(По книгата на архиепископ Серафим „Новое ученiе о Софiи, Премудрости Божieй“)
Иеромонах Серафим
В своя голям труд „Новое ученiе о Софiи, Премудрости Божieй“ архиепископ Серафим Соболев, управляващ руските православни църковни общини в България, е разгледал компетентно и подробно софийната ерес, заченала се в руската религиозно-философска мисъл до революцията и оформила се окончателно след това в трудовете на покойния вече професор по догматическо богословие в Парижкия руски богословски институт – протоиерей Сергий Булгаков. Името на отец Булгаков се ползва с популярност сред ученитe богословски среди у нас, така както за големи авторитети на модерната задгранична руска богословска мисъл минават, освен него, и други руски учени от Париж, някои от които не всякога се явяват носители на чистото православие. Предвид на това, че горепосоченото съчинение на архиепископ Серафим има извънредно интересно съдържание, а по една или друга причина не се много чете у нас, намерихме за нужно да нахвърлим в един кратък очерк неговите основни идеи, като изложим накратко вещо разкритикуваната в него софийна ерес.
Малцина знаят, че отец Булгаков е еретик. У нас дори се използват от някои като чисто православни съчиненията му, които са с еретически дух (виж например, брошурата на свещеник Хр. Филаретов „Ние сме православни“, стр. 6, където отец Филаретов се издава, че е толкова православен, колкото и отец Булгаков). За всички ония, които не са чели труда на архиепископ Серафим „Новое ученiе о Софiи, Премудрости Божieй“, или са погрешно осведомени за стойността на отец-Булгаковите богословски трудове, или най-сетне не знаят, в що се състои софийното лъжеучение, нека настоящата статия послужи като повод да прочетат ценния труд на Високопреосвещения автор и да видят, къде се крият основните заблуди на софиолозите, и как православието гледа на новото учение за Софѝята.
Софийната ерес не е създадена от отец Булгаков. Някои от нейните основни положения се съдържат в зачатъчно състояние още в дълбоката християнска древност у гностиците и други еретици. В руската богословска мисъл печални заслуги за новото разработване и задълбочаване на софийната ерес имат няколко учени, между които отец Булгаков се явява като неин завършител. Той повече от другите е свързал името си с оформяването и довършването на новото учение за Софѝята, като говори за нея в следните свои трудове: „Купина Неопалимая“, „Свет невечернiй“, „Ипостас и ипостасност“, „Православiе“ и „Агнец Божiй“.

Архиепископ Серафим Соболев (1881-1950), наскоро канонизиран за светец
В труда на архиепископ Серафим ние не виждаме ясно очертан историческия развой на софийната заблуда в руската богословска мисъл, защото не такава е била задачата на Високопреосвещения автор. Неговата книга има своя определена тема и свой напълно съобразен с темата план със задача да разкрие пункт по пункт погрешността на софийното учение у неговите представители. Характерът на книгата е не историко-осведомителен, а догматико-полемичен. Но все пак в нейния широк обсег се хвърля някак странично достатъчно осветление и върху въпроса за развоя на софийната ерес. Читателят вижда да се очертават като софиолози:
1) знаменитият руски философ Владимир Соловьов, за когото едва ли мнозина у нас знаят, че по въпроса за Софѝята не учи православно;
2) свещеник Павел Флоренски, чието прехвалено съчинение „Столп и утвержденiе истины“ извикваше у нас като семинаристи благоговейно страхопочитание, понеже не знаехме, че в него имало еретически от православно гледище схващания, което с такава прецизност доказва в своя труд архиепископ Серафим;
3) най-сетне, най-ярко са очертани и най-убедително са опровергани еретическите схващания на най-новия софиолог – протоиерей Сергий Булгаков, който е доразвил софийното учение до степен на система[1].
В нашия кратък очерк ние нямаме за задача да предаваме подробно съдържанието на цялата книга на архиепископ Серафим. Това би значело да се напише втора книга върху въпроса за Софѝята. Нашата задача е много скромна и ограничена – да предадем централните мисли на Високопреосвещения автор, да посочим основните заблуди в софийната ерес и да събудим интерес към разглежданото от нас капитално съчинение, което, доколкото ни е известно, е спечелило за своя автор учената титла магистър на богословието.

