ІІІ. ВЯРА И РЕЛИГИОЗНА ВЯРА (ВЯРА В БОГООТКРОВЕНАТА ИСТИНА)
1. ЖИВОТ ВЪВ ВЯРАТА
По своята същност “философската вяра” и религиозната вяра имат много общи неща. Те се различават обаче в крайните си изводи и то именно по въпроса за съдържанието на вярата. Разликата в случая е твърде съществена.
Карл Ясперс (1883-1969)
“Вярата не е знание за нещо, което аз притежавам, а увереността(Gewissheit), която ме ръководи.” /ФВО, 49/. По този начин се изтъква също, че вярата е винаги вяра в нещо, в което “ неразделно присъства вярата, в която съм убеден и в съдържанието на вярата, което аз усвоявам в нейното осъществяване т. е. вярата, която се вярва, и вярата, на която се вярва(fides qua creditur et fides que creditur). Субективната и обективната страна на вярата съставляват едно цяло.” /ФВ, 13/. “Да живееш вярващ и да живееш, вярващ в нещо, е възможно само във връзката на едното с другото.” /ФВО, 49/.Аз мога да притежавам знанието като нещо доказуемо, вярата обаче не може да се доказва. Тя не е знание, а увереност. Увереност означава, да си убеден в нещо, без то да е доказано или доказуемо. Тази сигурност не произлиза от самия мене. “Вярата не може да се даде принудително чрез мисълта, не може също да се предостави или съобщи като съдържание. Вярата е силата, в която аз се осъзнавам от едно основание, което мога да съхранявам, но не и да създам.” /ФВО, 49/. За вярата аз научавам от друг първоизточник, а не от самия мене. За мене тя е подарък. Ако тя не ми бъде дадена в дар, аз не мога да я получа по принудителен път. Въпреки това аз съм приобщен екзистенциално във вярата, защото вярата е нещо, което ми се дарява в екзистенциална гранична ситуация като последно упование. По този начин вярата изисква максималното и абсолютното самопожертване, а с това като залог и моята отговорност. И това е така, защото вярата ми се подарява като съществуване и аз се доверявам без да проверявам или да доказвам съдържанието на вярата. Аз заставам без никакви предубеждения спрямо съдържанието на вярата, уповавам се в нейните истини и ги потвърждавам в собственото си екзистенциално съществуване.
Вярата има корените си изключително в самата себе си и от никъде другаде. “Вярата е основата за всяко познание. В познанието тя става по-ясна, но никога не се доказва.” /ФВО, 50/. Щом вярата е преди всяко познание, тя не може да бъде и познание, свързано със сетивното или с емпирично-експерименталните принципи, както това е при екзактните науки. Познание е възможно само за нещо, което е предметно. Във вярата няма абсолютно никаква предметност, за нея не съществуват също така пределни ограничителни рамки. Всяко познание е възможно само в разделението “субект-обект”, а “спрямо разделението “субект-обект” вярата е едно.” (цяло, б. м.) /ФВ, 14/. Формата на вярата и нейното съдържание си принадлежат взаимно и неразделно . Следователно вярата трябва да е това, което обхваща едновременно субекта и обекта.В този контекст К. Ясперс говори за “Всеобхватното”: “Вярата, както изглежда, е една непосредственост, противоположна на всичко, опосредствано чрез разсъдъка. Вярата би била едно преживяване, преживяване на Всеобхватното, което ми се дава или не се дава.” /ФВ, 15/. Това Всеобхватно при К. Ясперс, не е нещо конкретно, защото не е осезаемо. То е непознаваемо по своята същност и винаги само се загатва. И затова “философската вяра” на К. Ясперс може да бъде само формална “вяра”, на нея й липсва конкретното съдържание. В религиозната вяра това съдържание е предварително зададено, в християнската вяра – чрез Откровението. Ето защо религиозната вяра е нещо повече от “философската вяра”. Тя има смелостта да се уповава напълно на конкретното Откровение на Бога. В тази вяра блика свободата на духа, който се уповава на Бога.Но и богооткровената истина “ се полага само на този, на който Бог дава благодат да вярва в нея.” /ФВО, 51/.
“Философската вяра” обаче не се движи в тази насока. “Тя няма спокойствие в статичността. Тя остава при риска на радикалната откритост.” /ФВ, 16/.“Философската вяра” се различава от религиозната вярата .Вярата в Откровението се уповава безрезервно на нещо конкретно, именно на съдържащите се в него богооткровени истини. За “философската вяра” това е авторитет, който ограничава мисленето. Философстването, което е свободно движение на мисълта, К. Ясперс свързва с непрестанното търсене на истината във възможностите на граничните ситуации.
2. ВЯРА И АВТОРИТЕТ
“Човекът може да живее сам. В обществото обаче той никога не е без обвързващ авторитет, който отделният човек следва, без да знае и без да чувства, че не е свободен . Има критерии, които фактически се признават, без да бъдат мислено определени . Едно същностно чувство – обществената основа – обосновава съпринадлежността и порядъка на емпиричното битие(Dasein).” /ФВО, 64 и сл./. “Без авторитет животът на човека е невъзможен.” /ФВ, 87/.
Също и “философската вяра” се позовава на определен вид авторитет, “защото тя израства от общата идейна традиция още от времето на последното хилядолетие преди Христа.” /ФВ, 88/. “Философската вяра” се опитва да извлече общото от всички исторически превъплъщения на вярата, които й говорят в шифри и на основата на този синтез да продължи пътя на необвързаната доктринално мисъл, за да предостави по този начин и по-нататък възможности за универсална комуникация(съ-общаемост). Религиозната вяра се различава от пътя на свободното философско търсене с това, че се присъединява към определен исторически начин на съществуване на вярата.За вярващия Откровението е единствената възможна истина, която той желае и трябва да следва по свое най-дълбоко вътрешно убеждение. В това Откровение той намира за себе си смисъла на живота, който се състои в изпълнение на неговата надежда, осъзнавана тъкмо чрез Откровението. Това убеждение наистина е неразбираемо за “философската вяра”.Тя обаче напълно свободно го допуска като възможност за другите човеци и то като оправдана практика от живота.
За вярващия, който се уповава на Откровението, има още една инстанция, по която той трябва да се ориентира. Това е неговата съвест. Тази инстанция е безкрайно повече от това, което сме ние самите. Съвестта се основава на увереността на вярата и тя говори като вътрешен съдия не по силата на диктата и безпрекословната принуда. “Защото, ако Бог би се изправил пред нас в цялото Си величие, то ние бихме се превърнали в послушни марионетки и не бихме останали свободни, каквито Бог ни желае.” /ФВО, 481/.
3. ВЯРА И ОТКРОВЕНИЕ
“Откровението трябва да се определи като непосредственото, локализираното по време и пространство себеразкритие на Бога чрез слово, изискване, действие, събитие.” /ФВО, 48/. Ако външен наблюдател наблюдава откровенията обективно, в историята ще има фактически няколко откровения, които съществуват редом едно до друго като исторически реалности. Така погледнато, тези откровения са поредица от различни конкретни въплъщения и възможности на вярата. По този начин тези откровения се възприемат като исторически реалности, като събития, които са станали във времето и според К. Ясперс те не са нищо друго освен шифри.
Абсолютно в друга светлина се открояват вижданията и подходите, ако аз се занимавам с подобно Откровение, като мисля съзнателно и търся да открия неговото екзистенциално съдържание. Ако това Откровение се възприема с дълбоко вътрешно убеждение, то не е вече само едно измежду многото, вече не е само един единичен случай на конкретно-исторически въплътена вяра . Тогава богооткровените истини застават пред мене с цялото си величие и със своите изисквания.
Ако аз с цялото мое съществуване изцяло и изключително се уповавам на съдържанието на едно Откровение, като библейското, тогава е възможно и истинското разбиране на посланието и изискванията, съдържащи се в него. За човек, не притежаващ подобна духовна нагласа, това е необяснимо. Той може само да се удивлява или да недоумява, но за вярващия това Откровение е ясно и истинно. На него вярващият възлага цялото си съществувание. Той се доверява на надеждата, която осъзнава чрез вярата. Това вече не може да бъде обяснено рационално. Това е вяра.
“Откровението, в което се вярва, е послание или действие на Бога. То не може да се проблематизира, на него трябва да му се довериш в послушание.” /ФВО, 55/.
Откровението с неговото абсолютно изискване се дава като историческа реалност. То застава с екзистенциална претенция пред този, който е завладян от увереността си в него. “Откровението става съд за всеки човек, до който достига благовестието.” /ФВО, 51/.
Тогава какво отношение има тази вяра в Откровението спрямо мисленето на този, който вярва в него? Във всяка вяра трябва да се активизира определено мислене. Защото само осъзнатата вяра е действително истинска вяра. Само този, който се занимава екзистенциално със съдържанието на вярата, осъзнава това, в което вярва.
Без да мисли, вярващия не може да знае, в какво вярва. Това не е вяра в истинския й смисъл. Вярващият тогава би бил фактически само една марионетка.Вярващият трябва да има своя размисъл за Откровението, в което вярва. Защото само по този път – пътя на мисленето – той може да се убеди в своята вяра, да осъзнава вярата си, да стигне до увереността, която го стимулира по пътя на вярата. “Той осъзнава, че в Откровението се съдържа самото основание за реализацията на неговия размисъл.” /ФВО, 55/. “За това не могат да се поставят въпроси извън Откровението, а вътре в Него, без ограничения. В края на краищата отговорът ще бъде винаги разумно мислимото, самия Логос.” /ФВО, 56/.Откровението нито може да се достигне, нито да се изчерпи чрез генерализирано мислене. Откровението най-после никога не може да мислено в неговата цялостна идейна пълнота. И тъкмо това обстоятелство изисква вяра и създава вяра. “Откровението е в утвърждаващото слово и в повелята. Отговорът на вярващия е верую като изповядване и подчинение.” /ФВО, 56/. Подобно поведение не е задължение на вярващия, предварително зададено от някаква авторитетна личност. Много повече . То е самопонятно от само себе си и е следствие от увереността при осмислянето на вярата.Свързаната с този факт психична нагласа никога не да бъде разбрана напълно. Това е тъкмо това състояние, при което се прекрачват границите на всяка мисловност и като краен резултат се създава вяра.
