем да го сравняваме с раждането във физическия свят. То е раждане вътрешно, съвършено и вечно.

Раждането на Сина Божи е вътрешно – раждане без отделяне. Вечният неизменен Бог, Който по Своята природа е над времето и пространството, не ражда във времето и пространството. Той ражда вечно, неизменно и без страдание; ражда по божествен начин, а не по човешки, защото и битието Му не е човешко. Син се ражда от Отца, но от това раждане Божията същност не се разделя, нито се намалява[29]. В това е основната разлика между Божественото раждане и раждането в животинския свят. При последното има отделяне на раждания от раждащия го. Единородният Син Божи пребъдва винаги и неизменно в недрата на Отца (Иоан 1:18); Отец е в Него и Той е в Отца (Иоан 10:38). Християнската мисъл прави тайната на раждането на Сина от Отца по-понятна чрез съпоставки с явления от физическия свят. В Символа на вярата е казано, че Син е „Светлина от Светлина“ (чл. 2). Св. Иоан Дамаскин пък прави сравнение с огъня и произлизащата от него светлина[30].
Раждането на Сина Божи е съвършено, което ще рече, че нито Този, Който ражда, загубва от Своите съвършенства, нито Този, Който се ражда, има някакъв недостиг спрямо раждащия Го. Спасителят казва: „Всичко Мое е Твое, и Твоето е Мое“ (Иоан 17:10). Син Божи е пълен и цялостен образ на Отца, „сияние на славата и образ на Неговата ипостас“ (Евреи 1:3). По думите на св. Кирил Иерусалимски: „Отец, Който е родил Сина, си останал Отец, и не се изменил. Той родил Премъдростта, но Сам не останал без премъдрост; родил Силата, но не останал безсилен; родил Бога, но Сам не се лишил от божествеността, и нищо не загубил, не се умалил, не се изменил; също и Роденият няма никакъв недостатък. Съвършен е Този, Който е родил, съвършен е и Този, Който се родил. Родилият е Бог, Бог е и Роденият“[31].
Раждането на Сина Божи е вечно, тоест то никога не е започвало и никога не е свършвало. Това се предполага и от неизменяемостта Божия. За Сина в Свещеното Писание е казано, че Той е роден „из утроба преди денница“ (Псалом 109:3), има славата Си „преди свят да бъде“ (Иоан 17:5), „в начало беше“ (Иоан 1:1). Като безначално раждането на Сина Божи няма и завършек, защото което няма начало, няма и край, безначалното е и нескончаемо[32].
Следва…(виж тук)
______________________________________
*Публикувано в Духовна култура, 1988, кн. 6, с. 1-15. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[1]. Текстовете на тези символи вж. у A. Hahn, Bibliothek der Symbole und Glaubensregeln der alten Kirche, Hildesheim 1962, S. 1-363.
[2]. Гръцкия текст вж. у A. Hahn, поc. съч., с. 162 сл. сл.
[3]. Adversus Eunomium, I, 13; PG, 29, 541.
[4]. Oratio 28, 17; PG, 36, 48C.
[5]. Grigorios Larentzakis, Trinitarisches Kirchenverständnis, in: Trinität. Aktuelle Perspetkiven der Theologie. Herausg. von Wilhelm Breuning. Sonderdruck. Freiburg, Basel, Wien 1984, S. 76 f.
[6]. S. Cyrillus Hyerosolymitanus, Catechesis XVI, 4.
[7]. Contra Arianos, Oratio I, 18.
[8]. S. Gregorius Theologus, Oratio 25, 17.
[9]. Oratio 32, 2.
[10]. Протопрезвитер Михаил Иванович Помазанский, Православное догматическое догословие, New-York, 1963, с. 38.
[11]. Василий Василиевич Болотов, Учение Оригена о Св. Троице, С. Петербург 1879, с. 254 сл.; Илия К. Цоневски, Учението на св. Василий Велики за Света Троица, София 1940, с. 38.
[12]. Тотю Коев, Догматическите формулировки на първите четири вселенски събора, София 1968, с. 146.
[13]. S. Gregorius Theologus, Oratio 31, 19.
[14]. S. Joannes Damascenus, De fide orthodoxa, I, 8.
[15]. S. Gregorius Theologus, Oratio 31, 19.
[16]. Владимир Николаевич Лосский, Очерк мистического богословия Восточной Церкви. В: Богословские труды, сб. 8, Москва 1972, с. 142.
[17]. Oratio 6, 22.
[18]. Contra Arianos, Oratio IV, 1; Oratio III, 4,15.
[19]. S. Gregorius Theologus, Oratio 29, 2.
[20]. Oratio 42, 12.
[21]. Канон на Света Троица, песен 8, в неделя на полунощница (Октоих).
[22]. Канон, песен 5, памет на шестте вселенски събопи, месец юли (Миней).
[23]. Владимир Николаевич Лосский, Очерк мистического богословия…, с. 142 сл.
[24]. S. Gregorius Nyssenus, Adversus Eunomium XII, pars. II; S. Basilius Magnus, De Spititu Sancto, 8, Adversus Eunomium, I; S. Athanasis Alexandrinus, Contra Arianos, Oratio II.
[25]. Канон на Св. Троица, песен 2 (Октоих).
[26]. De fide orthodoxa, I. 8.
[27]. Протоиерей Николай Платонович Малиновский, Православное догматическое богословие, т. I, издание второе, Сергиев Посад 1910, с. 400 сл.
[28]. S. Basilius Magnus, Contra Eunomium, II.
[29]. Gregorius Theologus, Oratio 25, 17; S. Athanasius Alexandrinus, Oratio III, 62, 66, Oratio I, 28.
[30]. De fide orthodoxa, I, 8.
[31]. Catechesis XI, 8.
[32]. S. Joannes Damascenus, De fide orthodoxa, I, 8.
Изображения: авторът Тотю Коев (1928-2006), Света Троица и отделни Лица от нея. Източници Гугъл БГ и Яндекс РУ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-ahL