Вера Бонева
„Такъв нам подобаваше пастир “ – с тази оценка българите в Търновска епархия посрещат през септември 1872 година новоопределения им митрополит Иларион[1] – бивш епископ Макариополски, основен двигател на църковната борба от 40-те до 70-те години на XIX-ти век, духовен лидер и архиерей с дълбока привързаност към народа си и към устоите на православието. Роденият и израснал в град Елена духовник напълно оправдава очакванията на своите нови епархиоти и обични сънародници. Буквално до края на дните си Иларион Макариополски[2] (1812-1875) служи отговорно и всеотдайно на каузата за устрояване на Екзархията и за създаване на добър църковен ред в най-голямата българска епархия. Съхранените документи и спомени свидетелстват безспорно, че митрополит Иларион полага преки грижи за светското и църковно образование в диоцеза на Търновската митрополия, освещава редица неосветени в периода на антипатриаршеското движение храмове, въвежда ред във финансите на епархията, наставлява учители и други светски лидери, ръкополага духовници, напътства и окуражава епархиотите си.

Иларион, бивш епископ Макариополски и митрополит Търновски (1812-1875)
Умилителни, но и поучителни са сцените на посрещането на архиерея в различни селища на епархията. Поради широката отразеност в историческата литература на въпросната събитийност, свързана с Търново и близките населени места[3], ще си позволя да представя малко по-подробно посещението на митрополита в друг град на епархията – Железник (Стара Загора) в началото на юни 1873 година. „И тъй, посрещането на дяда Илариона беше от най-бляскавите – свидетелства местен дописник. – Народът, който след 15-годишна борба се сдобива с народен архипастир, проливаше радостни сълзи като гледаше любимия си старец, в лицето на когото вижда върнати с царска милост черковни права, грабнати от зломислени фанариоти. В пребиваването си [в Стара Загора] Негово Преосвещенство служи в[ъв] всичките черкви, посети училищата и читалището, сказа слова пълни с наслаждение и утешение от християнска проповед, каквито неговите предшественици упорито са ни отказвали… Народът от всичките съсловия направи обикновените посещения на дяда владика, оплака му се чрез едно прошение за слабий вървеж на обществените работи… За да ся възстанови редът, дядо владика определи четирима свещеници, г-н Сава Хаджи Тодоров за рухани [ръководител], а на еснафлиите каза да си изберат още четирима миряни, които да съставят една черковна община[4]“. След събранието, по думите на дописника[5], разпоредбите на владиката са изпълнени и българите в големия град се заемат да управляват обществените си дела „със съгласие, единомислие и любов“. Отвъд естествената приповдигнатост на цитираното свидетелство, безпристрастният анализ показва, че мъдрото и авторитетно лидерство на обичния владика е фактор не само за укрепване на националното самочувствие на българите в Търновска епархия, но и предпоставка за по-добър вървеж на самоуправленските им инициативи в областта на църковното устройство, училищното дело, читалищата, женските и ученическите дружества, както и всички останали грижи за местните общности, предоставени от мюсюлманското правителство на религиозните структури на подвластните му християни.
За съжаление, успешните архиерейски начинания на митрополит Иларион Търновски са пресечени от безвременната му смърт. При една от обиколките из епархията в началото на 1875 година той се простудява и се разболява фатално. Без да се е излекувал напълно, на 11 май същата година отпътува за Цариград за да участва в заседание на Светия Синод на Българската екзархия. В столицата уязвеното от трудния скиталчески живот здраве на архиерея рухва и той умира на 4 юни 1875 година в дома си[6].
Внезапната смърт на символа и опората на църковната ни борба срещу патриаршеската власт предизвиква истинско сътресение сред екзархийските дейци и сред целия български народ. В историческата памет се откроява денят 5 юни 1875 година, когато след обяд тленните останки на митрополита са изнесени от дома му и с траурна процесия са пренесени в храма „Св. Стефан“, където екзарх Антим в съслужение с останалите членове на Светия Синод на Българската екзархия отслужва заупокойна литургия. „Целият български народ в този момент оплакваше“ – свидетелстват участници в тъжното събитие и други съвременници[7]. В храма митрополитите произнасят прочувствени слова, а пред отворения гроб на архиерея паметна реч държи Петко Р. Славейков.