„Вярата в Откровението и вярата в разума като такива са коренно противоположни, отнасят се една към друга, не се разбират без остатък, но не престават в опита си да стигнат до взаимно разбиране.Онова, което в себе си всеки отделен човек отхвърля за самия себе си, това той може да признае в другия като негова вяра.“ /ФВО, 100 и сл./.
4. СХЕМАТА ДВОЙКА “ВЯРА И ЗНАНИЕ” В ТРИАДАТА: НАУКА – ФИЛОСОФИЯ – БОГОСЛОВИЕ
При К. Ясперс понятието за “философска вяра” не съвпада с научното знание, а още по-малко и с това, което се разбира под религиозна вяра.Затова естествено и неговата философия не е нито наука, нито религия. Дихотомната схема “вяра и знание”, според него, по-нататък трябва да се разшири в разпределение на три. “Вместо старото противоречие между рационалното познание и познанието на вярата – модерното разчленение е на три: наука, философия и богословие.” /ФВО, 95/.
Понятието “знание” спада към областта на науките. Обективното знание се основава върху рационалното познание и подлежи на доказване в каузални зависимости. То претендира за правилност и универсална валидност. Това знание всъщност е непълно знание. То има своята компетентност само в съответната област. Извън нея то се превръща в заблуда. Науките изначално се коренят във философията, която се стреми да ги обяснява. Философията включва в себе си знанието и от отделните науки. Но тя се намира над тях, над тяхната пределност, които едва чрез нея намират своя истински смисъл.
Науките имат съвсем ясни граници. Те не могат да дадат отговор на решаващите въпроси от живота. “Философията издига претенцията: да се сдобие със смисъла на живота.” /ФВ, 123/. Ако философията желае да оправдае тези претенции, то тя не може да бъде наука. Тя трябва да излезе значително извън обхвата на компетентността на науките. “ Философия вече не е самата наука. Тя е един самостоятелен първоизточник между наука и вяра в Откровението.” /ФВО, 98/. Философията не е наука в смисъла на модерните науки. Тя е нещо съвсем различно от научността. Тя има свои собствени начала. Науките боравят с разума. Претенциите на философията са по-висши. Във философията става въпрос за неща, които не могат да се разберат вече с разума, не могат да се докажат и не са общозначимо безлични. Във философията философстващият екзистенциално влиза в самото действие на живота.
Във философията на екзистенциализма следователно никога не може да става въпрос за знания, с каквито оперира емпирично-експерименталното научно изследване. Научното знание обаче се поема от философията и тя е в състояние да прекрачи и надхвърли неговите граници. Така философията е неразривно свързана и с разума и с науката, която „е неизбежното условие на философстването.” /ФВ, 132/. Докато отделните науки трябва да останат ограничени в своите частични сектори, философията се опитва да схване всичко. Всъщност обаче и чрез философията не може да се разбере всичко в цялост и до край, а най-много да се хвърли светлина в определени пластове на съществуващото . Незавършеността, като проблематичност, е предпоставка за философстване. “Философията е междинно състояние между произход и цел.” /ФВ, 37/. Ако нещо има завършен вид, аз ще го притежавам като знание, с това би свършила и философията. Всичко, което има завършен вид и е иманентно(предметно-материално) и се намира в определени граници е обект за изследване от науката. Философията се стреми да осветли в едно цяло тъкмо причината и основанията на иманентното.
“Това, което остава на философията и това, което преди е било нейна същност е познание – не в смисъл на общовалидността(на знанието) за всеки разсъдък -, а е движение на мисълта за просветляване(Erhellung) на философската вяра.” /ФВО, 99/. По този начин философията излиза извън обсега на иманентността и в движението на мисълта се ориентира по посока на трансцендентността. Философията се изявява във факта, че аз мисля за трансцендентността като съществуване.“Като съществуване ние сме в отношение към Бога – към трансцендентността – и това е възможно чрез езика на нещата, който ги превръща в шифри или символи. Нито нашият разум, нито нашата жизнена сетивност схващат действителността на това битие от шифри. Божието битие е действителност само за нас като екзистенция и има съвсем други измерения по отношение на емпирично реалните, принудително мислимите, сетивно възприемани предмети.” /ВФ, 27/.
Така решаващият и разграничителен аспект за истинността на мисленето в науките и във философията е изразен по различен начин. В науките той е в предметната вещ. Във философията той е едновременно в действителността на вътрешното и външното действие на „аз-а“, в решението на екзистенциалното съществуване. “В науките верификацията се насочва към предметното изследване, проучване, експеримента, а във философията – към действителността на съществуването.” /ФВО, 100/.
Това, което може да бъде изведено до степента на определеност във философията чрез трансцендентността – това е в “философската вяра”. Тя е съвсем различна от научното познание. Тя е това, върху което се основава разумът. “За нас във времето, във всички начини на Всеобхватното, разумът се намира в процес на реализация, но така, че той мисли да открие себе си във вечността… .” /ФВО, 127/. Върху подобен род определеност се основава “философската вяра”. Тя не е нещо конкретно, нещо точно определено или нещо ограничено в определения и дефиниции. Тя е винаги навсякъде разкрита за възможности . Тя е целта на движението на разума в безкрайността. “Разумът е обхващащата връзка, която ни предоставя (възможността, б.м) да обединим това, което се стреми към разпадане. Той сочи пътя, по който ние, изграждайки се, се осъществяваме.” /ФВО, 127/.
Трансцендентността е Всеобхватното на всичко Всеобхватно. Екзистенциалното съществуване е нейната основа, а разумът е осъществяващата се във времето връзка. “Ние виждаме задачата си, задачата на философията, в постигането на комуникация(съ-общение) по пътя на свързването(на изграждане на мостове за взаимно разбиране, б.м.) . Всички начини на Всеобхватното, обгърнати в самото битие от трансцендентността се обхващат в нас от връзката на всичси начини на Всеобхващащото, на разума.” /ФВО, 127/. Разумът е всичко Всеобхватно, което не може да бъде определено и по този начин разкрива пътища към всички възможности. “Той действа в съюз със съществуването(Existenz), което му придава значимост. Той е движение в света, ръководено от Единия, Който е над всичко мислимо и към Когото е насочено всичко.” /ФВО, 128/.
“Философската вяра” се различава от религиозната вяра, от вярата в Откровението, именно защото не може да определи тази трансцендентна Същност, към която се насочва всичко съществуващо като крайна цел.
5. БОГОСЛОВИЕ И ВЯРА В ОТКРОВЕНИЕТО
Последното основание за разума на философа е “философската вяра“, а за богословието – вярата в Откровението. Разумът е този, който поддържа движението на мисълта към това начало.
“Това мислене, ако е следствие от исторически определено Откровение и е в неговите граници, се нарича богословие, а ако е от произхода на човешкото битие, се нарича философия.” /ФВО, 36/.Това е слхарактерната отлика на богословието като мислеща религиозна вяра в
Откровението по отношение на философията. Богословската вяра има смелостта да възприеме нещо конкретно, тя се уповава на едно съвсем конкретно Откровение.
“Откровението се осмисля в произхода му. Това разбиране се нарича богословие. Предпоставка за богословието е действителността на Откровението.” /ФВО, 54/. Богословието се занимава в мисловни конструкции и формулировки с исторически даденото Откровение и вярата в него. Но богословието не е самото Откровение. “Откровението се различава от разбирането за него. Едва осмислянето на една керигма(на благовестието на богооткровеното слово, б.м.) развива богословието .” /ФВО, 55/. Тъй като тази керигма е предадена на човешки език, то и богословското разбиране е вплетено в предаденото ни чрез Откровението. То самото вече е и разбиране за вярата, а по този начин и богословие.
“Границата между това, което трябва да се приеме на вяра и това, което трябва да се дискутира критично – между Откровението и осмислянето на Откровението – не може да се определи.” /ФВО, 55/.
Това, което е основание за вярване е преди това, което може да се изкаже чрез общ разбираем език. Това, което е в края на краищата Откровението, не може да се дефинира по най-перфектния начин.То съществува като вяра в човешкото сърце. “Откровението, в което се вярва, е послание или действие на Бога. То не може да бъде проблематизирано, на него трябва да му се подчиниш.” /ФВО, 55/. За вярващия Откровението е исторически абсолютно последната обвързваща истина и за него няма “ако” или “но”. Той вярва без да изисква доказателство в това, в което вярва.
“Откровението се съдържа в утвърждаващото слово и в заповедта (на Бога, б. м.). Отговорът на вярващия е изповядване и подчинение.” /ФВО, 56/.
К. Ясперс обаче – в съответствие с основния си възглед за „философската вяра“ и неотменно присъщата й свобода – не може да следва този път. Той не е в състояние да приеме Откровението, защото то е нещо предварително дадено. По този начин, според него, целта на мисълта ще бъде предопределена. Мисленето ще бъде поставено в определени граници, ограничено от вероизповедни догматически формулировки и така ще бъде отнета свободата му. Защото Откровението изисква от този, който вярва в него абсолютно доверие. Това надхвърля границите на познанието. Следователно Откровението трябва да има друг произход в сравнение с този на философията. “Философската вяра” е винаги открита за много възможности. Вярата в Откровението съществува само ако човек с цялата си същност приеме богооткровените истини. Така че вярата в Откровението е нещо, което вече не е понятно за философията. Вярата в Откровението и “философската вяра” имат свой собствен произход и са в правата си и компетенциите си съответно в своята област. Християнското Откровение се основава на “Божия завет с вя5рващите като
историческо събитие.” /ФВО, 64/. Вярата в това Откровение се осланя единствено върху „вярата в истинността на предаденото (като истина от Бога, б.м.).” /ФВО, 64/.