Протоиерей Сергий Николаевич Булгаков (1871-1944)
За изходен пункт на цялото софийно лъжеучение служи погрешното и с нищо неоправдано гностическо вярване, че Бог, като абсолютен Дух, не може без посредство да влиза в съприкосновение със Своето творение. Това мнение няма основания нито в Библията, нито в творенията на светите отци и учители на Църквата. То е древна гностическа басня за сътворяването на света от божеството чрез посредството на друго същество, стоящо между Твореца и творението. В тясна връзка с този гностически възглед стои и учението на протоиерей Булгаков за Софѝята като същество, стоящо на границата между Бога и творението. С посредството на Софѝята отец Булгаков обяснява сътворяването на света от Бога и цялото по-нататъшно Божествено домостроителство за човешкия род. С посредството на Софѝята отец Булгаков обяснява и въплъщението на второто Лице на Света Троица.
Архиепископ Серафим доказва, че цялото софийно лъжеучение почива на рационалистическа основа. Отец Булгаков говори за „онтологическа несъвместимост на Бога и света без посредник“. С допускането си, че Бог се нуждае от посредник, за да сътвори света, той не иска да ограничи Божието всемогъщество, а се стреми чрез този посредник да обясни тайната на сътворяването на света от Бога и тайната на Боговъплъщението. Тъкмо тук са елементите на рационализъм у отец Булгаков, който в непостижимите Божествени тайни иска да проникне със своя слаб и ограничен разум. Според архиепископ Серафим, следвало би по такива важни догматически въпроси да се придържа човек строго о светите отци на Църквата. „В тях, както и в светите апостоли, е действал Светия Дух. А Светия Дух, по свидетелството на Христа, е източник на всяка истина“ (стр. 5). Светите отци именно, които поради чистия си и свят живот са могли напълно да се ръководят всякога от благодатта на Светия Дух, безпогрешно са тълкували и разбирали Свещеното Писание. Поради това те и за нас са единствен критерий на истината. Всяко богословско мнение ние трябва да сверяваме с тях и да приемаме само онова, което е съгласно с тяхното учение, като всичко друго отхвърляме. Осланяме ли се, обаче, на своя собствен греховен разум, ние ще изпаднем в рационализъм и еретичество. В лутеранството, поради липса на благодатно светоотеческо ръководство и поради крайния субективизъм, са се появили до петстотин секти. В прекрасната по съдържание глава „Православният възглед върху разкритието на догматите на Църквата“ архиепископ Серафим доказва необходимостта от следването на светоотеческия авторитет, като отсича недопустимата от православно гледище мисъл за възможността да се откриват нови догматически истини. Злоупотребите с така наречената „свободна, богословска мисъл“, която е толкова ублажавана от модернизма, могат да доведат до най-пакостни заблуди.
В софийната ерес се забелязват тъкмо такива злоупотреби със свободната богословска мисъл. Отец Булгаков не се съобразява със светоотеческия авторитет. Макар че той се опитва да оправдае своето ново учение за Софѝята с някои съвсем неубедителни и криво разбрани цитати из съчиненията на някои свети отци, ясно е от критиката на архиепископ Серафим, че отец Булгаков е излязъл из релсите на православието и е тръгнал по съвсем нов свой път, воден от своята свободна богословска мисъл. Отец Булгаков не мисли, че открива нови догмати, но всъщност излиза с едно съвършено ново за православието и никога не споделяно от светите отци учение за Божествената Софѝя, посредница между Бога и творението. Имало е, наистина, подобни мнения и в миналото, но само у еретици, гностици и стоящи вън от Църквата мислители. Към тяхното суемъдрие клони и протоиерей Булгаков. Не напразно сам той търси опора за своето учение у езическия философ Платон и в Кабалата. Особено поразително е сходството между софийното лъжеучение и гностицизма, по-частно, валентинианството. Между гностиците Валентин още във II-ри век е учил за Премъдростта почти така, както в XX-ти век – протоиерей Булгаков (виж Архиепископ Серафим, „Новое ученiе“, стр. 217 и следва).
