Вера Бонева
В периода на държавния социализъм темата за църквата и за българските архиереи беше поставена на втори план, а в някои отношения и целенасочено неглижирана, поради възведения в официална политика характер на атеистичната пропаганда. По тази причина фигурата на Иларион Макариополски задълго остава в сянката на доминираното от светска реторика говорене и писане по въпроса за църковните борби като мирна (и в известен смисъл второстепенна) форма на развитието на националния ни въпрос през Възраждането.
По това време роля за опазване спомена за забележителната личност има православната църква. Например в сборника, издаден от Светия Синод през 1971 година по случай вековния юбилей на Българската екзархия, епископ д-р Николай Макариополски публикува пространна статия за Иларион. В нея той разглежда не само стореното от именития възрожденец, но и откроява черти от нравствения облик на владиката. Особено важно е обобщението на епископ Николай по отношение персоналните качества на духовника: „Във връзка с характеристиката на Иларион, като най-лични [негови] качества трябва да изтъкнем голямата му честност, доблест, всеотдайната любов и доверието, което той е имал към своя народ. В най-критични моменти на църковнонародната борба Иларион се е опирал върху любовта и волята на народа… Целта, която Иларион неотклонно е следвал е независима българска църква при запазване духовното и териториално единство на българския народ[22].“ Цитираната характеристика, както и оценките на други автори в юбилейния сборник, за пореден път поставят търновския митрополит на заслуженото му в историята място – безспорен духовен водач на успешната църковнонародна борба на нацията, разгърнала се в максимална широта из етническата ни територия през последните три десетилетия преди освобождението от османска власт.

Макариополски епископ д-р Николай (1908-1981)
Леко промененият обществено-политически контекст в началото на 70-те години на XX-ти век отваря вратите за по-балансирани интерпретации на църковното движение и на отделните църковните дейци извън тесните среди на професионалните богослови. Разчупването на твърдия комунистически канон с възможности за малко по-широки анализи на историята, осъществено по волята на управляващите, води до връщане интереса към митрополит Иларион Търновски. По това време се появяват и два значителни научнопопулярни текста, върнали фокуса на академичния разказ и публичния наратив върху могъщата фигура на еленчанина. Книгата на Станьо Сираков „Иларион Макариополски[23]“ е написана привидно в парадигмата на така наречената „марксистко-ленинска методология“. Цитирани са престижни комунистически автори, откроени са връзките на възрожденеца с радикалните дейци, посочено е неговото упование в Русия, подчертана е принадлежността му към „прогресивната класа“. Като цяло обаче разказът е идеологически неутрален и успешно разкрива основните етапи в биографията и дейността на своя герой. Отвъд очевидната близост с очерка на Михаил Арнаудов от 1925 година в случая трябва да признаем, че книгата на Станьо Сираков е сериозен опит да бъде върнат Иларион в групата на водещите възрожденци; група, към която той несъмнено принадлежи, но преди появата на биографията от 1973 година е поставян на втори или трети план от официозната социалистическа историопис.

Станьо Сираков (+ 2015 г.)
