Евлоги Данков
Етическа несъстоятелност на дъновизма
„…а като видя Иисуса отдалеч, затече се и му се поклони„
(Марк 5:6)
Етическата несъстоятелност изпъква чрез ценностните критерии. Петър Дънов елиминира ценностните критерии и критичността на своите привърженици, безнравствено приравнявайки доброто със злото като нравствени категории. Според оптимистичната философия на „Панглос“ (осмяна сполучливо от Волтер) всичко отива от добро към по-добро. Според Петър Дънов доброто е за добро и злото е за добро. Христос е за добро и Антихристът е за добро. Кражбите, убийствата и лъжите са за добро. Ето съвета на „вселенския учител“ (Силите на природата. С., 1947, с. 230) И равините (първосвещениците), когато осъдиха и убиха „Княза на Живота“, И то е за „добро“. По този начин възмездието за доброто и злото – на „Страшния съд“ и на добрите и злите ще бъде въздадено в еднаква степен. Убийците на Христос и на християните, които бяха убити за Него, ще се радват еднакво в съдния ден. Ето това се нарича „Благородна“ масонска и комасонска дейност. Евреите са убили Христос за доброто на човечеството – според Петър Дънов, който сам се представя за Христос и Елохим („ангел Господен“). Лошо е да се мисли, обаче, че богоубийците са лоши. Затова Петър Дънов съветва своите дъновисти: „Никога не допускай в ума си лоши мисли, а в сърцето си лошо чувство“ (Силите на природата. С., 1947. с. 243).
Но нали всичко преди малко беше за добро! Сега се оказва, че има и лошо, което не трябва да се допуска. Това е само един малък пример за хилядите повърхностни и еклектични твърдения на Петър Дънов в неговите томчета. Става ясно, че Петър Дънов не познава добре философията и още по-конкретно – античната. Още там е отбелязано какво значи „благочестие“ и благочестив, щом се представя за Бог, вместо да го почита. Сам той твърди, че не знае какво е „благочестив“, когато приживе е обвиняван в сатанизъм. „Казват, отбелязва Петър Дънов, че не се отнасям „благочестиво“ към Христа. Аз не зная какво е това „благочестиво“ отношение, но зная, че към Христа имам любов[39]“, тоест към себе си. Формално погледнато навярно Петър Дънов има любов „към Христа“, тъй като стои по-високо от Божия Син и Вселенският учител би следвало да „обича всички твари“. Несъмнено е обаче, че въпроса за действителното благочестие и почитането на единосъщната Света Троица е отхвърлен и лукаво подминат. Вярно е и другото, че антихристът не може да бъде въздигнат ако не твърди, че обича Христос като себе си. И за това учение Петър Дънов твърди, че е измислено от Бога. Кой всъщност е този „бог“, който отхвърля Единосъщната Света Троица, а и благовестието на Бог-Син в Новия Завет? Отговорът дава самият Петър Дънов: „За Учението, което проповядвам, не казвайте, че го е измислил някой си Дънов, а казвайте, че това е Учението на Бялото Братство[40]“. Но нали пред някои „избрани“ Петър Дънов се представя за „Иисус“ и дописва Евангелията. Бялото братство, както отбелязахме вече, е комасонство. „Утре, продължава Петър Дънов, може да дойде някой с друго име (от друга ложа – Евгени Данков). Величието на всички, които са идвали в света, е в това, че те са предали Истината така, както Бог я е предал[41]“. Чудно защо тази истина отсъства в беседите му?
В дъновистките томчета доминира дори повече заблудата, отколкото еклектиката и „енциклопедичната“ (от Британската енциклопедия) Петър-Дънова недоученост, в неговите 7 500 беседи. Петър Дънов учи, че няма разлика дали вярваш в Бога или в дявола, в доброто или злото. „Който вярва в доброто, рано или късно ще придобие нещо. Но и в злото да вярва, пак ще придобие нещо“ (Петър Дънов. Закони на доброто. Хелиопол, 1993, с. 76). Поради това е трудно да се приемат някои твърдения, че дъновисткото комасонство не се отличава от християнството, освен това, че Антихристът се поставя на мястото на Иисус Христос. Константин Златев, според мен, не представя в своята книга истинския смисъл на приведения от него цитат: „Злото и доброто в живата природа са сили, с които еднакво се оперира. Зад доброто и злото седи великата разумност, която всичко използва. Той не трябва да се бори със злото. Той трябва само да го избягва. Той не трябва да се бори със злото, а на злото да противопоставя доброто. Оня човек, който най-много се бори със злото, най-много греши“. И още: „…съществува колективно съзнание на доброто и колективно съзнание на злото. Те образуват два велики полюса на битието“ (Константин Златев. Личността и учението…. с. 53). Константин Златев би следвало да знае, че това е неосатанински дуализъм, при който злото и доброто се отъждествяват, за да може злото да бъде представено като добро. От такъв неосатанизъм се нуждаят създателите на новото тоталитарно общество, което трябва да замени старите общества от „победилия“ социализъм. Главната цел е християните да служат на „другите хора“ и най-вече на „зидарите“ -„строители“, както служат на Бога.