Останало в историята на българското православие като класически образец на висока православна реторика, Славейковото слово над гроба на митрополит Иларион Макариополски поставя началото на символната канонизация на дееца в пантеона на мъчениците за национално достойнство и църковна самостойност. С вещината на изящен оратор влиятелният публицист отстоява тезата, че след смъртта на търновския митрополит българите вече имат свой висок застъпник пред Бога; застъпник, който не само е съградил с лични дела и с ярко самопожертвование устоите на иерархическата ни самостоятелност, но и който безпрекословно е опазил църковната борба от рисковете за напускане руслото на православието. „Сбогом, блажений отче!“ – заявява ораторът и продължава: „Като епархиотин от епархията, която ти оставяш днес, аз прося прошка за мен и за всички епархиоти, които волею и неволею може да сме та наскърбили. Като духовен син, аз прося за мене си и за всички отческото ти благословение. Като българин, в името на всички българи, прося ходатайството ти пред Бога за утвърждението на българската черква и за преуспяването на българската народност[8]“. Цитираният откъс, както и целия текст на словото, представляват безспорни знаци на респекта на цяло едно поколение възрожденски дейци пред делото и личността на именития покойник.

Петко Рачов Славейков (1827-1895)
Освен словата и спомените от този труден за българите момент, историята е съхранила и няколко фотоса от ателието на столичния фотограф Васил Курдопуло[9], свидетелстващи за внушителния характер на траурното шествие и за огромното множество столични българи, дошли да се простят лично с непризнатия предстоятел на църковната ни самостойност от периода 1860-1870 година. Макар и потъмнели от времето, трите снимки от архива на Георги Груев потвърждават свидетелствата на очевидци и участници в погребението на митрополита, разказващи, че в морските води при Ортакьой пристигат два парахода и стотина лодки, които съпътстват тленните останки на търновския владика по Златния рог до храма „Св. Стефан[10]“. Там именно, след заупокойната литургия е погребан и внезапно намерилият смъртта си в османската столица Търновски владика.
Има нещо символно във факта, че и до днес тленните останки на митрополит Иларион Търновски (епископ Макариополски) почиват в близост до олтара на българския храм в Цариград. Храм, в който неговият могъщ глас прогласи на 3 април 1860 година църковната ни самостоятелност. Както е известно, при строителството на съществуващата и до днес Желязна църква, гробът на митрополит Иларион Търновски, ведно с гробовете на митрополитите Паисий Пловдивски и Авксентий Велешки са съхранени и оформени в самостоятелен мемориален комплекс. И в наши дни трите мраморни саркофага напомнят на поколенията, че упорството в отстояването целите на като цяло мирното, но сложно и мъчително на моменти църковно движение, са заплатени с високата цена на отдадени в името на националната кауза човешки животи.

Напрестолен камък и гробовете на митрополитите Иларион Търновски, Паисий Пловдивски и Авксентий Велешки
Историческата памет за митрополит Иларион Търновски (епископ Иларион Макариополски) е сред живите феномени на културния, академичния и образователния живот в следосвобожденска България. С популярни статии, фотографии, календари и други печатни материали, научни обзори и кратки беседи делото му присъства в книжовната комуникация на епохата. Например, през 1900 година в списание „Българска сбирка“ един друг виден еленчанин – Стефан Савов Бобчев – припомня църковнонародното дело на архиерея, призовавайки за по-широкото отразяване на забележителната му фигура в учебната книжнина и в публичната събитийност на църквата и държавата[11].
Скоро след отправянето на цитирания апел е започнато строителството на Синодалната палата в центъра на столицата. Необемната сграда е проектирана от архитектите Петко Момчилов и Йордан Миланов в стилистиката на присъщия на епохата стил национален романтизъм. Фасадните художествени елементи са създадени от художниците Антон Митов и Харалампи Тачев[12]. По тяхна идея при завършването на сградата през 1910 година над входната арка на сградата е създадена многоцветна мозайка с образите на тримата най-влиятелни сподвижници на църковното движение: епископ Иларион Макариополски, митрополит Паисий Пловдивски и митрополит Авксентий Велешки. Следвайки визуалните послания на известната снимка на тримата дейци от епохата на Възраждането, мозайката и до днес пази жив монументалния образ на търновския митрополит, доминиращ в троицата, държаща в ръцете си символното здание на българската църковна самостойност. Под изображенията стоят и имената на тримата духовници. Така всяко следващо поколение българи може да ги включи по-трайно в представите си за миналото. С майсторското си изпълнение и с каноничните си форми изящната монументална мозайка върху фасадата на Синодалната палата и в наши дни е един от най-емблематичните, изящни и ярки знаци на народната памет за всебългарския църковен лидер.