По-смело отвъд някои норми на официалния исторически наратив се разгръща популярната книга на Тончо Жечев „Българският Великден“. Посветен изцяло на църковната борба, най-известният труд на литературния критик и историк чертае убедително водещите сюжетни линии и основните действащи лица на могъщото и масово национално движение, обединено около целите и инициативите на антипатриаршеската борба. Задала модел за нови интерпретации на основни възрожденски процеси, емблематичната творба възвръща обаянието на Иларион, припомняйки не само неговите реални приноси за успешния завършек на борбата, но и магнетичното му личностно присъствие. „Едва ли има по-крива, по-невярна представа за Иларион като чернокапец, като скучен и благоразумен човек! – настоява Тончо Жечев. – За акцията на Великден трябвало горещо и честно сърце, каквото имаше Васил Левски, и ботевско вдъхновение. Те са герои на разните етапи в българската история. Ботев и Левски идват на разораната от Бозвелията, Иларион, Славейков и плеяда други почва, при изкристализиралата ясно национална идея, която искаше само буйните им глави, горещата им кръв, за да стане чудото на въплътяването и осъществяването ѝ. Иларион и неговите другари са все от поколението на Ботьо Петков, на бащите, тяхната житейска, историческа, политическа съдба е свързана тъкмо с бавния, труден, мъчителен период на изкристализирането на тази идея, за която синовете вече можеха да сложат главите си. Иларион Макариополски, героят на българския Великден, беше отделен във великия и невидим отбор на историята такъв, какъвто ѝ е бил необходим[24].“ Не ще и съмнение, че „Българският Великден“ на Тончо Жечев не само постави църковнонародната борба на равна нога с другите водещи процеси на Възраждането. Тази увлекателна и вълнуваща книга до голяма степен възкреси присъщите на предсоциалистическия исторически наратив преценки за Иларион, считан с основание за ключов общобългарски лидер през последните две десетилетия на трудния си житейски и професионален път.

Тончо Жечев (1929-2000)
Иларионовата тема в литературата е разгърната и в единствения роман със сюжети от битието на възрожденеца, озаглавен „Литургия за непокорните“. Творбата е отпечатана през 1987 година в голям за времето си тираж (14,137 екземпляра) от пловдивското издателство „Христо Г. Данов[25]“. Повествованието на търновския писател е конструирано в класическия жанр на биографичния роман. Действащите лица са исторически личности, а основните случки са част от фактическата реалност на Иларионовата епоха. Текстът се движи по хронологията на Иларионовия жизнен път. По авторово решение най-пространно са разгърнати обстоятелствата от ранната биография на еленчанина – учението му из различни балкански училища – светски и църковни, приятелствата му с други възрожденци, монашеското му подвижничество, съвместната му дейност с отец Неофит Бозвели. Специален акцент са връзките с Георги Стойков Раковски и отношенията с радикалните представители на църковното движение – Петко Р. Славейков и д-р Стоян Чомаков. Литургиите, каноничните въпроси и църковно-историческите детайли са засегнати едва-едва. Докосната е темата за драматизма в образа на архиерея, извел като водач антипатриаршеското движение до успешния му край, но неувенчан с титулатурата на екзархийския първосвещеник. В края на романа е развита доста схематично темата за противоречията между революционните дейци и църковните лидери на Българската екзархия, присъща на политическия ни контекст през 70-те години на XIX-ти век. Тя е персонализирана в спор между учителя Бачо Киро Петров от село Долни Турчета (Бяла черква) и митрополит Иларион Търновски. След изострения си дебат с дръзкия даскал архиереят потъва в тревога от мисълта, че не разбира радикалните уклони на своите епархиоти и от усещането, че националното движение напуска руслото на църковната борба. При все че описаната психологическа ситуация е разгърната сполучливо, очакваната развръзка на романа придава на четивото осезаем схематизъм и частична идеологическа клишираност. Цялостният облик на Иларион също е изграден по канона за него, наложил се през първата половина на XX-ти век и през прочита на Тончо Жечев.

Николай Иванов, автор на книгата Литургия за непокорните
Останал извън талвега на най-проникновените постижения на историческата белетристика, романът „Литургия за непокорните“ възкресява по добросъвестен начин църковната тематика на Възраждането, свидетелствайки, успоредно с това, колко е трудно да се експонира в словесна форма нееднозначния, многоизмерен и определено драматичен образ на Иларион Макариополски. В подобен план бихме могли да интерпретираме и няколкото маслени портрета на възрожденеца, представляващи част от културното битие на съвременна България. Практически всички портрети на еленчанина го представят по известната снимка от времето, когато е митрополит в Търново и когато е на почтена архиерейска възраст. Две от известните ми творби от споменатия кръг са в родния му град Елена. Едното платно е в дирекцията на Начално училище „Иларион Макариополски“ в Елена, а другото е в постоянната експозиция в родната къща на духовника – пак в родния му град. И от двете живописни произведения ни гледа един умъдрен и спокоен старец, седнал на архиерейския си трон, държащ в лявата ръка жезъл, а в дясната нагънати на руло листи с предполагаемо църковнонародно съдържание. Постигнатата значителна прилика с оригинала подсказва за веща художническа ръка[26].
