Правната и морална отговорност за „осъждането“ на Христа
Любозар Чолаков
Разпитът на Иисус Христос от римския прокуратор на Юдея Понтий Пилат (26-36 година след Христа) ни е разказан от синоптиците и от евангелист Иоан (Матей 27; Марк 15; Лука 23; Иоан 18:28).
Евангелист Иоан – по-точен от синоптиците – определя мястото, където е бил извършен разпитът, което място – благодарение на особени археологически открития – днес се знае със сигурност и съставлява страница от историята на земния живот на Христос. «Преторията» – определя евангелист Иоан. Това латинско наименование – минало в употреба във всички римски провинции, употребявано на еврейски и даже на арамейски – означава мястото, където преторът е издавал своите решения. Не се касае значи непременно до съдебна палата. Това е можело да бъде – по време на война – походната палатка на претора или – когато се е отнасяло до колония – собственото му жилище. Мебелировката е била проста. Скромна в полукръг естрада е съставлявала «трибунала» (на латински, «бема» – на гръцки), върху която естрада е бил поставен «почетният стол» – древната неудобна табуретка на римската традиция. Така че когато евангелист Иоан казва, че Иисус от Каиафа е бил поведен в преторията, това значи, че Той е бил отведен в жилището на Понтий Пилат.
Различни текстове на Филон и на Иосиф Флавий допълват евангелските сведения.
Прокураторите, когато са се установявали в Иерусалим, са живеели в крепостта Антония, наречена така от Ирод Велики в угода на Антоний (83-30 година преди Христа). Тази крепост се е намирала на север от града, в близост до храма. Тя е удължавала градските стени, издигайки се над тях върху скала висока 25 метра. При нормални времена, в крепостта се е намирал римски гарнизон от 600 души, които от височината на тези мощни стени са бдели над Иерусалим.

Господ Иисус Христос и Понтий Пилат
Днес върху мястото на някогашната римска крепост се издига обширният католически манастир Нотр-Дам дьо Сион. Още при началните строителни работи са били открити твърде интересни археологически находки: подземна баня, водоносни канали, огромни подпорни стени. През годините 1927-1932, там е бил открит огромен плочник (с повърхност от 2500 кв. м.), образуван от големи каменни плочи, дебели 50 см, широки 1,50 метра и често пъти дълги 2 метра, който плочник по местонахождението си съставлява вътрешния двор на крепостта. Съпоставянето се е налагало. Според евангелист Иоан, Пилат е извел вън Иисус и е седнал на съдището, на мястото «наречено Литостротон, а по еврейски Гавата» (19:13).
Литостротон! Тези огромни каменни плочи, където и днес още се виждат браздите, издълбани от конниците, които са минавали през там, значи са същите, по които някога – през последните часове на Своя земен живот – е стъпвал нашият Господ и Спасител!
«Литостротон» означава «място покрито с плочи». «Гавата» изразява понятие за «издигнато място», което в случая напълно отговаря на възвишението, където се е намирала крепостта Антония.
Не съществува никакво съмнение, че събитието с «Преторията», за което ни разказва евангелист Иоан, именно тук е станало.
Понтий Пилат! Кой и какъв е бил този човек, от когото е зависела участта на Иисус? Тацит споменава името му. Иосиф Флавий и Филон изобилно говорят за него.
Назначен за прокуратор на Юдея от Тиберий «в дванадесетата година на царуването му», тоест по всяка вероятност в 26 година след Христа, той запазва тази длъжност цели десет години. За произхода му не се знае много нещо. Сигурно – обикновен рицар, с каквито императорите са предпочитали да си служат, намирайки ги за по-удобни от чистокръвните аристократи. Някои като тълкуват името му Рilatus – съкратен вид от Pileatus – заключават, че вероятно той е бил потомък на освободен роб, защото pilеum (червено боне) е била шапката, която са носили освободените роби. Други автори, търсейки произхода на името на Пилат в думата pilum – познатото оръжие на легионерите – предполагат, че той е бил син на офицер, декориран с почетен pilum. Трети автори – като Розади – с доста голяма смелост се опитват да възстановят самата биография на Пилат. Те го считат по произход за испанец (роден в Севиля), син на Марк Понтиус, който по време на войната на Агрипа срещу кантаврите е командвал ренегатите астурийци, съюзници на римляните, поради което именно е бил получил и споменатото отличие. Всичко това обаче е само хипотеза.
Двамата еврейски писатели Иосиф Флавий и Филон – фанатични националисти, готови да припишат всички престъпления на всеки, който не обича евреите – представят Понтий Пилат в най-черни краски. Иосиф Флавий го таксува като неморален, грабител, несправедлив, насърчаващ корупцията и насилието. Филон говори за «неговите притеснителни мерки, грабежи, неправди и оскърбления», без обаче да цитира примери. Че римският прокуратор е имал тежка ръка, за това свидетелстват различни случаи. Между другото – случаят, за който споменава евангелист Лука (13:1). Но все пак, от евангелското четиво човек не остава с впечатление, че Пилат е бил тъй грозно брутален. Той е бил като всички римляни от неговата каста – управляващата върхушка на императорския Рим – които Ренан сравнява с английските тори, които «черпят силата си от самите свои предразсъдъци». Образовани в добрия и в лошия смисъл на думата, те са презирали «сметта», която е трябвало да управляват.
Рим още от деветнадесетата година след Христа е бил антисемитски настроен, за което свидетелства изгонването на евреите от вечния град. По вкус и поради някои по-определени причини, Пилат не е обичал евреите. Той е бил недоверчив към техния краен фанатизъм. Така че – вследствие недоверие или ненавист спрямо евреите – Пилат по-скоро е бил благосклонно разположен към Иисус. Че това е било така, между другото свидетелства фактът, че Пилат – след разпита на Иисус – излиза пред първосвещениците и тълпата и казва: «Ето, извеждам ви Го, за да разберете, че не намирам у Него никаква вина» (Иоан 19:4). За това свидетелства и фактът, че Пилат е искал, щото от тримата осъдени на смърт да пусне за Пасха, тоест да помилва, именно Иисус Христос.