Заличавайки противоположността между доброто и злото, „божият“, или по-точно сатанинският, ангел Петър Дънов, представяйки се за „учител“, нарича своите последователи твърде ласкателно „ученици“. Като имаме предвид дъновисткото комасонство, става ясно, че „ученикът“ е първата степен в масонската иерархия. За тези „ученици“ Петър Дънов приготвил окултни (комасонски) класове, където преподава неосатанизъм, „морално“ оправдание на злото и отхвърлянето на Иисус Христос като Бог Син. Така например Петър Дънов пише: „Мислите ли, че ако днес дойде Христос, Той ще говори така, както е говорил преди две хиляди години? Другояче ще говори днес Христос, пише Петър Дънов. Той ще проповядва, преди всичко, великата наука на любовта и методите на нейното прилагане. Той ще проповядва пътя на ученичеството, братството и служенето, защото законът на еволюцията изисква това“ („Учителят говори“, с. 161). Бог Син е поставен от Петър Дънов в зависимост от необходимостта на еволюцията. Иисус Христос може ли да бъде Бог – една от ипостасите на Света Троица, ако е зависим от законите на еволюцията, която да Го принуждава какво да говори? Уместно е да попитаме Петър Дънов какво го принуждава да говори в масонско-теософски дух на своите „ученици“ или той поставя себе си над еволюцията и иска да прави „учениците“ си „съвършени“! Ако това зависеше от еволюцията, за какво ѝ е нужен на нея „учител“ като Петър Дънов. Тя така и така сама щеше да се справи. Или Петър Дънов параноично се отъждествява със самата еволюция, приемайки я за върховен „бог“. Явно, че целта на Петър Дънов е друга – да направи християните роби на Талмуда и Тората в „новото човечество“. Така и стана при комунизма.
„Бялото братство“ по своята структура копира опростения вариант на масонските организации. Така например в Устава му се казва, че ръководството на „Бялото братство“ се осъществява от Върховен съвет. Тук е уместно да напомним за Върховния съвет на масонските ложи. Върховният съвет на „Бялото братство“ се нарича „братски съвет“, който се състои от ръководителите на „братските“ групи, тоест ръководителите на комасонските ложи в България. Петър Дънов прави „църковни“ събори, подобно на масонските (комасонските).
Дъновистите, както и масоните наричат „зидарска слава“. Всъщност това е инцестна ритуална трапеза, която започва с благодарност, отправена към великия Архитект на Вселената (Бафомет). Почитаният „бог“ от страна на дъновистите няма нищо общо с християнската Света Троица. Това, което Петър Дънов обяснява на „учениците“ си за Бога, всъщност се отнася за Великия архитект на Вселената. Този „бог“ е основният „бог“ на масонското вероизповедание.
Ето какво пише един от заслепените и омагьосани последователи на Петър Дънов, изразявайки общоприетото мнение на дъновистите: „Учителят предава и дава Словото на живия Бог. И затова започва така: „Рекох“, и след това казва онова, което Бог чрез Него говори. Ами вземете Библията и вижте пророците как говорят? Те започват така: „Така говори Господ“ или „Господнoто Слово дойде към мен и рече“. Ето така е написано и много добре се разбира, че пророкът изрича не своите думи, а думите на Господа, който идва да говори с него. Това се отнася за пророците. А тук е дошъл Великият Учител и Бог говори чрез Него[42]“. При това положение Петър Дънов не може да не е „пророк“ – мислят неговите лековерни ученици. Но има ли нещо да е предсказал дори след многобройните преднамерени лъжи – нещо случайно да е станало?