Съгласно с основната си изходна мисъл, че Софѝята е посредникът, онтологическият мост между Бога и творението, софиолозите отец Флоренски и отец Булгаков дават различни определения и дефиниции за нея, едни от други по-странни и противоречиви. Те наричат Софѝята „творческо начало на света“, „идея на Бога“, „божествена и идеална субстанция“, „четвърта ипостас“, „Царство, Сила и Слава на Бога“, „истински нелъжеименен гносис, истинност на истините“, „вечен наш корен“, „Божествено начало“, „образ Божий“, „велико, царствено и женствено същество“, „душа на света“, „енергия Божия“, „име Божие“, „богиня“, „усѝя на Бога“ и така нататък. Някои от тези определения са приложими само към Бога. Следователно, с прилагането им към Софѝята се казва, че Софѝята е Бог. Обаче, отците Флоренски и Булгаков заявяват, че Софѝята не е Бог. Към творението пък гореспоменатите определения са неприложими. Но Софѝята, заявява се, не е и твар. Тя била някакво средно същество, чрез посредството на което Бог е създал и изкупил света. Но такова средно същество, което да не е нито Бог, нито твар, според светите отци, не съществува. Те казват, че „всичко съществуващо може да се подведе под едно от двете, които се наричат: Божество и твар“ (св. Василий Велики, също и св. Григорий Богослов, стр. 254, 257). Наистина, както споменахме по-горе, протоиерей Булгаков се опитва да приспособи някои светоотечески мисли към своето лъжливо софийно учение, но безуспешно. Всички негови подобни опити са съвършено безпочвени, както архиепископ Серафим ясно доказва това. Тук и предумишленото нагодяване на някои библейски места, говорещи за Софѝята, Премъдростта Божия, не помага. Според категоричното и бистро православно светоотеческо схващане под Премъдрост Божия в Светата Библия се подразбира ипостасната Премъдрост, тоест Сам Иисус Христос, второто Лице на Света Троица. Допущението на отците Флоренски и Булгаков, че Софѝята е нещо средно между Бога и творението, води към кощунствени абсурди, към двубожие и разни неизгладими противоречия. То внася разстройство и чужди елементи в учението за вътрешния живот на Света Троица и с това подравя светоотеческото учение за Бога като един по същество и троичен по лица. Както и да се извърта истината, определения като тези, че Софѝята е „четвърта ипостас“, „творческо начало на света“, „божествено начало“, „същност Божия“, „богиня“ – водят към признаването на нов бог покрай единия троеличен и истинен Бог. Дързновеното впущане на отец Булгаков в своемъдрие го отклонява дотам от православието, че го осмелява да определи Софѝята като неличен бог (стр. 382). Такъв неличен бог Православната Църква не познава и не признава. Той е възможен само в пантеистическия мироглед. Наистина, отец Булгаков не иска да допусне покрай Света Троица и друго божествено същество. Той не ще да проповядва за два бога. Но, както архиепископ Серафим много ясно доказва това, отец Булгаков по силата на логиката, ще, или не ще, довежда до учението за съществуването на две равни божествено абсолютни начала (стр. 378). У отец Булгаков се срещат и чисто православни възгледи за Света Троица като личен и самобитно съществуващ Бог. Но покрай, тези чисто православни мисли, странните му еретически схващания за Софѝята стават толкова по-опасни, понеже се прикриват зад маската на привидното православие. В чистия хляб тук е турена отрова, която лесно погубва, защото не се вижда от неосведомените.