Господ Иисус Христос и Понтий Пилат
Въпреки всичко това, «съдът» на Пилат е бил напълно нередовен. В случая въобще не би могло да се говори за «процес» в правния смисъл на тази дума.
Както в еврейското, така и в римското право, гаранциите, дадени от закона на обвиняемия, са били многобройни и здрави. Безспорен факт е обаче, че що се отнася до Иисус едни от тези процесуални норми открито са били нарушени, други пък – заобиколени поради хитрост или небрежност.
Например, според римското право обвинението би трябвало да бъде предшествано от така нареченото роstulatio – разрешение за обвиняване – което съдията е могъл да даде или да откаже. Следвало е така нареченото delatio nominis с полагане клетва от обвинителя, че действа без завист, нито омраза. Обвинението се е извършвало публично при призоваване на съд чрез съдебен служител, като подсъдимият е имал право на защита, която е можела да призовава свидетели, да прави доводи, и прочее. В «процеса» на Иисус – нито сянка от всички тези процесуални гаранции! Даже не се вижда да е имало редовно издадена присъда.
За да можем да си обясним – но не и да оправдаем – държанието на римския магистрат в случая, би трябвало да поставим «процеса» в действителната му околна среда. Това за Пилат е бил обикновен епизод в една колониална страна. Но тези съображения – както и страхът му пред евреите да не би те да изнесат пред императора неговите нечисти и нечестни деяния в управлението на страната – не могат да намалят отговорността на римския прокуратор. Материално, правно, отговорността за случая носи той. Пилат е палачът на Христа.
Но моралната отговорност? Тя изцяло пада върху еврейския Синедрион, върху еврейските първосвещеници. Босюе, блажени Августин и много други велики люде с право казват: «Пилат е съучастник в престъплението им, но сравнен с тях, той е много по-малко престъпен от тях».
Какъв е бил краят на Понтий Пилат? Нищо положително за него не се знае след 36 година, когато той е бил отзован в Рим, за да отговаря за масовото избиване на самаряни върху Гаризим. Според някои – той се е самоубил. Според други – той е станал християнин.

Жан Маре като Понтий Пилат във филма „Понтий Пилат“ (1962)
Литература: Daniel-Rорs, Histoire Sainte. Jésus en son temps. Париж, 1949; Jean Guitton, Jésus. Париж, 1956; E. Royston Pike, Dictionnaire des religions. Париж, 1954.
______________________________________
*Публикувано в Духовна култура, 1959, кн. 5, с. 22-24. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
Източник на изображенията Яндекс РУ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-a7g