Твърде показателно е отхвърлянето на Фьодор Михайлович Достоевски и Владимир Соловьов като критици на световния тоталитаризъм начело с Антихриста. В книгата Петър Дънов и Българите (1994, с. 104) един от дъновистите твърди следното: „Ако Освалд Шпенглер има дързостта да пише „бъдещото хилядолетие принадлежи на Достоевското християнство“, ние пък (SIC) имаме не по-малко основание да очакваме, че съществени елементи от бъдещата духовна среда на човечеството ще бъдат идейни и нравствени ценности, взети от съкровищницата на Учителя Беинса Дуно…“ (с. 104). И наистина след Петър Дънов настъпи в България половинвековен тоталитаризъм, който почти разложи официалните християнски ценности. Наложи се атеизъм като държавна форма на социалистическа религия без Христос.
Подобно на икуменизма Петър Дънов проповядва „братство на служенето“. Християните трябва да служат доброволно на „богоизбраните“ от „Великия архитект на Вселената“. За тази цел Петър Дънов говори за „велика наука за любовта“. Интересно каква ще да е тази „велика наука“, след като нито една наука не се нарича велика. Петър Дънов намеква за себе си, че сам той е създател на тази „велика наука“. А защо е „велика“? Защото Петър Дънов е Елохим и не му подхожда да се занимава с обикновени науки, които се правят от обикновени хора. Тъй като тази „велика наука“ отхвърля Христовата любов и я подменя с Фаустовска, то претенциите на Петър Дънов не са нищо друго, освен „велик“ сапунен мехур.
Дъновиският талмудизъм изисква подчинения на буквата, а не на свободата. Той прави човека роб на необходимостта и отменя неговата духовна свобода да вярва в Бога истинно. Бог не е природа, както понякога твърди Петър Дънов. Гърнето не е грънчар. Но Петър Дънов, коварно за неопитните души, размества местата на „гърнето“ и „грънчаря“. Петър Дънов пише: „Природата има предвид да усъвършенства човека, да го направи безсмъртен“ (Петър Дънов. Закони на доброто. С., 1993, с. 51). Как може природатa, в която няма нищо вечно, да направи човека безсмъртен? Смъртта на човека не се ли дължи на природни закони? Такива са възможностите на природата. Оказва се по най-циничен начин, че смъртното и преходното за Петър Дънов е безсмъртно. Творението ще създава Твореца и Антихристът трябва да стане Христос. Според объркването на Петър Дънов адът е на небето и на Земята, а така също и раят е на небето и на Земята. Когато бъде възцарен „Месия“ (Антихриста) според „братята“-„зидари“, тогава ще дойде раят за убийците на Иисус Христос и адът за християните. Ще напомним, че и днес потомците на убийците на Бог Син – истинския Месия танцуват, повтаряйки неговите думи на кръста: „Или! Или! лама савахтани“, тоест „Боже Мой, Боже Мой! Защо си Ме изоставил?“ Бог е „изоставил“ своя Син и поради това злото ще „победи“. И Петър Дънов се бори старателно като „брат“ – окултен „зидар“ да въздигне Антихриста и да отдели своите заблудени „ученици“ от Иисус Христос и от Неговата Църква. Масонската „църква“ (зидарският храм), великата блудница, тя е истинската „църква“ за Петър Дънов. Така неуспелия в богословието и медицината Петър Дънов си посвещава живота да заблуждава хората и да ги отклонява от достойния за човека път. Петър Дънов обещава безсмъртие на хората, ако приемат луциферския мироглед.
Добре, след толкова изписани томчета и след толкова хвалебствия (не дотам мотивирани) да приемем, че Беинса Дуно (както сам се нарича Петър Дънов) е Елохим – ангел Господен. Как да си обясним, че Буда, Кришна, а „дори и Христос“ са най-великите хора“? „Учителят“ на вселената Беинса Дуно сам твърди, че е навсякъде „в светлината“. След малко обаче no noвoд на „най-великите хора“ каза, че той е самото слънце. „Може ли човек да блесне повече от слънцето? – пита Петър Дънов. Даже най-великите хора, като Буда, Кришна, а дори и Христос, не са огрели целия свят така, както Слънцето го огрява[43]“, тоест Петър Дънов. Кришна (Krsna) на санскрит и тракийски език означава „тъмният“. Как „огрява“ тъмният? На Петър Дънов му се иска да завладее „целия свят“. Но кому е нужно това, ако бъде отхвърлен истинския Месия и на негово място бъде поставен псевдомесията. Тук Петър Дънов наистина показва наличие на масонско убеждение, че Луцифер е „Второто Слънце“, което „огрява“ Земята. Като геометричен символ на „второто Слънце“ (Големият Брат – по Джордж Оруел) е петолъчката, която стои върху челото на „падналата Денница“, тоест Б’Елзевул, известен още като Бафомет. За да не би някой все пак да се усъмни в божествеността на „Учителя Беинса Дуно“ в една от своите беседи той твърди следното: „Ако мислите, че можете да отделите Бога от Учителя и Учителя от Бога, вие не разбирате законите… Единственият Учител, който учи хората е Бог[44]“.