Така Откровението може да се обоснове само чрез Откровение, а не чрез друго нещо. Същото е и валидно и за “философската вяра“, защото тя не може да се отнася спрямо нещо друго, върху което да се обосновава, освен спрямо своите постулати. ”Там, където човек възприема всичко в истинската му значимост, там са неговият риск и съдба, спрямо които и чрез които той желае да живее.” /ФВО, 64/. Никоя друга инстанция няма право да прави преценка на тази екзистенциална ситуация. Така философията може само да се удивлява пред богословието и да го възприема като възможност, като обвързваща истина за този, който с целия си ум и сърце вярва в Откровението.“Истинността на философстването изисква от само себе си да се предостави на вярата в Откровението да съществува в остротата на нейната необяснимост.” /ФВО, 106/.
6. ФИЛОСОФСКАТА ВЯРА КАТО ПЪТ КЪМ ИСТИНСКА КОМУНИКАЦИЯ
Фанатичната вяра е бариера и очертава непреодолими граници по пътя към истинското общение. “Оня, който счита, че се намира в окончателно притежаване на истината, не може вече да говори правилно с другия – той прекъсва истинската комуникация за сметка на един смисъл, в който той вярва.” /ФВ, 61/. При К. Ясперс понятието “комуникация” като съ-общение „на“ и „ в“ истината и смисъла на човешкия живот е централно и разкрива много съществена страна от неговата философия.В комуникацията се съдържат източникът и действеността на философската истина. Развитието на “философската вяра” няма никаква друга цел, освен безграничната съобщаемост между хората с различна вяра, с най-различни възгледи и становища, осъществявани в исторически неповторими ситуации. Категориите „битие-заедно“, “битие за другия“, “аз – ти и комуникация“ разширяват и допълват по нов начин философската проблематика.
“Безграничната комуникация не е програма, а обхващащата воля за познаване същността на философската вяра ;именно върху нея се основават най-вече намерението и метода на комуникация във всичките й степени.” /ФВ, 135/. Напълно възможно е възражението, че “философската вяра” въобще не е вяра, защото няма конкретното съдържание, което би трябвало да има вярата.Отговорът от страна на К. Ясперс в съответствие с неговите възгледи е, че точно поради тази причина “философската вяра” никога не е претендирала да има конкретен характер на вяра. Тя не е вяра в определено съдържание. “Философската вяра” е формална вяра; вяра във възможността за общение. “Философската вяра” никога няма претенции да бъде религиозна вяра.И в случая трябва да е напълно ясно, че понятието “вяра” в този контекст не се разбира в религиозен смисъл, а става въпрос за чисто формална вяра.
“Безграничната готовност за комуникация (съ-общение), не е резултат от знание, а решение за път в човешкото битие. Идеята за съ-общението не е утопия, а вяра. За всеки то е въпросът, дали той се стреми и вярва в него, не тъй както в отвъдността, а като в нещо напълно реално т.е. във възможността на хората да живеят и да разговарят действително един с друг, като в тази общност да откриват истината и по този път да се осъществяват като истински човеци.” /ФВ, 135/. “Философската вяра” – според К. Ясперс, – не се стреми към нищо друго, освен да даде възможност на хората от различни религии да намерят форма, как и на каква основа биха могли да общуват без предразсъдъци и предубеденост едни с други.
Първата необходима стъпка към диалога е готовността да се встъпи в истински контакт .Това е свързано с признанието, че диалогичният човек знае какво иска, че той е премислил своята гледна точка толкова добре, колкото и ние нашата, която и той приема с цялата й сериозност. Където става въпрос за “екзистенция”, там няма вече знание и правилност, а става въпрос за “неща”, които вече не могат да бъдат обективирани. В екзистенциалната ситуация всеки се стреми към откриване на смисъл, в който след честно преосмисляне е намерил за себе си “чистата истина“, а след това е тръгнал по пътя на нейната реализация.Когато след това с толерантност се влезе в диалог, тогава се намира и формата на това “желание за взаимно разбиране” в концепцията на “философската вяра” на Карл Ясперс. Човекът намира в света другия човек като единствената реалност, с която той може да се обедини в разбиране, доверие и любов.
“ По принцип различните начини на житейската практика и на принадлежащата към тях вяра първоначално се изключват. Те не могат да бъдат осъществявани в един и същ човек. Те не се изключват обаче взаимно, когато се срещат в света чрез различните хора. Всяка историчност може да обича другата в нейната екзистенциална истинна същност и да се чувства свързана с нея във Всеобхватното.” /ФВО, 536/.
Човешкото общение – според К. Ясперс, – връзката на човека в любов и доверие с другите индивиди, съставлява структурата на неговото собствено съществуване. При К. Ясперс, както и при М. Хайдегер, това е винаги “битие с другите”. Този изначален феномен на човешкото битие означава, че човекът е онова, което е, единствено и благодарение на общността на съзнателното взаимно разбиране. Не може да съществува човек, който би бил човек сам по себе си, просто като отделен индивид, взет и разбиран вън обществената му среда и от общението му с нея. К. Ясперс не е от мислителите, принадлежащи към т. нар. социален атомизъм. Човекът като изолиран индивид, според него, е безмислица. Общуването между индивидите е предпоставката на тяхното истинско човешко съществуване и реализация. “Сравняването на човека със животното показва, че комуникацията е универсално условие на човешкото битие. Тя до такава степен е негова всеобхващаща същност, че всичко онова, което е човекът и което е за човека, се намира в комуникацията. . . “ /ФВ, 32/.Комуникацията като съобщаемост на истината и смисъл в живота е автентичното духовно общуване, при което диалогът е необходимият гносеологически инструмент и критерий. Да водиш диалог, това означава да изграждащ мостове за осъществяване на истинска човешка общност за универсално съучастие в живота пред лицето на живия Бог.Това вече не е само философски възглед, но и пророчески зов към съвременното човечество.
АПОФАТИКА И ТРАНСЦЕНДЕНТНОСТ
Наистина, Ти си Бог съкровен…
(Ис. 45:15)
Философското учение за Бога е предмет на спорове сред религиозните мислители, като християнското богословие нееднозначно се отнася към възможностите за рационално осмисляне на идеята за Бога. В конфесионално разнообразния християнски свят винаги е имало идейни направления, според които познаваемият чрез разума Бог се възприема като съществена пречка по пътя на богопознанието. Този Бог се противопоставя на Бога, Който се познава чрез вярата. Затова и Блез Паскал различава „Бога на Авраам, Исаак и Яков, от Бога на философите и учените“ [1].
Сьорен Киркегор следва пътя на философията на екзистенциализма, при който разумът води до пределните състояния на духовна криза и безнадеждност, а те – до вярата. Лев Шестов противопоставя библейския праведник Йов на философа Сократ. Карл Барт вижда в Бога на философите проекция на човешкия разум, т. е. един вид висш интелектуален идол, а за Карл Ясперс Бог може да бъде схванат в екзистенциална свобода и в метафизиката на шифрите на променящия се свят, основаваща се на „Всеобхватното“ („das Umgreiffende“). Същевременно при К. Ясперс философската вяра в отношението `и към разума е неразривно свързана с проблема за Бога, доколкото в неговите мисловни конструкции Бог като трансцендентност може да бъде изразен с езика на шифрите или, казано с езика на богословието, как и доколко посредством една апофатика или в светлината на естествения разум (lumen naturalae rationis) може да бъде изразен неизразимият Бог.
Основният проблем обаче може да бъде поставен и по друг начин. Довеждала ли е някога философската вяра човека реално до Бога или в каква степен тя може да го приближи до богооткровената истина. Подобна постановка изглежда изкуствено изградена, но обръщането към Бога е винаги дело на човека в неговата психофизична цялост. Исторически човекът съществува в света на доброто и благодатта, но същевременно и на греха, а реалните дела на човека не са краен резултат само на теоретико-познавателните способности на разума. Философията на екзистенциализма, от своя страна, въвежда и измеренията на граничните ситуации с тяхната свръхрационална антиномичност, при които човекът не е само „мислеща вещ“ („res cogitans“), а „битие в света“ като ставаща същност, търсеща и осъществяваща истинския смисъл на собственото си съществуване (Existenz).
Какъв е статусът на философията с нейните постулати в богословска перспектива?
При проблематиката за различните видове богопознание е налице констатацията, че има добра и лоша употреба на философията, че има неправилно конституиран Бог на философите, а също така и истинска философия за Бога [2].
Изследването на пътя, по който върви философията в познанието за Бога поражда и друг проблем. Законен ли е в този контекст нейният теоретико-познавателен статус, защото в богословски контекст именно това обстоятелство се подлага на съмнение. Тази компетентност се оспорва, и то въз основа на много и различни основания.
Едната гледна точка, разпространена в протестантизма е, че разумът, повреден от първородния грях е неспособен да достигне до истинно богопознание.
Втората е, че Бог е Свръхбитие и „надсъщностна Същност“, надхвърляща пределите на човешкия разум и всяка претенция на този разум, с цел да бъде рационално непосредствено позната и дефинирана Божията „надсъщност“, е неизбежно илюзорна.
При третата – с оглед на противоречията във философските системи и учения – се стига до извода, че е опасно да се отдава вярата в Бога във властта на подобен род мисловни конструкции.
Интелектът, обучен с научните методи на екзактната наука, естествено стига до недоумение, когато не намира в метафизиката своите собствени критерии за достоверност. Така той търси често пъти убежище в религиозния опит, за да превъзмогне принудителния характер на аксиоматичното знание, отнасящо се до предметността на сетивното и емпиричното. Защото „Бог не е предмет на сетивния опит… в Него „може само да се вярва“ /ВФ, 43/.
Все пак има ли някакво основание да се отрича значението на разума по богословски съображения? В този контекст преди всичко се противопоставя личният религиозен опит. Разбира се, истинското познание за Бога винаги включва в себе си лична среща и реално общение с висшата Битийност на трансцедентното „Ти“. Този факт е решаващ за вътрешното преобразяване и прераждане на човека. Религиозният опит обаче е във висша степен субективен и свойствената му достоверност е непредаваема. Оттук може да се стигне до извода, че познанието за Бога е изразяване на определени духовни способности и опит, свързани със съответна личностна нагласа. Различаването на религиозната от нерелигиозната душевност разкрива, че вярата в Бога не е израз на вътрешна потребност – като проекция на собственото „ego“ с неговите хипостази. Обратното – реалността на Бога, колкото повече стои пред нас в своята даденост, толкова повече тя противоречи на формалната логика и води до антиномичност на разума. И колкото повече волята на Първосъздателя нарушава логиката на човешките проекти и визии, толкова повече ние сме принудени да признаем Бога, някак си пряко себе си. Преди всичко в човешката същност трябва да бъде развито отношението към божествената Трансцендентност, от което впоследствие може да израсте и една „философска вяра“.