Милан Радивоев, Време и живот на Търновския митрополит Иларионa (Макариополски), 1912 г.
През 1912 година излиза от печат и първата пространна компетентно написана монография за духовника – „Време и живот на търновския митрополит Илариона (Макариополски).Тя е създадена от друг виден еленчанин – Милан Радивоев[13]. Познавал отблизо и лично авторитетния архиерей, Милан Радивоев създава житиеписния наратив на Иларион добросъвестно и коректно. От цитираните източници и другите позовавания личи ясно, че авторът работи с широк кръг източници – печатни и ръкописни. Ползва и устни свидетелства на личности, познавали духовника отблизо. Монографията съдържа и пълните текстове на някои от ключовите документи на църковното ни движение от 50-те и 60-те години на XIX-ти век. При все че са публикувани и преди това, тези документи получават още по-широка гражданственост и стават достъпни на читателски аудитории извън църковните и научни среди. Без мащабни и задълбочени психографски анализи Милан Радивоев обрисува в детайли образа на един от безспорните първостроители на църковната ни самостойност. По тази причина и до днес монографията има своята историографска, църковноисторическа, документална и образователна стойност.
След разрушителните за националните ни идеали години на Балканските войни и на Първата световна война българското общество отново се връща към образа на своя тачен иерей. През октомври 1923 година в София е учреден Комитета „Иларион Макариополски“, председателстван от професор Михаил Арнаудов и одобрен от Светия Синод на Българската православна църква[14]. Комитетът си поставя за цел да популяризира делото на именития духовник и да организира издигането на два негови паметника – в родния му град Елена и в София.

Паметникът на митрополит Иларион (Макариополски) пред синодалната палата в София, 1925 г.
В резултат от работата на Комитет „Иларион Макариополски“ са създадени едни от най-запомнящите се материални и нематериални монументи за възрожденеца. В родния му град е отворена за посещения и частично музеефицираната родна къща на фамилията. Издигнат е паметник в градинката пред Синодалната палата – 1925 година. Автори на софийския паметник на архиерея са скулпторите Александър Андреев и Георги Киселинчев. Монументалната творба представлява бронзов барелеф с образа на Иларион в архиерейско одеяние, вграден в изящно гравирано правоъгълно тяло от бял врачански камък. Символната колонада, кръстовете и лозовите клонки, увенчали композицията, създават представа за дълговечие на едно плодотворно дело. В двора на къщата на семейство Михайловски в град Елена също е поставен каменен монумент. Той представлява бюст на архиерея, положен върху изграден от дялани камъни фундамент. По мое мнение, еленският паметник и към момента представлява най-изящният елемент от културното ни наследство, пазещ спомена за символния предстоятел на църковната ни самостойност в десетилетието между Великденската акция (1860 година) и прокламирането на Фермана за учредяване на Българската екзархия (1870 година). Нещо повече – авторитетното присъствие на монументалния образ именно в родната къща на възрожденеца подсилва в допълнителна степен представата за ролята на малкото планинско градче в националната ни история и култура – както през XIX-ти, така и през XX-ти век[15].