За да се внуши, че Петър Дънов е прероденият и преобразеният Христос, в Търново (старата столица на победилата исихастка доктрина от времето на св. Григорий Паламà) дъновистите започват своя събор на 6 август (стар стил) – Преображение Господне. Това става в читалище „Надежда“ в 10 часа преди обяд. Неслучайно и до днес в къщата на Ал. Генчев, където е бил салонът на дъновистите (сега на това място има магазин) още се пази иконата на Дънов. На нея „учителят“ е представен като Христос, само че вместо кръст е изобразена голяма петолъчка. Известно е, че тя се появява при последователите на Моше (Моисей) във връзка с култа към бог Ремфан. След Великата октомврийска революция неслучайно кръстовете на някои църкви, (например манастира, където е концлагерът на остров Салавки – (първият експеримент на комунизма), на мястото на кръстовете са поставени петолъчки. Подобно е във Велико Търново. Оградата на старото военно училище е направена от красиви лъвове с корони на главите. Върху тях има кръст. Този кръст след 09.09.1944 година е замазан с цимент и върху него са изобразени петолъчки, които могат да се видят и до ден-днешен.
До смъртта си Петър Дънов след толкова усилия вече е успял да убеди много от своите възторжени последователи и последователки, че е Иисус. Твърде показателно е, че след като Петър Дънов почива на 27.XII.1944 година всички очакват той да възкръсне „в третия ден“, както е възкръснал сам Иисус Христос според „словото Му“. Но това не се случва, надеждите и очакванията остават напразни. Въпреки това нашите българи, които имат една положителна черта, остават верни на своя първоначален избор. Само малцина дъновисти осъзнават своята заблуда. Все пак Петър Дънов според Свещеното Писание на Новия Завет ще възкръсне в Съдния ден, но не по своята воля, а по волята на Бог-Син. И разбира се, ще бъде съден, че се е правил на Бог, за да заблуди много хора. Навярно ще му се държи сметка и за това, че фризирайки косите си във форма на рога, той е искал да се хареса преди всичко на дамите.
Вместо да даваме оценка, ще посочим само някои „мъдри“ наивитети на Беинса Дуно, на които все пак дъновистите гледат сериозно.
„Ако петлите в един град престанат да пеят, излезте навън. В тоя град ще стане катастрофично земетресение“ (Силите на Природата. С., 1947, с. 240).
Сотирологията на Петър Дънов
„Някои от вас още днес ще възкръснат, някои утре, някои след 10 дни, 15, 20, някои след една година, 2, 3, а някои може би, след хиляда, две, след 10,000 години. И казвам, на когото времето е дошло, да не закъснява нито с 1/100-милионна част от секундата. Вие трябва да бъдете като онова пиле, което се е замътило, а черупката се е изтрила, и то каже: „Чик-чик, чик-чик”!, а майката каже: „Клок-клок, клок-клок“! (Сила и живот, С., 1922, с. 177).
„Вие казвате: „Кога ще възкръснем?“ Аз (Петър Дънов) казвам: клок-клок, клок-клок! „Ама какво искаш да кажеш?“ – Клок, клок, клок-клок! „Ама какво искаш да кажеш?“ – Клок, клок, клок-клок! Това е велика философия“ (Сила и живот. С., 1922, с. 178)
Резултатът от първородния грях:
„Грехът е онази сила, която демагнитизира атомите“ (Петър Дънов и Българите. С., 1994, с. 37).
„Идването на Христа е границата между иневолюционния и еволюционния период, Христос е един трансформатор…“ (Пак там., с. 67)
„Когато слезе на Земята, Христос ще отвори всички кранове и навсякъде ще се чува бучене: Бу-у, бу-у! Тогава всички ще кажат: Какво става? Много бучи“ (Новият човек. С., 1947, с. 281).
Каква е съдбата на строителите, зидарите (масоните и комасоните), които въздигат антихристкото царство (рай-ха) като Вавилон? Отговорът е даден в Откровението:
„Тогава един силен Ангел дигна камък, голям като воденичен, та го хвърли в морето и каза: с такъв устрем ще бъде сринат Вавилон, Великият град, и не ще го има вече“ (Откровение 18:21).