Срещата с Бога е лично събитие, което трябва да бъде след това проверено, осмислено и поставено във връзка с други явления. Това не може да бъде резултат единствено от дейността на чистия разум. Строгата проверка на разума обаче е повече от необходима. Само така „аз“-ът може да се убеди, че не е бил излъган от илюзии или увлечен от емоционален порив. Само вярата в Бога, която е осмислена по този начин и от разума и е останала непоколебима, сравнена с комплекса от други данни и призната за напълно отговаряща им – само такава вяра има стабилността и достоверността на действително обосновано убеждение. Тази е и функцията на разума – според К. Ясперс – при осмисляне на граничните сектори между вяра и знание, между философска вяра и богооткровена истина.
Разумът е еднакво необходим, както за установяването, така и за развитието на личността по пътя на богопознанието. Няма нищо по-опасно от религия, която претендира да заобиколи или да игнорира разума. Тя води до фанатизъм, до мракобесие, изражда се в суеверие. Тя рискува да стане убежище на ленност, примитивизъм и опростенчески решения.
От друга страна – рационализмът и прекалената гордост на духа, претендиращи да овладеят и да се разпореждат с Бога, са другата възможна опасност по пътя към богопознанието. Противоположност на тази психична нагласа е естественият и открит стремеж на разума, в непрестанната му устременост да търси глъбинната основа на съществуващето, докато накрая не признае границите на своята познавателна компетентност.
В Ареопагитския сборник с пълно основание – в духа на чисто апофатичното богословие – се твърди, че Бог, до Който може да извиси нашият разум, си остава непознаваемият, съкровеният Бог (Deus absconditus). Той съществува и се разкрива с действията Си в природата. Божията същност (oussia) обаче надхвърля границите на всяка логическа дефиниция. С други думи, разумът, и в това е неговото величие, може да познае Бога, но Той може да Го познае само в Неговите външни изяви (energeia), като и това вече е израз на човешката познавателната ограниченост спрямо безкрайността на Божието битие [3].
Разумът трябва да признае Бога, за да остане верен сам на себе си, и посредством това твърдение да приеме собствените си предели и възможности. Разумът не само може да стигне до истината на Божието съществуване, но може да си състави и някои понятия за Него дори чрез метода на катафатическото богословие.
Още по-справедливо е да се отбележи, че живият Бог не може да се обхване и дефинира с разума. Бог, Който би бил по рационален път напълно доказуем и постижим за човека, вече не би бил истински Бог. Или според точната формулировка на К. Ясперс: „Един доказан Бог не е бог, но той би бил чисто един предмет в света“ /ВФ, 41/. Вярно е също така, че метафизичната достоверност и нейната доказателствена сила не е от този порядък, както математическата, и не трябва към едната и към другата творчески изяви на духа да се прилага един и същи критерий.Вярата, обаче, във всички случаи е преживяване за реално богоприсъствие, до което достига или не достига човек /срв.ФВ, 15/.
От друга страна Л.Шестов (†1938 г.), още преди К. Ясперс, поставя за изходен пункт в учението си кризисните моменти, т. нар. „гранични ситуации“ на екзистенциализма – смъртта или потресаващото по своята сила страдание. Когато цялата мислена от човека несъмненост и вероятност говори за невъзможносттта, тогава се започва нова вече не разумна, но безумна борба за възможността на невъзможното[4]. Тази борба е онова, което С.Киркегор поставя в основата на екзистенциалната философия, която търси истините не в разума с неговите ограничени възможности, а в непознаващия граници абсурд. Отношението на човека към Бога не се изразява чрез знанието, а в акта на вярата. Вярата е онази свобода, която Творецът е вдъхнал на човека заедно с живота. Философията на екзистенциализма, в противоположност на умозрителната, вече не търси знанието и не вижда в него последния и единствен път към истината; за нея самото знание се превръща в проблем, става проблематично. В онзи момент, когато стане проблематично, то губи властта си над човека… за Бога няма нищо невъзможно: и истините, и действителността са в Неговите ръце. Съдбите човешки се решават на везните на Йов, на възтържествувалата сред страданията вяра в невъзможното, а не на везните на умозрението т.е. на оценките, произтичащи от човешката логика и разбирания[5]. Л. Шестов се стреми да разкрие върху основата на екзистенциализма един реален момент в съществуването на конкретната личност, неповторима със своята индивидуалност в копнежа си към щастие и раздирана от страдания. Там, където се възправя зловещата сянка на смъртта и сломяващата неизмеримост на човешката скръб, в отричаната от всички ирационалност, защото логиката е безсилна, вярата намира пътищата на спасението. В подобни положения утвърждаването на теоретико-познавателния момент е схоластика и пуста фраза; тук вярата и свръхестествената истина тържествуват и разкриват нови измерения в човешкото съществуване. Там, където за разума с неговите възможности свършва всичко, там започва великата и последна борба за възможността на невероятното. От стенанията и воплите на Йов, като от иерихонски тръби се събарят крепостните стени на логическата аргументация на тримата му приятели и се открива ново, небивало измерение на вярата[6]. Това е именно съотношението иманентно (предметно) познание на действителността чрез научните методи и познанието на граничната ситуация, както това е и при К. Ясперс.
И ако отново се върнем към К. Ясперс, то следва да се отбележи, че и той развива също развива подобни близки до богословието мисли, когато взема за пример пророк Иеремия. /ВФ, 38/ К. Ясперс се спира на книгата „Плач Иеремиев“ в Библията и описва дълбокия трагизъм, обхванал Божия пророк, който наблюдава превърнатия в развалини Соломонов храм и разрушения до основи Иерусалим. Всичко, за което се е борил пророк Иеремия с цената на собствения си живот, е рухнало. Вече няма цел, път, смисъл… Оттук обаче започва нещо ново. Божият пророк възкликва: “Господи, достатъчно е, че Ти съществуваш!“Вярата е опора във Всеобхватното, а тя е в съдбоносното решение на личността, осъществяваща себе си истината на съществуването (Existenz). Из развалините израства нещо непобедимо, което избликва с колосална сила и превъзмогва безизходността на логиката. Вярата дава новите измерения на надеждата и очертанията на по-нататъшните перспективи. Борбата не е свършила, тя едва сега започва – една борба за „възможността на невъзможното“ в битието на света……Тук е границата !
К. Ясперс, доловил реалния екзистенциален момент на изживяваната свръхестествена истина при отказа от всяка опора в света, не спира дотук с теорията си за Всеобхватното (das Umgreifende) и за „шифрите“ като език на трансцендентното.Тогава, ”когато с помощта на нашата основна философска операция, сме разкъсали веригите, които ни оковават към обекта като мнимо битие, ние разбираме смисъла на мистиката.От хилядолетия философи от Китай, Индия и Европа са изричали нещо, което е еднакво навсякъде и във всички времена, макар да е разнообразно в начина на изразяване: Човекът е в състояние да отиде отвъд субект-обектното разделение към пълно отъждествяване на субект и обект, при положение, че изчезнат както предметността, така и “аз-ът”.Тогава се открива истинското битие ….със съзнание за най-дълбок и неизчерпаем смисъл(BФ, 33)….Така”мистикът потъва във Всеобхватното“ /ВФ, 34/….
Бог – разсъждава също така К. Ясперс – не е предмет на знанието и на сетивния опит, а вярата не идва първоначално от познанието за света, но тя израства от свободата на човека. Бог не е мислим в образите, взети от обкръжаващата ни материална действителност или в аналогиите с човешката личност. Всяка една представа на неговото естество обаче е като наметало, спуснато пред нашия взор. Бог не е винаги, онова, което ние си представяме за Него. Истинното отношение на човека към Бога е изразено в Библията: „Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята и що е във водата под земята; не им се кланяй и не им служи! защото Аз съм Господ Бог твой…“ (Изх. 20:4-5), т. е. за Бога, който е невидим за обикновените човешки очи, не трябва да се издигат идоли нито от веществен, нито от интелектуален характер /срв.ВФ, 46/.Бог е немислим и се възвисява свръх всяка човешка предметна представа и понятие, поради което никакво сравнение не би отговаряло на непостижимата Му същност. „Трансцендентността не е вече трансцендентност, ако е хваната в образи. Само като шифър ние разбираме нейния език, но самата тя се намира отвъд всички шифри.Това е истината на философствуване-то /МШФМ, 125/.„Шифрите са обективни – към тях принадлежи нещо, на което като обективна действителност се натъкват човеците. Шифрите са субективни – човекът ги създава в съответствие с начина на представянето, вида на мисленето и силата на собственото си разбиране“. / МШФМ, 135/. Разгадаването смисъла на тайствения и символичен език на тайнописите (“шифрите“), хвърлящи светлина върху същността на Всеобхватното, е ключ към разбиране на трансцендентното, ако то би могло по някакъв начен да осветли с формите на логическото мислене.Така “ мислимостта на Бога е пример за всяко същностно философствуване ….То поставя ударението върху ….четенето на шифрования текст на трансцендентността и върху широтата на разкриващото се в разума /ВФ, 49/.Във великите онтологии и метафизики, създавани през хилядолетията, се долавя гласа на вечността, на Всеобхватното като трансцендентност.Метафизиката е нейното шифровано писмо.Пред наличието на Всеобхватното тя е “шифрованият текст на битието, създаван от философите за просветляване (озаряване) на самите себе си (Selbsterhellung) и озаряване на битието (Seinserhellung) “ /ВФ, 34-35/.