Увереният и одухотворен митрополит от живописните портрети, съхранени в град Елена, е своеобразно визуално продължение на доминиращата още преди Освобождението представа за нравствения образ на дееца: „Личний характер на тогози человека – свидетелства през 1875 година Петко Р. Славейков – [съз]даваше доверие и поручителство някакво за добрийт изход на работата, която би предприел. Той беше обаче всякога тих и скромен (кога[то] не биваше раздражнен, което твърде рядко се случваше); разправяше кротко на онези, с които разсъждаваше по народните работи, уж като да удовлетвори само тяхното любопитство, но между това умееше да извика в душата на събеседника си чувства на народно съзнание, така, щото ни[то] един, който би са срещнал и разговорил с него по народочерковний въпрос, не си отиваше от него неоживен и без нов запас от нравствени сили[27]“. Както в надгробното слово, така и в първата биографична статия за еленчанина, Славейков очертава смело и умело не само нравственото величие, но и лидерската харизма на предводителя на църковнонационалните ни борби.
Ключов елемент от културната памет за Иларион Макариополски и Търновски е родната му къща в град Елена, която е музеефицирана още в началото на 20-те години на XX-ти век. Дарен на местната община от наследниците на именитата фамилия, достолепният възрожденски дом представлява по същество комплекс, включващ просторен двор, ограден с каменни зидове, двуетажна къща с открит към двора чардак и с допълнително приземно ниво. В двора са разположени старинната чешма, кладенецът със сладка планинска вода и каменният бюст на възрожденеца.

Родната къща на Иларион Макариополски
Действащата експозиция е подредена в средата на 60-те години на XX-ти век, като е променяна частично при реставрациите на дома, осъществени две десетилетия по-късно[28]. Първият строителен етап на Иларионовата къща датира от 1710-1715 година, а видът, в който е музеефицирана е от късното Възраждане. Сградата и прилежащият към нея комплекс имат статут на недвижима културна ценност с национално значение. По профил визираната културна ценност е архитектурна и историческа. Към момента Къща музей „Иларион Макариополски“ поддържа представителна експозиция с предимно битов характер, която реконструира всекидневието на заможно градско семейство от Елена от епохата на Възраждането. Значителна част от показаните културни ценности са оригинали, но не всички са свързани пряко с Иларион и с неговия род. Приземните помещения, които са били складове и конюшни, са пространство за иконна изложба. В тях се организират и временни експозиции. Жилищните помещения на втория етаж са обзаведени с мебели, тъкани и битови предмети от епохата. В няколко къта са поставени произведения на изкуството и информационни материали, отнасящи се до Иларион Макариополски и до именития му племенник Стоян Михайловски – също поел жизнения си път от просторния еленски дом.
В град Елена паметта на първия търновски митрополит пази и споменатото по-горе начално училище. Целият музеен комплекс, посветен на Възраждането, е приел за свой патрон видния духовник и официално се именува Музей на Възраждането „Иларион Макариополски“. Културната институция е и основният организатор на ежегодните тържества, посветени на архиерея. През 2012 година в хода на тези тържества беше поставена паметна плоча за митрополит Иларион Търновски в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до град Лясковец – средище на създаденото и поддържано от владиката първо духовно училище в Северна България[29].

В източната част на двора на същата къща се намира Хаджихристовата чешма, подновявана и поправяна от бащатата и брата на Иларион. Недалеч от чешмата е разположен паметник на Иларион Макариополски. В двора на къщата се отбелязва и патронния празник на началното училище, което носи името на духовника.