Православната Църква е градът Божи на Земята. А Масонската (и комасонската) „църква“ е „град“ на Антихриста, тоест „Вавилон“ (Вж. Синовете на блудницата и тоталитарната власт. Списание Участие. Литература и социален живот. Год. V. , брой 2. Стара Загора, 1995, с. 56- 58).
При това вече стократно е дадено да се „разбере“ и от най-изоставащите ученици, че Беинса Дуно е „единственият учител на Вселената“. Тъй като и Иисус Христос е Единствен Учител – Бог-Син, Петър Дънов няма нищо против да са едно и също нещо, така както Антихристът няма нищо против да го считат за Христос. Оттук вече става ясно защо учениците на Петър Дънов вярвали, че след смъртта си той ще възкръсне на третия ден.
Скритата принадлежност на Петър Дънов към масонството убедително личи от следващите редове. Петър Дънов иска да постави човешката свобода в зависимост от природната необходимост. Ако човек се подчинява на законите, той скрито отхвърля Бога, тъй като Всемогъщият Бог е над всякакви закони. Животът в Бога е свобода, а не необходимост. Дори комунизмът, който иска да измести Царството Небесно и да го изгради за „богоизбраните“ на Земята, се схваща от Фаустовския разум като скок от „царството на необходимостта в царството на свободата“. Петър Дънов е тръгнал да се прави на „учител“, въпреки препоръката на Иисус Христос никой да не се прави на учител, защото Учителят е Един. За християните това е Единосъщната Света Троица. Богочовекът Иисус Христос – това е Учителят, Който чрез Светия Дух строи в Христовата Църква. И Петър Дънов смята, че учителят е един и той много прилича не на Иисус Христос, а на архиравина. „Един е учителят, който носи загубената дума“, пише Петър Дънов. Човек не е загубил Бога, а само „думата“, тоест „паролата“. Петър Дънов дава вид, че знае тази дума и поради това внушава на наивните и непознаващите Новия Завет, че няма какво да търсят при Иисус Христос и в Неговата Църква. Петър Дънов „знае“ „думата“ на магическото заклинание и със „законите на кабалата“ ще призове Бога. Ясно е, че Петър Дънов вместо учител е заблудител. За него Иисус Христос не е учител, защото „всеки, който се нарича учител, без да носи загубената дума, или не е учител, или обикновен учител“ (Петър Дънов. Закони на доброто. Хелиопол, 1993, с. 285). В такъв случай „истинските“ учители трябва да бъдат убийците на Иисус Христос, тъй като те знаят „паролата“ и я съобщават само един път в годината на Върховния празник.
Накрая искаме да обобщим, че учението на Петър Дънов е еклектично. На много места то цитира от свое име други автори, искайки по един жалък начин да се представи като озарен от висши духовни сили. Могат да се посочат стотици места в неговите томчета, доказващи това, но цялата му еклектика е подчинена на една единствена цел – целта на световното масонство и неговите създатели. Като резултат от преследването на тази цел Петър Дънов създаде така нареченото „Бяло братство“, което не е нищо друго, освен теософско комасонство, тоест масонство от втора ръка. По всяка вероятност той е членувал тайно в масонската ложа „Богомил“. Неговата работа на сатанинската нива е била да заблуждава своите „братя“ и да сее неосатанизма в наивните български души, някои от които остават трогателни последователи на една съзнателно и целенасочено натрапена заблуда и лъжа. Сатана и сатанизъм произлиза от санкритски Satha=лъжец, лъжовен, измамник. Неслучайно Петър Дънов назовава висшата „божествена“ сила „sat.“
__________________________________________________
*Публикувано в Богословска мисъл, 1998, кн. 2, с. 44-63. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[39]. Пак там, с. 79.
[40]. Пак там.
[41]. Пак там; Вж. по-подробно Евгени Данков. Комунистическото вероизповедание. – Синьо време, бр. 29, 1-7.VIII.1991, с. 3.
[42]. Вж. „Изгревът“ на Бялото братство пее и свири, учи и живее. Сборник, Т. 4. С., 1995, с. 323.
[43]. Петър Дънов и българите. С., 1994, с. 72.
[44]. Пак там, с. 73; Вж. Евгени Данков, Гражданинът на света е безнравствено същество. – Плевенски новини, год. III, бр. 12, 8-15.04.1996, с. 12.
Изображение: авторът Евлоги Данков (1944-2018). Източник Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-agW