Към тези „шифри“ обаче не може да се приложи никаква рационализъм – смята К. Ясперс; само екзистенциалният опит може да разкрие смисъла им . И тук следва да се отбележи едно удивително сходство.Същностното вживяване в богооткровената истина и апофатичният подход към разкриване на Божията отвъдност определено първоначално принадлежи на патристическото мислене и то най-вече при Кападокийските светци, в Аеропагитския сборник, при преп. Максим Изповедник и св. Григорий Палама, според които човекът разкрива следите на творческия Логос като криптограма, т. е. като трайнопис, равнозначен на употребявания от К. Ясперс термин „шифрован текст на битието“[7]. Чрез шифрите (символите) (Chiffren) трансцендентността става доловима и то само в човешкото съществу-ване като “Existenz”, защото те са нейният уникален език и начин на изказ в условията на емпирично-предметната реалност (т.е. на иманентността) .Едва в разчитането на шифрите, а такива могат да бъдат напр. природата и историята, става видима, истински и цялостно разбираема иманентността, когато тя се намира в отношение към трансцендентността .
Така – ако в контекста на богословието – естественият разум търси начини да опише и да изрази неизразимата и съкровена същност на Бога, то той също така си служи със символичен език или ако търси следите на Предвечния Логос в творението, той се опитва да разкрива чрез апофатичния или катафатичния метод Божията трансцендентност и Божието присъствие в материалната вселена. Бог като трансцендетна същност (ousia) чрез изявата на Божия живот и Божиите енергии (energeia) присъства и действа в сътвореното битие , където човешкият разум-логос се движи по символичния познавателен път на логосите -символи към Предвечния Логос – Първоосновата на всяко битие и Смисълът на творението. Богооткровената истина е посеяна във всички сфери на битието. Тя съществува като „семена на Логоса“ и мислещият дух в стремежа си към Истината на всички истини събира фрагментите на общия Смисъл[8]. “Защото неразногласните на небесното образи могат да се изградят от най-безобразните образи на материята, понеже и тя дължи съществуването си на истинската Красота.Цялото й веществено устоение съдържа някакне отзвуци на умственото великолепие и чрез тях можем да се възведем към нематериалните първообрази, стига подобията да се вземат неподобно, и ние съответстващо и подобаващо да разделяме в тях умствените и сетивните свойства.”[9].
Сътвореният разум, колкото и несъвършен да е той, има способността да прониква в истинската същност на нещата и да съставя точна научна картина за света. Ако той има в качеството на свой обект сътвореното битие, то никаква предметност не може да изчерпи неговите възможности. По такъв начин той е граница между двата свята. Той е с изключителни познавателни възможности спрямо всичко пределно и крайно, но не достига пределите на Абсолютното Битие, което превишава всяко определение. Въпреки че разумът не е в състояние да постигне непосредствено Божията същност, в него има всички предпоставки за познание на истините, отнасящи се до Бога. Естественият стремеж към Бога чрез Божията благодат, може да се възпълва с разкритие на тайнствената съразмерност на Божественото Битие.При прецизно определяне едновременно и на ценността, и на границите на рационалното познание за Бога, се разкрива парадоксалността на философския подход. Бог е негов обект и заедно с това негова граница, върховна цел и реалност, поставяща го под въпрос [10].
Затова схемата двойка „вяра и знание“ при К. Ясперс – за преодоляване на противоречието между рационално познание и познание, получено по пътя на вярата – методологически е разширена с разпределението на три взаимносвързани проблемни дяла:наука, философия и богословие.
Целта на философията е да постави проблема за Бога, но само признавайки възможностите на собствената си компетентност, тя може да постигне определени степени на истинско богопознание. В такава степен, в каквато тя се отказва от признаването на своите граници, то оня Бог, до Който тя достига вече не е истинският Бог.
Очевидно е, както твърди св. Григорий Нисийски, тъй като Бог е по-високо от всяко определение, този който мисли, че Бог е логически определяем стига до неправилния извод за познаваемостта на съкровената същност на Бога [11].
Проблемът за Бога разкрива вътрешното противоречие на философията. Така с абсолютното Битие се оправдава съществуването на философията, и заедно с това се определя и нейното място.
Все пак хармоничното отношение, което определя положението на философията – от гледна точка на християнството – се отхвърля от много философски школи. Изхожда се от предпоставката, че философията не ще може да защити своето значение, ако тя не бъде пълното обяснение на битието в неговата умопостигаемост, ако тя не бъде цялостното висше знание. Не се признава никакъв принцип, който да не би бил напълно умопознаваем.И именно подобен род съвършена умопостигаемост се нарича Бог. На този интелектуален Бог на философите с пълно основание може да се противопостави Богът на Авраам, Исаак и Яков. Този неистински бог не е Бог, който признава разумът, той е идол на рационализма.
Философското търсене е изключително богатство от идеи, което се постига чрез силата на човешкия дух в неговата цялост при осмисляне картината на света. Пред привидната хаотичност на света философският ум се стреми да установи последователност, да покаже връзката на причините. Той иска да разкрие чрез конкретните реалности самата структура на битието. В тези търсения на битието той се стреми да достигне до първичния принцип, който едновременно е причина, образец и цел на всичко съществуващо. Този принцип се нарича Бог. Философският подход непременно довежда до проблема за Бога. По същество – само този проблем представлява за философския подход реален интерес. Тук обаче пред философията възниква опасно изкушение, защото тя достига това чрез изискването за умопостигаемост на принципа, който тя нарича Бог. Този принцип представлява за нея изискване. Тя прилага към него начала, които я привеждат към него с изискването той също да бъде умопостигаем, въпреки че умопостигаемостта, която тя прилага към него, е закон на човешкото мислене. Философията определя свойството на този принцип с помощта на своите собствени категории. Тя го нарича Едното, Първият Двигател, Интелектуалната любов, Абсолютен Дух, Идея. В редица философски системи и учения цялата реалност се свежда до напълно съгласувана система, за която Бог служи като иманентен закон.
По такъв начин разумът, усвоил цялата съвкупност на битието, като че ли получава пълно удовлетворение. (Например: едната субстанция на Спиноза, панлогизмът на Г. Лайбниц, абсолютната идея на Г. В. Ф. Хегел). Парадоксалното в случая се оказва, че мнозина мислители са загубили Бога в същия този момент, в който дръзновенно са допускали, че са Го достигнали [12]. В края на краищата те са мислили, че са достигнали Бога, когато напълно са удовлетворили потребността на своя ум в умопостижимостта. Те сами са превръщали своя ум в мярка за Бога. А самата същност на Бога е, че Той не може да бъде измерен с нищо, защото Той Самият е мярата на всичко. На равнище познаваемост на Божията същност, проблемът за умопостигаемостта се превръща в своята противоположност. Бог е недостижим за разума, чрез който всичко останало се оказва достижимо [13]. Ако Бог бъде сведен до достижимото, то тогава се отрича свойствената Му реалност. Бог е свръхпределност за умопостигаемата реалност, но същевременно е и нейно основание. Затова, както твърди Бл. Паскал най-разумната позиция – изключително в този контекст – е отказ от разума, като само по този начин е възможно да се познае Бога [14].
Все пак това е несъвместимо с претенциите на разума. Той не иска да оставя открита тази рана в гърдите си. Издигайки в абсолют свойствената си умопостигаемост, той свежда всичко към този принцип и не се примирява с обстоятелството, че нещо му се изплъзва. Разумът се отказва да признае своето поражение, а това поражение е богопознанието, откриващо на разума, че Бог може да бъди приет като рационално-познавателна граница и като тайна на света. Разумът намира Бога, признавайки своята слабост и Го губи, претендирайки за овладяването му.
Едното на Плотин, субстанцията на Б.Спиноза, абсолютният Дух на Г.В.Ф.Хегел – в крайна сметка това могат да бъдат единствено интелектуални идоли и не защото са обекти на разума, но и затова, че те са самото самодоволство на разума.
Грешката на всеки рационализъм е, че той разглежда Бога в същия план, в който и другите обекти на разума. Очевидно като най-висш обект, но като действителност от друга градация на битието. И това е постановката на Габриел Марсел в продължение на мисълта на Бл. Пасакал, според която Бог не трябва да се разглежда като проблем, но като предел за разума. Неговата ослепителна светлина не позволява на погледа, съсредоточен върху Него, да го наблюдава. Затова всичко, което се говори за Него е недостатъчно. Божията същност не бива да се свързва с никакви понятия. В същото време, всичко което се говори за Него е вярно.
„Бог е всичко, което е, и нищо от това, което е в понятийно-категориалния апарат, обесняващ материалната вселена“ е основна постановка на Ареопагитския сборник. Познанието за Бога е диалектично, т. е. всяко положително утвърждаване за Него води след себе си противоположно определение.. Всичко, което се говори за Бога, се прави с оглед метода на отрицателните наименования. Отрицателното, апофатичното богословие е необходимо допълнение към катафатичното (положителното) богословие.
Истински метафизичните проблеми са тези, които принуждават самата метафизика да познае своите граници. В това се заключава и тяхната роля. Те са открити прозорци към тайните на битието. Разумът не може да изследва тази тайна, но може да ни доведе до нея. Така се откроява още по-ясно и неговата функция. Той довежда мисълта до нейните граници, очертавайки кръга на тайната. Като разкрива и обяснява всичко, което се намира в неговите предели, разумът препятства за това да бъде търсена тайната там, където я няма. Той открива същността на естествените реалности, които до определен период все още могат да бъдат тайна. В това е неговата критична и очистваща функция. От друга страна, разумът показва, къде трябва да бъдат търсени истинските тайни. Той не би изпълнил своята мисия, ако се откаже да признае и оспорва реалността на това, където не могат да проникнат светлите лъчи на неговия поглед.
Всеки философския идеализъм, който свежда всичко до мисленето (cogitatio), е непълна философия. Цялостната философия може да бъде само духовен реализъм, който изисква общение чрез любов с личността на другия и достигане до истинските измерения на духа.Това е реалност, с която не може да се разпорежда и която е несводима до принципите на обладанието, манипулацията и отнасянето към областта на предметното битие.