Направеният обзор на артефактите, местата и реликвите, свързани с паметта за приснопаметния митрополит Иларион Търновски, показва по недвусмислен начин, че българската нация и в частност Православната църква пази жив образа на най-твърдия, последователен и деятелен ръководител на антипатриаршеското движение през Възраждането. Некоронованият предстоятел на символната българска църковна общност, формирала се преди учредяването на Екзархията през 1870 година, е пресътворен в литературни произведения, академични анализи, живописни портрети. Паметниците му в градовете София и Елена са не само умилителни мемориални топоси, но и високохудожествени творби на монументалното изкуство. Музеят в родната къща на духовника е въздействена реконструкция на битието и биографията на един от най-влиятелните ни народни лидери от предосвобожденската епоха с типичните за музейната теория и практика артефакти. Периодичните чествания, документалните и популяризаторски публикации[30], енциклопедичните и речникови статии[31], учебниците и другите учебни материали за Иларион Макариополски осигуряват устойчиво присъствие на историческия му образ в съвременното публично пространство. Гробът в българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул е място на почит и респект пред непомерната личност на яркия възрожденец и свързващо звено между историческите и актуалните топоси на националната ни традиция. Съществена информационна и културна стойност имат и запазените в няколко национални архивохранилища оригинални ръкописни и печатни документи от-и-до Иларион Макариополски [32].
При все това, трябва да признаем, че наследството на видния възрожденски деец присъства относително локално и подчертано фрагментарно в съвременния културен, социален и образователен контекст. Практически липсват професионални документални филми за него. През последните 50 години не са създавани творби на монументалното изкуство и на живописта, посветени на владиката. Академичният интерес към делото му обикновено е частичен и обвързан с други теми от историята на Възраждането, поради което последната по хронология самостоятелна научна монография за него е придобилата почти вековна давност книга на Михаил Арнаудов от 1925 година. Паметните места и паметните знаци са локализирани в родния му град, в Истанбул, в Лясковския манастир и в София. По стечение на ред обстоятелства Иларион Макариополски не присъства със самостоятелен бюст в алеите на възрожденците в София, Пловдив, Варна и Бургас. Няма паметен знак за него във Велико Търново или в друго селище на епархията. Едноизмерно и трафаретно е характеризиран владиката и в учебниците по история в системата на средното образование. Очертаните асиметрии между реалните приноси на архиерея към националния ни развой през Възраждането и вградеността му в културната памет на днешна България несъмнено са резултат от атеистичната политика на комунистическата власт в периода 1944-1989 година. Те обаче имат основа и в устойчивото противопоставяне между „революционери“ и „църковници“, доминиращо в публичното пространство от първите следосвобожденски години, та до наши дни. Не ще и съмнение, че търновския митрополит Иларион е безспорен представител на умерените дейци, разчитащи на постъпателното решаване на българския национален въпрос с мирни средства и умерени действия. Това обаче не принизява делото му. Не го превръща във второстепенно, маргинално или допълващо. Напротив. Без твърдостта и упорството на църковните ни лидери в антипатриаршеското движение и в устрояването на Екзархията българският народ едва ли би се обособил в такава висока степен, за да заяви по време на Източната криза (1875-1878) с оръжие в ръка волята си за собствена държава и желанието си за политически суверенитет.

Образите на епископ Иларион Макариополски и митрополитите Паисий Пловдивски и Авксентий Велешки върху многоцветна мозайка над входната арка на Синодалната палата в София, създадена 1910 г.
Архиерейските уроци на епископ Иларион Макариополски/митрополит Търновски са и важна опора на така необходимата в цялата последваща българска история постъпателност в делата и вярност към целите на добротворството. В това отношение най-мъдрословното обобщение е създадено от последващия търновски владика Климент, който в словото си за своя виден предшественик постулира: „След дълга и упорита борба българският народ придоби своите църковни правдини. Но тези правдини трябва да се запазят и да се получи от тях всичката онази полза, която трябва. Обаче както за придобиванието на тези правдини се изискваше труд, постоянство, самопожертвование от страна на много народни труженици, такава също преданост, такъв също труд, също постоянство и самопожертвование се изисква и за запазванието на тези правдини. Пред нас стои хубаво, светло бъдуще, но за да се постигне то, изисква се труд, благоразумие, постоянство. Основата на това светло бъдуще е положена вече от нашите народни дейци и труженици. Трябва на тази основа ние, наследниците на тружениците народни, да издигнем зданието на нравственото народно благополучие[33]“. По всичко личи, че осмисляйки делото на предшественика си на владишкия престол, митрополит Климент Търновски намира дълбоки основания за един градивен оптимизъм. Оптимизъм, основан на убеждението, че в националното ни развитие имаме похвални примери за добротворно, упорно и неуморно работене в полза на общото благо. И един от тези примери е личността на най-авторитетния и непоколебим в опазването устоите на православието владика Иларион – епископ Макариополски и митрополит Търновски.