Свещеник Павел Александрович Флоренски (1882-1937)
Архиепископ Серафим е посочил навсякъде с неумолима логичност и учудваща проникновеност, както неуловимите понякога, така и грубо фрапиращите друг път противоречия в софийната ерес. Всякога въоръжен с несъкрушими и убедителни светоотечески аргументи, Високопреосвещениятъ автор разбива точка по точка всички, дори и най-тънко промъкващите се, заблуди на софиолозите. Никое определение на Софѝята не е оставено без обстойно, светоотечески обосновано и силно аргументирано опровержение. Впечатлението е, че неприятелят е разбит без остатък по всички линии. Човек трябва сам внимателно да прочете целия труд на архиепископ Серафим, за да види, с каква грижливост и с каква смайваща начетеност в светите отци се доказва, въз основа на неопровержими данни, абсурдността на всички положения, мисли и заключения в софийното лъжеучение. С отлична логическа последователност и по чисто православни пътища архиепископ Серафим води читателя от факт на факт до положението сам да се увери, колко груби противоречия и колко пакостни и кощунствени погрешности се крият в догматическото учение на отците Булгаков и Флоренски.
Ние тук нямаме за цел да изброяваме всички противоречия в новото софийно учение. Пък и да бихме искали това, не бихме могли да го сторим в малкия обем на една статия, тъй като противоречията в софийното учение са извънредно много. Всички тях подробно и убедително е изложил в своя прекрасен труд архиепископ Серафим. По неговите думи „несъгласието на софийното учение на протоиерей Булгаков и свещеник Флоренски с логическите изисквания на разума са един от най-съществените недостатъци на това учение“ (стр. 511). Противоречия има между самите софиолози. Отец Булгаков, например, твърди, че Софѝя не е ипостас, тоест личност, и не е твар, а отец Флоренски я нарича „четвърто тварно лице“. Противоречия има и у всекиго поотделно. Протоиерей Булгаков, например, ту говори, че Софѝята не е твар, ту я нарича „създание и дъщеря Божия“, ту утвърждава, че тя е същност Божия, ту отрича това; в едно свое творение учи, че Софѝята „няма своя собствена мощ, но я получава от Бога“, а в друго я определя като „творческо начало“ – едновременно заявява, че тя не е Бог, и я нарича богиня.
Подобни противоречия се срещат и у Флоренски. И той приписва на Софѝята божествени качества и имена и, изключвайки я измежду творенията, все пак я нарича „тварно лице“.
Но най-важни и у двамата са техните противоречия с Библията, Църквата и светите отци. Библията говори за ипостасната Премъдрост, Иисуса Христа, софиолозите – за едно родено във въображението им противоречиво същество, нито Бог, нито твар, което в действителност съществува. Църквата учи за един Бог, троичен по лица, а софиолозите водят към двубожие. Светите отци проповядват вярата в личен, самобитен Бог, а софиолозите замъгляват православната представа за Бога със своите пантеистически схващания, назовавайки Софѝята „душа на света“ и „неличен Бог“. Софийната ерес възкресява и осъденото от Църквата учение на варлаамитите, както и ереста на Евномий. Тя унищожава с определението на Софѝята като „усѝя“, „същност Божия“, основния християнски догмат за Света Троица. Тя изопачава истината за сътворението на света непосредствено от Бога, което учат светите отци, допускайки посредството на фантастичното софийно същество – нито Бог, нито твар. Тя подравя истината на изкуплението, довеждайки необходимо до погрешното заключение, че се е въплътило не второто Лице на Света Троица, а Софѝята, това измислено и несъществуващо в действителност същество (стр. 478, 481, 483). Софийната ерес, чрез своето учение за възнесението на Иисуса Христа на небето не с човешко прославено тяло, а с някакъв си негов идеален образ, какъвто бил Софѝята, отрича вековната вяра на Църквата, че Иисус Христос с истинско човешко тяло, макар и прославено, седи отдясно на Бога Отца, и че, съобразно с това, и всички праведници със своите възкръснали и прославени тела ще блаженстват в небесното Царство Божие.