Това във висша степен е вярно и по отношение на Бога. Бог е преди всичко Този, с Който не може да се разполага тъй както с рационално дефинируемите обекти на материалната действителност. Грешката в неправилния подход при някои философи е именно в това, че те правят от Бога обект и претендират за овладяването му с помощта на интелекта. Обаче това, което овладява интелектът не може да бъде Бог. Напротив. Допустимата постановка е, че срещата с Бога задължава интелекта към радикално обръщане, към нова перспектива и преместване към собствения си център. Това обръщане е и познание за Бога, защото към Бога не трябва да се обръщаме по друг начин. На това равнище самият наш акт на разбиране като такъв зависи от Бога, като същевременно е и екзистенциален акт [15].
И така, да се познае Бог – това не означава да Го задържаме единствено в нашия разум като идея, като работна хипотеза или като най-висша мисловна категория, а напротив – да осъзнаем себе си като едно от Неговите битийни измерения.
Познанието за Бога е едновременно дело на разума и поставяне на разума под въпрос. В дадения случай нищо не може да бъде разумно или по-разумно от непризнаването на разума в оная област на съществуващето, в която той няма съответната компетентност. Разумът е необходимо средство в подобен род познание в такава степен, в каквато той указва къде не може да се намери Бог. Бог не може да бъде търсен там, където Той не е, за да не се създават идоли, включително и идолът, който човешкият ум прави от себе си.
Като наблюдава света на материалните обекти и природната детерминираност, разумът не намира там своя Бог. Питайки за Неговото име, дори Бог отказва да се назове точно. Това е скритостта, съкровенността на Бога в недрата на Неговото творение, където ние търсим следите на Предвечния Логос.Тогава разумът разбира, че истинското познание на Този, Когото той търси, и истинското виждане се състои в това, да се прозре, че Той е непостижим, и признанието, че Той превъзхожда всяко познание, бидейки познавателно отделен от всичко чрез Своята непостижимост като надсъщностна Същност.
Породената от свръхестествената истина антиномичност в човешкия разум е разгледана оригинално и от свещ.Павел Флоренски. „През зеещите пукнатини на човешкия разсъдък се вижда лазурът на вечността. . .“ Това поетично и образно определение принадлежи на всеобхватното и изключително по самородността си дарование на отец П. Флоренски (1943 г.). То е израз на обстоятелството, че основанията на формаланата логика „се пукат и рухват“ в диалектическата стихия на противоречията, разкриващи очертанията на нови аспекти на битието и смисъла на една действителност от по-висока познавателна степен в стремежа многопланово да се обхване безкрайното разнообразие за света, в който съществуваме. Затова и в областта на свръхестествената истина, като истина от върховна градация, се разтваря и изчезва противоречивостта, до която води формално – логическото мислене. Като идеална пределна граница, където се разрешава противоречието – смята свещ. Флоренский, – ние поставяме догмата. За разсъдъка той е формален и само в благодатно състояние, когато душата се изпълва със сока на живота, той става самодоказателна Истина. Бидейки регулативна норма за разсъдъка, догматът е истина, интуитивна даденост за очистения от благодатта разум при възприемане на Откровението. За разсъдъка догматът е категорически императив, поставящ изискването: „Ти си длъжен да мислиш така . . .“
Догматът като обект на вярата, непременно включва в себе си разсъдъчните антиномии, при които е изключена възможността за логическото им разрешаване. “Ако няма антиномия – твърди свещ.П. Флоренский, – то и разсъдъчното положение е необосновано. . . Антиномията, това е конституитивният елемент на религията, ако се мисли за нея разсъдъчно. Тезата и антитезата, като основа и същност, съставят самата тъкан на религиозното преживяване. Където няма антиномия, там няма и вяра” [16].
Основното и оригиналното у свещ.П. Флоренский, изразено сумирано, е следното: опитите на разсъдъка да се осмисли и формулира свръхестествената истина са свързани по необходимост с началната степен на познанието – формално-логическата. Антиномичността на съотношението „формална логика – свръхестествена истина“ намира свръхлогическото си разрешение във възприеманото божествено Откровение като акт на вярата[17].
* * *
При критичния анализ на разгледаните становища православното богословско мислене откроява следните въпроси:
Свръхестествената истина, основаваща се върху личностното отношение „Бог – конкретния човек“, екзистенциална ли е по своя характер? Означава ли това, че тя е постулат или истина „а приори“?
Дали пътят към Бога е пътят на разума? Дали доказателствата на разума ще поставят човека на колене пред Бога и ще му наложат да Го възприеме по необходимост (защото логиката доказва това побезспорен начин), или Бог като съдбоносна алтернатива в живота изисква свободното самоопределение на личността?
Вторична ли е „светлината на естествения разум“ и нуждае ли се тя от допълнителния блясък на свръхестествената истина, за да бъде осветена глъбината на битието в цялата му пълнота?
Кои са пътищата, по които вярващото съзнание възхожда през трънливия път на символите и аналогиите, на логическата противоречивост и невероятността на абсурда към благодатната и спасителна действителност на богооткровената истина?
Какво се крие зад опитите да се изрази Неизразимото с езика на символите или теориите за „тайнописа“ (шифъра), онази тайнствена следа на Логоса, която се съдържа в обкръжаващата ни действителност?
* * *
Спорът за познаваемостта на света или невъзможността да бъде адекватно и в пълнота опозната обкръжаващата ни действителност (агностицизъм) не богословска проблематика. Кои са критериите на истината и дали сенсуализмът, емпиризмът или рационализмът са в основата на истинното знание, също така в някои случаи не е предмет на богословието. Насочеността на богословското изследване не се вмества в този план на човешкия стремеж да се увеличи размера на константното (постоянно установеното) в обективираното познание, като от потока относителни моменти в познавателния процес да се уголеми обемът на абсолютната истина. Гносеологията е неотнимаем дял на философията като наука. Въпреки това редица изтъкнати богослови (от патристическия период) и по-късни религиозни мислители развиват определени паралелни гносеологически възгледи, които определени от философска позиция, се отличават с голямото си разнообразие и пъстрота. Но това са частни философско-религиозни мнения и становища, а не официално общовъзприета богословска теория на познанието.
Богооткровената истина, в религиозното осмисляне на света, не е понятие или част от някоя гносеологическа теория или философска система, която се изгражда върху опитното познание. В специфичния, християнски смисъл на думата, тя се включва в учението за Словото Божие (срв. Йоан 1:18; 17:17). Това не са своего рода отвлечени идеи за Бога, които се движат в сферата на философското търсене и са в основата на философския идеализъм (както напр. при Платон, Шелинг, Хегел), но са вечните богооткровени истини за Божието битие, за Логоса, за отношението на Бога към човека и света. Затова в богословието, ако се изразим с думите на Паскал, учението за Логоса, идеята и представите за Бога не третират Бога на философите, но живия Бог на Авраам, Исаак и Яков, този Бог, който живя между нас в личността на Иисус от Назарет . Свръхестествената истина е истината за Бога, породена и формулирана в процеса на Божието домостроителство, в който човек е обект на Божественото откровение и промисъл. Най-висшата степен на това свръхестествено откровение и саморазкритие от страна на Бога е въплъщението на Сина Божи, на Словото (Логоса) в историческата личност на Иисус Христос, в Който любовта, волята и словата Божии имат конкретен исторически израз.
От друга страна, православното богословие в своята система (разбира се, не от философски позиции) допуска познаваемостта на материалната действителността от търсещия светлината и истината човешки разум. Според систематическото изложение на св. Йоан Дамаскин „нищо не е по-ценно от познанието, защото то е светлина за надарената с разум душа, а незнанието е тъмнина. . . Познанието е истинското знание за съществуващите неща“ (31); но то е неправилно, когато се отнася до нещо, което не съществува и го няма в действителността. Изворът на истинното познание е в съответствието му със съществуващото. Неадекватното знание се свързва с несъществуващото. На душата е даден умът, който може да вижда като човешките очи и е способен да опознава и да възприема познанието и истините за съществуващите неща. Св. Йоан Дамаскин в размишленията си „Върху философията“ се противопоставя категорично на всякакъв вид агностицизъм, според който философията и познанието не са в състояние да изразяват същността на явленията чрез понятия[18]. „Ние сме способни да познаваме истината и да действаме в съответствие с нея. В това признание се съдържа и възможността за богопознание. Ние мислим Бога като истина и всяко движение напред в познаване на истината и осъществяването и в живота е движение към Бога“[19]. Но дали винаги ще съществува агностична задпределност и области в безкрайността на вселената, които не ще могат да бъдат докоснати (нито емпирично, нито експериментално, а може би само хипотетично) от емпирично-експерименталните науки, е въпрос, който стои като научен проблем пред гносеологията, а не пред бгосоловието. Доколко ще има постоянно една недостигната „ terra incognita„ в опознаване микро- и макро-структурата на света, също не е тема, която би могла да се нарече богословска. Паралелно с това свръхестествената истина, която няма това количествено и мащабно измерение, никога не може да бъде свързана с тази „непозната земя“, чиито относителни граници и територия непрестанно се изменят в познавателния процес. Богооткровената истина не се основава на емпирично-експерименталните данни в опитното изследване на света, на методите му и обектна насоченост. Нейното съдържание е трансцендентно по отношение на този опит, както е трансцендентен и нейният обект Бог по отношение на материалната вселена. Източникът на свръхестествените истини е Откровението Божие и невъзможността да бъде разкрита Божията същност на нивото на емпиричното познание и свързаното с него теоретично мислене (срв. Мат. 11:27; 1 Тим. 6:16) ни поставя пред „неизразимостта на тайната на всички тайни“.