През 1925 година е отпечатан и сборникът „Иларион Макариополски, митрополит Търновски (1812-1875). Биография, спомени и статии за 50-годишнината от смъртта му. “ Книгата е издание на едноименния комитет и е под редакцията на професор Михаил Арнаудов. Най-обемната част на изданието представлява монографията на учения „Иларион Макариополски и българският черковен въпрос“ (384 страници). Пространният и прецизен исторически текст и досега е най-задълбоченото научно изследване, посветено на архиерея[16]. То е създадено по строгите академични правила на позитивистката историопис и отразява всички основни моменти от биографията и обществената дейност на възрожденеца. Присъщите на историко-филологическия подход на Михаил Арнаудов пространни отклонения по теми от възрожденския поселищен, църковен и културен развой също обогатяват наратива, като задават основа за осмисляне приносите на Иларион в максимално широк обществен и каноничен аспект. Документалната част на монографията включва писма и официални документи, свързани с Иларион, създадени в периода 1861-1872 година. Предадени в автентичната си словесна форма и представени пълнотекстово, те осигуряват допълнително градиво за осветляване образа на влиятелния владика. Неделима част от монументалната книга представляват събраните спомени за Иларион, обогатени с тематично свързани статии – за родния му град, за Цариград, за други църковни дейци. Втората част на книгата обема 232 страници[17] и сама по себе си представлява отделна библиографска единица [18]. По своите научни, документални и полиграфски параметри споменатата мемориална книга е еднозначно свидетелство за резултатността на усилията на Комитета „Иларион Макариополски“ да създаде трайни свидетелства за респекта на българската нация пред личността и делото на видния архиерей.

Академик Михаил Арнаудов (1878-1978)
През 30-те години на XX-ти век споменът за архиерея се съживява от някои новоизлезли биографични книги[19] и от продължаващите единични публикации на документи от и за него. През 1934 година в хода на кампанията за замяна на турско-арабските имена на селищата в страната с български, името на видния еленчанин е дадено на доминираното от турци село Насчикьой, Търговищко[20]. И до днес отстоящото на 16 км. от областния град село носи името Макариополско[21], свидетелствайки за отсядането на търновския митрополит там по време на пътуването му из региона след установяването му в Търновска епархия. В наши дни в село Макариополско действат обединено училище „Христо Ботев“ и читалище „Минчо Иванов“. Няма специални паметни знаци или други елементи на монументалното изкуство, свързани с Иларион Макариополски, но двете споменати институции поддържат по силите си знанието за патрона на селото сред местната общност, а и отвъд нея.
Следва… (виж тук)
____________________________
*Публикувано в 150 години Българска Екзархия, УИ „Св. Климент Охридски“, С., 2020, с. 39-59, и в https://www.academia.edu/. Същата статия е възпроизведена тук на основание чл. 24, ал. 1, т. 5 от Закона за авторското право и сродните му права.
[1]. Цитатът е извлечен от слово на следващия търновски митрополит Климент, посветено на именития му предшественик. Вж.: Литературен архив. Т. V. Из архива на Васил Друмев – Климент Търновски. Ръкописи, материали и документи. Подбрал и подготвил Дочо Леков. С., 1973, с. 123.
[2]. Духовното име на видния възрожденец търпи известни промени в хода на биографията му. Коректността изисква да го именуваме до 1831 г. с рожденото му име Стоян Михайловски, от 1831 до 1858 г. с духовното име отец Иларион (Михайловски), от 1858 до 1872 г. с пълната му титулатура епископ Иларион Макариополски, а от 1872 до 1875 г. с последната му титулатура митрополит Иларион Търновски. В популярните и професионални публикации обаче най-често се използва името Иларион Макариополски, което по традиция от Възраждането се екстраполира върху цялата биография на дееца. Това именуване показва по безспорен начин кой е най-плодотворния период в духовното служене на архиерея. По тази причина и тук работя с цитираното популярно име, като в откъсите, свързани с търновското му архиерейско служене го споменавам като митрополит Търновски. В логиката на цитираната популярност библиографските бази от данни също работят с името Иларион Макариополски. Вж. сайта на Мрежата на библиотечно-информационните системи и на информационните системи за научни изследвания. – cobiss.net [Последна справка 17.11.2020].
[3]. Милан Радивоев. Време и живот на търновския митрополит Илариона (Макариополски). С., 1912, с. 424-449; Иван Радев. История на Велико Търново XVIII – XIX век. Велико Търново, 2000, с. 596 – 599; История на Велико Търново. Т. II. Късно средновековие и Възраждане (1393 – 1940). Велико Търново, 2000, с. 215 -217; вж. и: Посрещането на Негово Високо Преосвещенство дяда Илариона Търновский у Габрово. // Училище, г. И, кн. 23-24 от 17 януари 1873, с. 186.
[4]. Един от безпристрастните. Забравено незабравено. Железник, 18 юни 1873. // Право, г. VIII, бр. 21 от 6 август 1873г. Притурка, с. 1.
[5]. Самоопределил се като Един от безпристрастните.