____________________________
*Публикувано в 150 години Българска Екзархия, УИ „Св. Климент Охридски“, С., 2020, с. 39-59, и в https://www.academia.edu/. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[22]. Епископ д-р Николай Макариополски. Иларион Макариополски и църковният въпрос. – В: 100 години от учредяването на Българската екзархия. С., 1971, с. 13.
[23]. Станьо Сираков. Иларион Макариополски. Слово за него и всебългарската борба за освобождението ни от църковно-духовно иго. С., 1973.
[24]. Тончо Жечев. Българският Великден или страстите български. С., 2007, с. 93.
[25]. Николай Иванов. Литургия за непокорните. Пловдив, 1987, 244 стр.
[26]. Към момента не са налични данни за автора/авторите на двата портрета. Приема се, че те са създадени в периода на вторичното музеефициране на родната къща на именитата фамилия – началото на 60-те години на XX-ти век.
[27]. Петко Р Славейков. Иларион Ст. Михайловски, митрополит Търновски, 4/12 юни 1875. // Летоструй, г. VIII, 1876, с. 38-39.
[28]. Централен държавен архив (ЦЦА), ф. 1477К (Добромир Чилингиров), on. 1, а. е. 273, л. 1-37.
[29]. 200 години от рождението на Иларион Макариополски – борец за църковна и национална независимост. Българско национално радио, 14 септември 2012. // bnr.bg [Последна справка 17.11.2020].
[30]. Иван Радев. Едно писмо и неговите свидетелства: епископ Иларион Макариополски до епископ Панарет Погониански. // Архивен преглед, 2004, кн. 2, с. 105-107.
[31]. Кой кой е сред българите XV-XIX век. С., 2000, с. 114-116; Бележити българи. Т. 5. Българското възраждане от Паисиевата история до Кримската война. Илюстрована енциклопедия. С., 2011, с. 115-123; Анани Стефанов. Родолюбци: Основоположници на българската национална идеология. Ч. 1. С., 2006, с. 134-150.
[32]. Оригинални архивни документи от и за Иларион Макариополски са запазени в личните фондове на редица други възрожденци, достъпни в Българския исторически архив към Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, както и в Централния държавен архив. Църковно-историческият архив към Светия Синод също пази оригинали от споменатия кръг. Малко материали, които пряко са свързани с общественика, са налични в Архива на Българската академия на науките и в Държавния архив във Велико Търново. В ЦДА се съхраняват и копия на гръкоезични писма на Иларион Макариополски, извлечени от чуждестранни архиви. Относително обемното документално наследство на дееца е разпръснато по разбираеми причини. Значими части от него са публикувани, но има и оригинали, които все още не са представени пълнотекстово в научната периодика или в дигиталното пространство. Представената тема би трябвало да бъде обект на самостоятелен академичен обзор и по тази причина тук не се спирам обстоятелствено на нея. Частична, но убедителна представа за обхвата на фрагментираното архивно наследство на Иларион Макариополски дава прегледът на наличните материали по името му в Информационната система на държавните архиви (ИСДА) – http://www.archives.government.bg [Последна справка 17.11.2020.]
[33]. Литературен архив. Т. V. Из архива на Васил Друмев – Климент Търновски…, с. 134.
Изображения: авторът Вера Бонева. Източник Гугъл БГ. Източник на останалите изображения Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-8DQ