Православното богословие, което следва традицията на Ареопагигиге, св. Григорий Нисийски, преп. Максим Изповедник, св. Григорий Палама и св. Симеон Богослов, се основава на двата класически пътя на богопознание, като възможност да схване истинната Божия същност. Първият метод, известен като катафатически (характеризиращ т. нар. положително богословие), е свързан с утвърждаването на определени свойства, принадлежащи на Божието битие. Въпреки че този път води до определено знание за Бога, то той е несъвършен, защото никакво положително наименование не би могло да изрази идеята за Абсолютния Бог. Вторият метод – апофатическият (залегнал в основата на т. нар. отрицателно богословие) – отвежда към незнанието и като начин на богопознание е съвършен и единствено подобаващ на Непознаваемия . Това незнание обаче не е незнанието на необразования, но на знаещия, на интелектуално богатия и духовно възвисения. Това е именно „знаещото незнание“ (docta ignoratia) на епископ Николай Кузански[20]. Всяко познание – при Псевдо- Дионисий Ареопагит – има за свой обект нещо, което съществува, а Бог е свръхпределите на сетивно възприеманата и умопостигаемата действителност. Приближаването към Бога предполага превъзмогването на всичко по-нисшестоящо сетивно-предметно от Него, т.е. съществуващото. Само по пътя на незнанието (“агносия“) може да се опознае Оня, Който се намира свръх всички възможни емпирични и рационално достижими обекти на познанието . В гносеологичен план това означава, че по отношение на Бога – като свръхсъщностна Божественост и свръхестествена Първопричина на света – не може да се прилага мисленето, приспособено за опознаване същността на тварното битие, защото то се разгръща единствено на равнището на емпиричното и неговата рационална рефлексия. Затова възприемането единствено на катафатичното богословие крие в себе си опасността от космоморфично и социоморфично богопознание, водещо до отричането на основната религиозна истина, че Бог е тайна [21]. Учението на подобно богословско направление, че Бог е битие, опознавано посредством понятия, е израз на богословски натурализъм. В действителност до голяма степен това е била и тезата на Евномий (ІV в.), оборена от св. Василий Велики, св. Григорий Нисийски и св. Григорий Богослов.
Какъв е по-конкретно апофатическия път на отрицание при Ареопагитите? – Това е въздигането от нисшите степени на битието към неговите върхове чрез постепенното отстраняване на всичко, което може да бъде познато, като по този начин се създава възможност за приближаване към Незнайния в пълно незнание. Този път на въздигане, при който ние постепенно се освобождаваме от властта на всичко, достъпно за познанието, Псевдо-Дионисий сравнява с изкачването на Мойсей на планината Синай за среща с Бога. Мойсей започва със собственото си очистване, след това се отделя от нечистите и достига с избраните свещеници върховете на божественото възхождане. Но и на тази степен той все още не е в общение с Бога. Той не Го съзерцава, защото не вижда Бога, но само мястото, където пребивава Всевишният. Едва когато прекрачва пределите на видимия свят, Мойсей прониква в истинския мистически мрак на незнанието. Само в това състояние той заставя в себе си да замлъкне всяко положително знание. Само така той всецяло се освобождава от всеки сетивен усет и виждане и принадлежи на Оня, Който е зад пределите на всичко, защото не принадлежейки повече на себе си в съединението си с неизразимия чрез никакво познание Бог, той се отказва от всяка „понятийност“ и благодарение на незнанието познава свръхпределността, недостъпна за познаващия ум . Пътят към Бога е в мистичното съединение на личността с Него, при което Той – Източникът на Светлината, Свръхсъщностният, Непостижимият Ум – остава абсолютно непознаваем. Тази мистико-апофатична богословска традиция следват впоследствие преп. Максим Изповедник, св. Григорий Палама и св. Симеон Нови Богослов.
Но тогава какъв е смисълът на естественото откровение и на онази истина, която се вижда чрез разглеждане на творението (Римл. 1:20)? – Материалната вселена, от една страна, и човекът с неговата психофизическа структура, от друга са емпиричен екран, в който са дадени символите на непостижимата Божия същност. Човекът се стреми да разкрие смисъла на тези символи, да разгадае тайнствения шифър (тайнопис), вложен в битието. Познаващият субект сравнява, търси нови образи и понятия, създава символи и превежда явленията в обкръжаващата го действителност на свой език. Той търси сродното между две реалности: първата – сетивната, изследвана с емпирично-експериментални методи, и втората – трансцендентната. По този начин се извършва символизация на този свят. Или сумирано изразено, точно в това се заключават и възгледите на преп. Максим Изповедник. Това е символичният път на разума – Логос посредством логосите – символи към Логоса – Корен на всяко битие – смисълът на цялото творение. Богооткровената истина е посеяна във всички сфери на битието. Тя съществува като „семена на Логоса“ и мислещият дух в стремежа си към Истината на всички истини събира фрагментите на общия Смисъл[22]. Бог като трансцендетна същност( ousia) чрез изявата на Божия живот и Божиите енергии (energeia) присъства и действа в сътвореното битие , където разумът -логос се движи по символичния познавателен път на логосите -символи към Предвечния Логос – Първоосновата на всяко битие и Смисълът на творението.
Емил Брунер също така твърди: „От дълбокото прозрение на природата се поражда прозрението за Божественото. . . Светът е екран на божествените изяви, история на постепенното самооткровение на Бога в човешкия дух“[23].
В православното богословие, обаче, този процес не е свързан с опитите да се изработват върху рационалистична основа адекватни понятия за Бога, а с пораждането на дълбок богословски символизъм, служещ като мост между двата свята – естествения и свръхестествения и одухотворяващ човешката идея за Бога. Това прави възможен и синтезът между двата противоположни богословски методи – катафатическия и апофатическия. В тази взаимовръзка св. Василий Велики с боговдъхновена прозорливост отбелязва в полемиката си срещу Евномий: „Няма нито едно име, което обгърнало цялото Божие естество, би било достатъчно за неговото изразяване. Но многото и разнообразни имена, взети в тяхното собствено значение, съставят понятие, което макар и тъмно и напълно бегло в сравнение с цялостното, все пак е достъпно за нас. Едни имена, казвани за Бога, показват онова, което е в Бога, а други, обратно – което не се съдържа в Него. По такъв начин чрез тези два способа, т. е. с отрицанието на онова, което не е и признанието на това, което е, в нас се образува като че ли някакъв отпечатък за Бога“ [24].
Свръхестествените истини, съдържащи се в Св. Писание, не са израз на абстрактно-логическо мислене. Представите за Бога в Откровението се разграничават от схващането, че Бог е чиста мисъл. Триединният Бог преди всичко е любов. Абсолютното мислене е и любов, а не логическа, лишена от емоционално-волево съотношение абстракция. Бог не е идея, която може да се приеме или отхвърли, нито е понятие или представа, които могат да отговарят на някаква обективна действителност или не, а е присъстваща действителност, непосредно усещана реалност, с която религиозният човек се намира в лично общение”. Живият Бог на нашата вяра ние схващаме преди всичко в категорията „съотношение“ (корелация), защото ние съществуваме във вярата единствено съотнесени към Бога. Чрез него се определя и човешката ни същност, защото в Бога можем да бъдем напълно познати (1 Кор. 13:12). Всяко друго съотношение може да обуславя личността с оглед на полезната и функционална значимост, да я прави средство за постигане определени цели, да ограбва нейната безусловност. Съотнесена към Бога, личността получава „безкрайната реалност на съществуването си“, за което говори и Киркегор . Определенията за Бога чрез спекулативното философско мислене (еп. Дж.Беркли, Й.Г.Фихте, Г.В.Ф. Хегел) свеждат Абсолютното предимно до мисленето. Разумът, мисълта, идеята са божествени. Чистото мислене се възвежда до степента на самостоятелен субект, до своего рода демиург и устроител на материята. В системата на свръхестествените истини Бог е мислене и любов. Любовта е основното отношение на Бога към творението. Логосът на цялата вселена, творческата Първопричина и Първомисъл е същевременно и Любов. Разгръщането на Логоса като Мисъл и Идея в сътвореното битие е творческо, защото като Мисъл Бог е Любов и Любовта е Мисъл. Мисълта, Любовта и Волята Божии неразделно и неразлъчно присъстват като Смисъл и Истина в динамичния ритъм на безкрайната вселена.
Ето защо в религиозното мислене богооткровената истина преди всичко е христоцентрична, тъй като въплътилият се Бог Слово е началото, основата и целта на цялото творение (срв.Иоан. 1:7; 1:16; 3:9 ) и живителен извор на нашето богопознание.
Богооткровената истина е истина на вярата, тя е постулат, тя е истина „а приори“, която в процеса на вярата придобива своята апостериорна и екзистенциална характеристика. А това ще рече, че тази истина не е самата вяра, но тя изхожда от нея, конституира се върху тази основа и е теоретическият израз и резултат на отразеното от човешката личност разбиране на тази вяра. Самото богословие като наука, облечено във формите на човешкото мислене, е именно теоретическото смислово разкритие и отражение на тази вяра. Това е човешкият стремеж в историческото развитие на Църквата Христова за формулиране в категориите на човешката познавателна и мисловна способност смисъла, същността, целта и значението на свръхестественото Откровение. В този аспект богословието е разбиращата вяра. Постигната по този път истина е субективна по външната си изразна форма, защото този компонент е продукт на мислещия дух. Християнските истини на Откровението, разглеждани в онтологичното триединство „Бог – човек – свят“, имат своето обективно съдържание в Божията природа и субективна форма в човека, който като познаващ субект е обусловен от своите познавателни възможности и своеобразието на съответната историческа действителност. Тази схема има чисто богословски характер и тя е качествено различна от класическото теоретико-познавателно съотношение „субект – обект“, където системата на знанието се изгражда върху сетивния опит на познаващия обективната действителност субект.
Богооткровената истина се възприема духовно. „Ние приехме не духа на този свят, а Духа, Който иде от бога, за да познаем това, що ни е дарувано от Бога. Това и проповядваме не с думи, научени от човешката мъдрост, а с думи, научени от Духа Светаго, като сравняваме духовното с духовно. Душевният човек не възприема онова, що е от Божият Дух: за него това е безумство; и не може Бог да го разбере, защото то се изследва духовно. . . А ние имаме ум Христов“ (1 Кор.2:12 – 16). В цитирания текст от св. ап. Павел е дадено с безвъпросна яснота това разграничение между „душевния човек“ (т. е. сетивната степен на познанието и изгражданата върху нея рационална постройка) и сферата на духа. В тази класификация „душевният човек не възприема онова, що е от Божия Дух“, защото това е реалност от друга градация и порядък, от друго качество и тя „ не иде от този свят, но от Духа, Който дохожда от Бога“. Тази истина може да бъде разбирана, сравнявана и изследвана само духовно. Ние възприемаме Божието Откровение във формата на слова, на исторически дела и събития, отразени в Св. Писание и Св. Предание. В този религиозен акт, чиято екзистенциална основа е вярата, търсещата Бога личност се възвисява към истинната същност на богопознанието. И ако вярата има действителното си претворяване там, където човекът среща Бога като личност, където християнинът пребивава в единение с Иисуса, то това означава според определението на св. ап. Павел в Христа да бъдем, него да следваме, в Неговия Дух да пребиваваме, Неговите мисли да имаме (срв. Филип. 2:5), от Неговото слово да живеем, в Неговата светлина да стоим. В това именно духовно състояние е възможно и истинното богопознание.