Противоречията на отец Булгаков със светите отци са до необяснимост силни и фрапиращи. Не намирайки у тях заченките на своето любимо учение за Софѝята като посредстващо същество при творението на света и Боговъплъщението, той е склонен само поради това да ги обвинява в недостатъчна проникновеност в христологичните и други проблеми и дори с хулно пренебрежение да говори за тях. Той обвинява някои от тях даже в несторианство (стр. 395-404), в аполинарианство (403-413), в монофизитство (413 и следва) и унижава авторитета не само на отделни свети отци като св. Кирил Александрийски, св. Максим, св. Иоан Дамаскин и други, но и на цели вселенски събори с всички участващи в тях свети отци вкупом. В замяна на това той хвали богословието на еретиците Аполинарий и Несторий, защото намира у тях рационалистичните елементи на своето софийно лъжеучение (стр. 442 и следващи, 448 и следващи). Вярно е, светите отци и вселенските събори не са се дори и опитвали да дадат рационалистически обяснения на тайната на Боговъплъщението, което са правели в заблудата си еретиците, защото са знаели, че то е „велiя благочестiя тайна“ (1 Тимотей 3:16), непостижима за никой човешки ум. От това обстоятелство, обаче, е недоволен отец Булгаков. Той иска не само отрицателни формулировки на вярата, а и положително обяснение на нейните тайни. Но пита се: със своето учение за Софѝята обяснил ли е той поне отчасти тайната на Боговъплъщението? Съвсем не! Той е успял само да я изопачи, учейки нови неща – че Софѝята е посредствала при Боговъплъщението, за което нито словото Божие, нито светите отци знаят нещо.

Протоиерей Сергий Булгаков и свещеник Павел Флоренски. Картина, маслени бои, създадена 1917. Автор Михаил Нестеров (1862-1942). Третяковска галерия, Москва, Русия
Критикувайки светите отци и вселенските събори, отец Булгаков сам се отделя от единението със светата Православна Църква, а, хвалейки противниците ѝ – еретиците, той сам се присъединява към техния печален сонм.
В заключението си на книгата архиепископ Серафим съвършено естествено идва до извода: „Като имаме предвид изброените заблуждения на отците Булгаков и Флоренски в тяхното учение, ние трябва да определим последното като настоящо еретическо учение с гностически и езически мироглед“ (стр. 513). Логическата последица е да бъде отхвърлено това пагубно еретическо учение от всички православни църкви. Това осъждане е последвало наскоро. През 1935 година главата на Руската православна църква, митрополит Сергий, както и Руската задгранична църква, са осъдили новото учение за Софѝята като еретическо.
Покрай въпроса за Софѝята, но все във връзка с нея, в труда на архиепископ Серафим са разгледани и ред други много интересни догматико-етични въпроси, като, например, въпросът за нашето освещаване, за Царството Небесно, за името Божие, за молитвата и прочее, на които е дадено чисто православно обяснение. Цялото съчинение е едно красноречиво свидетелство за голямата богословска ерудиция на автора му, за неговия тьнък ум и за неговото отлично познаване на светите отци и на православието.
Много добре би било да се преведе този ценен труд на български език, толкова повече, че той е интересен не само като оборващ софийната ерес, а и като хвърлящ обилна светлина върху много догматически и нравствени въпроси все в чисто православен дух, и най-сетне като образец на дълбоко-православно догматико-полемично съчинение.
_____________________________________________________
*Публикувано в Духовна култура, 1943, кн. 1, с. 10-14. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[1]. Нека ми бъде позволена тук една изповед, която дължа да направя публично, за да изкупя един свой грях от вероизповедно естество. В книгата си „Пътят от човека към Бога у Паскаля“ аз използвах като пособие и съчинението „Столпъ и утвержденiе истины“, като под влияние на всеобщите величания, правени за тази книга, съм се произнесъл и аз одобрително за нея. След като прочетох труда на архиепископ Серафим за Софѝята, аз се убедих, че съм сторил грях, похвалявайки и препоръчвайки по този начин съчинение, в което се съдържат еретически мисли, за което сега дълбоко съжалявам. Иеромонах Серафим.
Изображения: авторът архимандрит д-р Серафим Алексиев (1912-1993), който е иеромонах, когато е писал горепосочената статия, архиепископ Серафим Соболев (1881-1950), наскоро канонизиран за светец, протоиерей Сергий Булгаков (1871-1944) и свещеник Павел Флоренски (1872-1937). Източници Гугъл БГ и Яндекс РУ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-9Lt