[6]. Епископ д-р Николай Макариополски. Иларион Макариополски и църковният въпрос. – В: 100 години от учредяването на Българската екзархия. С., 1971, с. 26-27. Детайлният преглед на архивните документи и спомените, отнасящи се до последните месеци от жизнения път на митрополит Иларион показва, че още през ранната пролет той е с лошо здраве. Въпреки това предприема последното си пътуване към столицата, воден от архиерейски дълг и от желание да подпомогне по-опитните църковни дейци, събрани в Цариград, да укрепят устоите на Българската екзархия. Вж.: Михаил Арнаудов. Иларион Макариополски и българският черковен въпрос. – В: Иларион Макариополски, митрополит Търновски 1812-1875. Биография, спомени и статии за 50-годишнината от смъртта му. С., 1925, с. 316-317.
[7]. Милан Радивоев. Време и живот на търновския митрополит Илариона…, с. 443.
[8]. Петко Р. Славейков. Надгробно слово. // Напредък, г. IX, бр. 46 от 14 юни 1875 г., с. 182-183.
[9]. Въпросните снимки са три на брой. Оригинали, леко избледнели, поставени върху паспарту. Представят масови сцени от погребението на митрополит Иларион, включително и ковчега с тленните останки. Съхраняват се в Българския исторически архив на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив достъп до дигиталните им копия има и в дигиталната библиотека НАБИС Репозиториум, където са откриваеми чрез търсене по името на духовника. – digilib.nalis.bg [Последна справка 17.11.2020].
[10]. Милан Радивоев. Време и живот на търновския митрополит Илариона…, с. 443-444.
[11]. Стефан Бобчев. Иларион Ст. Михайловски, 1810-1875, 4 юния: По повод на 25-годишнината от смъртта му. С., 1900, 16 стр. [Отпечатък от списание „Българска сбирка“].
[12]. Повече за Харалампи Тачев и ролята му за създаването на някои от живописните елементи в градската среда на София вж. Милена Георгиева. За облика на сецесиона в декоративната живопис на Харалампи Тачев (1875-1941). – В: Автори. Течения. Взаимодействия. С., 2007, с. 64-74.
[13]. Милан Радивоев. Време и живот на търновския митрополит Илариона (Макариополски). С., 1912. Книгата има и второ фототипно издание – 2012 г.
[14]. Устав на Комитета „Иларион Макариополски“. С., 1923, 7 стр.
[15]. Историята на Елена и на Еленския край е била и е обект на многобройни професионални и любителски интерпретации. Адекватна представа за обема и обхвата на изследванията по темата дава публикуваната преди десетилетие специализирана библиография. Вж. Христо Станев. Град Елена и Еленският край: Библиография 1850-2008. Велико Търново, 2010.
[16]. Михаил Арнаудов. Иларион Макариополски и българският черковен въпрос. – В: Иларион Макариополски, митрополит Търновски 1812-1875. Биография, спомени и статии за 50-годишнината от смъртта му. С., 1925, с. 1-384.
[17]. Своеобразно допълнение към този корпус от автентични материали и изследвания за владиката е и необемната публикация на извори за него, направена през 1924 г. от Антон Попстоилов. Вж.: Антон Попстоилов. Документи за биографията на Илариона Макариополски. С., 1924. 8 стр.
[18]. По създадената традиция към визирания момент, монографията на Михаил Арнаудов и сборникът със спомени и статии се разпространяват и като отделни книжни тела. Налични са и самостоятелни отпечатъци на някои от студиите във втората част – например, спомените на митрополит Симеон Варненски и Преславски и очерка на Никола Начов за ролята на Цариград в българската църковна борба.
[19]. Иван Кирилов. Иларион Макариополски. С., 1936.
[20]. Към момента на преименуването селото е брояло над 2000 жители. Днес, по официални данни, постоянните му жители са 712.
[21]. Николай Мичев. Речник на имената и статута на населените места в България 1878-2004. С., 2005, с. 229-230. Вж. и: Речник на селищни имена и названия на административно-териториални единици в българските земи през XV-началото на XX век. Второ преработено и допълнено издание. С., 2013.
Изображения: авторът Вера Бонева. Източник Гугъл БГ. Източник на останалите изображения Гугъл БГ.
Кратка връзка за тази публикация – https://wp.me/p18wxv-8Di