Богооткровената истина е есхатологична. Тя дава всеобемащия смисъл на всичко съществуващо и разкрива във финалните моменти от развитието на природата и обществото тържеството на Логоса – Слънцето на правдата. Тя е истина, осмисляща не само съществуването на отделната личност, но и на целия космос.
Богооткровената истина е спасителна. Като път, очертан от християнската вяра в стихията на евангелската любов, от тази истина блика неизкоренимата надежда в утвърждаване безсмъртното сияние на мислещия дух над небитието и жестоката неумолимост на тлението. Тя е истина, която носи спасението във вечния живот.
Богооткровената истина е истина от друга градация на битието, поради което тя се изразява чрез тайнственото значение на символа. Вярата облича знанието за догматическите истини в символична дреха, в образен език, прикриващ чрез последователни противоречия висшата истинност и глъбина на съзерцанието – счита отец П. Флоренский[25].
За християнина, който с очите на вярата вижда Бога, идеите в божественото Откровение са истини от по-висш порядък и реалността на Божието битие – най-висшата действителност. Тези истини са абсолютни по своя характер, тъй както и Сам Бог е абсолютен по Своята природа. Но те не са статични и абстрактни, защото действащи екзистенциално в човека, те са живот и възходящо динамично творчество. И това не са голи абстракции, човека, те са живот и възходящо динамично творчество. И това не са голи абстракции, тъй като Трансцендентното, схващано като жив и личен Бог, не е безкрайната отдалеченост, но е непосредствено присъствуващото в богообразната човешка същност, там, където Троичният Бог действа в отделната личност и в човешката общност и конкретното битие на Божията сила е любов, истина и добро.
Богооткровените истини се съхраняват, формулират, преподават и разясняват от Църквата, явяваща се техен сакраментален носител в историческия развой на човечеството. Тази Църква, която молеща се и правилно славеща Бога, вярваща и преподаваща, ръководена от Духа.
Иисус Христос (Иоан 16:13), прониква все по-дълбоко в глъбината на Словото, за да познаем и ние Неговата истина, която е нашата светлина (Иоан 1:9), нашият път и живот (Иоан 14:6).
Господи Иисусе,
в устрема към истината
и разкриването смисъла на всичко съществуващо,
в безпределните възможности на мислещия дух,
ние искаме да открием символи за Твоя първообраз
и търсим Твоето присъствие
в пътя възходящ и съзидателен към светлината,
към тържеството на Доброто, Истината, Красотата,
към непостижимата и необхватна висота
на Твоята безкрайна Същност !
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Отношението “вяра-познание-Откровение” е винаги актуална тема за богословието.Оттук е и породеният особен богословски интерес към концепциите на К. Ясперс, който се свързва със следните основни постановки :
Чисто обективистският сциентичен подход към човека само като обект или като обикновен предмет в света, не е онова, което е човекът в своята истинска и цялостна същност, реализиращ себе си като индивидуално битие в свобода.В системата на науките “ всяко битие е сведено до обективно битие “ т.е. до онова, което може да се изследва единствено в неговата външна страна и изява.Оттук про-изтича и специфичната задача на екзистенциалното осветяване (Existenzerhellung), насочено към стремежа да се укажат на всеки човек, кои са изначалните основания на истинското му битие, които той трябва да осъзнае и които само той единствен може да осъществи.Това, което собствено може да бъде човекът, не е дадено с неговото чисто емпирично битие (Dasein), но задача, осъществявана в неговата свобода.Битието, което не се съдържа във феноменалната страна на битието, но може и трябва да постигне истинската си реализация и затова в свободата си решава във времето дали принадлежи към вечността, това“битие съм аз самият като съществуване (Existenz). “Следователно с основната си философска категория съществуване К. Ясперс свързва човека с принципите на свободата и трансцендентността.
Другата философска категория Всеобхватното (Umgreiffende) е онова, което обхваща всичко съществуващо, без самото то да се обхваща от нещо друго;то е битието като истинска същност. Всеобхватното от своя страна има седем начина, в които то се разкрива :
а) Емпиричното битие, което е моят живот в обкръжаващия ме свят.То е пространството на опита, в което , образно изразено, всичко трябва да влезе, за да стане нещо за мене.
б) Съзнанието въобщe (Bewusstseinьberhaupt) å опосредстващото начало на всеобщо валидното обективно мислене.
в) Духът (Geist) напротив живее от съпричастието си във всеобхватните и даващите смисъл идеи.
г) Светът (Welt) като пространство, където всичко съществуващо трябва да влезе в опита, противостои като обект на тези три начина, които в действителост съм аз самият. В този контекст обаче научното познание включва в своя предмет самоиманен-тото, което според специфичното разбиране на К. Ясперс е предметно даденото като емпирично и експериментално в субектно-обектното разделение. Иманентността може да се познава само като предметна и затова знанието за нея има характер на окончателност.Предметите са крайни, следователно и знанието, свързано с тях е крайно .Поради това науките имат универсална валидност само в своите области и със своята определеност са свързани и ограничени със собствените си граници.Те опират до граници, където методите им вече са недостатъчни.Така се разкрива нещо, което излиза извън границите на иманентността и указва на трансцендентостта.
д) Екзистенцията и трансцендентността са ония, чрез които се преодолява и се постига изпълнението на четирите начина на Всеоб-хватното. Така трансцендентността се характеризира като Все-обхватното на Всеобхватното и поради това като първоснова на всяко битие.
е) Чрез шифрите (символите) (Chiffren) трансцендентността става доловима и то само в човешкото съществуване като “Existenz”, защото те са нейният уникален език и начин на изказ в условията на емпирично-предметната реалност (т.е. на иманентността) .Едва в разчитането на шифрите, а такива могат да бъдат напр. природата и историята, става видима, истински и цялостно разбираема иманентността, когато тя се намира в отношение към трансцендентността .
ж) Разумът (Vernunft) най-накрая е търсещата и задвижващата по пътя към истината сила в начините на разкриване на Всеобхватното.
Така – ако в контекста на богословието – естественият разум търси начини да опише и да изрази неизразимата и съкровена същ-ност на Бога, то той също така си служи със символичен език или ако търси следите на Предвечния Логос в творението, той се опитва да разкрива чрез апофатичния или катафатичния метод Божията трансцендентност и присъствие в материалната вселена. Философският подход на К. Ясперс е предшестван далеч във времето и има своя аналог в апофатичното светоотеческо богословие .Бог като трансцендетна същност( ousia) чрез изявата на Божия живот и Божиите енергии (energeia) присъства и действа в сътворе-ното битие, където разумът -логос се движи по символичния познавателен път на логосите -символи към Предвечния Логос – Първоосновата на всяко битие и Смисълът на творението.
ZUSAMMENFASSUNG
Die prinzipielle Beziehung “Glaube-Erkenntnisprozess-Offenbarung “ ist immer ein aktuelles Thema für die Theologie.Daher ist das besondere theologische Interesse für die Jaspers Philosophie. Er behandelt diese Problematik auf Grund ihres Verständnnisses für die Existenzgrenzen des menschlichen Daseins,wie auch für die Weisen des Grundwissens in Bewzugnahme zum philosophischen und reilgiösen Glauben.Was aber von entscheidender Bedeutung in dieser Hinsicht ist ,bezieht sich hauptsächlich auf die Prinzipien von Existenz,Freiheit und Transzendenz .Die letzte wird von K.Jaspers auch als das Umgreifende des Umgreifenden,als der Urgrund allen Seins bezeichnet.Die Transzendenz ist erfahrbar nur von Existenz durch die Chiffer (Symbole),die ihre Sprache in der Immanenz sind.Im Lesen der Chiffern (zu solchen kann alles werden,z.B.Natur und Geschichte) wird die Immanenz transparent auf Transzendenz hin.
Wenn diese Fragestellung im Gebiet der Theologie umgesetzt wird , kann man in theologischer Ausdruckformen behaupten ,dass sich die natürliche Vernuft auf der Suche nach den Spuren des vorewigen Logos mit symbolischer Sprache bedient,um mit apophatischen und kataphatischen Methoden die Transzendenz und Anwesenheit Gottes im materiellen Weltall auszudrücken.Das philosophische Verfahren von K.Jaspers hat seine Entsprechung in der Theologie der Kirchenväter,wenn es um solche Versuche geht das unsagbare und verborgene Wesen Gottes zu beschreiben und zu bezeichen.Gott als transzendentes Wesen (ousia) ist anwesend und wirkt in der Welt durch die Kraft seines Lebens und seiner göttlichen Energien (energeia) , so ist die Schopfung der Erfahrungsraum, wo der Vernuft-Logos bei seinem symbolischen Erkenntnisweg der Logos-Symbole zum vorewigen Logos als Urgrund und Sinn allen Seins aufgeht.
СЪКРАЩЕНИЯ НА ЦИТИРАНИТЕ ПРОИЗВЕДЕНИЯ ОТ КАРЛ ЯСПЕРС, КОИТО СЕ ИЗПОЛЗВАТ В ТЕКСТА СЪС СЛЕДНИТЕ ОБОЗНАЧЕНИЯ :
ФВО – Философската вяра с оглед на Откровението (Der philosophische Glaube angesichts der Offenbarung, Mьnchen, 1963).
23. Brunner Em., Philosophie und Offenbarung, Tübingen, 1925, S.17-18.
24. Творения иже во святых отца нашего Василия Великаго. Опровержение на защитительную речь злочестиваго Евномия, т.1, С.-Петербург, 1911, с.470.